Robot koszący - automower - kosiarka automatyczna

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec
Imię: Paweł

Robot koszący - automower - kosiarka automatyczna

Post autor: mecho » 14 cze 2018, 18:51

Witam i zapraszam do dyskusji na temat urządzeń "prawie" bezobsługowych. Miałem okazję mieć u siebie na testach
(7 dni)starszy model Husqvarny 330X. Pierwsze wrażenia niesamowite, ale ... potem pojawiły się pytania.

- czy to na pewno dobry wybór który rozwiąże problem koszenia całkowicie
- jakie będą koszta eksploatacji (głównie wymiana baterii - ograniczona ilość cykli ładowania)
- jak zachowa się trawnik po dłuższym czasie na którym pozostaje trawa
- czy nie będą wkurzające źdźbła trawy klejące się do obuwia i wnoszone do domu (również zwierzęta)
- czy koszty przygotowania terenu (ukształtowanie, odbojniki, poszerzenie ścieżek, położenie kabla wokół wszystkich
przeszkód i rabat) nie będą za wysokie.

Temat na czasie, wiem że sprzedaż się rozwija.
Ceny bardzo wysokie a konstruktywnych i niezależnych opinii bardzo mało przynajmniej w języku polskim.
Jednak mnie osobiście dalej kusi :mrgreen: , może ktoś z użytkowników tego sprzętu zechce się podzielić plusami i minusami tych jak się wydaje ciekawych urządzeń.

możesz więcej niż myślisz ...

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Imię: Andrzej
Kontakt:

Re: Robot koszący - automower - kosiarka automatyczna

Post autor: Troku » 14 cze 2018, 19:16

Co do kosiarek automatycznych mogę się wypowiedzieć, sam je zakładam u klientów bardzo mocno czasami pesymistycznie nastawionych do tego typu sprzętu a po miesiącu okazuje się że o dziwo że delikwent nie wyobraża sobie że mógł kosić trawę zwykłą kosiarką spalinową jak Beduin co tydzień. Montuję kosiarko AL-KO Robolinho w różnych wersjach oraz Worx i za każdym razem jest to samo stwierdzenie " po co ja się tak mordowałem z koszeniem " robot robi to za mnie.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński

andrzej@pilarz.org
andrzej.troczynski@gmail.com.

665 200 900
http://www.maduxx.pl
http://sklep.maduxx.pl

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 14 cze 2018, 19:28

Z tego co wiem Troku to montujesz automaty chyba 2 sezon. Czy już można coś powiedzieć obiektywnego po takim czasie ? Wiem że to kolejny element do sprzedania :D więc nie spotkałem się ze złą opinią ze strony dealerów. Bardziej zależy mi na obiektywnej ocenie (o ile to możliwe) na forum. Może jakieś przykłady instalacji, wskazówki techniczne u kogo ten sprzęt na pewno się nie sprawdzi a komu da pełną satysfakcję z trawnika.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Troku » 14 cze 2018, 19:31

Mam kontakt z robotami koszącymi już 6 sezon a od zeszłego roku montuję je nazwijmy je hurtowo, u mnie też w tym roku kosi trawnik robot bo tak sobie postanowiłem i sprawdza się rewelacyjnie.
Andrzej Troczyński

andrzej@pilarz.org

665 200 900

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 14 cze 2018, 19:41

OK, to podziel się uwagami na Twoim przykładzie :

- jaki areał obsługuje robot
- ile cykli robi dziennie aby kosić równomiernie
- co z tymi źdźbłami pod butem ?? po przecież kosi też w niepogodę gdzie wszystko się lepi.
- itd ...

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Troku » 14 cze 2018, 19:45

Zamontowałem " parę " robotów, ilość cykli oraz długość zależy od areału, zazwyczaj puszczam robota by kosił dwie godziny dziennie licząc ładowanie baterii. Trawa ścięta nie klei się do butów bo to jest tylko pył który wpadając w trawnik kompostuje się w przeciągu paru dni.
Andrzej Troczyński

andrzej@pilarz.org

665 200 900

ogórek
Stały bywalec
Imię: michał
Kontakt:

Post autor: ogórek » 15 cze 2018, 12:24

a tutaj worx

wiktor117
Nowy użytkownik
Imię: Wiktor

Post autor: wiktor117 » 16 cze 2018, 17:42

Prawda jest taka że ludzie nie wystawiają opinii na temat tych maszyn, bo zapominają o tym że w ogóle musieli kosić trawnik. Sam jestem użytkownikiem Husqvarna Automower 220AC maszyna z pierwszych lat produkcji do dzisiaj służy na ogrodzie bez wymiany akumulatorów ewentualna wymiana to koszt około 350zł za akumulator + robocizna. Raz na sezon wymieniam nożyki i czasem plakuje obudowę żeby ładnie wyglądał, nic poza tym. W tym roku planuje kupić drugą kosiarkę na pozostałą część ogrodu gdyż nie są one w żaden sposób ze sobą połączone. Uważam że kosiarka automatyczna jest produktem, który w najbliższym czasie zrewolucjonizuje rynek ogrodniczy w naszym kraju tak jak zrobił to już w krajach zachodnio-europejskich. Dodaje jeszcze zdjęcie mojego trawnika po użytkowaniu kosiarki automatycznej, jest to zwykła sieja na której wcześniej rosło pełno chwastów. Efekt po zastosowaniu kosiarki nieziemski. No i krety o dziwo nie chcą pojawiać się w obrębie pętli.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

dibo
Użytkownik
Imię: Przemek

Post autor: dibo » 16 cze 2018, 18:22

Kurcze tak czytam Wasze wypowiedzi i stwierdzam: robot robotem, ale niektórzy po prostu lubią sobie traktorkiem po południu pośmigać po ogrodzie:) Zawsze to jakaś odskocznia, przynajmniej ja tak uważam. Nie możemy pozwolić robotom robić wszystkiego za nas:)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator

Post autor: Tornado » 16 cze 2018, 18:31

Kolego dibo , popieram Twój punkt widzenia :lol: Jednak przyznać muszę, że i robot jest przydatny np. na małe areały przed domem, gdzie traktorek odpada, a zasuwać ze zwykłą kosiarką się nie chce ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wiktor117
Nowy użytkownik
Imię: Wiktor

Post autor: wiktor117 » 16 cze 2018, 18:45

Robot da sobie radę nawet z większymi areałami, i osobiście uważam że trzeba się bardzo starać żeby dorównać robotom pod względem wyglądu trawnika. Na drugiej połowie ogrodu koszę raz w tygodniu kosiarką z bio-clipem i niestety trawa nie jest tak ładna jak na części w której grasuje automower. No i najważniejsze, żona nie może przerwać oglądania meczu "bo trawa jest nie skoszona" :lol:

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 16 cze 2018, 21:19

Dzieki Wiktor właśnie o takie konstruktywne opinie chodzi. Co do popołudniowych przejażdżek to osobiście wolę rower ... a tu trzeba wsiadać na kosiarkę 😕.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator

Post autor: Tornado » 16 cze 2018, 21:25

mecho ... co to znaczy konstruktywne..., jeden lubi rower drugi motocykl , a inny biegi długodystansowe, prosiłbym więc o obiektywizm, a nie ..krytykanctwo co jest konstruktywne, a co nim nie jest..
Pozdrawiam..

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 16 cze 2018, 21:33

Konstruktywne tz. wnoszące coś do tematu. Konstruktywnie nie oznacza preferencji. Konstruktywnie można również coś wnieść do tematu krytykując lub wyciągając wady. Taaaa... to sobie popisałem 😉

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Troku » 16 cze 2018, 21:42

Mam robota Solo by AL-KO model Robolinho 700 E założonego u siebie na trawniku i nie wiem co to koszenie trawy, czasami tylko idę go odwiedzić i sprawdzić czy " żyje " :-)
Andrzej Troczyński

andrzej@pilarz.org

665 200 900

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 17 cze 2018, 21:48

Co jest pod skorupą np. Husqvarny 330x ??? Widać czujniki przeszkód w postaci joysticków, 2 tarcze w których chowają się noże (nożyki w przypadku Husgvarny). Maszyna wymaga co jakiś czas czyszczenia -szczególnie kół w tej wersji bieżnika. Jak się oblepią to jest problem z podjazdami.

ogórek
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: ogórek » 18 cze 2018, 9:58

tu jeszcze znalazlem fajny filmik jak radzi sobie taki automat w wąskim przejściu

ogórek
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: ogórek » 12 wrz 2018, 14:48

tu jest instrukcja jak zainstalowac takiego robota w ogrodzie z ulozeniem tego przewodu ograniczajacego

SAMOUCZEK
https://cedrus.com.pl/instalacja-kosiar ... x-landroid

AgroTrzySiostry
Stały bywalec
Imię: Grzegorz

Post autor: AgroTrzySiostry » 08 lut 2019, 14:12

Hej, ja byłem wczoraj obejrzeć fizycznie traktorek Al-Ko i sprzedawca, od razu polecił mi automowera. Ja podchodzę do tematu dosyć sceptycznie, pewnie by trzeba było przetestować, ale na razie koszt na większe powierzchnie jest porównywalny z owym traktorkiem. Myślę, że za klika lat taki sprzęt będzie warto kupić (będzie jeszcze tańszy), ale na ten moment traktorek przyda się bardziej, bo oprócz skoszenia trawy zrobi inną robotą jak odśnieżanie, wertykulacja itp. Z ciekawostek, sprzedawca pokazał mi, ile u niego tego sprzętu zimuje i było ich ze 30 szt. lekko, czyli klienci są (ponoć zadowoleni). Co Wy na to wybór robot/traktorek?

jerzyk
Stały bywalec

Post autor: jerzyk » 08 lut 2019, 14:33

Robot jest fajny ale jak masz nie wiecej niż 2000 m2 powyżej jednak lepszy traktorek.
Autoryzowany serwis Al-ko;Echo;Honda;Hortmasz;Krysiak;Loncin
ogrodyaurelii@gazeta.pl http://ogrodyaurelii.pl/index.html
tel.506-606-029

AgroTrzySiostry
Stały bywalec

Post autor: AgroTrzySiostry » 10 lut 2019, 22:06

Słyszałem taką opinię, najpierw kosiarka z napędem, potem traktorek, a na końcu robot koszący ;)

ogórek
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: ogórek » 11 lut 2019, 9:38

kosiarką automatyczną to trzeba juz kosic regularnie niską trawę bo ze zbyt wysoką może mieć problem, no i trawnik musi być równy jak stół

AgroTrzySiostry
Stały bywalec

Post autor: AgroTrzySiostry » 11 lut 2019, 19:00

tak, to chyba kiedyś jak stanieją i będzie ten stół...ale najpierw traktorek ;)

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 20 maja 2019, 22:46

No to zaczynamy wspólny sezon. :D . Będę się starał w miarę obiektywnie opisywać pracę tej maszyny bo jak wspomniałem wcześniej sam na takie opisy nie trafiłem, przynajmniej nie na polskojęzyczne. Model to 430X przeznaczony na max 3000m2 u mnie będzie obrabiał 1500m2.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 22 maja 2019, 8:12

Instalacja cz.1 - sam proces instalacji pętli drutu jest dość szybki i przyjemny. Położenie 500 mb kabla zajęło ok 4 godzin. Wcześniej przez jakieś 30 min radziliśmy wspólnie co i jak ma być "objechane" aby skorygować moje plany i wyobrażenia z możliwościami technicznymi.

Dodam że ogród przygotowywałem wcześniej pod tą kosiarkę, usunąłem murki, poszerzyłem przejścia, przeniosłem plac zabaw dla dzieci. Czeka mnie jeszcze w jednej części ogrodu obniżenie i wyrównanie obrzeży chodnika.

Baza kosiarki najlepiej aby zlokalizowana była mniej więcej w połowie terenu do koszenia wtedy zoptymalizujemy dojazd kosiarki do bazy na ładowanie jak również dojazd do obszarów koszenia. Ja wcześniej doprowadziłem zasilanie do tego miejsca. Nie może być przeszkód po bokach bazy w lini prostej (u mnie z pewną tolerancją) w odłegłośći min 1,5 mb z każdej strony i co najmniej 3 mb z przodu. Nie powinna też kosiarka jeździć za bazą czyli najlepiej przytulić stację ładowania do ogrodzenia, murka, rabaty, domu itp.

Obrazek
Obrazek

Drut wchodzi pod ziemie jakieś 5-6 cm co jest bardzo ważne w momencie pracy areatorem czy wertykulatorem.

Obrazek

Wszelkie drzewa i podest ze stołem również zostały otoczone drutem, pomimo że nie trzeba było (ponoć) - jednak chciałem aby czujniki (joysticki) jak najmniej się eksploatowały i sama obudowa dobrze wyglądała przez dłuższy czas.

Obrazek

CDN....
Ostatnio zmieniony 05 cze 2019, 21:56 przez mecho, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 22 maja 2019, 19:34

Instalacja cz.2 - jak ktoś nie ma w całości gotowego ogrodu nie musi się specjalnie przejmować szczególnie w przypadku terenów płaskich. Ja nie zdążyłem po przeróbkach posiać w paru obszarach trawy więc zostały spore place ziemi.

Obrazek

Kosiarka porusza się po nich bez problemu, jedyny minus jest taki że oblepiają się koła przy wilgotnym podłożu i jeśli jest większa skarpa po drodze do koszenia to może się ślizgać przy wjeździe na nią i ostateczności utknie.

Dobrym sposobem jest zrobienie bypass-ów na pętli.

U mnie mam dwa obszary wyłączone na razie z koszenia (ale instalacja zrobiona po całości) - jeden to plac zabaw dla dzieci w budowie. Drugi to fragment trawnika po wycince kilku drzew, gdzie po usunięciu korzeni też zostały spore połacie ziemi z jeszcze nie wyrośniętą trawą a na powrocie kosiarki jest właśnie spory podjazd i z tego względu obszar został wyłączony czasowo.

Obrazek

Prostym sposobem ograniczenia terenu pracy kosiarki jest położenie jakiś ograniczników (band) jak tu np rura PCV.

Obrazek

estetyka jest słaba :oops: więc na te 4 tygodnie zrobię mniejszą pętle na kablu za pomocą złączek jak to zostało zrobione z placem zabaw. Jak trawa urośnie przepnę tylko kabel na złączkach na "dużą" pętle.

PAMIĘTAĆ TRZEBA ŻEBY ROBIĆ TO NA WYŁĄCZONEJ Z SIECI INSTALACJI.

Mentos
Nowy użytkownik
Imię: Marek

Post autor: Mentos » 25 maja 2019, 22:36

Czy twoja kosiarka posiada GPS ? Chodzi mi oto czy kosi chaotycznie odbijając się od kabla ograniczającego lub przeszkód, czy po kolei jak np.Bosch.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 26 maja 2019, 18:43

Mentos pisze:
25 maja 2019, 22:36
Czy twoja kosiarka posiada GPS ? Chodzi mi oto czy kosi chaotycznie odbijając się od kabla ograniczającego lub przeszkód, czy po kolei jak np.Bosch.
Odpowiadając na pytanie fragment z instrukcji który najlepiej wyjaśni zagadnienie:

"Nawigacja GPS wykorzystuje wbudowane urządzenie
GPS, aby określić, które obszary już zostały skoszone,
a które trzeba skosić w następnej kolejności. Po kilku
dniach pracy kosiarka zautomatyzowana tworzy mapę
obszaru pracy i trasy przewodów doprowadzających.
Dzięki temu kosiarki Automower® 430X i Automower®
450X potrafią automatycznie ustawić proporcje i odległość
do trudno dostępnych części obszaru pracy."

Niebawem kolejna porcja informacji z pierwszych tygodni pracy kosiarki.

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 28 maja 2019, 20:14

Nie wiem czy widziałeś na YouTube filmy z garażami dla kosiarek. Fajnie to wygląda, zwłaszcza automatyczne zamykanie i otwieranie drzwi. Ja akurat mam Gardene Sileno i właśnie się za taki garaż zabieram.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 28 maja 2019, 21:07

Eksploatacja - koszenie 1 tydzień.

Pierwszy tydzień za nami. Generalnie jeśli tak dalej będzie to jest to wynalazek na miarę jednorazowego pampersa - czyli godny nagrody Nobla :D.
Efekt wyglądu trawy i pokrycia areału przez maszynę po 7 dniach bardzo zadowalający, Co prawda instalacja pętli wymagała drobnych korekt. Bo nie da się do końca przewidzieć na etapie montażu drutu jak zachowa się kosiarka.Ale skoro dwa razy zjechała w tym samym miejscu ze skarpy poza teren pracy to już nie przypadek. Poprawiłem,

Obrazek

te prace można wykonać samemu, przy pomocy prostego narzędzia jakim jest .... skuwacz do lodu :o

Obrazek
Musiałem też w dwóch miejscach przy bardziej wystających elementach ogrodzenia oddalić drut od słupków.
Jest też w menu aplikacji AutomowerConect funkcja ustawiania zakresu wyjazdu poza pętle ale wtedy dotyczy całości pętli i będziemy mieli więcej do obkaszania ręcznego obrzeży.

Obrazek

Jak już wspomniałem o AutomowerConect

Obrazek

to muszę dodać że to aplikacja prosta, łatwa w obsłudze, bardzo intuicyjna prawie we wszystkich funkcjach oprócz ustawiania godzin pracy. Nie jest to też nic skomplikowanego ale wymaga zastanowienia przynajmniej na początku :D. Kto próbował ten wie o czym mówię, a jak ktoś nie próbował to może w niedalekiej przyszłości się przekona dzięki moim informacją :mrgreen:

Obrazek

Na deser dzisiejszego posta wygląd trawnika po 5 dniach pracy kosiarki

Obrazek

W następnym odcinku opiszę trochę o zakresie i czasie pracy bo właśnie testuje różne parametry (wysokość koszenia, zakres godzin, zakres dni) które trzeba by spełnić aby mieć na co dzień (wychodząc z poranną kawą na ogród) !!! pięknie skoszone 1500 m2 trawnika.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2019, 9:29 przez mecho, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 28 maja 2019, 21:12

Mentos pisze:
28 maja 2019, 20:14
Nie wiem czy widziałeś na YouTube filmy z garażami dla kosiarek. Fajnie to wygląda, zwłaszcza automatyczne zamykanie i otwieranie drzwi. Ja akurat mam Gardene Sileno i właśnie się za taki garaż zabieram.
Cześć Mentos, tak widziałem też planuję zrobić coś takiego :idea: ale póki co to wrzuć jakieś foty z budowy i efektu końcowego, przyda się forumowiczom.

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 29 maja 2019, 12:16

W porównaniu z Gardeną to aplikacja full wypas.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 29 maja 2019, 19:58

Mentos pisze:
29 maja 2019, 12:16
W porównaniu z Gardeną to aplikacja full wypas.
To prawda, jest świetnie zrobiona oprócz opisów jeszcze grafiki (bravo Husqvarna) - każdy sobie poradzi nawet mniej zaradny i dla kobiet które zazwyczaj nie chcą mieć do czynienia ze sprzętem ogrodniczym będzie to czysta przyjemność.
Do tego świetna zabawa przez pierwsze kilka dni, potem powszednieje :P
Kilka zrzutów dla zapoznania z apką AutomowerConect .

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 30 maja 2019, 11:30

A u mnie prace trwają. Niestety problem jest z drzwiami, muszą być dobrze wyważone, tak aby się same otwierały jak kosiarka wyjedzie. Muszę to jeszcze przerobić. Nie wiem czemu Gardena nie daje pełnego dostępu wszystkich funkcji w aplikacji. Wszystkie statystyki trzeba sprawdzać w menu kosiarki.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 01 cze 2019, 7:35

Zapowiada się piękna "chałupa", kibicuję i czekam na efekt końcowy ;) Wstaw foty jak rozwiązałeś temat wyważenia drzwi.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 03 cze 2019, 7:54

Eksploatacja - koszenie 2 tydzień.

Mija drugi tydzień pracy kosiarki na ogrodzie, efekty rewelacyjne liczyłem na to ale miałem pewne wątpliwości.

Zmieniłem w drugim tygodniu harmonogram czasu pracy.

W pierwszym tygodniu kosiła każdego dnia po 9 godz, zacząłem od wysokości koszenia na poziomie 6 (trawa była tygodniowa czyli średnio wysoka)

Obrazek

Obrazek

po dwóch dniach został ładnie wyrównany cały teren więc obniżyłem poziom do wartości 4. Zakres wysokości koszenia to od 2 cm do 6 cm w skali 1-9 czyli na każdy poziom skali przypada ok 5 mm. Na poziomie 4 wygląda to tak

Obrazek

Po tygodniu zmieniłem również cykl na co drugi dzień z wyjątkiem weekendu żeby móc się nacieszyć świeżo skoszonym pachnącym trawnikiem. Uciąłem też 15 min aby miała czas na dojechanie do bazy przed włączeniem zraszaczy(bardzo niewskazane aby dostała wody od spodu również kałuże inne zbiorniki wykluczają gwarancję ).

Obrazek

Czas pracy (zaobserwowany) na jednym ładowaniu to 3 godz 10 min. Czas pracy zależy m.in. od wysokości trawy a to już czas po jednym dniu odpoczynku dla trawy i dla robota czyli gdyby kosił codziennie pewnie jeździłby dłużej (mniejsze opory - mniejsze zużycie prądu). Czas ładowania około 1 godz.

Faktycznie mogę potwierdzić że to inteligentna maszyna, jeździ tam gdzie trzeba tyle czasu ile trzeba, nie marnuje energii na przypadkowe jazdy. Zaobserwowałem że tam gdzie ma ciężej czyli gdzie trawa jest wyższa lub jest więcej chwastów, grubych łodyg, teren jest bardziej mokry i trawa rośnie szybciej kosiarka poświęca znacznie więcej czasu. Co ciekawe zapamiętuje ten obszar i kolejny cykl koszenia zaczyna od niego :shock: .

MariuszG
Stały bywalec
Imię: Mariusz

Post autor: MariuszG » 03 cze 2019, 8:27

Kałuże jej szkodzą?😜

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 06 cze 2019, 6:39

Jaki masz akumulator? U mnie jest 2,1 Ah i starcza średnio na jedną godzinne pracy.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 06 cze 2019, 16:23

akumulator 4,0 Ah 18 V wystarcza na 3 godz 10 min jak na razie - ładuje się ok 1 godz
Ostatnio zmieniony 06 cze 2019, 22:52 przez mecho, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 06 cze 2019, 17:21

Oto cały sprzęt serwisowo-pielęgnacyjny. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta tej kosiarki.

Zamiast podnośnika serwisowego, czyszczenia kosiska "karcherem", tankowania paliwa i wymiany oleju, ostrzenia noży, wymiany pasków i innych prac serwisowych potrzebujemy tylko tych 3 rzeczy, a samo czyszczenie nie zajmuje więcej jak 10 minut 😉.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 cze 2019, 22:58 przez mecho, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Troku » 06 cze 2019, 17:43

Z całym szacunkiem dla Husqvarny jako pioniera w produkcji robotów ale w życiu nie wydałbym na robota nawet takiego 13 tysięcy zł. Dla mnie to przerost formy nad treścią no ale są tacy co chcą więc sobie zakładają,
Andrzej Troczyński

andrzej@pilarz.org

665 200 900

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 06 cze 2019, 22:48

Troku, powiem tak: są tacy co wydadzą nawet więcej i nie poczują, w moim przypadku to była kwestia długich przemyśleń i sporego doświadczenia z różnym sprzętem.

Obrazek

Jeśli chodzi o koszta:

- oczywiście samo wyprodukowanie tego urządzenie pewnie kosztuje 30 - 40% wartości (tak sądzę) reszta to badania rozwojowe, marketing , dystrybucja - płacimy tu jednak za technologię a nie plastik i baterię.

- jak policzymy sobie utrzymanie traktorka, paliwo , oleje, naprawy, remonty, części zamienne wizyty serwisantów lub wizyty w serwisie to zrobi się niemała kwota.

- znajoma ma ogród o połowę mniejszy i nie robi NIC ale płaci 1000 PLN miesięcznie za koszenie trawnika i ewentualne przycięcie krzaków.

- do tego doliczyć trzeba wywóz kompostownika - i tu UWAGA !!! gość w zeszłym roku policzył mi 1500 PLN za wywiezienie sporego kompostownika (tylko po jednym sezonie ). Zbiera się tego bardzo dużo z 1500 m2.
To w sumie był ostatni element układanki do podjęcia decyzji.

Czas:

- człowiek coraz starszy i czas jakby szybciej ucieka. Do tej pory większość wolnego czasu spędzałem kosząc aż doszedłem do momentu w którym chętnie wyasfaltowałbym ten trawnik. Po prostu miałem ABSOLUTNIE dosyć koszenia. Więc spieniężyłem co się dało z używanego sprzętu i zakupiłem robota.

- do tego doliczyć trzeba czas na przygotowanie maszyny i czyszczenie po koszeniu

- jak się tunel zatka podczas koszenia ściągasz kosz, dłubiesz aż wydłubiesz... czas leci, jak zgaśnie może świeca lub bezpiecznik... nie wiadomo co ... czas leci. Patrzysz na zegarek i soboty już nie ma

- teraz CODZIENNIE rano wstaję trawka skoszona

Obrazek

- nie wkurzam się że nikt mi nie pomaga i nikogo nie muszę prosić
- nie denerwuje się że nie mogę odpalić maszyny lub coś źle "chodzi"
- a ja czas wolny spędzam solo lub z synem na rowerze

Obrazek

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 10 cze 2019, 16:27

Eksploatacja - koszenie 3 tydzień.

Zmieniłem w trzecim tygodniu ponownie harmonogram czasu pracy. W drugim tygodniu gdzie koszenie odbywało się co drugi dzień zauważyłem że trawa rośnie o wiele szybciej jak mi się wydawało :mrgreen: . Kosiarka też to odczuwała, słychać było "gołym" uchem. Dlatego zmieniłem na jeszcze jedną sekwencję czasową - po 6 godzin CODZIENNIE. Jest bardzo dobrze.

Obrazek
Obniżyłem też wysokość koszenia na poziom 3. Wydaje się że te ustawienia są optymalne dla mojego trawnika i tak zostawiam na dłuższy czas.
Każdy trawnik będzie miał inny czas optymalny bo i zróżnicowanie terenu i kwestia nasadzeń, ilość drzew i rabat będzie wpływała na te parametry.

Przelicznik czasowy jaki można przyjąć na początek:
skoro max wydajność pracy tego modelu 24h/dobę to 3200m2, to 1500-1600m2 powinna perfekcyjnie obrobić przez 12 godzin. Ja jak wspomniałem wcześniej zacząłem od 9 godzin. Teren jest dość prosty z kilkoma rabatami i kilkoma drzewami.
Ale mam jeszcze wyłączone z koszenia ok 200 m2 (rośnie trawa). Jak już będzie całość gotowa pewnie wrócę do 8-9 godzin.

Pamiętać trzeba że w tym czasie odbywają się również ładowania, więc de facto samo koszenie jest krótsze o cykle ładowania. Opisze to jeszcze po kolejnych obserwacjach.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2019, 23:52 przez mecho, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 10 cze 2019, 19:54

Wymieniałem właśnie zraszacz i zapomniałem o przewodzie pętli. I tu uwaga, pod ręką warto mieć kilka złączek żelowych odpornych na wilgoć

Obrazek

i parę metrów przewodu. 5 minut i naprawione. 😉

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 11 cze 2019, 14:14

Miało być obiektywnie, nie tylko same zachwyty, achy echy :-)
Otóż po nocnej solidnej burzy stwierdzam że zdecydowanie brakuje czujnika deszczu. Jeździła ta "sierota" w tej ulewie.
Nic generalnie się nie wydarzyło i można powiedzieć że przeszła wyśmienicie na razie najtrudniejszy test - lało jak cholera.
Ale po co w takich warunkach ma pracować, skoro nafaszerowana elektroniką jest - to jeden mały dodatkowy czujnik powinien się tam znaleźć (chyba że konstruktorzy mieli inną myśl).
Przebudziłem się od tych piorunów i ręcznie z aplikacji "zaparkowałem" tyle że już po największym deszczu.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 12 cze 2019, 19:09

Idzie nawałnica, lepiej się przygotować niż potem liczyć straty. Zaleca się takie manewry ( odłączyć z sieci, odłączyć przewody pętli) jeśli jesteśmy w domu - jak nas nie ma ... ryzyk fizyk. Póki co nie mam budy dla niej więc maszyna do garażu a baza osłonięta od ewentualnego gradu. Zważywszy na to co było wczoraj w Gorzowie - zabezpieczam.

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 12 cze 2019, 21:19

Husqvarna reklamuje swoje kosiarki, że nie muszą mieć czujnika deszczu bo mogą kosić w każdych warunkach. Niestety nie jest to do końca prawda, bo mokra trawa "owija się" wokół noży blokując je. W mojej Gardenie dzieje się identycznie.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 12 cze 2019, 21:55

Mentos cześć, prawda taka że dała radę w tej ulewie. Oblepia się może trochę bardziej ale u mnie czysto nic nie ma (przy okazji patrzyłem pod "maskę jak niosłem do garażu). Będę obserwował w takim razie czy jest możliwość zablokowania noży mokrą trawą podczas deszczu.

Napisz parę słów o Gardenie, kolega jak zobaczył u mnie efekty pojechał do marketu i od razu nabył Gardenę ponoć ma 30 dni na zwrot więc chce przetestować i ewentualnie odda.
- jaki masz model
- jaki obszar obrabia
- plusy
- minusy
Ostatnio zmieniony 13 cze 2019, 7:54 przez mecho, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek
Stały bywalec

Post autor: Marek » 12 cze 2019, 21:57

Na ile cm kosi trawę?

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 12 cze 2019, 22:01

Marek pisze:
12 cze 2019, 21:57
Na ile cm kosi trawę?
Pisałem już o tym ale dla przypomnienia : :mrgreen:
Zakres wysokości koszenia to od 2 cm do 6 cm w skali 1-9 czyli na każdy poziom skali przypada ok 5 mm.

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 13 cze 2019, 18:47

Mam model R100li i narazie koszę 500m2. Co do plusów to ciężko napisać, każdy oczekuje czegoś innego. Dla mnie zaskoczeniem było ,że jest taka cicha. Poza tym robi co do niej należy. Trawnik wygląda idealnie, tego się nie da osiągnąć zwykłą kosiarką .Minusy: powinien być czujnik deszczu. Moją kosiarkę można połączyć ze stacją pogodową. Jeszcze nie doczytałem dokładnie o co chodzi. Tak jak pisałem u mnie w czasie deszczu między noże a tarczę nabija się trawa. Na razie raz mi się tak stało. Co mnie denerwuje, że w kosiarce jest bardzo rozbudowane menu np. temp akumulatora ,otoczenia, czasy ładowania, pracy, sygnału pętli ,poboru prądu i jeszcze wiele innych, a aplikacja tego nie udostępnia.

robek74
Nowy użytkownik
Imię: Robert

Post autor: robek74 » 14 cze 2019, 14:54

mecho jaki miałeś koszt montażu kabla rozważam dokładnie ten sam model co ty jednak jak mi powiedzieli w salonie montaż jest gratis jednak płacę za kabel jedyne 4,5zł za metr

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 14 cze 2019, 18:25

Przewod kosztuje 2-2,50 mb PLN w zaleznosci od źródła drugie tyle to robota. No ale maszyna do kladzenia drutu kosztuje i chłopakom za robotę się należy. Dogaduj się. Umnie stanęło na koszcie "drutu". Ale bylo tego 500 mb.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2019, 20:34 przez mecho, łącznie zmieniany 1 raz.

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 14 cze 2019, 21:47

Ja też mam ok 500 m. Na razie czekam w poniedziałek ma być gościu z robotem Ambrogio.
U mnie największym problemem jest nie do końca ròwny trawnik.
Niestety Husqvarna nie umożliwia przetestowania

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 14 cze 2019, 23:59

Ja miałem na testach 1 tydzień Husqvarne. Każdy dealer powinien mieć maszynę testową. Dziwię się że nie udostępniają. Ale chętnie poczytam też na temat Ambrogio. Napisz parę słów.

Co do nierówności trawnika to tym akurat nie masz co się przejmować, oczywiście nie może być kopców ale wszelkie nierówności pokonuje zupełnie "gładko".

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 16 cze 2019, 22:27

Sąsiad nie dawał wiary, ale po 3 tygoniach jak zobaczył efekty pracy bez pracy zdecydował się bez większego wahania. Od piątku maszyna pracuje po sąsiedzku. Będziemy wymieniać się doświadczeniami. 😉

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Troku » 19 cze 2019, 21:37

Po co te światełka w robocie? Przecież on wie gdzie ma jechać i bez świateł?
Andrzej Troczyński

andrzej@pilarz.org

665 200 900

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Imię: Bogdan

Post autor: bogdan1115 » 19 cze 2019, 21:53

Pewnie żeby go w nocy nie rozjechać.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 20 cze 2019, 8:26

Wczoraj przyszedł czas na wymianę noży.

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 21 cze 2019, 14:26

No i zakupiony Ambrogio 250i Elite w przyszłym tygodniu montaż
l250_Elite.png

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 21 cze 2019, 22:11

robek74 pisze:
21 cze 2019, 14:26
l250_Elite.png
Witaj w Clubie :mrgreen:

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 21 cze 2019, 22:18

Mentos zmobilizowałeś mnie żeby zajrzeć po osłonę noży i .... u mnie ponad 180 godzin pracy a noże jak nowe (prawie :D ). Miałem zmieniać po miesiącu ale "pociągnę" jeszcze jeden o ile się da a wszystko na to wskazuje.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 21 cze 2019, 22:21

Po weekendzie szerszy artykuł podsumowujący 5 tygodni pracy maszyny. Zbieram myśli i materiały. Zatem miłego weekendu wszystkim kosiarzom.

MariuszG
Stały bywalec
Imię: Mariusz

Post autor: MariuszG » 22 cze 2019, 18:06

Jakie jest ryzyko kradzieży?

Mentos
Nowy użytkownik

Post autor: Mentos » 22 cze 2019, 18:41

Te noże można ostrzyć. Narazie mam parę kompletów nowych noży, więc je zakładam.

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 23 cze 2019, 22:28

"podobno" do Gardeny pasują takie krótkie ostrza z nożyka do tapet

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 02 lip 2019, 8:28

REFLEKSJE - Mija 6 tydzień pracy maszyny. Przepracowane ponad 200 godzin, można już wysnuć jakieś wnioski.
Generalnie mogę tylko chwalić na tą chwilę.

Zaskoczony jestem pozytywnie - czego się nie spodziewałem :

- krótkim czasem pracy na areale 1500m2 wystarcza 6-7 godzin.
- żywotnością ostrzy - wychodzi na to że na 1 sezon (liczę 5-6 miesięcy) wystarczą 2-3 kpl. raczej będą to 3 :-)
- "inteligencją" maszyny, naprawdę kosi gdzie trzeba (nie jeździ bez sensu ). Jak nie ma co kosić, parkuje.

Obrazek

- codziennie pięknie wyglądającym trawnikiem - liczyłem na skoszony trawnik i chyba z przyzwyczajenia jakoś wyobrażałem sobie że po kilu dniach w tygodniu dopiero całość będzie wyglądała efektownie tym czasem CODZIENNIE trawa wygląda imponująco równiutko.

INSTALACJA - co do instalacji to od razu uprzedzam że prawdopodobnie nie da się przewidzieć podczas kładzenia kabla optymalnego rozkładu pętli ograniczającej. Pewnie będą potrzebne mniejsze lub większe korekty, szczególnie w ogrodach ze skarpami, zjazdami, murkami itp.

Obrazek

Obrazek

Ja musiałem wykonać przesunięcie w czterech miejscach. Jeden kawałek to ok 3 mb, dwa pozostałe drobne korekty przy słupkach ogrodzenia. Jeden odcinek ok. 15 mb nauczył mnie i tu się podzielę wiedzą, że zakopanie tego drutu na dłuższym odcinku to nie lada sztuka bez maszyny.

Otóż przede wszystkim lepiej zrobić to od razu po tygodniu lub max dwóch ponieważ po 5 tygodniach trawa już na tyle zarośnie przewód że ciężko go wyciągnąć bez nacinania darni. Koniecznie, do tego doszedłem już zlany potem :mrgreen: trzeba mocno podlać odcinek na którym będziemy kładli drut bo jak tylko wyciągniemy narzędzie dowolnego pomysłu z zmieni to sucha zaraz się obsypuje i nieźle wkurza, bo robotę powtarzamy kilka razy.

Obrazek

Do położenia kabla zalecam ekipę z doświadczeniem, wiem że to generuje koszta ale myślę że wpuszczenie kabla pod ziemię i do tego ścieżką w miarę optymalną zaoszczędzi nam sporo czasu, nerwów i niepotrzebnych napraw przewodu.

Aplikacja - pogratulować tylko funkcjonalności. Mamy pod ręką w każdej chwili pełne rozbudowane menu do zarządzania maszyną. Do tego dostajemy komunikaty o ewentualnych błędach pracy kosiarki.

Obrazek

Oczywiście z poziomu menu kosiarki też wszystko poustawiamy.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 lip 2019, 8:41 przez mecho, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 02 lip 2019, 8:37

robek74 pisze:
23 cze 2019, 22:28
"podobno" do Gardeny pasują takie krótkie ostrza z nożyka do tapet
Nie zalecam kombinowania - względy bezpieczeństwa są dość istotne - urywający się nóż może zrobić trochę szkody maszynie a co gorsza mieszkańcom posesji. Na forum jest dużo przykładów Januszów techniki :shock:

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 02 lip 2019, 8:39

robek74 pisze:
21 cze 2019, 14:26
l250_Elite.png
Robek74 co taka cisza ?? Czekamy na opinie.

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 02 lip 2019, 11:33

Spokojnie, robot zamontowany w piątek. Na razie testuję napiszę coś więcej w przyszłym tygodniu.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 02 lip 2019, 17:24

robek74 pisze:
02 lip 2019, 11:33
Spokojnie, robot zamontowany w piątek. Na razie testuję napiszę coś więcej w przyszłym tygodniu.
jasna sprawa ;) pozdrowienia

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 08 lip 2019, 16:51

Pokrótce o moim Ambrogio
Dla czego Ambrogio? Mam do koszenia ponad 2500m2 na taki obszar jest mało modeli. Na dodatek w większości to nie równy trawnik a reguralnie koszona łąka.
Byłem u kilku dealerów i tak:
Honda i Cub Cadet brak czegokolwiek do pokazania w sklepie nie mówiąc o testach, sprzedawca z łaską powiedział że może mi sprowadzić ale sam sobie montuje i tyle.
Stihl/Viking od razu powiedzieli że po nieównościach nie pojedzie
Na placu boju pozostał Husqvarna i Ambrogio. Husqvarna odpadła bo: czas oczekiwania na montaż 3 tygodnie i może bym poczekał jednak gdy usłyszałem że montaż gratis tylko płacę za kabel 4,5zł co dla mnie pachniało naciągactwem podziękowałem
Padło na Ambrogio 250i Elite. Tu akurat dealera już znałem bo wcześniej kupowałem u nich traktorek i kilka drobniejszych sprzętów.
Robot kosi od 10 dni co prawda z powodu suszy nie ma za dużo roboty ale się sprawdza.
Jest czujnik deszczu nie ma jak sprawdzić bo nie pada
Aplikacja ma sporo funkcji, łatwa w obsłudze
Robot może kosić do 3200m2
W przeciwieństwie do Husqvarny czy Gardeny w maszynie jest nóż w kształcie krzyża o szerokości 29cm.
Czas koszenia na jednym ładowaniu ok.3,5godz
można ustawić do 8 obszarów koszenia i definiować mu który ma kosić ja wykorzystuje 3
Z ciekawych funkcji:
dokaszanie krawędzi, robot kosi po kablu dookoła
możliwość sterowania telefonem jak pilotem

z minusów słabo działa lokalizacja GPS

Na razie kosi, obserwuję. Czasami trzeba gdzieś przerobić trochę kabel bo coś nie dokasza.
Jako że ogród nie był przygotowywany pod robota pomału w trakcie przerabiam problemowe odcinki

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 16 lip 2019, 23:06

Trochę z innej beczki, mają ludzie pomysły i fajnie że komuś się chce.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 16 lip 2019, 23:18

Nadruki na obudowie można wykonać np. taką metodą - niesamowite efekty

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 17 lip 2019, 20:32

Po dwóch miesiącach wymiana noży. Całkiem dobry dystans czasowy. Zważywszy że mam trochę drzew i gałązki spadające oraz jabłka trochę skracają żywotność ostrzy. Zakładam że na sezon (5-6 miesięcy) 3 komplety będą potrzebne. W zestawie z kosiarką otrzymujemy 1 + 3 kpl razem z wkrętami. Pamiętajcie !!! Wymieniamy zawsze ostrza i wkręty. Przy okazji czyścimy co się da.

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 22 lip 2019, 10:23

Tak wygląda nóż po 3 tygodniach pracy. Ostry, w zasadzie odkręciłem go i umyłem jedynie ciepłą wodą aby zmyć zaschnięte soki z trawy

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 23 lip 2019, 22:39

Mała wzmianka odnośnie "czujnika pogody". O ile przy małym wzroście trawy opcja włączenia "czynnika pogody" zadziałała bardzo dobrze o tyle przy powrocie do regularnego koszenia było już gorzej. Nie było nas w domu kilka dni. W między czasie pogoda się zmieniła, zaczęło padać, trawa rosła a czujnik jakby nie "czytał" tego wzrostu. Efektem tego po kilku dniach był nierówno skoszony trawnik z "koleinami" trawy.

PORADA jeśli wyjeżdżacie to lepiej wyłączyć tą funkcję. Ja po powrocie tak zrobiłem 4 dni i trawka wraca na swój idealny poziom. Po zabiegu ponownie załączę dla ponownego sprawdzenia.

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 24 lip 2019, 10:31

Czy ten czujnik działa na zasadzie że jak pada to kosiarka kosi więcej bo trawa szybciej rośnie? W mojej mam wyłączony i z tego co pamiętam to tam można ustawić aby przy deszczu nie kosił

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 24 lip 2019, 14:10

robek74 pisze:
24 lip 2019, 10:31
Czy ten czujnik działa na zasadzie że jak pada to kosiarka kosi więcej bo trawa szybciej rośnie? W mojej mam wyłączony i z tego co pamiętam to tam można ustawić aby przy deszczu nie kosił
Sensor oporu (na nożach) koszenia chyba tu ma zastosowanie - dokładnie się nie orientuje ale na to wygląda.

robek74
Nowy użytkownik

Post autor: robek74 » 24 lip 2019, 20:50

mecho pisze:
24 lip 2019, 14:10

Sensor oporu (na nożach) koszenia chyba tu ma zastosowanie - dokładnie się nie orientuje ale na to wygląda.
O z tym się zgodzę, w Ambrogio dodatkowo jak wyczuje większy opór na nożu to zwiększa prędkość i kręci spirale w tym miejscu

marecq
Nowy użytkownik

Post autor: marecq » 13 sie 2019, 2:20

Witam wszystkich zainteresowanych tematem.
Dziś założyłem konto na forum bo w poprzednim tygodniu zakupiłem właśnie kosiarkę automatyczną marki Husqvarna model 430x i pomyślałem, że może akurat komuś co powiem w czymś pomoże.
Sam bardzo długo biłem się z myślami czy to na pewno dobry pomysł, co lepsze nadal nie jestem pewny chociaż muszę przyznać, że to maleństwo daje radę ale obawiam się późniejszych kosztów - na pewno akumulator będzie do wymiany a tutaj cena jest nie mała(około 850zl) Druga sprawa to boje się kradzieży, wiadomo w jakim kraju żyjemy. Niby jak chodziłem po sprzedawcach to mi zachwalali ze GPS i PINcode itd, itp ale jeśli nawet ktoś zwędzi takie urządzenie to on będzie miał do niczego przydatny samochodzik a ja będę płakał bo 10 tys nikt mi nie da. Trzecia to to, że sprzedałem swój traktorek abym mógł kupić właśnie robota a miałem wspaniały sprzęt: Simplicity SRD 200
7AD22B2F-C3AC-4FA8-9F4F-20C6FE3D07DF.jpeg
To właśnie ten wspaniały sprzęt :D Naprawdę byłem mega zadowolony, potężna maszyna, nigdy mnie nie zawiodła. Teraz nie mam odwrotu i mam nadzieje ze Automower poradzi sobie z moim ogrodem.
Jeśli chodzi o ogród to mam około 2000 m2 terenu samej trawy, mam kilka drzewek, płac zabaw dla dzieci (cały otoczony pętlą ograniczająca), piaskownica i kilka wąskich przejazdów. Wszystko układałem ze znajomym który mi bardzo dużo pomógł, kładliśmy po trawie(nie zakopywalismy przewodu) i nic nie otaczalismy prócz tego placu zabaw, od reszty kosiarka się po prostu odbija, gdybym chciał wszystko objechać pętla to musiałbym kupić dodatkowe 150-200 m przewodu i kołków mocujących, zobaczę jak to będzie zdawało egzamin a jeśli będzie bardzo źle to wtedy dokupię i zainstaluje.
Jako ciekawostkę powiem, że urządzenie nie kupiłem w Polsce tylko w Szwecji przez internet w sklepie GPLshop, dzięki temu jestem 4 tys do przodu bo w Polsce wycenili mnie 15, nawet nie chciano mi sprzedać bez montażu bo Pan twierdził, że nie będę miał gwarancji co jest nie prawdą oczywiście.
Wracając do zakupu na wspomnianej stronie to balem się jak cholera bo w polskich stronach nic nie mogłem znaleźć odnośnie tego sklepu, trochę opinie wyszukałem na stronach francuskich i duńskich. Zaryzykowałem i kupiłem, wybrałem płatność paypal bo jest gwarancja 6 miesięcy na wypadek nie dostarczenia towaru lub niezgodnego z opisem, wtedy zwracają Ci pieniądze. Na szczęście kosiarka dotarła błyskawicznie bo kupiłem w niedziele a w czwartek już u mnie była w nienaruszonym stanie, także jeśli ktoś się zastanawia to mogę polecić ten sklep.
Aha wcześniej przed zakupem zadzwoniłem na infolinie husqvarna polska aby dopytać o tą gwarancje, bałem się po tym co mi powiedział sprzedawca i zapytałem jak to jest z gwarancją i czy jak kupię sobie kosiarkę np w Niemczech czy Szwecji to czy na terenie Polski będzie respektowana gwarancja i Pani powiedziała, że TAK pod warunkiem, że sprzedawca jest autoryzowanym dystrybutorem. Następnie na wszelki wypadek napisałem maila do GPLshop z zapytaniem o autoryzacje i dostałem następnego dnia odp, że oczywiście są autoryzowanym dilerem u to największym w Szwecji jakby kto pytał :D
Po tym wszystkim z duszą na ramieniu złożyłem zamówienie i tak oto jestem jak narazie szczęśliwym posiadaczem tego wspaniałego ustrojstwa.
Będę chciał obserwować wątek na ile czas pozwoli.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 16 sie 2019, 23:26

Cześć, sezon ogórkowo-urlopowy więc nieco mniej czasu poświęcam na forum. Oto kilka nowych spostrzeżeń i uwag.

JABŁKA i inne przeszkody niby nie są wielkim problemem dla kosiarki, jeździ po nich dość sprawnie ale ... !!!

Obrazek

- może się zdarzyć że usłyszycie jakiś inny odgłos pracy kosiarki (po kilku tygodniach będziecie wiedzieć jak Wasza pracuje. To jak ze swoim kotem czy psem, nic nie mówią a i tak widać i słychać że coś nie tak), nie czekajcie - koniecznie trzeba zaglądnąć pod spód. u mnie wyszło coś takiego.

Obrazek

Komunikat owszem pojawił się ale tylko na wyświetlaczu kosiarki ( zobaczyłem dopiero po zatrzymaniu kosiarki i otwarciu pokrywy) nie trafił do aplikacji na telefonie i nie wiem jak długo to trwało może byłem za szybki a incydent miał miejsce chwilę przed moim nasłuchem :-)

Co się okazało ?? Prawdopodobnie na jabłku właśnie osłona ostrzy podgięła się na tyle że zahaczyła o łeb wkręta mocującego nóż .

Obrazek

Obrazek

Poskutkowało to tym że odgłos pracy "kosiska" był jakiś inny. Kosiarka nadal pracowała ale jak wspomniałem być może za szybko zareagowałem i system nie miał czasu na reakcję i zatrzymanie urządzenia. Muszę to sprawdzić i zainicjować specjalnie takie zdarzenie (teraz o tym pomyślałem).

- wystąpi komunikat o braku napędu

Obrazek

i to się zdarzyło dzień po zaczepieniu osłony. Otóż maszyna najechała na duże jabłko i zawiesiła się kręcąc kołem przez jakiś czas w powietrzu. Następnie silniki przestały pracować a na telefon został wysłany komunikat o "braku napędu".

Także moi mili taka rada: trzeba od czasu do czasu popracować i usunąć te jabłka ! I tak Automower robi wspaniałą robotę wyręczając nas z obsługi trawnika w 95 %- ch. Pamiętajcie też o gałęziach które tępią i wyginają noże (kilka uderzeń młoteczkiem i nóż prosty - wymiana kolejnego zestawu na początku września).

Obrazek

Nauczcie dzieci sprzątać zabawki z trawnika, bo delikatniejsze przemieli a na duże może wjechać z różnym skutkiem ;-)

Do następnego ... ciao.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2019, 23:46 przez mecho, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 16 sie 2019, 23:38

No i jeszcze tylko wspomnę że wolne dni mam wreszcie dla siebie i nie spędzam ich na kosiarce tylko tak :lol:

Obrazek

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Troku » 17 sie 2019, 0:27

To po co sobie trawnik zakładałeś jak masz inne zajęcia, ciekawsze wypady na rowerach.
Andrzej Troczyński

andrzej@pilarz.org

665 200 900

Awatar użytkownika
mecho
Stały bywalec

Post autor: mecho » 17 sie 2019, 16:20

Troku pisze:
17 sie 2019, 0:27
To po co sobie trawnik zakładałeś jak masz inne zajęcia, ciekawsze wypady na rowerach.
Troku złota myśl ... bravo Ty !!! :idea:

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Imię: Kamil

Post autor: Kamilos » 17 sie 2019, 16:57

Witam, jako posiadacz traktorka nie wyobrażam sobie by taka zabawka miała go zastąpić, choć muszę przyznać, że pozytywnym aspektem takiego robota jest na pewno to, że jest cichy i przyjazny dla środowiska, bez spalin i warkotu silników. Nie dziwi fakt, że niedługo pewnie wyprą niemal całkowicie kosiarki spalinowe, bo ceny coraz niższe, ale gdzie przyjemność z koszenia trawy, jak taki robot wszystko sam zrobi, sprzęt nie dla mnie ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator

Post autor: Tornado » 17 sie 2019, 21:37

A, jaka jest np. przyjemność koszenia kosiarką spalinową działki 400 m kwadrat pod/przed lokum zamieszkane przez kilka rodzin na osiedlu strzeżonym.... Gdzie cisza i urok mają swój status.. Robot jest w tym najlepszy... Rozumiem, takie rancho jak moje, czy Twoje Kamil użytki, traktorek najlepszy.., ale trzeba pogodzić się z pewnymi faktami ... robot ma swe zalety, ale traktorek też.. , tyle, że są to całkiem inne i odmienne powierzchnie o różnym "utrawieniu" i zagospodarowaniu..

ODPOWIEDZ