pomoc w wyborze nowego traktorka

Moderator: Moderatorzy

kubiak2007
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2022, 11:04
Imię: Jakub

pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: kubiak2007 » 18 wrz 2022, 17:33

Witam wszystkich forumowiczów,

przymierzam się do zakupu nowego traktorka do koszenia mojej działki/łąki, jako iż mój aktualny powoli kończy swój żywot. Do tej pory działka koszona była traktorkiem Murray 12.5hp 38".
Traktorek ten męczył się przy koszeniu niemiłosiernie, dlatego przyszedł czas na zmianę.

Kilka informacji o terenie do koszenia:
- działka 55 arów (110 x 50),
- teren z delikatnym spadkiem (~6-7%),
- miejscami jest dość nierówno (dziury, górki, koleiny po aucie - to będzie dopiero wyrównane za 2-3 lata),
- kosić staram się regularnie co tydzień-max 2, nigdy nie dopuszczam do tego, aby trawa była zbyt wysoka (załączam również zdjęcia, jak wysoką trawę maksymalnie tnę)

Jeśli chodzi o traktorek, myślę, iż warto aby miał:
- mocny silnik v2 (sam jestem "słusznych" rozmiarów, dlatego traktorek wioząc tylko mnie ma już co robić),
- fajnie, gdyby był napęd 4x4 - są miejsca, gdzie jest trochę bardziej grząsko, Murray potrafił mielić tylną osią w miejscu,
- szerokie kosisko,
- tempomat,
- funkcję czyszczenia kosiska po koszeniu (myślę, że to już standard),
- duży kosz na pokos,
- funkcję mulczowania (pierwsze koszenie po zimie na pewno będzie przeprowadzane z zaślepką mulczującą, później z koszem),
- oświetlenie - czasami koszę po zmroku.

Aktualnie rozważam poniższe 3 traktorki, jednak nie ograniczam się tylko do nich:
- Stiga Estate Pro 9122 XWSY silnik honda GXV 690 (szerokie kosisko 122cm, 4x4, najlepsza cena, najsłabszy silnik),
- Cub Cadet XT3 QR106 (konstrukcja wydaje się solidna, mocny silnik, jednak kosisko jest dość "małe"),
- Al-ko T23-125.6 Hd V2 (widziałem w kilku wątkach, iż jest to bardzo polecany ciągniczek, szerokie kosisko, najmocniejszy silnik, tylko jest to B&S, słyszałem opinie,
iż te silniki się ostatnio "popsuły" w kwestii jakości).

Budżet do około 25tys, jednak jak uda się wydać mniej - będę szczęśliwy, jeśli będzie trzeba trochę dopłacić do czegoś naprawdę sensownego - też jakoś sobie z tym poradzę.

Prosiłbym osoby bardziej doświadczone w temacie, o poradę, który z powyższych traktorków byłby najlepszy, ewentualnie polecenie czegoś, co sprawdziłoby się w moich warunkach.

z góry dziękuję wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kubiak2007
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2022, 11:04
Imię: Jakub

Re: pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: kubiak2007 » 19 wrz 2022, 20:40

Póki co po przeczytaniu forum, opinii i porównaniach skłaniam się najbardziej w stronę Al-ko T23 (jest o nim też dużo tutaj na forum, przemawia za nim również przekładnia), jednak zacząłem też myśleć o Simplicity/Snapper SRD300/RPX 310 lub SRD360 / RPX360

Cub Cadet i Stiga mają mieszane opinie, dlatego te dwa odpuszczam.

czy ktoś zna te maszyny i jest w stanie się wypowiedzieć, która z nich będzie najlepsza?

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: mariuszkowal861 » 21 wrz 2022, 11:37

Te co podałeś są zbliżone do siebie pod względem jakości wykonania i podzespołów. RPX360 ma 27 km mocy co wg. mnie jest bez sensu, gdyż na zwykłym kosisku dwunożowym tego nie da się wykorzystać.

kubiak2007
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2022, 11:04
Imię: Jakub

Re: pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: kubiak2007 » 21 wrz 2022, 23:31

Czyli jednak Al-KO wygrywa - RPX310/SRD300 również maja 27km i mniejsze kosisko niż Al-Ko (107cm vs 125cm). Dodatkowo kosisko w Al-Ko jest podobno pancerne (bardzo gruba blacha, gdzieś czytałem że samo kosisko waży aż 50kg) - w moim przypadku jest to dość istotne - jestem leń i nie zawszę myję kosisko po koszeniu, czasem robię to co 2-3 koszenia.

Planuję zakup dopiero po nowym roku - być może wyjdzie jakiś nowy model T23 na 2023.

Pozdrawiam!

Chmiel
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:54
Imię: Szymon
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: Chmiel » 22 wrz 2022, 11:14

Cześć
Od zeszłego roku jestem posiadaczem T23.
Wybierając ten traktor musisz wiedzieć, że jeżeli jest lekko wilgotno i jakiś pagórek to niestety koła szybko boksują (głównie chodzi o to jak zawracasz lub się zatrzymasz) - a jak jedziesz to "idzie". Jeżeli chodzi o kosisko to jest ono bardzo szerokie i musisz mieć równo. Używam też ridera z kosiskiem około 90 cm i przy nierównościach o wiele ładniej kosi niż alko. Trzeba też pamiętać, że Alko ma pasek zębaty na kosisku i trzeba na to bardzo uważać, więc kosisko może i jest pancerne, ale pasek psuję robotę i jeszcze teraz dużo kosztuje. Jeżeli chodzi o nowy model to właśnie na rok 2022 go wprowadzono, obsługa smartfonem zamiast wyświetlacza cyfrowego. Miałem też okazje przejechać się SRD360 / RPX360 i zawieszenie w nim robi robotę. Niestety nie było możliwości koszenia więc nie porównam jak się nim kosi.
Jeżeli chodzi o moc to tych koni nie jest tak zawiele. Przy tym kosisku i wyższej trawie ma co robić.
Pozdrawiam

kubiak2007
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2022, 11:04
Imię: Jakub

Re: pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: kubiak2007 » 23 wrz 2022, 0:20

Hej, to teraz mi namieszałeś w głowie @Chmiel. U mnie działka jest dość nierówna (kretowiska/koleiny od samochodu/dołki) - nie będę ukrywał, że do tej pory kretowiska załatwiałem ciągniczkiem (noże dość fajnie je wyrównywały :) ) - domyślam się, że przy Al-Ko coś takiego będzie mogło zaszkodzić paskowi zębatemu.

Czyli jesteśmy w punkcie wyjścia i w grze ciągle są Al-Ko T23, SRD360/RPX360, SRD300/RPX310...

Co mi się tez podoba w Snapper/Simplicity to fakt, że mają 4 rolki/kółka prowadzące na kosisku - przy mojej nierównej działce może się to przydać. Dodatkowo, Al-Ko T23 ma podobno sporo elektroniki, która w takim sprzęcie niekoniecznie jest pożądana...

Czy ktoś jeszcze jest w stanie się wypowiedzieć/doradzić?

Chmiel
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:54
Imię: Szymon
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: Chmiel » 23 wrz 2022, 7:08

Jeżeli rozważasz wydanie około 30000 pln na traktorek a jesteś z południowej Polski to zobacz to:
https://www.seco-traktory.cz/traktor/21/starjet-p5
zobacz jaka tam jest przekładnia i ile jest tam akcesoriów. Mega fajna rzecz to dołączany wertykulator - areator, do tego tak jak w alko kosisko do nieużytków, a nawet kosiarka do wysokiej traw. Czesi to mega przemyśleli.

kubiak2007
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2022, 11:04
Imię: Jakub

Re: pomoc w wyborze nowego traktorka

Post autor: kubiak2007 » 29 wrz 2022, 9:32

jestem z drugiego końca Polski, ale jeśli rzeczywiście warto to nie byłoby problemu jechać po traktorek do Czech - mam teraz całą zimę, żeby przemyśleć wybór. Z tego co pisałeś wcześniej, Al-Ko może okazać się zbyt delikatny na moje użytkowanie...

ODPOWIEDZ