Inteligentny kokpit ALKO

Moderator: Moderatorzy

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: Prawnuczek » 13 maja 2022, 13:19

Witam,
dziś przypadkiem natknąłem się na poniższy filmik:


Po nitce do kłębka okazuje się że można w naszych traktorach zamontować inteligentny kokpit który po podłączeniu telefonu będzie informował o wielu istotnych parametrach traktora i nie tylko:

Czy ktoś z Was zgłębiał może już ten temat? Instalatorowi zajmuje ta instalacja niecałe 10 minut więc laikowi pewnie kilka godzin ale nie wygląda żeby on robił jakies mega trudne operacje więc mogłaby się udać. Pod filmem jest adres strony www (język to bośniacki tłumacz google pomaga doskonale), na polskiej stronie Alko znalazłem jedynie obudowę do takiego kokpitu (choć zdjęcia nie ma i nie mam pewności ze to dokładnie to) ale potrzebna byłaby jeszcze wiązka kabli żeby to wszystko działało. Napisałem do Alko zapytanie - zobaczymy co odpiszą.

EDIT: dzwoniłem do jednego serwisu w lubelskim i powiedzieli mi że jak najbardziej można to zamontować do każdego traktorka alko z serii premium. Jedyny problem to fakt że póki co ani wiązka ani konsola nie są jeszcze dostępne. Kazali dzwonić za jakieś 2-3 tygodnie i może coś się zmieni. Osprzęt z usługą powinien zamknąć się wg nich w 1 tys zł.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: wawax » 13 maja 2022, 14:31

Nie wiem czy przy tej cenie nie lepiej wykorzystać moduły, które tu były opisywane. Przynajmniej działają bez konieczności podłączania telefonu. Wygląda to atrakcyjnie, ale dla Alko trzeba i tak dodać czujnik paliwa, woltomierz, czujnik obrotów i inne rzeczy. A ważnych brakuje, np. temperatury oleju. Na pewno to nie jest 10 minut, nawet dla fachowca. Poza tym które z tych informacji są Ci naprawdę potrzebne? Prędkość? Pochylenie? Światła? Przecież to wszystko widać bez pomiaru. :-)

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: Prawnuczek » 13 maja 2022, 18:08

Nie będę sie spieral ale z tego co widać na filmie i na stronie to ilość paliwa jest monitorowania, podaje też info o ladowaniu (ikona akumulatora) wiec pytanie skąd te informacje bierze? Wiesz, jak się ma narzędzia i trochę umiejętności to pewnie masz rację że lepiej zrobić to co opisane na forum ale jak tego brak to ten tysiąc złotych aż tak wiele w porównaniu do ceny traktorka nie znaczy a parę informacji o tym co sie z nim dzieje na bieżąco będzie się miało.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: wawax » 13 maja 2022, 18:58

Jako zabawka wygląda fajnie. Nigdzie na filmie nie widzę, żeby montował czujnik paliwa. No chyba, że w najnowszych modelach dodali jakiś elektryczny, ale tego nie widać.. Podłączenie pod kostkę stacyjki może dać info o światłach i napięciu. Wpięcie w przewód sprzęgła pozwoli na info o włączeniu kosiska. Dodatkowo jest faktycznie podpięcie pod świecę (obroty). Reszta danych brana z GPS i akcelerometru w telefonie. Największy brak: temperatura oleju. Największe ograniczenie: konieczność podłączenia telefonu i brak ładowarki - no mogli to już dodać.

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: Prawnuczek » 13 maja 2022, 20:54

Zgodnie z info z tej strony po bośniacku jak najbardziej jest lądowanie telefonu, co więcej jeśli ktos lubi bajery da się dokupic moduł do ladowanie indukcyjne.
O oleju fakt brakuje informacji ale to jak wynika z postów z forum wymaga już większej ingerencji (szczególnie ciśnienie). Trochę tych kabli podpina więc trudno dokładnie powiedzieć skąd bierze info i o czym.
Bajer wydaje się fajny bo zawsze jakiś smartfon nawet stary w domu jest więc na stałe może być podłączony do traktorka. Tak jak pisałem jeśli ktoś ma umiejętności to z alko zrobi i mercedesa ale jak jest się finansista to taka opcja na prawdę wydaje się ciekawa.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: wawax » 13 maja 2022, 21:20

Jeśli chodzi o kable, to dokładnie wiadomo co i skąd, jeśli przejrzysz schematy elektryczne. Każda wtyczka ma inny kształt i łatwo je rozpoznać. :-)
Jeśli chodzi o podłączanie, to nie powinno być problemu. Najwięcej czasu stracisz na demontaż plastików - tu trochę pocięli film, żeby nie było tego dobrze widać. Trochę słabo zrobili te przewody do stacyjki - mogli wydrukować jakieś gniazdo, a nie tak pojedynczo - łatwo o błędne podłączenie. Ale poza tym montaż jest dość prosty.
Mój zawód też jest odległy od mechaniki. :-)

kniazio
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 sie 2020, 6:18
Imię: Grzegorz

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: kniazio » 14 maja 2022, 22:51

Panowie wy lepiej powiedzcie jak radzicie sobie z beznadziejnym oproznianiem kosza. Trzeba byc nielada strongmanem zeby go oproznic. Kokpity kokpitami, co mi z kokpitu jak ja nie daje kuzwa rady wywalic trawy z kosza pomimo dodanych amorkow. W starym MTD to ja jednym paluszkiem dzwigalem kosz a tu to jakas porazka.
Zamiast pierdoly o kokpitach moze ktos ma jakis patent na ten poj.... y kosz. To mnie jest potrzebny czujnik cisnienia i temperatury jak oproznie 10 koszy przy koszeniu a nie traktorowi.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: wawax » 15 maja 2022, 6:55

Proponuję założyć nowy wątek, bo to zupełnie inny temat. :-)

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: Prawnuczek » 15 maja 2022, 7:13

Kniazio - nie obraź się tylko na mnie! Wiesz że ta rurkę do oprozniania kosza się wyciąga do góry i dopiero wtedy odchyla kosz? Sorry że tak pisze ale mój 11 letni syn radzi sobie bez problemu z wysypaniem trawy o to jak kosz jest na full pełny, a nie mam założonych żadnych wspomagaczy. Więc albo próbujesz to zrobić nie wyciągając rurki albo napisałeś post dla jaj.

Awatar użytkownika
Andy
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 27 maja 2021, 14:21
Imię: Andrzej
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: Andy » 15 maja 2022, 16:48

IMG_20211005_204421~2.png
,,Wiesz że ta rurkę do oprozniania kosza się wyciąga 😂do góry i dopiero wtedy odchyla kosz?"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alko T 22 105,1
STIHL FS 260
STIHL FS 55
Stihl MS260
Husgvarna 51
kosiarka Mustang 675

kniazio
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 sie 2020, 6:18
Imię: Grzegorz

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: kniazio » 16 maja 2022, 6:42

Andy pisze:
15 maja 2022, 16:48
IMG_20211005_204421~2.png,,Wiesz że ta rurkę do oprozniania kosza się wyciąga 😂do góry i dopiero wtedy odchyla kosz?"
Wyobraz sobie ze w alko t16 takiej rurki nie ma. Kosz jest po prostu zle wyprofilowany i tyle. Podloga kosza powinna opadac ku dolowi a nie unosic sie ku gorze tak jak to jest w innych traktorkach. I nie gadaj mi tu o rurkach bo ta rurka nic nie daje. No chyba ze kosisz trawe sucha jak pieprz to moze wtedy masz lekko. Trawa na wiosne jest soczysta i ciezka jak cholera. Mam znajomych ktorzy maja taki sam traktor i podzielaja moje zdanie. Przypomne jeszcze raz ze w moim starym MTD kosz wysypywalem jednym palcem chociaz tam nie bylo zadnych silownikow. Kosz w MTD mial spod opadajacy w dol i wystarczylo tylko troszke go uchylic a cala trawa sama elegancko sie wysypywala.

arturo
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 16 gru 2018, 12:30
Imię: artur

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: arturo » 16 maja 2022, 9:07

Są ròżne modele z serii T16
download (1).jpeg
download.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Andy
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 27 maja 2021, 14:21
Imię: Andrzej
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: Andy » 16 maja 2022, 9:12

,,Wyobraz sobie ze w alko t16 takiej rurki nie ma"
a mógłbyś wstawić zdjęcie?
Alko T 22 105,1
STIHL FS 260
STIHL FS 55
Stihl MS260
Husgvarna 51
kosiarka Mustang 675

qndziu
Stały bywalec
Posty: 209
Rejestracja: 13 maja 2018, 12:53

Re: Inteligentny kokpit ALKO

Post autor: qndziu » 16 maja 2022, 10:54

Kniazio pisze o T16 Comfort, czyli ten drugi na foto. Mam taki sam i rzeczywiście jak napakuję do pełna kosz mokrą trawą to same siłowniki nie otworzą kosza, trzeba pociągnąć za rurę siedząc na siedzeniu, później podnosi już samo. Jednak trochę siły trzeba w to włożyć, widać taki urok tego modelu.
Pilarki:
Dolmar 111 - 1999
Stihl MS 211 - 2018
Stihl MS 212 - 2022
Stihl MS 261 - 2022
Husqvarna 550 XP G Mk II - 2022
Husqvarna 353 - 2022
Echo CS-2511TES - 2022
Kosy:
Stihl FS 410 - 2018
Stihl FS 131 - 2021

ODPOWIEDZ