Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Moderator: Moderatorzy

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 10 sty 2021, 9:46

Dobry
Na wiosnę rozpoczynam tworzenie garażu wraz z warsztacikiem i pomału kompletuję potrzebne narzędzia i urządzenia. Przyszedł czas na kompresor. Po pierwszym zagłębieniu się w temat wyłoniłem trzy konstrukcję, które będę brał pod uwagę podczas zakupu.
Budżet: około 800zl (ale wiadomo nikt nie lubi przepłacać, więc może być taniej :P )
Zastosowanie: przedmuchanie, pompowanie, nie wykluczam także że od czasu do czasu coś pomaluję (ale raczej nie elementy karoserii ;) )
Wymagania: niezawodność (żeby po pół roku nie trzeba było szukać nowego egzemplarza :p ), łatwość obsługi, dobra dostępność części zamiennych w razie "W".
Modele:
1 Airpress HL 425-50 https://www.castorama.pl/sprezarka-airp ... 30362.html
2 Airpress HL360-50 https://www.castorama.pl/sprezarka-airp ... 30354.html
3 Metabo Basic 250-50 https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/ur ... basic.html

Pytania:
1. Jak z jakością wykonania w tych markch? Którą lepiej wybrać?
2. Czy 50l wystarczy do amatorskiego zastosowania?
3. Warto dopłacać do konstrukcji dwutłokowych? Czy to już przesada dla amatora?
4. Może macie jakieś inne propozycje warte uwagi?
Pozdrawiam, miłej niedzieli :)

Frank
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: 15 sie 2020, 17:57
Imię: Krzysztof

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Frank » 10 sty 2021, 10:21

Z tych trzech to tylko metabo. Trwały ,ale z narzędziami pneumatycznymi sobie nie poradzi.
Airpress to tandeta. Szybko się psuje reduktor, trzeba delikatnie się obchodzić z szybkozłączami ,bo łatwo je urwać razem z gwintem, jeżeli chcesz podobną konstrukcję, ale lepiej wykonaną to mogę polecić kompresor firmy Kowal:
https://allegro.pl/oferta/kompresor-zbv ... 8935100218
Po dotarciu pompy możesz przestawić do 10 bar.

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 10 sty 2021, 11:33

Narzędzi pneumatycznych raczej nie planuje, chociaż może jak już to klucz do kół (kiedyś kiedyś tam w przyszłości..). Metabo dałby radę z nim?
Te Airpress nawet te w tym budżecie zalatują plasteliną?
No ciekawy ten "Kowal", tylko opinie różne... :/

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Kamilos » 10 sty 2021, 11:40

Przerabiałem temat kompresora do garażu i też kupiłem chińczyka 2-tłokowego takiego jak w linku podesłał kolega Frank. Naprawdę odradzam zakup takiego kompresora, zaczął puszczać olej do powietrza po kilku latach, brak części do tego, jedynie cała pompa z silnikiem za połowę wartości kompresora. Zakupiłem markowy i jestem zadowolony. Także jak masz zamiar kupować kompresor to tylko sprawdzonych marek takich jak: Adler,Fiac,Fini lub Metabo, jeśli chcesz dobrego chińczyka to mogę polecić markę jager german. Do garażowych zastosowań 50l wystarczy na 2-tłokach, ale jak będziesz chciał podziałać z narzędziami pneumatycznymi lub coś więcej pomalować to polecam 100l.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 10 sty 2021, 11:53

To chyba Metabo wypada najkorzystniej z ceną z w/w. Klucz pneumatyczny do kół (jeżeli w ogóle będzie, to użytek do zmiany kół, czyli dwa razy do roku), malowanie (też raczej drobnych rzeczy, opcjonalnie ławki, huśtawki natryskowo) to może da radę te 50l, bardziej martwi mnie że tylko jeden tłok w tym Metabo :/
@Kamilos jeśli można wiedzieć jaki ten markowy kompresor zakupiłeś?

A jeśli można przy okazji zapytać, jak wygląda sprawa z osprzętem (pistolet do pompowania z manometrem, pistolet do przedmuchiwania, pistolet do malowania) warto brać jakieś zestawy/komplety czy lepiej kupić pojedynczo, ale lepsze? Głównie mam na myśli produkty YATO jako pojedyncze rzeczy.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Kamilos » 10 sty 2021, 14:26

Ja posiadam Fini MK103-100-3T, z mojej dzisiejszej perspektywy to nie wziąłbym już mniejszego niż 100 litrów na 2-tłokach. kompresor to urządzenie na lata więc warto kupić coś co będzie służyć, co do narzędzi to warto brać osobno np yato, są jednak lepszej jakości niż te w tzw. zestawach. To się tak wydaje, że tylko przedmuchać, napompować, pomalować, ale do przedmuchiwania czy malowania idzie sporo powietrza, więc taka 50-tka będzie stale napieprzać, żeby dobić ciśnienie. Jeśli mogę ci doradzić, to przeznacz więcej pieniędzy na zakup sprężarki i kup porządną, co odwdzięczy ci się w przyszłości mniejszą awaryjnością, wydajnością i dostępem do części zamiennych.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 10 sty 2021, 15:22

No niby tak, lepiej dołożyć i mieć spokój, ale z tych lepszych firm chcąc coś lepszego to już okolice 2-2.5k PLN, a to już praktycznie 3-krotnosc mojego budżetu, i tą myśl z tyłu głowy czy będzie to wykorzystywane chociaż w 80-90% swoich możliwości. :/ Muszę przemyśleć sprawę, póki co sprawa stoi na Metabo Basic 250-50W z osprzętem YATO.

P.S. Posiada może ktoś zwijak do węża od kompresora? Warto się w to bawić?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Kamilos » 10 sty 2021, 15:34

Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Frank
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: 15 sie 2020, 17:57
Imię: Krzysztof

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Frank » 10 sty 2021, 16:00

Metabo ma jeden tłok ,ale 47mm.
Ten airpress ma da tłoki po 42mm.
Kowal ma dwa tłoki po 48mm.
Podałem tego Kowala bo jest tańszy i lepszy od airpress ,ale oczywiste jest ,że sprzęt za 670 zł nie dorówna trwałością temu za 1700zł z przekładnią.
Popularne pompy V2 z napędem bezpośrednim występują w różnych wariantach i jakości. Różnią się konstrukcją głowic, korbowodów, średnicą tłoków, sama jakość pierścieni ,czy obróbką otworów, czy sworzni Jest tak duża, że nie można stawiać hipotezy ,że każda taka pompa jest do kitu.
Osobiście uważam, że jak budżet nie pozwala to do użytku amatorskiego wystarczy tańsza sprężarka typu ten Kowal (jak masz na tyle miejsca to 100L było by faktycznie lepsze), a jak po kilku latach padnie ,to wtedy pomyślisz o markowym.
Metabo jest trwały ,ale klucz ,czy pistolet wymaga lepszej wydajności, po prostu będzie brakować ciśnienia.
Klucz pneumatyczny wymaga przewodu O średnicy 10mm ,więc pompa naprawdę ma co robić.

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Sebastian_M26 » 10 sty 2021, 16:13

A co to jest niby metabo. Kolejna gówniana firma kupująca jak najtaniej w Chinach i ładująca swój znaczek.

Frank
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: 15 sie 2020, 17:57
Imię: Krzysztof

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Frank » 10 sty 2021, 16:35

A Fini jest włoskie?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Kamilos » 10 sty 2021, 18:39

Frank pisze:
10 sty 2021, 16:00
Metabo ma jeden tłok ,ale 47mm.
Ten airpress ma da tłoki po 42mm.
Kowal ma dwa tłoki po 48mm.
Podałem tego Kowala bo jest tańszy i lepszy od airpress ,ale oczywiste jest ,że sprzęt za 670 zł nie dorówna trwałością temu za 1700zł z przekładnią.
Popularne pompy V2 z napędem bezpośrednim występują w różnych wariantach i jakości. Różnią się konstrukcją głowic, korbowodów, średnicą tłoków, sama jakość pierścieni ,czy obróbką otworów, czy sworzni Jest tak duża, że nie można stawiać hipotezy ,że każda taka pompa jest do kitu.
Osobiście uważam, że jak budżet nie pozwala to do użytku amatorskiego wystarczy tańsza sprężarka typu ten Kowal (jak masz na tyle miejsca to 100L było by faktycznie lepsze), a jak po kilku latach padnie ,to wtedy pomyślisz o markowym.
Metabo jest trwały ,ale klucz ,czy pistolet wymaga lepszej wydajności, po prostu będzie brakować ciśnienia.
Klucz pneumatyczny wymaga przewodu O średnicy 10mm ,więc pompa naprawdę ma co robić.
Zgadza się, że są różnicę w wykonaniu i jakości tych pomp z napędem bezpośrednim, ale sama żywotność tych pomp jest z zasady niższa niż z napędem pasowym, nie wiem jak was, ale mnie nie stać na kupowanie co parę lat kompresora, więc jak ma po paru latach się zepsuć to wolę tą kwotę przeznaczyć na droższy i mieć zakup na lata.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Frank
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: 15 sie 2020, 17:57
Imię: Krzysztof

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Frank » 10 sty 2021, 18:44

To prawda, dlatego klient musi sam się zdecydować ,ważne że ma w miarę temat naświetlony.

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 10 sty 2021, 18:49

Te Adlery nie wydają się być głupim pomysłem... Kwestia ile mi kasy zostanie z tworzenia warsztatu i garażu. Czyli te dwa Adlery byłyby spoko wyborem na lata, czy coś jeszcze pomiędzy nimi jest warte uwagi?

P.S. Posiada może ktoś zwijak do węża od kompresora? Warto się w to bawić?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Kamilos » 11 sty 2021, 11:47

Te dwa adlery to dobra opcja, nic tańszego godnego uwagi nie znalazłem, jeśli mogę ci coś jeszcze doradzić, to spróbuj się rozejrzeć po okolicznych sklepach z narzędziami, ja np kupiłem w takim sklepie taniej niż w internecie więc warto sprawdzić oferte, co do zwijaka, fajna rzecz, ale droga i nie jest nie zbędna.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Troku » 11 sty 2021, 11:54

Zwijak do węża kompresora to tylko gadżet nie za dużo warty, Dużo prościej jest wąż nawinąć ręcznie na kołku a przy okazji nie skręca się tak wąż. Co do kompresorów to do garażu nie ma co za bardzo wybierać w tej kwocie, do prostych prac majsterkowicza wystarczą ale do odkręcania kół to raczej nie dadzą rady.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 11 sty 2021, 14:35

Troku pisze:
11 sty 2021, 11:54
Co do kompresorów to do garażu nie ma co za bardzo wybierać w tej kwocie, do prostych prac majsterkowicza wystarczą ale do odkręcania kół to raczej nie dadzą rady.
Masz na myśli moje propozycje czy te dwie sztuki Adler'a?

@Kamilos ok, dzięki wielkie za pomoc. Porozglądam się na miejscu, a jak nie to zostaje internet :)

Czyli zwijak wykreślam z listy zakupowej :)

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Sebastian_M26 » 11 sty 2021, 15:00

Ja odkręcam koła, jarzma hamulcowe, wahacze itd kluczem udarowym 1280Nm na kompresorze 50L i 8bar. Najważniejsze to wymiana presostatu na regulowany nie tylko góra ale min i max tak aby się włączał już przy 7 bar a nie jak w standardowym przy 5-5,5

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: jerzyk » 11 sty 2021, 15:05

A jam mam zwijak i sobie chwalę.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 11 sty 2021, 15:19

jerzyk pisze:
11 sty 2021, 15:05
A jam mam zwijak i sobie chwalę.
Można wiedzieć jaki? I jak długo?

Czyli po wymianie presostaru nawet ten 50l Adler by dawał radę dwa razy do roku odkręcić 4kola i z 3 razy do roku pomalować ławkę/krzesło/itp. natryskowo?

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: jerzyk » 11 sty 2021, 15:28

Jakieś 3 lata z lidla
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Sebastian_M26 » 11 sty 2021, 16:34

Darnok pisze:
11 sty 2021, 15:19
jerzyk pisze:
11 sty 2021, 15:05
A jam mam zwijak i sobie chwalę.
Można wiedzieć jaki? I jak długo?

Czyli po wymianie presostaru nawet ten 50l Adler by dawał radę dwa razy do roku odkręcić 4kola i z 3 razy do roku pomalować ławkę/krzesło/itp. natryskowo?
Nawet bez wymiany, poprostu wraz ze spadkiem ciśnienia spada siła, ale te parę sekund wystarczy.
Twoim problem jest zakup klucza z prawdziwą mocą a nie kompresor.

Frank
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: 15 sie 2020, 17:57
Imię: Krzysztof

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Frank » 11 sty 2021, 18:58

Nie wymieniaj presostatu, bo kompresor który pompuje do 10 barów załącza się przy 7,5-8 Bara. Klucze pneumatyczne pracują na 4-6barach, a do pistoletu do malowania ustawia się 3-4bary. Problem to przepustowość przewodów i złączek, oraz wydajność pompy. Bo o ile w tym drugim przypadku wystarczy zaczekać aż pompa dobije powietrza, to w tym pierwszym klucz nie będzie miał momentu. Dlatego ja polecam kompresor o lepszej wydajności pompy, plus zwykły przewód fi10 ,bo wtedy odkrecisz nawet najtańszym stanleyem , a podczas malowania nie będziesz musiał czekać aż pompa dobije ciśnienie. Zwróć uwagę na narzędzia ,które chcesz używać a konkretnie na ich zapotrzebowanie (mierzone w litrach/minutę) ,oraz na faktyczną wydajność pompy.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: bogdan1115 » 12 sty 2021, 14:54

Przerabiałem temat kilka lat temu. Nie działam w sektorze usług wulkanizacji gdzie podstawą jest wydajność sprężarki przy pracy podnośnika, klucza itd. Dla mojego amatorskiego garażu wystarczy nadmuchać lub przedmuchać a odkręcanie kół i trudnych przypieczonych śrub podwozia robię kluczem udarowym elektrycznym /ostatnio też aku/. Z tego powodu stary kompresor poszedł na działkę i obsługuje traktorek, sprzęty dmuchane wodne itp. Do domowego warsztatu trafił Fatmax 59dB. Jest to sprzęt zarówno garażowy jak i salonowy. Dopompowanie kół, czyszczenie/przedmuchiwanie/ sprzętu w tym rtv-audio itp. Lekki i poręczny do wniesienia i co jest jego największą zaletą cichy silnik indukcyjny, który nie budzi domowników i sąsiadów w trakcie pracy. Może wykorzystam dodatkowy 30l zbiornik na powietrze dla zapewnienia zapasu i stabilizacji ciśnienia przy nieco dłuższej pracy gdyby naszła mnie potrzeba pomalowania czegoś pistoletem.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 17 sty 2021, 13:22

Dzięki wszystkim za pomoc i rozjaśnienie sprawy, jeśli budżet pozwoli to wybór padnie na Adler'a 50l lub 100l,natomiast jeśli $ nie wystarczy to do gry wejdzie Metabo Basic 250-50.

Póki co osprzęt prawdopodobnie będzie taki (jedynie klucz będzie zakupiony w późniejszym czasie, więc wybór może ulec zmianie)
YATO YT-23703
YATO YT-2373
YATO YT-2341 (wydajność 410l/min) pistolet do malowania
YATO YT-24245 zwijak 9.5mm x15m
YATO YT-09540 1150Nm (wydajność 153l/min) klucz

ogrodnik amator
Stały bywalec
Posty: 60
Rejestracja: 28 paź 2020, 14:50

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: ogrodnik amator » 17 sty 2021, 13:37

Do amatorskiego zastosowania osobiście używam kompresora firmy Tagred 50l V2. Radzi sobie całkiem nieźle. Bez problemu współpracuje z kluczem pneumatycznym przy zastosowaniu węża 10mm. Owszem jest to chińczyk, pojawiają się upocenia olejowe tu i tam ale przy takich pieniądzach...

Granda
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 01 gru 2018, 3:13
Imię: Radek

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Granda » 31 paź 2021, 9:38

Kamilos pisze:
10 sty 2021, 14:26
Ja posiadam Fini MK103-100-3T, z mojej dzisiejszej perspektywy to nie wziąłbym już mniejszego niż 100 litrów na 2-tłokach. kompresor to urządzenie na lata więc warto kupić coś co będzie służyć, co do narzędzi to warto brać osobno np yato, są jednak lepszej jakości niż te w tzw. zestawach. To się tak wydaje, że tylko przedmuchać, napompować, pomalować, ale do przedmuchiwania czy malowania idzie sporo powietrza, więc taka 50-tka będzie stale napieprzać, żeby dobić ciśnienie. Jeśli mogę ci doradzić, to przeznacz więcej pieniędzy na zakup sprężarki i kup porządną, co odwdzięczy ci się w przyszłości mniejszą awaryjnością, wydajnością i dostępem do części zamiennych.
Cześć, jak spisuję się ten Fini? Myślisz że poradzi sobie z piaskarką syfonowa ? Zastanawiam się nad Walter gk460 ale mało opinii o nim a o Fini jeszcze mniej.
Stihl MS 261 C-M
Sthil FS 311
Stihl RM 650 T

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 28 gru 2021, 15:54

Odgrzeje trochę wątek, bo niestety ale zakup z powodów finansowych został odłożony na później. To "później" będzie najprawdopodobniej teraz bo coraz drożej się robi. Na 99% jestem zdecydowany na ADLER AD 348-100-3. Teraz pytanie czy będzie to dobry wybór i czy nic lepszego nie znajdzie się w tym budżecie?

partner
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 02 wrz 2019, 0:58
Imię: Piotr

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: partner » 28 gru 2021, 20:24

700zl chińczyk na targowisku v2 a co do oleju w przewodzie to dziala akurat na plus zbiornika i narzędzi pneumatycznych a jeśli komuś bardzo "przeszkadza" to jest cos takiego jak odolejacz.Dużo malowalem 1T 50L a do narzędzi tani kompresor z mniejszym zbiornikem niż 100L raczej kiepsko się sprawdzi

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: KrystianS » 28 gru 2021, 20:56

Zobacz również coś takiego Metabo Mega 350-100 W, ewentualnie Kupczyk 90L KK 400/90 354 L/m lub KOMPRESOR OLEJOWY 100l HL 375-100 AIRPRESS.
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 28 gru 2021, 21:52

partner pisze:
28 gru 2021, 20:24
700zl chińczyk na targowisku v2 a co do oleju w przewodzie to dziala akurat na plus zbiornika i narzędzi pneumatycznych a jeśli komuś bardzo "przeszkadza" to jest cos takiego jak odolejacz.Dużo malowalem 1T 50L a do narzędzi tani kompresor z mniejszym zbiornikem niż 100L raczej kiepsko się sprawdzi
Z tymi różnego rodzaju"chinolami" miałem już do czynienia, co prawda nie w dziale kompresorów, ale zazwyczaj szkoda nerwów, bo jak coś się zepsuje to za dwa lata szukaj wiatru w polu, albo kupuj nowy :/
KrystianS pisze:
28 gru 2021, 20:56
Zobacz również coś takiego Metabo Mega 350-100 W, ewentualnie Kupczyk 90L KK 400/90 354 L/m lub KOMPRESOR OLEJOWY 100l HL 375-100 AIRPRESS.
dzięki za propozycje, ale wszystkie już ponad 2.3k PLN. Tego adlera w sklepie lokalnym mogę upolować jeszcze po starej cenie 1.7-1.8k PLN, która i tak już jesz dwa razy wyższa od początkowego budżetu ;)

marcin_li
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 16 mar 2020, 14:47
Imię: Marcin

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: marcin_li » 29 gru 2021, 10:15

Przedstawię swoje doświadczenia, może ułatwią wybór, albo utrudnią ;)

Od 5-6lat mam sprężarkę z kompresorem V2, butla 50l. Parkside PKO 400 b2 z Lidla, kosztował około 700zł.
Co sezon zmieniam koła w kilku samochodach, dwa razy malowałem nieduży samochód, kilka razy zabezpieczałem kompleksowo podwozie natryskując masy bitumiczne, tynkowałem pistoletem tynkarskim fundamenty z zewnątrz, po każdym koszeniu czyszczę kosisko kosiarki powietrzem, trochę wymian zawieszenia, zdarzyło się piaskowanie małych elementów itp. Jak potrzebuję dużo powietrza na raz (piaskowanie) podłączam do niego butlę po LPG 125l, nabijam w sumie te 175l i piaskuję. Ogólnie wydaje mi się że jak na użytkowanie domowe używam go dosyć intensywnie.

Podstawa to regularna wymiana oleju i sprawdzanie jego poziomu.
Dodatkowo wymieniłem te 2 małe plastikowe filtry na ssaniu na duży filtr od sprężarki powietrza z samochodu ciężarowego, złącze pneumatyczne wkręciłem bezpośrednio w butle z pominięciem reduktora, który mocno zmniejsza wydajność i wszystko to dało zauważalnie większy wydatek na wyjściu.
A jeżeli chodzi o "moc" to tajemnica leży w wężu, na spiralnych, marketowych nawet dobra sprężarka i dobry klucz nie odkręcą koła. Przedłużacz elastyczny mam z węża gumowego o średnicy wew. 13mm, długość 20m. I na tych 20m odkręcam bez problemu koła, na spiralnym niebieskim 10m z castoramy ten sam klucz, te same auto i nie dawało rady.

Tak ma wady, np. pękło jedno plastikowe kółko, lekko się poci olejem (na tyle lekko że stan oleju pomiędzy wymianami się nie zmienia), niskiej jakości złączki przy reduktorze, ostatnio zaczął puszczać gdzieś ciśnienie i po dłuższym postoju jest pusty.

Ogólnie stosunek cena/jakość rewelacyjny. A pierwotnie celowałem w coś za 2-3 razy tyle z napędem na pasek, ale akurat pojawił się w Lidlu ten i zaryzykowałem.

Brat ma pionowego Airpresa z castoramy (https://www.castorama.pl/sprezarka-airp ... 30354.html), kupiony w tym samym czasie co mój Parkside, był lekko droższy, wtedy kosztował około 800zł. Użytkowany podobnie intensywnie i też bez zarzutu.

ps.znalazłem opis, kosztował 729zł w 2016r.
https://fanlidla.pl/gazetka/2013.10.10. ... l-Parkside

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 04 sty 2022, 12:03

Wybór padł na Adler AD 348-100-3. Jak potestuje dam znać. Takie pytanie jeszcze, na początek mam jakiś tam wąż, ale w przyszłości chcę coś dłuższego. Jakiej średnicy wybrać? Główne zastosowanie przedmuchiwanie, pompowanie kół, lecz nie wykluczam użycia ropownicy, mam także w planach pomalowanie garażu przy użyciu pistoletu. 8mm średnicy wewnętrznej wystarczy czy brać 9.5mm?

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: wojtek1234321 » 04 sty 2022, 19:53

Im szerszy, grubszy tym lepszy, bo do grubszego podłączysz i narzędzie o małym zapotrzebowaniu na powietrze i do większego też można zastosować. A mały przekrój do małego narzędzia starczy, a do większego już może nie...

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 04 sty 2022, 20:01

Czyli 9.5mm lepszym rozwiązaniem będzie. Czy dopłacać ponad 140zl do 12.5mm? Głównie to chodzi mi po głowie, żeby nie było czegoś takiego że wąż szeroki i kompresor nie będzie miał tyle pary żeby to wypełnić i narzędzie np. klucz nie będzie miało"pary". Chyba że to nierealne?

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: mazmaciek » 05 sty 2022, 6:02

Tak naprawdę to 8 mm do wszystkiego wystarczy, ale jak chcesz weź 9,5.
12 to już przerost formy nad treścią

marcin_li
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 16 mar 2020, 14:47
Imię: Marcin

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: marcin_li » 05 sty 2022, 9:02

Na wężu spiralnym 8mm klucz pneumatyczny Ingersoll Rand 231GXP 1/2" (zużycie powietrza g producenta 118 l/min) nie odkręci koła.
Sam się o tym przekonałem na swoim przypadku, pisałem o tym kilka postów wyżej.

Sam producent podaje min. średnicę węża 10mm do tego klucza. Ogólne każdy klucz w specyfikacji ma przewód min 10mm.

Pistolety lakiernicze w większości wymagają węża min 9mm do działania, najminjeszy pistolet zużywa min 120l/min, podstawowy lakierniczy YATO 220l/m.

Wąż 8mm spokojnie wystarczy do pompowania kół albo przedmuchania czegoś. Do narzędzi się nie nadaje.

Darnok
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:37

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: Darnok » 05 sty 2022, 10:32

Prawdopodobnie będę kupował wąż na zwijaku, byłem w kilku warsztatach i zazwyczaj pozytywnie się wypowiadali o nich. Ale niestety na zwijaku mam do wyboru 8/9.5/12.5mm.

partner
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 02 wrz 2019, 0:58
Imię: Piotr

Re: Dylemat podczas wyboru kompresora do garażu

Post autor: partner » 12 sty 2022, 13:41

Mam markowy kompresor kupiłem go za 100zl facet nadal gęstego oleju i korowód się posypal.

ODPOWIEDZ