Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Moderator: Moderatorzy

Noswer
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Noswer » 10 kwie 2020, 22:15

Witam,
Chwilę tu nie zaglądałem - jednak ostatnio jakoś więcej czasu spędzam wokół domu (jak każdy z nas) i postanowiłem trochę wolnej przestrzeni przeznaczyć na warzywa... (dosłownie ar - może 2,5) - niestety ziemia ciężka - glina.
Z racji tego że mieszkam na wsi ale takiej że coraz ciężej o kogoś kto by wsparł w robotach polowych - postanowiłem pomyśleć o glebogryzarce... (zaznaczam iż pierwsze przygotowanie terenu zrobi ktoś traktorem)

Jestem leniwy (plus 2 przepukliny kręgosłupowe więc nie chce go nadwyrężać) - więc raczej coś z napędem - a że raz już naciąłem się na japońskiej używce z którą miałem same problemy postanowiłem kupić coś nowego.

Rozważam wynalazek o nazwie hortmasz X-GT65-2L lub jej jakiegoś większego brata HGS 1051 - patrząc po znanym portalu aukcyjnym to 2300-2800 PLN - i tyle jestem w sumie w stanie wydać, w sumie miło by było gdyby można było też użyć pługa - wtedy miałbym praktycznie całość prac z głowy.

Prosiłbym o opinie czy ten sprzęt w ogóle ma sens dla moich zastosowań. Jeśli tak to który z powyższych lub co innego wybrać w podobnym progu cenowym...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Troku » 10 kwie 2020, 22:18

Jak dla mnie za wysoko celujesz, dla twoich potrzeb wystarczy np Cedrus GL01, dokupisz sobie cały potrzebny osprzęt i tak wyjdzie taniej. https://cedrus.com.pl/glebogryzarka-cedrus-gl01
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Tornado » 10 kwie 2020, 22:20

Panie Filipie ... szczerze? Lepiej wynająć gościa, który Panu przekopie ten kawałek, niż pchać się w zakup.. Niech Pan obliczy cenę zakupu względem kosztów ilości takich "przekopów.. A, może rozważyć temat wynajmu takiego sprzętu ???
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Troku » 10 kwie 2020, 22:28

Tornado fajnie jest mieć glebogryzarkę jak się ma kawałek ziemi pod uprawy, dodatkowy osprzęt w formie lemiesza czy obsypnika robi z takiej maszyny niezłe cacko którym sobie znacząco ułatwimy pracę. moja gleba ma 14 lat, rok czasu chodziła na wypożyczalni i chodzi jak zegarek, takt nie pracowała za dużo ale jak na moje potrzeby jest OK,
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Noswer
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Noswer » 11 kwie 2020, 0:31

Dziękuje za szybkie odpowiedzi.
odpowiadając po kolei
1. Cedrus GL01 jest jednoosiówką(chyba tak się to zwie) i nie wiem czy w przypadku mojej gleby nie będzie tym zbyt trudno operować - kiedyś ze znajomym pracowaliśmy jakimś texasem i trochę pary w rękach i plecach to wymagało.
Widzę jednak że cedrus ma coś takiego: https://cedrus.com.pl/glebogryzarka-cedrus-gl03pro-lc - nie wiem jak się to ma do hortmasza w sensie produkt do produktu cenowo widzę podobnie - 2800

dodatkowo nie wiem jak w przypadku jednoosiówki wyglądało by oranie i czy wogóle było by możliwe założenie pługu

2. Z wynajmem gościa jest coraz gorzej - wielbiciele trunków zasiarczonych nie specjalnie naddają się do takiej pracy, młodzież nie jest zainteresowana pracą która nie opiera się o użycie telefonu komórkowego - są oczywiście profesjonalne firmy...

Co do wynajmu maszyny - też to rozważałem - licząc 80 pln za dzień rocznie jest to 160 + transporty - jak kolega Troku zauważył sprzęt tego typu może żyć lata - u mnie docelowo myślę że też było by to 15-20 albo i więcej lat + wygoda braku potrzeby transportowania (przyczepki nie posiadam wiec musiałbym to ładować do samochodu albo wynajmować z dowozem)- mniej wiecej tak wygląda moja analiza ekonomiczności wynajmu - dodam iż istnieje duże prawdopodobieństwo użycia sprzętu wiecej niż 2 razy do roku bo potrzeb może się pojawić więcej włącznie z przeorganizowaniem części trawnika (mam i krety i nornice wiec z czasem muszę trochę podziałać).
Zdaje sobie sprawę że to w dużej mierze racjonalizowanie nowej zabawki... ale coś w tym też jest...

Podsumowując na 80% jestem zdeterminowany do zakupu - i raczej będzie to sprzęt nowy (z racji kiepskich doświadczeń).
Pytanie czy jednoosiowa glebogryzarka będzie dla mnie wystarczająca - zakładając że miałby to być sprzęt do którego mogę założyć pług.

w ramach przypomnienia rozważam po lekkim przeglądzie ofert

Hortmasz X-GT65-2L
chyba nowszy model Hortmasza HGS 1051 N
pytanie czy lepszy...
Cedrus X-GT65-2 ZS

Podobna tańsza konstrukcja FAWORYT SGT48-212 JAK GLX-GT65-2 X-GT65-2L

Cedrus w jakimś innym wydaniu - pytanie czy czymś się różni od hortmasza o 300pln tańszego CEDRUS GL03PRO-LC

pytanie też czy do nich da się założyć pług (i czy jest ku temu sens - nie będą za lekkie albo za słabe....)

Przyznam że mam też zasiane ziarno ciekawości co do glebogryzarki jednoosiowej i jej nie wykluczam - podkreślam jednak że u mnie ziemia naprawdę jest bardzo ciężka (jak wbijałem uziom to musiałem się naprawdę trochę napocić) generalnie to sporo gliny - na tyle że ostatnio kupiłem szpadel pneumatyczny w lidlu...

wolq
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2019, 14:02

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: wolq » 11 kwie 2020, 9:18

Obrazek

Mam tego hortmasza już 3 sezon i nie zamieniłbym na nic innego. Mocna maszyna że się tak wyrażę "trzeba ją trzymać"!
Na własne potrzeby generalnie do tunelu i na winnczkę. Winniczka gleba raczej piaszczysta a w tunelu mam nawiezioną glinę+torf+sporo gleby II klasy. Glebogryzarką pracuję na mokrej ziemi po pierwsze się nie kurzy po drugie sprzęt ma lżej.
Pługa nie używam.

Noswer
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Noswer » 11 kwie 2020, 19:17

@wolq dzięki - właśnie zależało mi na opiniach użytkowników
Czyli firma wydaje się być dość solidna

gdzieś wyczytałem opinię że do ciężkiej ziemi noże powinny być przeciwbieżne - mógłby to ktoś bardziej doświadczony potwierdzić lub zanegować?

na placu boju więc X-GT65-2L - z dość sprawdzonym silnikiem (tu noże jednak pracują w tym samym kierunku co koła)
lub HGS 1051 N - z ciut mocniejszym silnikiem (choć tu różnie piszą) nawet na stronie producenta za to z przeciwbieżnym układem noży

Przyznam że ta pierwsza wygląda jakoś przyjemniej (może ze względu na orurowanie do którego można coś doczepić...) + ma więcej opinii - jedyna wątpliwość do koncepcja kierunku obrotu noży.

Z góry dziękuje za wasze opinie i pomoc.
Pozdrawiam
F

Noswer
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Noswer » 13 kwie 2020, 10:58

Dla innych zainteresowanych tymi sprzętami:
HORTMASZ X-GT65-2L

Pałąk z przodu + obudowa i błotniki – 6.5kuca , po 3 noże (ten model 12 vs 16) , potwierdzona możliwość dołożenia pługa (zesta do orania koszt 700pln), większa masa (80vs 71,5) bardzo dużo pozytywnych opinii

HORTMASZ HGS 1051 N

Mniejsza masa (8,5Kg) brak obudów moc większa o 0,5 konia, noże pracujące przeciwbieżnie (w jednym sklepie opis mówił o zmianie kierunku obrotu) inne noże (w sumie jest ich 4 ry - czyli ten model 16 vs 12), trochę lepsza rękojeść

Edit: Dla potomnych wybrałem X-GT65-2L przemówiło do mnie : 6 lat obecności na rynku z dobrymi opiniami , masywniejsze noże , możliwość zakupu zestawu do orania ( i w sumie nie tylko do tego), większa masa

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: jerzyk » 14 kwie 2020, 14:31

Jak bym miał kupowac glebę Hortmasza to tylko tą HGS X620N
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Noswer
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Noswer » 16 kwie 2020, 7:21

X620n to ponad tysiąc złotych więcej vs gt65 - nie mówię że nie warto - myślę jednak że do mojego areału wystarczy gt65 - która zamówiłem we wtorek i wczoraj montowałem - zaskakująco niekompletna instrukcja i problemy z korozją.... ( Nie wszędzie - są jednak elementy ( końcówki pancerzy czy dźwignia sterowania obrotami) które poprostu maja widoczna korozję
Niestety glebogryzarkę wcześniej widziałem tylko na zdjęciach dlatego zaskoczyło mnie też że osłony (na rączkach prowadzenia i przekładni)są plastikowe a nie metalowe - choć to moze akurat byc plusem

kerad
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 sie 2016, 22:42
Imię: Darek

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: kerad » 20 kwie 2020, 17:37

Noswer napisz tutaj jak Ci się pracuje tym sprzętem?

Noswer
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Noswer » 21 kwie 2020, 12:14

Jest całkiem OK - zdecydowanie łatwiej niż taka bez przednich kół - moc wystarczająca - silnik fajnie pracuje odpala od strzała - irytujące jest tylko to że żeby koła napędzał silnik to muszą kręcić się ostrza - nie ma też wysprzeglenia kół trzeba wyjąć zawleczki przy kołach - ale 4 razy do roku idzie przeżyć.
Sprzęt wydaje się być solidny - choć planuje kilka drobnych poprawek ale to kosmetyka (np przewód do wyłączenia silnika przy kierownicy jest za krótki by go ładnie przeprowadzić)

Generalnie jestem zadowolony - robi robotę

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Luzak » 08 kwie 2022, 19:52

wolq pisze:
11 kwie 2020, 9:18
Mam tego hortmasza już 3 sezon i nie zamieniłbym na nic innego. Mocna maszyna że się tak wyrażę "trzeba ją trzymać"!
Na własne potrzeby generalnie do tunelu i na winnczkę. Winniczka gleba raczej piaszczysta a w tunelu mam nawiezioną glinę+torf+sporo gleby II klasy. Glebogryzarką pracuję na mokrej ziemi po pierwsze się nie kurzy po drugie sprzęt ma lżej.
Pługa nie używam.
Powiedz mi proszę czy nie jest za niska do pracy? Widzę, że nie ma żadnej regulacji wysokości "kierownicy". Obawiam się, że będę musiał chodzić za nią cały czas przygarbiony. Jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie?

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Luzak » 08 kwie 2022, 19:53

Noswer pisze:
21 kwie 2020, 12:14
Jest całkiem OK - zdecydowanie łatwiej niż taka bez przednich kół - moc wystarczająca - silnik fajnie pracuje odpala od strzała - irytujące jest tylko to że żeby koła napędzał silnik to muszą kręcić się ostrza - nie ma też wysprzeglenia kół trzeba wyjąć zawleczki przy kołach - ale 4 razy do roku idzie przeżyć.
Sprzęt wydaje się być solidny - choć planuje kilka drobnych poprawek ale to kosmetyka (np przewód do wyłączenia silnika przy kierownicy jest za krótki by go ładnie przeprowadzić)

Generalnie jestem zadowolony - robi robotę
Do Ciebie też mam pytanie o brak regulacji wysokości "kierownicy"
Powiedz mi proszę czy nie jest za niska do pracy? Obawiam się, że będę musiał chodzić za nią cały czas przygarbiony. Jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie?

wolq
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2019, 14:02

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: wolq » 08 kwie 2022, 21:50

Ja mam 190cm i jest trochę za niska ale spokojnie rekompensujesz to sobie podczas pracy maszyny.
Nie jest to aż taki problem. Kwestia jaki masz areał do zrobienia.

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Luzak » 09 kwie 2022, 12:31

Potrzebuję jedynie do uprawy w szklarni - 36m2 a docelowo będzie jeszcze druga o tej samej powierzchni. Niestety moja Kubota z glebogryzarką jest za długa i nie ma sensu jej pchać do szklarni. Więc skoro mówisz, że masz 190 to z moim 186 nie będę mieć gorzej 😀. Dzięki za info.

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Luzak » 16 kwie 2022, 15:24

Wybór padł na Hortmasz X620N. Wczoraj złożona, dzisiaj odpalona. Co do składania - zasadniczo brak uwag. Wszystko co trzeba było w instrukcji. Może nie są to grafiki czytelne i jasne na 100%, ale wspierając się filmem w necie złożenie nie jest żadnym problemem. Jedynie etykieta od korka oleju silnikowego była przyczepiona na wlewie od napędu a od napędu na wlewie oleju silnikowego. Może to być pułapką dla osób, które składają spalinówkę pierwszy raz. Dzisiaj sprzęt zalany olejami, został uruchomiony i poszedł w testy. Kultura pracy w ziemi bardzo fajna. Nic nie szarpie, wchodzi w ziemię i robi robotę. Idzie do przodu zadanym tempem. Przeciwbieżne noże sprawdzają się mega. Jak jest coś twardszego wyłączam napęd i można mielić w miejscu. Regulacja wysokości i kierunku pochwytu (kierownicy) sprawdza się idealnie. To był jeden z ważnych argumentów za - praca w pionie za maszyną. Dźwignia zmiany biegów nie współgra z oznaczeniami, ale po chwili wyczuwa się biegi i nie ma problemu. Na dzisiaj więcej uwag nie mam.

wolq
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2019, 14:02

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: wolq » 16 kwie 2022, 20:14

Powodzenia z użytkowania.
Bardzo dobry wybór - będziesz zadowolony.

Gall
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 03 mar 2022, 10:10
Imię: Gall

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Gall » 17 kwie 2022, 22:00

mam ten model. Ciężko z dostępem do akcesoriów. Strasznie trzeba kombinować

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: jerzyk » 17 kwie 2022, 23:11

Ponieważ Hormasz x620 to glebogryzarka Weimy wszystkie akcesoria masz na stronie Weima i żadnych problemów z dostępnością.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Luzak » 17 kwie 2022, 23:28

Gall pisze:
17 kwie 2022, 22:00
mam ten model. Ciężko z dostępem do akcesoriów. Strasznie trzeba kombinować
Tak jak Jerzyk pisze - wszystko jest dostępne bo to Weima.

Gall
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 03 mar 2022, 10:10
Imię: Gall

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Gall » 18 kwie 2022, 23:31

pomóżcie w takim razie i powiedźcie jaki konkretnie łącznik do akcesoriów Weimy pasuje do Hortmasz, bo u mnie nie pasuje. Fabryczny z Hortmasz jest inny.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2022, 23:34 przez Gall, łącznie zmieniany 3 razy.

brutus22
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2021, 11:19
Imię: Michał

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: brutus22 » 27 lut 2024, 12:29

Witam
Zastanawiam się nad zakupem glebogryzarki. Zainteresowały mnie dwa modele Hortmasz HGS500 i HGS900.
Czy HGS500 będzie wystarczająca do pracy z pługiem, na jakiej głębokości można operować tym pługiem. Mówimy tutaj o ogródku około 1,5ar który jest co roku uprawiany, klasa ziemi III, IV podkarpacie.

ODPOWIEDZ