Szambo na działce

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Szambo na działce

Post autor: Tornado » 07 paź 2019, 13:29

Działka nie ma możliwości "podpięcia" pod sieć kanalizacyjną. Pozostaje więc instalacja szamba. Działka jest rekreacyjna, więc użytkowana latem /maj - wrzesień/ przez 2-4 osoby. Zastanawiam się nad prostą instalacją w postaci zbiornika z plastiku o stosownej pojemności. Czy takie coś jak w linku niżej zda egzamin?
https://www.olx.pl/oferta/osadnik-gniln ... 7986025e94
W opisie oferty nie ma szczegółów, gdzie np. pojemność zbiornika 3 tysięcy litrów dł.2,5 m szer.1,3 , i wys. 1,5 m , a cena to 1900 złotych + 100 zł nadstawka...
Chodzi o to, aby ponieść jak najmniejsze koszty finansowe, przy jednoczesnym zapewnieniu "obsługi" sanitarnej. Macie jakieś sugestie, czy podpowiedzi? Acha, zbiornik typu mauser nie biorę pod rozwagę...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 07 paź 2019, 14:33

Zbiornik mauser nie nadaje się na szmbo więc dobrz że go nie bierzesz pod uwagę. Ten zbiornik z olx jest ok tylko wybierz 3000l bo ten na 2tyś będzie zamały. Jeszcze taka kwestja że przez cztery miesiące na potrzeby fizjologiczne na 4 osoby to te 3ty li wydołają ale jak będziesz miał podłączony np prysznic i będą z niego korzystały dodatkowo dwie kobiety to zbiornik tej pojemności będzie za mały. ( potrzeby fizjologiczne +zmywanie naczyń + prysznic ) to trzeba zawsze wziąć pod uwagę przed zakupem.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 07 paź 2019, 14:43

No właśnie... W/g mych przemyśleń byłby to pojemnik 3000 litrów i .. wyłącznie na fekalia. Zmywanie, prysznic to odprowadzenie w inny zbiornik z dalszym rozprowadzeniem. Myślę, że tutaj właśnie ten mauser zdałby egzamin ....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 07 paź 2019, 15:47

Widziałem sam jak mauser się zarywa podvwpływem ciężaru ziemi. Jesze można porządne szambo wymórować z bloczka b20 ale posadzkę w nim wylać tylko na 3/4 jego powierzchni a w 1/4 części gdzie beton nie będzie dolany to wodada po zmywaku swobodnie sobie wsiąknie .( chyba że teren gliniany).

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 07 paź 2019, 17:06

Ja tzw. zarwania ziemi nad tym zbiornikiem bym się nie obawiał.. z kolei widziałem, że mimo iż ten mauser posiadał stalowy kosz do którego zewnętrznie przykręcono blachy, to został jakby zgnieciony przez ziemię...niczym puszka po piwie...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 07 paź 2019, 18:28

Mauzer to zbiornik przydatny na dowożenie wody np na budowę. W praktyce to ten stelaż powinien go chronić przed uszkodzeniamiale ale tylko gdy jest on na zewnątrz . przeważnie po wkopaniu takiego zbiornika ludzie otwierają korek spustowy na dole poto żeby częściowo zawartość z niego uchodziła do gruntu zasypują go ziemią od wierzchu a ciężar ziemi poprostu wyciska powietrze z niego i się zapada. . murowane szambo myślę że to dobre rozwiązanie bloczek 3zł gotowa zaprawa betonowa 10zł koszt materiału jakieś 1100zł na zbiornik 3000li.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 07 paź 2019, 20:13

Tak, murowane na samą brudną wodę byłoby okey, ale jak sam obliczyłeś byłoby to ponad tysiąc.. Myślę, że odpowiednie zabezpieczenie tego mausera oraz rury drenażowe problem powinny rozwiązać.., koszt ok. 200 zeta... Chyba, że ktoś ma inne, ciekawe rozwiązanie..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 08 paź 2019, 2:42

Ta instalacja działa razem z rurami odbierającymi tzw. szarą wodę , to jest to co idzie w glebę . W samym baniaku mają osiąść frakcje cięższe ,które po pewnym czasie również stają się szarą wodą i perforowanymi rurami odprowadzane są do gleby .Zwykle stosuje się trzy linie zrzutu do gleby . Takie szambo ,odpowiednio zrobione ,czasami wystarczy wypompować raz na 10 lat. Ten "filtr' to nic innego jak przegroda rąbiąca taki jakby syfon w zbiorniku , co zabezpiecza zatkaniu rur odprowadzających .
Trzy tysiące litrów na dwie , czasami cztery osoby starczyło by na obsługę całorączną ,bez żadnego dzielenia ścieków na te ze sr...i te z prania....

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 08 paź 2019, 9:35

No i to rozwiązanie chcę zastosować dla tych ścieków z mycia i prania. Zastanawiam się tylko nad przekrojem rur drenażowych i ich długością.
Co do dzielenia ścieków to jednak optuję za ich podziałem, aby mieć pewność, że mój pomysł sprawdzi się w praktyce i nie będę biegał z pompą co miesiąc...
pfp76 pisze:
08 paź 2019, 2:42
Ta instalacja działa razem z rurami odbierającymi. Takie szambo ,odpowiednio zrobione ,czasami wystarczy wypompować raz na 10 lat.
Możesz coś więcej napisać na temat sposobu wykonania ? Może czegoś nie wiem ...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 08 paź 2019, 13:45

Nie pakuj się niepotrzebnie w koszta. W zupełności wystarczy ci jeden zbiornik szamba i rury drenażowe ,lub tzw. pole drenażowe . rura drenażowa to nic innego,jak giętka rura PVC z otworami obsypana dookoła drobnym kamieniem,a od góry zabezpieczona geowłókniną. Musisz sprawdzić jakie są przepisy odnośnie tego typu instalacji ,a jak przyjdzie "co do czego" napiszę ci wyrażniej ,jak to zrobić .
Od strony ekologicznej takie instalacje są ok. ,więc nie daj sobie wmówić ,że jesteś jakimś trucicielem pompującym gówna do wody pitnej . Tyle
Sprawdż przepisy ,potem będziemy modyfikować....
Rura drenażowa ma przekrój 4 cale.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 08 paź 2019, 14:31

Co do przepisów, to hmmm... :( Nie oznacza to jednak, że wszyscy są "krystaliczni" , zwłaszcza tam, gdzie nie ma sieci lub dostępu do niej. Należy zachować zdrowy rozsądek, a jakiś konsensus się znajdzie ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Szambo na działce

Post autor: bogdan1115 » 08 paź 2019, 17:27

A jaki masz tam poziom wód gruntowych?
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 08 paź 2019, 17:57

Nie mam zielonego pojęcia, bo nie kopałem tam nigdy i nie znam nawet struktury podłoża... Natomiast działka jest położona od dużego jeziora w odległości jakieś 150 metrów na dużym wzniesieniu, gdzie różnica poziomu działki od lustra wody wynosi ok. 8 metrów
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Szambo na działce

Post autor: bogdan1115 » 08 paź 2019, 18:59

Poziom wód ma znaczenie przy instalacji szamba szczelnego w postaci zbiornika szczelnego. Pomimo zakopania i zasypania, prawo Archimedesa działa wszędzie i zawsze. Widziałem szambo betonowe /pudełko/ które zasypane ale nie obciążone płytą betonową od góry wypłynęło z ziemi. Myślę, że klasyczne szambo z kręgów będzie najtańsze i najłatwiejsze w wykonaniu.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 09 paź 2019, 3:03

- oh ja so natürlich !
A jak weżmy ,na ten przyklad , ciśnienie wód gruntowych duże to i wystrzelić może .....,takie szambo....,gdzieś....,dokądś
-a potem to juz tylko ogłoszenie : -uczciwego znalazcę szamba betonowego proszę o zwrot.......

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Szambo na działce

Post autor: bogdan1115 » 09 paź 2019, 7:25

Tu masz abc szambowe w naszych realiach:
https://muratordom.pl/instalacje/instal ... -kk2k.html
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 09 paź 2019, 9:13

O ile kupno plastikowego szamba i jego osadzenie nie sprawia większych trudności, to już wykonanie osadnika drenażowego i odprowadzeń jest ciut dla mnie mało zrozumiałe. Otóż wyczytałem coś takiego..

"Na wlocie do drenażu montuje się studzienkę rozdzielającą z tworzywa, której zadaniem jest równomierne rozdzielenie strumienia ścieków do każdej z nitek, a na końcu jeden (wspólny dla wszystkich nitek) lub kilka (dla każdej nitki osobny) kominków napowietrzających. Ich zadaniem jest dostarczenie do drenażu powietrza koniecznego do prawidłowego oczyszczania ścieków."

-czy mam rozumieć, że na końcu rury drenażowej mam ją zaślepić i wyprowadzić na powierzchnię rurkę plastikową /kominek napowietrzający?/, aby był dostęp powietrza ? jaka średnica tego napowietrzacza?
-jeśli "poletko" drenażowe będzie miało np. 3 rury o dł. ok. 5 metrów poprowadzonych równolegle do siebie w odstępie ok 1 metra, to czy można je na końcu "połączyć"rurą drenażową i na środku dać np. ten napowietrzacz ?
-jakiej wielkości ma być ten osadnik drenażowy, pewnie zależy to od ilości brudnej wody, no ale tak jak pisałem dla trójki osób.. /nie licząc fekalii-odrębne szambo/..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 09 paź 2019, 18:40

Tornado /-coś ty się czepił odrębnego szamba dla fekali? Niepotrzebnie narobisz sobie roboty !
Może zacznij od tego jjaka jest cena kamienia do obsypania rur ? To determinuje konstrukcję pola-,lub rur drenażowych [montowanych rozdzielnie} Im więcej kamienia tym większy [szybszy} zrzut. Przy montażu napowietrznika wszystkie nitki łączy się wspólną rurą. W praktyce napowietrznika się nie stosuje . Należy natomiast zadbać o wentylację instalacji ściekowej wewnętrznej ,czyli tego wszystkiego co do szamba jest podpięte.

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Szambo na działce

Post autor: Keram2504 » 09 paź 2019, 20:03

Tak z ciekawości, jakiej wielkości jest działka?

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 09 paź 2019, 20:56

Tornado betonowe szambo gotowe 8m3 kosztuje 1800zł . Ma wszystko niemal że gotowe do podłączenia oraz odpowietrznik .Wszystkie fekalia i pomyje ci się pomieszczą. A I takie szambo ci nie wypłynie gdyby ci się przypadkiem wysoko woda pokazała. A zarazem jest zabezpieczone przed przesiąkającą wodą gruntową.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 09 paź 2019, 23:14

pfp76 pisze:
09 paź 2019, 18:40
Tornado /-coś ty się czepił odrębnego szamba dla fekali? Niepotrzebnie narobisz sobie roboty !
Hmmm niczego się nie czepiam, tylko "rozkminiam" temat.., włącznie z tymi dot, przepisów i odbioru ścieków choćby raz na rok....
Woodhous pisze:
09 paź 2019, 20:56
Tornado betonowe szambo gotowe 8m3 kosztuje 1800zł . Ma wszystko
jakie szambo kosztuje .. 1.800 zeta, ma pojemność 8m3 i będzie możliwe do montażu na mej działce bez większych problemów ???
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 09 paź 2019, 23:31

Keram2504 pisze:
09 paź 2019, 20:03
Tak z ciekawości, jakiej wielkości jest działka?
A, jakie znaczenie ma wielkość działki?? Skoro jest rozmowa o użytkowaniu terenu przez 3 osoby na działce, gdzie drenaż się zmieści....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Szambo na działce

Post autor: Keram2504 » 10 paź 2019, 0:17

Jakoś nie dopatrzyłem się abyś podawał wielkość działki.... Chodzi o to gdzie rozprowadzisz drenaż w tym przypadku. Kiedy to na jednego mieszkańca przypada 10-15 mb rury drenażowej. Do tego dochodzi ewentualny spadek terenu. Na drenażu nie posadzisz drzewek i krzaków owocowych. Korzenie mogą uszkodzić rury. Do tego dochodzi usytuowanie domku na działce.
Przypuszczam że działka ma spadek. Przykładowo podana przez Ciebie długość drenażu to za mało przy takiej obsadzie.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 10 paź 2019, 0:35

Keram2504 pisze:
10 paź 2019, 0:17
na jednego mieszkańca przypada 10-15 mb rury, działka ma spadek
Jest spadek terenu, liczenie 10-15 mb rury na osobę jest w/g mnie wysoce zawyżone... szukam podpowiedzi i każdą przyjmuję.., ale z mausera i dwie rury drenażowe od niego dł 5mb na podobnym gruncie 3 osoby przez kilka dni mogą korzystać na full.../moje doświadczenie z dotychczasowej działki/ Szukam podpowiedzi porad, a nie stawiania pytań... Tutaj mam chyba lepszy grunt/poziom wody, a zatem lepszy odpływ... Nie znam natomiast podłoża..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 10 paź 2019, 1:48

Tornado,czy tu już tam masz "jakieś" szambo??-Jeśli tak ,to chyba zaczynam cię rozumieć....
Mauzera,pewnie dalo by się wkopać .Potem trochę obsypać nalać wody do pełna i obsypać do końca-wtedy go nic nie zgniecie ..Ale to trochę kombinowanie...

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 10 paź 2019, 9:09

Czy taki mauser da radę obsłużyć np. 3 osoby z tzw. czystych ścieków /mycie, zmywanie/, oczywiście z rurami drenażowymi... Wiem, że pytanie jest trudne i uzależnione od rodzaju gruntu, długości, ilości tych rur. jednak je stawiam, gdyż może ktoś ma doświadczenie z takim rozwiązaniem..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 10 paź 2019, 17:59

Da radę ,ale po co ci on potrzebny ? Szambo to osadnik gnilny ,do przetważania rzeczy "grubszych ". O ile planujesz tam wodę "czystszą " - to w zasadzie z tego co by musiało przeleżakować do rozkładu należały by tylko np. resztki z mycia naczyń po obiedzie. Oczywiście jakiś mini zbiornik powinien być,ale naprawę mini. Takie 50l.
Wiem co kombinujesz . Chyba.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 10 paź 2019, 18:04

:D ;) ;)
pfp76 pisze:
10 paź 2019, 17:59
Da radę ,ale po co ci on potrzebny ? Oczywiście jakiś mini zbiornik powinien być,ale naprawę mini. Takie 50l.
Wiem co kombinujesz . Chyba.
No właśnie ..., mam też taką beczkę z grubego plastiku 250 litrów i tak myślę, żeby może w niej wyciąć dno , rury drenażowe, żwir i wio do kopania... :lol: Tylko pasowałoby dekiel plastikowy zastąpić czymś innym , bo wydaje mi się taki delikatny..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 10 paź 2019, 18:17

Szambo bez szczelnego dna jako sposób na odprowadzenie jego zawartości to mit .Owszem działa ,ale naprawdę krótko.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 10 paź 2019, 18:26

Zgadzam się, ale chyba lepiej bez dna niż z dnem, kiedy większość idzie w drenaż.. Mylę się czy nie ?
Odpisałem..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Szambo na działce

Post autor: pfp76 » 11 paź 2019, 2:35

Ja bym zrobił tak : rura doprowadzająca podłączona do małego osadnika ,ale naprawdę małego ,potem krótka (czyli prawie wcale) rura do trójnika (to wszystko na głębokości 1.5 sztycha łopaty max.),dalej trzy rury drenażowe ,każda min 6 m. ,oczywiście rury z otworami (nie nacięciami )otoczone kamieniem ,pod te rury bym zrobił wykop do pasa .spadek rur minimalny,prawie wcale .
Teraż weż pod UWAGĘ ,że mój projekt dotyczy strefy gdzie w zimie ,czasami,ale rzadko może się zdażyć kilkugodzinny przymrozek np. -3 stopnie .
Ale nie musi...
-o geowłókninie napiszę ci w innym miejscu...

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 11 paź 2019, 7:11

Co do osadnika, to byłaby to beczka 250 litrów bez dna. Podobna do tej ..
https://allegro.pl/oferta/beczka-plasti ... 7299843906

Rury byłyby takie..
https://allegro.pl/oferta/rura-drenarsk ... 6733209993

Na te rury byłby założony rękaw z geowłókniny
https://allegro.pl/oferta/rekaw-rura-dr ... 8200123106

Do tego trójniki kanalizacyjne, czy ew. jakieś kolanka...

Rury i beczka obsypane żwirem, czy tłuczniem...

Zastanawia mnie tylko to tzw. odpowietrzenie rur oraz czy beczka ma być z dnem , czy bez dna. Co do głębokości ułożenia rur , to masz na myśli chyba "strefę przemarzania", która zależna jest od regionu. Tyle, że użytkowanie ma być w sezonie letnim. Oczywiście spadek rur minimalny...No i jeszcze jedno, jaka duża ma być ta warstwa żwiru ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 23 paź 2019, 18:40

Widzę, że cisza się zrobiła i nic nikt nie podpowiada....
Mam teraz pytanie dot. rur drenażowych... Po wykopaniu rowu, wysypaniu go żwirem, położeniu rury, obsypaniu jej ponownie żwirem, położenie geowłókniny od góry i przysypaniu "rodzimą" ziemią jest wystarczające, czy też wskazanym byłoby rury drenażowe zaopatrzyć w rękawy z geowłókniny, czyli niejako dodatkowo je zabezpieczyć?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Piotrkoziarczyk
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2019, 8:52
Imię: Piotr

Re: Szambo na działce

Post autor: Piotrkoziarczyk » 23 paź 2019, 19:51

Lepiej dodatkowo zabezpieczyć,ja zrobiłem tak jak Ty i 4 lata było Ok po czym kąpałem na nowo bo się zatkało ziemią

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce rekreacyjnej

Post autor: Tornado » 23 paź 2019, 20:12

Jak głęboko kopałeś i jaką grubą warstwę tłucznia/żwiru dałeś ? Dawałeś na żwir agrowłókninę?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Piotrkoziarczyk
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2019, 8:52
Imię: Piotr

Re: Szambo na działce

Post autor: Piotrkoziarczyk » 23 paź 2019, 21:08

120cm ,100 cm żwiru na dole rura wszystko owiniete geowłukniną i przesyłane ziemią tak z 20 cm
Myślę że włukniną mogła się potargać od naporu żwiru czy cos

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 23 paź 2019, 21:10

pfp76 pisze:
11 paź 2019, 2:35
oczywiście rury z otworami (nie nacięciami )otoczone kamieniem ,pod te rury bym zrobił wykop do pasa .spadek rur minimalny,prawie wcale .
-o geowłókninie napiszę ci w innym miejscu...
Czy rury z otworami mają inny symbol/oznaczenie ??
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 23 paź 2019, 21:13

Piotrkoziarczyk pisze:
23 paź 2019, 21:08
120cm ,100 cm żwiru na dole rura wszystko owiniete geowłukniną i przesyłane ziemią tak z 20 cm
Myślę że włukniną mogła się potargać od naporu żwiru czy cos
Hmm, chyba rura na górze tzn. na tym żwirze..., a nie na dole...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 23 paź 2019, 21:16

Piotrkoziarczyk pisze:
23 paź 2019, 19:51
Lepiej dodatkowo zabezpieczyć,ja zrobiłem tak jak Ty i 4 lata było Ok po czym kąpałem na nowo bo się zatkało ziemią
Stosowałeś jakieś "detergenty" uszlachetniające typu .."bakteria" ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 26 paź 2019, 8:20

No i ..cisza.. nikt tego nie robił?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wladek66

Re: Szambo na działce

Post autor: wladek66 » 26 paź 2019, 9:35

Robiłem i po jakimś czasie pękło dopiero jak kupiłem szambo betonowe atestowane dopiero teraz mam na lata kup gotowe betonowe przyjeżdżają montują koszt około 3 tyś z montażem 12 tyś litrów

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 27 paź 2019, 7:54

Betonowe jest najlepszym rozwiązaniem (już wcześniej o tym wspomniałem) no ale wiadomo im więcej szukasz pytasz tym trudniej podjąć decyzję

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 27 paź 2019, 8:33

Co raz bardziej zastanawiam się nad tym betonowym... Dlaczego? Ano cena za plastikowe 3 m3 to ok. 2 tysie, a za betonowe 4 m3 to połowa tej ceny... Zatem cena czyni cuda... Plastik, czy beton ? Jest jakaś różnica?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 27 paź 2019, 8:59

W betonowym napewno nikt ci dziury nie zrobi przypadkiem . Ja buduję domki i robię ich remonty więc cała zabawa w szamba drenaże i szeroko pojętą hydraulikę to nie moja bajka, ale powiem ci Tornado co widzę na budowach. Zawsze jest tak że ci bogatsi inwestują w betonowe (czyli tańsze )a ci co mają mniej kasy w plastiki.(droższe rozwiązanie) Nie narzekają podczas eksploatacji ci co mają betonowe ,a o pękaniu zbiorniów z tworzywa słyszałem . Tylko niewiem czy przyczyna mechaniczna uszkodzenia czy też eksploatacyjna

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 27 paź 2019, 11:28

No i właśnie cena mnie przyciąga do tego betonowego, czyli jestem w grupie ,,, bogatszych :lol: :o A, tak serio, to za mniejszą kasę, mam większe szambo, a czy to,, co jest zakryte w ziemi jest z plastiku, czy betonu to mi lotto... Czy pod to betonowe daje się jakieś podłoże np. z piasku ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wladek66

Re: Szambo na działce

Post autor: wladek66 » 27 paź 2019, 13:18

Tak podłoże z piasku najlepiej z kopalni płukanego i ja dawałem jeszcze na spód biały żwir i resztę montuje firma

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 27 paź 2019, 13:36

Trzeba trochę podsypac pod spód jaki na bokach, a to dla tego że np wody opadowe nie będą ci się piętrzyć w takim stopniu jak w ziemi czy glinie. Wody Lepiej będą odchodziły do gruntu a nie powodując nadmiernego zawilgocenia zbiornika .

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 27 paź 2019, 13:57

Czyli na dno piasek , na piasek żwir i dopiero montaż ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Szambo na działce

Post autor: Woodhous » 27 paź 2019, 14:09

Dokładnie

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 27 paź 2019, 15:25

Ile tego piasku, ile żwiru ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wladek66

Re: Szambo na działce

Post autor: wladek66 » 27 paź 2019, 18:55

Tak piasek potem żwir żwir biały oczywiście nie jakiś inny sort ja dawałem rozsypywałem 3 tony tego i 3 tego

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 27 paź 2019, 19:02

Po bokach też się daje ?
I jeszcze jedno pytanie. Jakie zakładać:
-jednokomorowe, czy dwukomorowe
i jaka jest różnica?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wladek66

Re: Szambo na działce

Post autor: wladek66 » 27 paź 2019, 20:50

Bo bokach też dawałem ja mam jednokomorowe a różnica jest taka
Zbiornik szamba dwukomorowego różni się od jednokomorowego tym, że posiada przegrodę przelewową. ... Szambo dwukomorowe betonowe posiada też (w odróżnieniu od jednokomorowego) dwa kominy rewizyjne po to, aby można było się niezależnie dostać do każdej z komór.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 27 paź 2019, 21:33

I pytanie może śmieszne, ale zapytam... rury odprowadzające fekalia mają wejścia do komina rewizyjnego, czy też jest ono w ścianie bocznej całego szamba? A, może samemu je się robi, uwzględniając strukturę terenu i lokalizację obiektu?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wladek66

Re: Szambo na działce

Post autor: wladek66 » 28 paź 2019, 10:18

Kolego Tornado jest wejście w ścianie bocznej szamba już jest zrobione gotowe

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 06 maja 2020, 13:20

No i wracam do tematu, bo przyszedł czas do wykonania planu... Mam pytanie, czy przy rurach drenażowych, owiniętych geowłókniną nie warto zabezpieczyć je dodatkowo od góry /przed zasypaniem ziemią/ np. starymi chodnikami dywanowymi? Czy zastosowany żwir pod te rury ma różnić się swą wielkością/gradacją, a jeśli tak, to w jakiej kolejności go rozłożyć?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Szambo na działce

Post autor: Tornado » 08 maja 2020, 22:45

I co? Nikt nic w temacie nie podpowie??
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ODPOWIEDZ