Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Wszystko związane z kosami i podkaszarkami , planujesz zakup, szukasz pomocy technicznej

Moderator: Moderatorzy

pendzik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 16 wrz 2018, 18:49
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: pendzik » 10 lis 2018, 10:49

Witam wszystkich.Ciekaw jestem jaki olej waszym zdaniem najlepiej stosować, w przypadku kos z katalizatorem.
Posiadam kosę OM BC240 , jestem bardzo zadowolony, i chciałbym cieszyć sie tym sprzętem jak najdłużej.
Stąd moje przemyślenia czy stosować zwykły olej (datąd używałem Still hp, czerwony)
czy też warto kupić droższy (hp super, albo ultra) syntetyczny.
Z góry dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich forumowiczów :D

cosi
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 31 paź 2018, 8:22
Imię: Tomasz

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: cosi » 10 lis 2018, 11:06

może i mnie ktoś objedzie ale używam ORLEN OIL 2T SEMISYNTHETIC i nic nie dymi nic się nie dzieje kosa Sparta 440T od 2014 roku trzeci litr oleju koncze zawsze dokładnie odmierzam 20ml/1l benzyny kupionej na BP zawsze też wypalam do konca nie leżakuje mieszanki jak narazie jest ok

pendzik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 16 wrz 2018, 18:49
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: pendzik » 10 lis 2018, 11:18

Dokładnie, prawidłowy stosunek mieszanki to podstawa.
Still hp którego używam, także w innej kosie dobrze sie sprawuje. Nasuwa sie jednak pytanie, czy kupno dwa razy droższego oleju na bazie syntetycznej ma sens?
Czy przedłuży życie urządzenia?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Troku » 12 lis 2018, 21:25

W silnikach z katalizatorem lepiej jest stosować oleje pełno syntetyczne z racji dopalania na siatce katalitycznej, półsyntetyki mogą ją zapychać w trakcie użytkowania. Żywotność urządzenia jest trudno sprawdzić lecz jak stosujemy coraz lepsze oleje w samochodach to podobnie jest w silnikach 2T by dłużej pracowały. Macie inne zdanie napiszcie.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

majzel
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 04 lis 2018, 17:42
Imię: Staszek
Lokalizacja: Trzetrzewina

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: majzel » 13 lis 2018, 17:53

Witam. Ja od dawna stosuję olej Castrol Power 1 Racing. Jest to olej syntetyczny w dobrej klasie Jaso FD. Wykaszarka Nac chodzi już ładnych parę lat i na zimę zawsze paliwo zostawało w zbiorniku nie wypalone. Na wiosnę podpompowanie, parę szarpnięć linką i sprzęt gadał. W sumie tu na forum dowiedziałem się że paliwo powinno się wypalać do zera i pusty bak pozostawić ale jak widzicie dobrze to świadczy o oleju (nie koniecznie o użytkowniku) że nic się tam nie rozwarstwiało, mętniało etc... Pilarka Nac też na tym chodziła, tylko ona przynajmniej 2 razy w miesiącu coś przecinała więc mieszanka zawsze w miarę świeża. Ostatecznie jak padła (pękł karter) to tragedii z nalotem na denku tłoka, rowku pierścienia i kanale wylotowym nie było. Nie jest to tani olej bo około 50 złotych kosztuje więc kto dużo kosi, tnie, rzeza to nadszarpnie wtedy budzet. Ja też extra do pilarki i kosy go nie kupowałem tylko do zielonej strzały cross Kawasaki KX250 i tak przy okazji korzystałem do tych sprzętów.

cosi
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 31 paź 2018, 8:22
Imię: Tomasz

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: cosi » 14 lis 2018, 12:38

Castrol Power 1 Racing cena ok 30zl
eurosint 2 32 zł

więc wielkiej różnicy nie ma

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: pfp76 » 14 lis 2018, 15:15

Mam kilka sprzętów stihla . Jakkolwiek nie odznaczam się zbytnią o nie dbałością ,jednej rzeczy pilnuję . Zawsze stosuje oryginalny olej podany przez producenta . Nie twierdzę ,że można dobrać olej tańszy o równych właściwościach ,ale jak dotąd" badań klinicznych" tanich zamienników nigdzie nie widzałem ,są natomiast opinie fachowców . nie negując ich dobrej woli i znawstwa wolę jednak dmuchać na zimne.
Uważam ,że w modelach lepszych powinno się stosować olej wskazany przez producenta,czyli lepszy(niestety również droższy) .
Natomiast do modeli pośledniejszych ,gorszych powinno się stosować olej..............-lepszy (w nadzieii jakiejkolwiek poprawy błedów konstrukcyjnych .
Wniosek jest więć prosty (i zaskakujący)
Olej lepszy jest lepszy , a olej gorszy jest gorszy.

majzel
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 04 lis 2018, 17:42
Imię: Staszek
Lokalizacja: Trzetrzewina

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: majzel » 14 lis 2018, 21:21

Pfp76 i tu się kolego z Tobą zgodzę, do lepszego sprzętu niema co szukać alternatywy. Co producent zalecił to trzeba to stosować. Jak już producent podaje skład mieszanki 1:50 to wiadomo że sprzęt raczej godziwy a takie 1:40 czy 1:30 to i olej Lux przetrawi (był taki olej w czasach prehistorycznych przed Mixolem. Na CPN była konewka z miszadłem bo w baku się sam za h... nie zmieszał z paliwem)

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: retronix » 09 sie 2019, 8:17

majzel pisze:
13 lis 2018, 17:53
Witam. Ja od dawna stosuję olej Castrol Power 1 Racing.
Podobno jest świetny ale ten Orlen Platinum 2t ponoc też dobry

Trebron
Stały bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 28 kwie 2018, 16:33
Imię: Norbert

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Trebron » 10 sie 2019, 19:42

Kolega prowadzacy duzego ZUla zawodo zajmujacy sie koszeniami pracujac w ekstremalnych tegorocznych upałach z powodzeniem stosowal Motul 800

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 10 sie 2019, 19:51

Trebron pisze:
10 sie 2019, 19:42
Kolega prowadzacy duzego ZUla zawodo zajmujacy sie koszeniami pracujac w ekstremalnych tegorocznych upałach z powodzeniem stosowal Motul 800
Ten olej nie stosujemy do żadnych kos jest przeznaczony do skuterów 2 T strasznie wysilonych stosuję się go przeważnie w krosach

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Sebastian_M26 » 10 sie 2019, 20:07

wladek66 pisze:
10 sie 2019, 19:51
Trebron pisze:
10 sie 2019, 19:42
Kolega prowadzacy duzego ZUla zawodo zajmujacy sie koszeniami pracujac w ekstremalnych tegorocznych upałach z powodzeniem stosowal Motul 800
Ten olej nie stosujemy do żadnych kos jest przeznaczony do skuterów 2 T strasznie wysilonych stosuję się go przeważnie w krosach
Bo?

Trebron
Stały bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 28 kwie 2018, 16:33
Imię: Norbert

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Trebron » 10 sie 2019, 20:17

Akurat Motul 800 zalecany jest do silnikow 2t mocno obciążonych tak samo jak wspomniane powyżej Oleja Castrola czy Orlenu teoretycznie nie są dedykowane do pilarek czy inych urządzeń ogrodniczych , Nie bede spierał się z Kolegą Gryzli z innego forum który obrabia setki hektarów koszeń w lesnictwach kosi sie od switu do zmierzchu a mieszanka 50 litrow idzie w pare dni .

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 10 sie 2019, 20:46

Orlen to dziadostwo castrol też jest do motorów,stosuję się oleje zalecane przez producenta

Trebron
Stały bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 28 kwie 2018, 16:33
Imię: Norbert

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Trebron » 10 sie 2019, 20:54

Pozwole wspomniec zeby uważac na przechodzenie z oleju na olej np oleje seri ultra maja niesamowite wlasciwości myjące mogące powodowac oberwanie nagaru .

Co do dedykowanych olejów do naszych urządzeń raz że są do katalizatora który dopala, dodatkowo są dodatki zapobiegające rozwarstwianiu się paliwa które w zaczacym stopniu jest uzupełnione estrami alkoholi wspomniane oleje wyzej nie mają takich dodatkow zapewniaja doskonale wlasciwosci smarne w ekstremalnych temperaturach.
Druga wazna zasada nie pozostawiam paliwa na dluzej w urządzeniu z racji konstrukcji membranowej gaznika przechowywana mieszanka ma u mnie 2 tygodnie karencji

Na codzień uzywam oleju Stihla HP super

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 10 sie 2019, 21:09

Mieszankę możemy spokojnie trzymać do 3 miesięcy i nic się nie stanie,kanister orginał zatkany szczelnie i nic się nie dzieje

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Troku » 10 sie 2019, 21:12

Do urządzeń zasianych mieszanką paliwowo - olejową z katalizatorem
stosuje się oleje pół lub pełno syntetyczne, powoduje to ich całkowite
spalenie na siatce katalizatora. Oleje mineralne nie spalają się w
niskiej temperaturze i przez to zapychają katalizator i układ wydechowy.
Co do zalecanego oleju to już każdy z was wybiera jaki stosuje i sądzę
że oleje wyżej wymienione się nadają do tych silników. Najważniejszą
jednak kwestią jest ile tego oleju damy czyli jak bogata czy uboga
będzie mieszanka. Na zbyt bogatej to nawet syntetyk się nie do końca
wypali a zbyt uboga doprowadzi do zatarcia.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Sebastian_M26 » 11 sie 2019, 10:19

Katalizator w 2T, jak to dumnie brzmi ten kawałek sitka z siatki, a już widzę w oddali fabrykę oleju oryginalnego Stihl....

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 11 sie 2019, 10:45

Troku pisze:
10 sie 2019, 21:12
Do urządzeń zasianych mieszanką paliwowo - olejową z katalizatorem
stosuje się oleje pół lub pełno syntetyczne, powoduje to ich całkowite
spalenie na siatce katalizatora. Oleje mineralne nie spalają się w
niskiej temperaturze i przez to zapychają katalizator i układ wydechowy.
Co do zalecanego oleju to już każdy z was wybiera jaki stosuje i sądzę
że oleje wyżej wymienione się nadają do tych silników. Najważniejszą
jednak kwestią jest ile tego oleju damy czyli jak bogata czy uboga
będzie mieszanka. Na zbyt bogatej to nawet syntetyk się nie do końca
wypali a zbyt uboga doprowadzi do zatarcia.
Ja się zgadzam z Tobą w zupełności Troku,ale zawsze stosujemy olej dedykowany przez producenta sprzętu,w instrukcji piszę jasno że nie stosowanie olejów smarów przeznaczonych przez producenta grozi utratą gwarancji. Mam Oleo Mac gs 440 i stosuję tylko olej Eurosint 2 mam husqvarnę stosuję olej husqvarny nic po za tym,oleje wymienione wyżej takie jak Motul 800 czy castrola power rancing są przeznaczone tylko i wyłącznie do motocykli

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Sebastian_M26 » 11 sie 2019, 10:55

Bo?
Dalej nie ma wytłumaczenia lub chociaż jakiegoś porąbanego toku myśleniowego.

Frank

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Frank » 11 sie 2019, 13:34

Tak się składa, że oleje do motocykli są dużo lepszej jakości niż do sprzętu ogrodniczego. Wiecie jakie obroty kręcą dwusuwowe motorki, z porobionymi kanałami ,wydechami, takie 11 000 obrotów w kosach może się schować. Gdybym nie stosował ,to bym się nie odzywał, ale wypaliłem z 50 litrów orlena Racing 2t w różnym sprzęcie i dla mnie gadanie ,że orlen to dziadostwo to takie beczenie w stadzie baranów .
W branży ogrodniczej najwieksze marże są na serwisie, dedykowanych środkach i całej tej otoczce .

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 11 sie 2019, 14:04

Frank pisze:
11 sie 2019, 13:34
Tak się składa, że oleje do motocykli są dużo lepszej jakości niż do sprzętu ogrodniczego. Wiecie jakie obroty kręcą dwusuwowe motorki, z porobionymi kanałami ,wydechami, takie 11 000 obrotów w kosach może się schować. Gdybym nie stosował ,to bym się nie odzywał, ale wypaliłem z 50 litrów orlena Racing 2t w różnym sprzęcie i dla mnie gadanie ,że orlen to dziadostwo to takie beczenie w stadzie baranów .
W branży ogrodniczej najwieksze marże są na serwisie, dedykowanych środkach i całej tej otoczce .
Przykład motorki kupione w tym samym czasie jeden chodził na pełnym syntetyku Motul a drugi na Orlen mój ma przejechane 25 tyś i chiodzi jak zegarek kompresja 7 bar a ten to chodził na Orlen już robiony był generalny remont przy przebiegu 5,5 tyś więc mi nic nie mów na temat olejów Orlen

Frank

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Frank » 11 sie 2019, 14:42

Jakie motorki? Na którym oleju jeździły konkretnie? Na czym polegał generalny remont, co było zużyte i o jakie były wartości zwiększyły się pasowania?

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 11 sie 2019, 15:22

Kymco vitality 2 T Olej orlen Racing 2t na czym polegał,przyczyną było uszkodzenia łożyska wału od strony sprzęgła i uszkodzenie łożyska korbowodu wału dolnego,remont polegał,wymiana łożysk wału uszczelniaczy wymiana wału korbowego na nowy,regeneracja nie opłacalna,był robiony cylinder na drugi szlif zakładany nowy tłok pierścienie

Frank

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Frank » 11 sie 2019, 17:04

Ten?
viewtopic.php?f=10&t=3684&p=34842#p34842
Ciężko mi uwierzyć, że to wina tego oleju, bo ja go sporo używam, i nie miałem takiego problemu.

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 11 sie 2019, 20:57

Tak ten rozsypał przy przebiegu 5,5tys Teraz jest zrobiony ma przejechane 10 tyś na oleju motul i chodzi jak zegarek Tak to była wina oleju nawet w instrukcji piszę jaki olej stosować żeby nie stosować dziadostwa

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Sebastian_M26 » 15 sie 2019, 13:48

Kymco i jakość... Kupiłem EXC200 z 40 mth ponoć na castrolu power 1 racing, sprzedałem z 200 mth na orlenie platinum rider 2T racing, gdzie większość robi remont 100-150 mth. Poza tym wystarczy w 2T hamować silnikiem z 140 - 40 kmh żeby zatrzeć dwusuwa.

wladek66

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: wladek66 » 15 sie 2019, 14:37

Kymco i jakość mówisz,widzę że nie masz zielonego pojęcia co mówisz,w tych motorach jest silnik FS 10 z hondy bali przy odpowiednim traktowaniu te silniki robią po 50 tyś,jak ktoś nie ma głowy to wszystko zatrze

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Odpowiednia mieszanka do kos z katalizatorem.

Post autor: Sebastian_M26 » 15 sie 2019, 20:53

To że kopia hondy to nie znaczy że coś nie wyszło w produkcji. Za skuterami nie przepadam, ale jak byłem na Rodos to brałem 250-ke na tydzień i w wszystkich wypozyczalniach tam jest Sym. Właściciel mówił że to honda tylko 2 razy tańsza, a czemu nie ma 2T bo turyści w parę godzin zacierali dwusuwy na zjadach. Używam Orlen Rider 2T bo jest Polski i jest dobry.

ODPOWIEDZ