Trak z pilarki spalinowej

Dział poświęcony maszynom Oleo-Mac

Moderator: Moderatorzy

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 13 cze 2019, 7:32

Witam panowie! Potrzebuję porady w sprawie doboru pilarki która będzie wstanie posłużyć jako trak . Na Olx znalazłem osprzęt do zamontowania na prowadnicę. Czasami używałem do takiego deskowania swoich pilarek przesuwając po prostej desce , ale to pracochłonne mało dokładne i solo 643 IP i Olek Gs 370.niezabardzo sobie radzą . Coś do 2000tyś zł podoła takiej pracy ? Jak ktoś używa takiego osprzętu to poproszę o opinię.

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 13 cze 2019, 8:50

Co przecierasz? Czy masz lancuch zaostrzony do ciecia wzdluznego?
Faktycznie, te pilarki maja za mala moc (szczegolnie, jak uzywasz dluzszej prowadnicy albo sie bawisz w wiazach, cisach czy robiniach
).
Jedynym razem kiedy "komfortowo" (o ile mozna tak napisac o tej metodzie) uzywalo mi sie "Alaskan saw mill" to kiedy zapielismy bodaj Stihla 660 + dedykowany lancuch do wzdluznego. Szlo w robinii okolo 40 cm calkiem niezle (czytaj 20-30 minut na monolit)

Zeby cos poradzic, pojde pod prad - jak sie upierasz przy alaskanie to pogrzeb po necie za chinczykiem zwanym chyba Holzforma. Robia klony Sthila, sporo ludkow za wielka woda uzywa ich wlasnie do przecierki. Cenowo, z Chin, chyba w Twoim zakresie. Sa na ali.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 13 cze 2019, 13:08

W zasadzie unikałem takich prac bo stawiam domki szkieletowe. Ale że jeden i drugi inwestor płaci za taką robotę extra to się zgodziłem (trochę zeszło czasowo) Jak na razie to świerki i sosy przecierałem . Mam klienta co preferuje surową robotę (nie z gotowców ) po prostu Bogaty klasyk . Chcę mieć nowy dom o wyglądzie starego. Rozglądam się już teraz bo z budową ruszymy na wiosnę .Moimi piłkami to przecierałem towar na ławeczki itp więc szału niema a łańcuchy dłuto i półdłuto. Sgt raffi długo pracowałeś na takim przecieraniu? A korzystałeś z tej Pilarki holzforma? Wiadomo nie wszystko co z Chin to badziew ale kto mi to z serwisuje . Nawet nie będą chcieli zajżeć do niej wyrazie problemu. Miałem taki problem z elektryczną marki Rebir z H i S to mnie wyprosili z serwisów!😬

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 13 cze 2019, 14:11

No prosze, kolega od szkieleciakow..:D Ostatnio u siebie walcze w koncu z warsztatem bo "szewc bez butow...:
25-221018202604.jpeg
To z konca zeszlego sezonu. Obecnie cos wiecej jest porobione..

Ad rem...
Nie pracowalem na Holzformie, widzialem recenzje video I opinie na amerykanskich forach. Nie wiem kto Ci to przeserwisuje. Znaczy sie moglby Sthil (bo po filmach I zdjeciach widac, ze toczka w toczke to Sthil) ale pewnie mogli by sie oburzyc ;).

Alaskanem cialem troszke deba, robinie, jakies owocowki (albo twarde, albo duze srednice). Ogolnie za bardzo czasochlonne. Obecnie wole zaplacic za transport na traka albo kupic przetarte. Jak nie ma wyjscia to dzialamy z kumplem (ciezko wywiezc, nietypowe drewno) ale staramy sie unikac bo to wychodzi z pol godziny roboty na jedna deske a trak ogarnie calosc w 10 minut.
Swierka czy sosne nie za duzej srednicy (zakladam, ze pewnie na elewacje) to bym sie nawet nie bawil w przecieranie pila. Straty materialu, duzo czasu, halas..Prosto z traka tez bedzie "rustykalna" jak klient sobie takie zyczy...tylko jak Ty to swieze drewno przygotujesz zeby robal nie wlazl I czy sie nie pokrecila jak swider :P.
Strug rebira mam I uzytkuje, klasa sprzet, 0 problemow.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: pfp76 » 13 cze 2019, 17:26

Jeżeli masz stały dostęp do drewna i dużo potrzeb ,jeśli chodzi o przetarty materiał ,to rozważ samodzielną budowę traka poziomego .Ja bym w patenty z piłami spalinowymi się nie bawił.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 13 cze 2019, 20:38

Pfp76 już tak rozważałem ale na obecną chwilę to mieszkam w bloku i warsztatu nie posiadam . Mam dobrego szwagra i rusztowania u niego trzymam. Elektronarzędzia mam w piwnicy więc taki trak odpada. Sgt raffi fajny domek ja mam bzika na takie roboty w drewnie, narzędzia ,elektronarzędzia czy piły spalinowe. Ja obecnie mam na wykończeniu domek 140m2

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 13 cze 2019, 20:56

Jestes na kornikowo.pl ? Quib robil jakis czas temu filmy z pokazem "skuteczności" takiej przecierki.
Ja tez podibnego bzika mam i powoli robi sie z tego 4-ty etat. ;). Konstrukcje szkieletowe i amerykanskue meblarstwo w stylu Shaker, Craftsman, Green&Green... Trzeba bedzie zrezygnować z czegoś innego.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 13 cze 2019, 21:53

No nie jestem na kornikowo pl. Ale zajrzę. Wnioskuję z rozmowy że pracowałeś w USA ? Oglądałem filmy z przecierani na Alasce lux temat ale robota ciężkaIMG_20190613_182558.jpg. To domek który obecnie wykonuję
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 14 cze 2019, 8:38

Bardzo ladny. Fajna lukarna. Plyta monolit czy tradycyjna lawa + posadzka na gruncie? Polbal na ruszcie?
W sumie nie wazne, nie to forum. Kogo interesi budowlanka drewniana poza name :P.

Nie, nie pracowalem W USA ale caly czas zarabiam na chlebek pracujac m.in. dla duzego amerykanskiego biura projektowego. Mieszkaniowki co prawda nie robia ale I tak swoje sie naogladalem przy wyjazdach.

No wlasnie, tarcie pila spalinowa jest ciezkie. Zreszta, stad nazwa. W terytoriach typu Alaska po prostu nie ma wyjscia I do najblizszego traka masz 3 dni jazdy, brak pradu na miejscu itd. A jak jest inna mozliwosc to nie warto sie w to bawic.

Skad jestes? Moze bys mogl sie pobawic tym naszym zestawem jak bys mial blisko I sam ocenisz. U nas to leci na jakims duuzym I ciezkim Olku...nie znam numeru bo ten zestaw z reguly u kumpla lezy.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 14 cze 2019, 8:59

Budowa tego domku to tak jak piszesz półbal na szkielecie na fundamęcie ,sporo kombinacji bo pierw rozbórka starego i rozbudowa nowego . Jestem z płońska a na traka robotę szykuję na wiosnę ale zawsze wcześniej już staram się zapewnić osprzęt sprzęt i spokojną głowę. Nieraz tak jest że inwestor się wycofa więc biorę to na spokuj. Trak z olx nie jest drogi tylko pilarkę mocną będę musiał zpasować, zapatruję się w stronę oleo maca . poczytam co użytkownicy do radzą i będę zbierał złotówki

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 14 cze 2019, 9:24

Zadzwonie do kumpla u ktorego to lezy, dowiem sie co to dokladnie za model pily. Dam znac.
Plonsk to troche daleko do Krakowa..
Sam mam tak samo - nie zaczynam az nie bede pewny ze mam wszystkie potrzebne narzedzia I wiekszosc potrzebnych materialow.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 14 cze 2019, 9:40

Ciekaw jestem czy oleo mac gsh 560 jest już sprswdzony ? Cena niska ,mocy pozornie sporo . powinna dać radę? Może z forum ktoś już używa?

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 26 sie 2019, 14:48

Chwile zajelo zanim sie wzialem ale u mnie dzis oleomac 650 i kawalki debu i brzozy do przetarcia. Zestaw robi dobrze, lancuch 10 stopni.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 26 sie 2019, 20:18

Właśnie i jak ci szedł Olek ? Po nowym roku na pewno już go będę miał w warsztacie😁😁😁. Roboty zaklepane więc można inwestować!

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 26 sie 2019, 20:27

Szedł dobrze, szczególnie że dużo pary "w gwizdek" bo laga 100 cm.

Kłódkę dębu, 150 długą, 60 max szeroką w 2-3 minut jeden slab. Test prawdziwy bedzie jutro. Dąb 350 dlugi z rozgalezieniem kolo 80 na koncu i drugi krotki ale szeroki na 90 mam jutro do zrobienia.

I do tego brzozka ale z tym się nie spodziewałam problemów bo "lekko" nadgnita. Juz teraz widzę, ze wybarwienia od grzybów ciekawe.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 26 sie 2019, 21:37

No 350 kłoda to już trochę jest ! Na jakiś stół przecierasz ? Właśnie taką robotę lubię od surowej kłody po jakiś cudaczek .

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 26 sie 2019, 22:00

przecieram bo sąsiadowi spuściłem zimą i na opał szkoda. Troszkę grzyba dostało ale nie jest źle a rysunek i kolory w bieli dębu ładne są. W najgorszym razie ustabilizuje żywicą.
Pewnie na blaty pójdzie jakieś bo przecieram na 6-8 cm..i tak musi swoje odleżeć.
No właśnie taka robota od spuszczenia drzewa do zrobienia mebla jest niesamowita ;)..

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 27 sie 2019, 19:03

Dzisiaj ciąg dalszy.
Cała machina wyglada tak jak na zdjeciu. Tutaj juz po pierwszym cięciu (za prowadnik robił ten element rusztowania).
Rysunek całkiem ładny ale dopiero wchodzę w kompresję tam gdzie pień się rozdzielal ma dwa konary.
Po 5 cieciach lancuch powoli zaczyna nadawać się do ostrzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 27 sie 2019, 20:21

Rysunek drewna piękny!!! Łańcuch w tyłek dostaje pewnie pilarka teraz też lekko nie miała . pewno większe spalanie ? Kurde aż zazdroszczę , ale tak pozytywnie. Żona mówi że to już trzeba leczyć , ja nie zaprzeczam😂

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 27 sie 2019, 21:03

3/4 zbiornika na jedno ciecie. Caly czas z pełnym ogniem. Co drugie, trzecie ciecie przedmuchuje powietrze bo ze wzdłużnego prawie sam pył. To sprzęt który kupiliśmy ze znajomkiem tylko do tego wiec lekko nie ma.
Za pare tygodni kolejny sprawdzian bo kumpel gdzieś graba, 6 metrów kłody wyczarowal. Kombinujemy HDSa zeby to zwieźć do niego.
Dołożyłem dzisiaj kolowrotek do traka i nie pcham maszyny tylko ciagne na korbce. Jest dużo lepiej, tylko czasami trzeba coś pomóc ręką.
U mnie to samo, żona na jednym wdechu zachwyca sie drewnem i opierdziela za syf pod domem ;).

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: Woodhous » 27 sie 2019, 21:17

No na grabie to w pi.... dostanie . Grab najtwardszy z polskich drzew nie bez powodu radła itp z niego robili. Tak podpytuję o tę spalanie bo chcę sit zorientować czego się spodziewać . Na elektryku trochę świerka i sosenki puszczałem ale bez takiego osprzętu jak twój . Przesuwałem piłę po płaskiej desce i szła no ale to nie to . Na przyszły rok doinwestuję i już będzie jak należy.

sgt_raffie

Re: Trak z pilarki spalinowej

Post autor: sgt_raffie » 27 sie 2019, 22:05

Ciężko mi dokladnie spalanie określić. Kupuje banke 10l, rozrabiam po litrze w ramach potrzeb do pił, kos itd. Jak sie konczy to jade znowu ;).

Takie przecieranie z ekonomią nic wspolnego nie ma. Zresztą, takiego kostropatego dęba to nikt normalny by na deski nie brał bo moze z 30% twardzieli nadaje sie na typowe, nudne dechy. Reszta to tradycyjnie "odpad" albo któryś słaby gatunek. Już miałem ze 2 "wizytacje" z wioski ze po co paliwo marnuje i ze deski brzydkie bo sekate..wioskowi mędrcy..

ODPOWIEDZ