Licznik Motogodzin

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 20 kwie 2018, 11:57

Witam..
Producenci traktorków ogrodowych oszczędzają na wielu sprawach.., począwszy od jakości użytych materiałów, poprzez dodatkowy osprzęt itd.
Jednym z nich jest np. brak licznika motogodzin, który w mej ocenie jest b.pomocny, zwłaszcza dla kogoś, kto dba o taką kosiarkę. I tutaj pojawia się me pytanie, jaki zastosować/założyć licznik , aby był on trwały i nie był to jakiś zwykły ...chłam elektroniczny.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: bogdan1115 » 20 kwie 2018, 13:20

Jak chcesz porządny to albo ori traktorkowy albo do łodzi motorowych /są okrągłe i łatwo mocowalne/
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 20 kwie 2018, 14:21

Myślę o czymś takim analogowym...
Mh.jpg
MH1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 20 kwie 2018, 21:50

I co? Nikt się nie odniesie do tematu?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: bogdan1115 » 20 kwie 2018, 22:10

Jest ok. Podobny mam na łódce.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: pfp76 » 21 kwie 2018, 14:31

Tornado ,co masz na myśli pisząc " analogowy ,nie elektroniczny"? W przypadku traktorków ,raczej wszystkie są elektroniczne . Analogowy licznik miały np. Ursusy (kiedyś) .Taki licznik był napędzany linką .
Dobry elektroniczny licznik powinien zliczać czas pracy silnika ,uwzględniając jego obroty ,np. licząc ilość "iskier" z uwzględnieniem ilości cylindrów , na godz.
To są takie liczniki na których jest podana informacja odnośnie ilości cylindrów .
Bardzo często obecnie montowane liczniki pokazują ,po prostu ,ilość czasu "przekręconego kluczyka " w pozycję "zapłon".
To w sumie wystarczy ,pomiar bardziej precyzyjny nie jest potrzebny.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: bogdan1115 » 21 kwie 2018, 16:30

To co pokazał Tornado na zdjęciu to licznik kwarcowy czasu pracy maszyny. Start licznika następuje po podaniu napięcia 10-24v na wejście licznika. Najczęściej podaje się napięcie ze stacyjki pojawiające się na niej po włączeniu zapłonu. Napięcie zasila generator kwarcowy, który następnie impulsem elektrycznym steruje mechanizm licznika widoczny w okienku przyrządu. Tak więc aby w pełni oddać w nazwie zasadę jego działania to: licznik kwarcowy z odczytem analogowym, lub licznik czasu elektromechaniczny.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 21 kwie 2018, 20:07

Dokładnie tak jak napisał kolega bogdan.. , inaczej, liczy czas pracy silnika.. tak miała np. Honda..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: bogdan1115 » 21 kwie 2018, 20:15

A najdokładniej to liczy czas trwania włączonego zapłonu.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 21 kwie 2018, 20:19

dokładnie..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Toma » 23 kwie 2018, 6:17

Tornado pisze:
20 kwie 2018, 11:57
......
Producenci traktorków ogrodowych oszczędzają na wielu sprawach.., począwszy od jakości użytych materiałów, poprzez dodatkowy osprzęt itd.
Jednym z nich jest np. brak licznika motogodzin, .......
Szczerze mówiąc to brak licznika mth to chyba, podkreślam chyba w tych najtańszych modelach, być może tzw "marketowych". Bo jeżeli kupujesz sprzęt dobrej firmy, to taki licznik jest na swoim miejscu.

W sumie to mam pytanie, bo widzę, że jak to określiłeś: "nadal drążę temat wskaźników", czyżby w nadjeżdżającym nowym traktorku firmy AL-KO, nie było owych wskaźników ? W tematach piszesz, że chcesz zakupić, a dla mnie byłby dziwne, że faktycznie w traktorkach w/w firmy i modelu który masz otrzymać, nie było wskaźnika mth.

BTW, uprzedzając pytanie ... tak, w moim jest zarówno informacja o paliwie jak i oczywiście o mth.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Kamilos » 23 kwie 2018, 9:05

Dziwi mnie to też by sprzęt za ok 15 tyś nie miał takich wskaźników. Jaki to model tego alko?
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: bogdan1115 » 23 kwie 2018, 9:48

Poczekajmy na dostawę sprzętu dla Tornado. Jeśli prawdą jest to co Troku mówi o 16 kozach to być może poszukiwania Tornado mają sens :D
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: michals » 23 kwie 2018, 11:32

Al-ko T16 o którym pewnie mowa nie ma żadnych bajerów związanych z wskaźnikami motogodzin i paliwa.
W Snapperze RPX200 oba są, MTH to nawet taki mocno rozbudowany :P

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Toma » 23 kwie 2018, 11:43

Bajerem można nazwać wskaźnik paliwa, ale mth to podstawa ! Producenci zalecają wymianę oleju, świec, przeglądów .. itd itp po iluś tam mth, a skąd użytkownik ma wiedzieć ? Co , zegarkiem czy może stoperem ma jeździć ? Rozumie daaaniej, ale w dzisiejszych, niby nowoczesnych urządzeniach, w tym wypadku traktorkach ? Jeszcze mogę zrozumieć tak jak napisałem, "tanich - marketowych), ale w wypadku traktorków np. powyżej 10 tys.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Kamilos » 23 kwie 2018, 11:58

Alko T 16-103.7 HD V2 , bo chyba o nim jest mowa nie posiada w standardzie ani wskaźnika paliwa ani licznika motogodzin. Nie jest to pierwszy tego typu przypadek gdzie w traktorkach za taką kwotę nie ma licznika godzin, snapper elt 1838rdf także go nie miał i był w podobnej cenie. Typowy zabieg producenta by kupić wyższy model lub dokupić oryginalny licznik i zainstalować, bo miejsce pewnie jest, tak było przynajmniej w snapperze 1838rdf. U mnie np nie było gniazda 12V, ale to już jest taki bajer, zresztą sobie sam zainstalowałem w fabrycznym miejscu. Za to licznik godzin jak i wskaźnik ( wziernik) paliwa jest. I ten wskaźnik paliwa jest najlepszy z możliwych moim zdaniem, bo nie ma żadnej elektroniki tylko okienko zbiornika, na którym widać ile mamy paliwa.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

chojny
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 16 kwie 2018, 9:38

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: chojny » 23 kwie 2018, 12:54

Też u siebie nie mam a chętnie bym zamontował, więc poczekam co uradzicie jest warte zainteresowania.

Z tego co widzę, to w necie jest tego trochę do wyboru.

Np. taki, z opcją podanych RPM.

http://www.motocyklowysklep24.pl/liczni ... 20364.html

Instalacja generalnie bezinwazyjna, jeżeli chodzi o instalację traktorka.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 23 kwie 2018, 13:04

Niby wybór jest, ale właśnie ten co zasugerowałeś to elektronik. Wydaje mi się , że nie jest to dobry wybór.. Cena 80 zeta też chyba powala... ten co ja zaproponowałem kosztuje ...27 zeta wraz z przesyłką....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Toma » 23 kwie 2018, 13:27

O f.... właśnie zobaczyłem deskę rozdzielczą wspomnianego modelu. Nic tam nie ma, masakra :shock:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 23 kwie 2018, 13:34

Jak nie ma..., stacyjka jest hehehe... , a tak na serio to rzeczywiście ..plaża... , gdzie są ludziska od ..marketingu ? Nie wspomnę o konstruktorach... W tych pieniądzach winien być oblig podstawowych mierników...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Toma » 23 kwie 2018, 13:39

Dokładnie jak piszesz, dopiero teraz zobaczyłem tą pustynię.. dla mnie szok

chojny
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 16 kwie 2018, 9:38

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: chojny » 23 kwie 2018, 13:53

Tornado pisze:
23 kwie 2018, 13:04
Niby wybór jest, ale właśnie ten co zasugerowałeś to elektronik. Wydaje mi się , że nie jest to dobry wybór.. Cena 80 zeta też chyba powala... ten co ja zaproponowałem kosztuje ...27 zeta wraz z przesyłką....
Tak, elektronik i ma służyć do orientacyjnego określenia wypracowanych motogodzin aby sensownie sprzęt serwisować.

Za 27 zeta można zaryzykować testy ;)

mariusz_w4
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 sty 2018, 16:03

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: mariusz_w4 » 02 maja 2018, 20:26

licznik mth w sprzętach np. budowlanych bierze odczyt z obrotów silnika ,czyli np z czujnika położenia wału .Ilośc obrotów /min przekłada się na mth. Zwykły licznik jak to koledzy nazwali "kwarcowy" bedzie pokazywa tylko czas pracy silnika a tu robi się róznica .Bo w zalezności od obrotów na jakich pracujemy traktorkiem ten czas bedzie różny w liczniku mth wpiętym w czujnik a inaczej bedzie wygądał oriętacyjny czas pracy w kwarcowym czasomierzu. Wiem że zawsze lepiej kontrolować i serwisować sprzęto w oparciu o jakiekolwiek odczyty z klepsydry niż opierac się na sezonowych wymianach .

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 02 maja 2018, 21:38

Masz kolego rację, ale np. w dwóch Hondach, które posiadałem był zamontowany właśnie licznik pomiaru czasu pracy silnika..., może się mylę, ale w/g mnie na nasze potrzeby dot. pomiaru czasu pracy sprzętu, bez wnikania za "głęboko" w rzeczywisty stan mh ..., to jest to chyba wystarczające i było dla mnie okey. Dodam, że jedna honda miała lat 20, a druga 19 ... Dzisiaj nabywam nowy sprzęt i .... nie ma żadnego pomiaru... w tym zakresie, dla mnie jest to żenada..., czego nie omieszkam przekazać w formie info producentowi..., gdzie sprzęt kosztuje powyżej 10 tysi.. ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Keram2504 » 02 maja 2018, 22:56

mariusz_w4 pisze:
02 maja 2018, 20:26
licznik mth w sprzętach np. budowlanych bierze odczyt z obrotów silnika ,czyli np z czujnika położenia wału .Ilośc obrotów /min przekłada się na mth. Zwykły licznik jak to koledzy nazwali "kwarcowy" bedzie pokazywa tylko czas pracy silnika a tu robi się róznica .Bo w zalezności od obrotów na jakich pracujemy traktorkiem ten czas bedzie różny w liczniku mth wpiętym w czujnik a inaczej bedzie wygądał oriętacyjny czas pracy w kwarcowym czasomierzu. Wiem że zawsze lepiej kontrolować i serwisować sprzęto w oparciu o jakiekolwiek odczyty z klepsydry niż opierac się na sezonowych wymianach .
Wszystko ładnie, cacy tylko dodam że jedna motogodzina równa się jednej godzinie pracy sprzętu jeśli sprzęt pracuje na obrotach znamionowych. W przypadku traktorków kosiarek taki wariant można spokojnie przyjąć. Różnica w przeliczniku mth/godz. będzie w przestrzeni powiedzmy 100 godzin niewielka procentowo co nie będzie miało większego znaczenia na czasookresy przeglądów.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 02 maja 2018, 22:58

"Na obrotach znamionowych" .. hehehe , a co to takiego ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Keram2504 » 02 maja 2018, 23:01

Inaczej nominalne. Przyjęte konstrukcyjnie przez producenta. Silnik wtedy rozwija największą moc w przeliczniku na paliwo w stosunku do mocy.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 02 maja 2018, 23:06

Nie znam się na tym, ale ..coś tam kumam, aczkolwiek nie do końca ... Silnik Troka rozwija moc max w porównaniu do posiadanej mocy /siły, na paliwo, a. mocy ostatnio mu brak hehehe..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Keram2504 » 02 maja 2018, 23:11

No to tylko szrot. :D
A tak na poważnie to regulacja, zawory, zapłon, tzn świeczki, zasyfiałe filtry, zużycie eksploatacyjne itp.

mariusz_w4
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 sty 2018, 16:03

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: mariusz_w4 » 02 maja 2018, 23:46

Keram2504 pisze:
02 maja 2018, 22:56
mariusz_w4 pisze:
02 maja 2018, 20:26
licznik mth w sprzętach np. budowlanych bierze odczyt z obrotów silnika ,czyli np z czujnika położenia wału .Ilośc obrotów /min przekłada się na mth. Zwykły licznik jak to koledzy nazwali "kwarcowy" bedzie pokazywa tylko czas pracy silnika a tu robi się róznica .Bo w zalezności od obrotów na jakich pracujemy traktorkiem ten czas bedzie różny w liczniku mth wpiętym w czujnik a inaczej bedzie wygądał oriętacyjny czas pracy w kwarcowym czasomierzu. Wiem że zawsze lepiej kontrolować i serwisować sprzęto w oparciu o jakiekolwiek odczyty z klepsydry niż opierac się na sezonowych wymianach .
Wszystko ładnie, cacy tylko dodam że jedna motogodzina równa się jednej godzinie pracy sprzętu jeśli sprzęt pracuje na obrotach znamionowych. W przypadku traktorków kosiarek taki wariant można spokojnie przyjąć. Różnica w przeliczniku mth/godz. będzie w przestrzeni powiedzmy 100 godzin niewielka procentowo co nie będzie miało większego znaczenia na czasookresy przeglądów.
Nie zawsze pracujemy na obrotach znamionowych ,czyli załozonych przez producenta,czasem jest szybciej a czasem może być wolniej więc taki licznik opierający swój pomiar o zasilanie z satcyjki nie poda nam dokładnego pomiaru.A rozbiezności w tym przypadku mogą być duże zarówno w jedną jak i drugą stronę.

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Keram2504 » 03 maja 2018, 0:07

Czy to jest tak ważne??
No to z innej beczki; Producent przykładowej marki aut podaje czasookres przeglądów co 20 tys. km. Jeden klient jeździ na maxa, inny lajcikowo, aby się doturlać. Obaj robią przegląd tak jak producent zaleca. I tu pytanie czy oba silniki będą zajechane w równym stopniu?

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: pfp76 » 03 maja 2018, 1:24

Problemu nie ma . Ilość godzin pracy urządzenia przy tym samym wskazaniu ,zawsze nie do szacuje w stosunku do licznika motogodzin .Inaczej mówiąc może to tylko skutkować trochę wcześniejszym serwisowaniem sprzętu.

Marek

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Marek » 03 maja 2018, 11:59

To w tym Alko ubogo taki sprzęt powinien mieć podstawowy zestaw wskazników .Chyba że na Polski rynek wypuszczają ubogie wersje.
Nie postarali się.
W toro dh220 licznik motogodzin działa od razu po przekręceniu zapłonu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 03 maja 2018, 22:17

Jest taki jak miała Honda, /zasada działania identyczna/, jak napisał kolega wyżej, jest to ... licznik "elektromechaniczny" ... Na potrzeby użytkowania serwisowego jest chyba spoko..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Niejad » 04 maja 2018, 9:15

Ok ja znalazłem przyzwoity licznik i chyba go
Zamówięl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: Tornado » 04 maja 2018, 13:57

Nie obraź się , ale do mnie te wszystkie elektroniczne wyświetlacze "nie docierają" i uważam je za "lipne" tj. szajs który szybko nawala...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

mariusz_w4
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 sty 2018, 16:03

Re: Licznik Motogodzin

Post autor: mariusz_w4 » 06 maja 2018, 21:04

Keram2504 pisze:
03 maja 2018, 0:07
Czy to jest tak ważne??
No to z innej beczki; Producent przykładowej marki aut podaje czasookres przeglądów co 20 tys. km. Jeden klient jeździ na maxa, inny lajcikowo, aby się doturlać. Obaj robią przegląd tak jak producent zaleca. I tu pytanie czy oba silniki będą zajechane w równym stopniu?
No sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :) własnie to że pracujemy na różnych obciążeniach i obrotach daje nam różnice w zużyciu materiałów eksploatacyjnych w silniku a co za tym idzie i silnika .Więc taki czasowy pomiar nie daje nam dokładniej informacji o tym ile silnik przepracował . Ale zakładająć taki pomiar za jedyny możliwy napewno będzie on dużo bardziej miarodajny niż notowanie na kartce czasu pracy a co za tym idzie przełoży się na ustabilizowanie interwału wymian.

ODPOWIEDZ