Agregat prądotwórczy.

Moderator: Moderatorzy

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Agregat prądotwórczy.

Post autor: Keram2504 » 06 mar 2015, 21:35

Przeglądając portale aukcyjne widzę że obecnie cena agregatów zaczyna się powiedzmy od 300 zeta to w porównaniu z zakupem kabla elektrycznego (przedłużacza) dobrej jakości chociażby na odcinku 100 metrów nie bardzo się teraz kalkuluje. Rozwijanie i zwijanie też jest uciążliwe.
W takim wypadku zwracam się do doświadczonej Braci o przedstawienie w miarę dobrych i niedrogich agregatów do napędu drobnego sprzętu elektrycznego (pilarki, wiertarki).
Jak myślicie jaka jest potrzebna minimalna moc takowej maszyny aby na działce komfortowo można było korzystać z dobrodziejstw elektryki.
Czy przykładowo jeśli moc maszyny ma 1000 W to agregat o mocy wydatkowanej 1000 W spokojnie wydoła.
Czy agregat z silnikiem dwusuwowym tak samo jest dobry jak z czterosuwowym?
Może użytkujecie takie maszyny i jak Wam się sprawują, czy jesteście zadowoleni lub czym Was zaskoczyły negatywnie.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Kamilos » 06 mar 2015, 22:17

Ja posiadam agregat marki fogo z silnikiem vanguard 6hp . Cóż sporo problemów z nim miałem, ale to raczej z powodu zaniedbania co do świeżości paliwa i nieudolności mechaników naprawiających go. Ale w końcu wyszedłem z nim na prostą i jak na razie działa bez problemowo. Moc znamionowa to chyba 2000w, a maksymalna 2500w. Do sprzętu na budowę idealny i wydaje mi się że jeśli już kupować agregat to te 2000w to jest minimum.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Moreno » 06 mar 2015, 22:39

Generalnie silniki 2-suwowe są prostsze konstrukcyjnie i mniej awaryjne, ale jednocześnie są mniej efektywne od 4-suwowych.
Mają jedną istotną zaletę (mogą pracować w dosłownie każdej pozycji), ale w tym przypadku nie będziesz z niej korzystał, więc wszystko przemawia za silnikiem 4-suwowym. :)

Osobiście nie mam agregatu prądotwórczego, ale jak tak dalej będą się u mnie działy awarie z linią energetyczną (a ostatnio występowały dość często), to chyba będę zmuszony się w niego wyposażyć.

Z tego co się orientuję, to nie warto nawet spoglądać na agregaty w cenie 300zł. ...tego to nawet strach dotknąć stojącego bez paliwa, a co dopiero zatankować i uruchomić.
Weź pod uwagę fakt, że jest to urządzenie do wytwarzania prądu - powinno mieć dobrą izolację i wszelkie możliwe zabezpieczenia, np. przepięcia, przeciążenia, zwarcia, itp. Tutaj chodzi o nasze bezpieczeństwo i nie ma co tego bagatelizować.
A agregaty o wydajności rzędu 1kW uważam raczej jako zabawki.

Jeśli chcesz podłączyć silnik o mocy nominalnej 1000W, to agregat o takim wydatku będzie raczej za słaby.

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: jerzyk » 07 mar 2015, 9:13

średni przelicznik mocy agregatu to moc urządzenia x 1,8 przykład ( podłączasz 2 Kw więc agregat powinien mieć moc minimalną na poziomie 3,6 Kw żeby obsłużył dane urządzenia i się nie zagotował ) :o
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: irukard » 22 lip 2015, 15:35

jerzyk pisze:średni przelicznik mocy agregatu to moc urządzenia x 1,8 przykład ( podłączasz 2 Kw więc agregat powinien mieć moc minimalną na poziomie 3,6 Kw żeby obsłużył dane urządzenia i się nie zagotował ) :o


To nie do końca tak. Zacytuje wytyczne FOGO:

Agregaty FOGO pisze:Dobór agregatu w zależności od wielkości obciążenia.

Aby dobrać właściwie agregat wg tego kryterium, należy zliczyć prąd znamionowy w amperach podany na tabliczkach znamionowych odbiorników, następnie obliczyć w przybliżeniu prąd rozruchowy opierając się o poniższy przykład:

  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w gwiazdę - zalecana moc agregatu co najmniej 3 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w trójkąt - zalecana moc agregatu co najmniej 9 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odborniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w gwiazda / trójkąt (softstart) - zalecana moc agregatu co najmniej 3 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne z falownikiem - zalecana moc agregatu co najmniej 1,5 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne komutatorowe (elektronarzędzia) - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Urządzenia grzewcze - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Oświetlenie żarowe - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Oświetlenie sodowe - zalecana moc agregatu co najmniej 5 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • UPS - zalecana moc agregatu co najmniej 1,7 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Urządzenia elektroniczne - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest określenie prądu rozruchowego, poprzez konsultacje z producentami odbiorników.

Najlepsza i niezawodna metoda polega na wykonaniu pomiaru elektrycznego z użyciem miernika cęgowego. Pomiar ten wykonuje się przy załączonych wszystkich odbiornikach, najlepiej w momencie rozruchu.
Osoba wykonująca pomiar musi posiadać odpowiednie uprawnienia elektryczne. Może być to nasz przedstawiciel, który w trakcie wizyty na obiekcie pomoże fachowo dobrać agregat.

Nie bez znaczenia jest również współczynnik równoczesności pracy odbiorników. Ma on ogromny wpływ na sumowanie prądów rozruchowych. Tym samym pozwala na zredukowanie mocy agregatu.


pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: pfp76 » 24 lip 2015, 2:53

Mam dwa agregaty . Jeden to honda 2000i . Na nim pracuja urządzenia typu : wiertarka ,gumówka , wyżynarka , mała piła tarczowa {z bólem} , pompa głebinowa 400W. , inne drobne sprzęty .
Na drugim -6000 W. - sprężarka , spawarka pro-mig Horbart 140 , plazma , tig , również w trakcie remontu domu ten agregat wystarcza mi na zasilenie całego budynku ( za wyjątkiem centralnej klimatyzacji) .
W przypadku gdybyś chciałó używać agregatu do zasilania np. laptopa, telewizora , czy innych urz. elektrycznych powinieneś zakupić generator inwerter , inne mogą ci sprzęt uszkodzić . W praktyce spotyka się , że urządzenia silnikowe o tej samej mocy na taliczce znamionowej mają zupełnie różne wymagania , żeby "zastartować"

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: irukard » 24 lip 2015, 11:43

Optymalne warunki pracy agregatu to obciążenie od 30-70%. Poniżej 30% obciążenia znamionowego, agregaty rzadko trzymają ładną charakterystykę prądową. Druga sprawa, że nie poleca się agregatów 3-fazowych do zasilania odbiorników 1-fazowych. Trzeba pamiętać wówczas aby równomiernie obciążyć fazy, bo jeżeli dociążymy je asynchronicznie, to na niedociążonych fazach będziemy mieć dużo wyższe napięcie. A to może nam już narobić szkód.

WiktorKK
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2016, 10:26
Imię: Wiktor

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: WiktorKK » 24 lis 2016, 10:42

Dość tanie a dobre agregaty robi Kruzer. Ja ich agregat mam już naprawdę długo, kilka lat, przetrwał budowe, w każde wakacje działa na działce i jest niezawodny. Kruzer dobra marka, więc śmiało można kupować.

Awatar użytkownika
PAJM
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 15 paź 2016, 14:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: RADOM
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: PAJM » 26 lis 2016, 17:53

irukard pisze:Optymalne warunki pracy agregatu to obciążenie od 30-70%. Poniżej 30% obciążenia znamionowego, agregaty rzadko trzymają ładną charakterystykę prądową. Druga sprawa, że nie poleca się agregatów 3-fazowych do zasilania odbiorników 1-fazowych. Trzeba pamiętać wówczas aby równomiernie obciążyć fazy, bo jeżeli dociążymy je asynchronicznie, to na niedociążonych fazach będziemy mieć dużo wyższe napięcie. A to może nam już narobić szkód.


Nie do końca jest jak mówisz, bo to o czym mówisz dotyczy się agregatów tzw budowlanych, inwerterowy np możesz obciążyć 2% i nie będzie objawu falowania napięcia.

Inso
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 25 gru 2015, 6:45

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Inso » 11 kwie 2017, 21:31

.....
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2017, 13:53 przez Inso, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Troku » 11 kwie 2017, 21:34

Polecam maszyny FOGO polski producent agregatów.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Inso
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 25 gru 2015, 6:45

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Inso » 12 kwie 2017, 9:48

1. Spalanie pod obciążeniem 50% czy 75% liczy się od 13,2kW czy 12kW?

Moc maksymalna E.S.P. [kVA] / [kW] 13,2 / 13,2
Moc znamionowa P.R.P. [kVA] / [kW] 12,0 / 12,0
Prąd znamionowy P.R.P [A] 52,2
Częstotliwość [Hz] 50
Napięcie [V] 230
Emisja spalin non-emission
Rodzaj paliwa Diesel (EN 590)
Zużycie paliwa dla obciążenia
50% [l/h] 2,7
75% [l/h] 3,4
100% [l/h] 4,3
110% [l/h] 4,7


2. "Średni pobór mocy w ciągu 24 godzin nie powinien przekraczać 70% P.R.P. " Czyli 70% razy 12kW = 8,4kW, i takie urządzenie mogę podłączyć, czy trzeba to jeszcze podzielić przez 1,2 (w przypadku grzalki)?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Kamilos » 13 kwie 2017, 20:30

Troku pisze:Polecam maszyny FOGO polski producent agregatów.


Też przed zakupem słyszałem, że Fogo to dobry wybór, pytanie co tam jest Polskie, bo silnik i prądnica na pewno nie, jedynie chyba rama.
Ja po swoich doświadczeniach i licznych problemach Fogo radzę omijać z daleka, zwłaszcza z silnikiem Briggsa, może miałem pecha, a może nie, tak czy inaczej agregatu Fogo więcej nie kupię.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Troku » 13 kwie 2017, 20:41

Ja Fogo nie handluję ale serwisuję i powiem że większość problemów z agregatami to wina klienta, same prądnice są robione oczywiście przez firmę zewnętrzną a silniki Briggsa to wiadomo skąd są. Agregaty jak o nie dbamy to służą latami i tu nie podzielam opinii kolegi Kamila.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Piurko

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Piurko » 27 lip 2017, 21:46

Panowie ... proszę o opinię na temat takiego urządzenia ... ma zasilać odkurzacz piorący 2700 W ... nada się ...?
A może ktoś ma na zbyciu agregat ... ?

Agregat prądotwórczy EM5500 CXS 9,6 kW. , gniazda 3x220V + 1x380V , system automatycznej stabilizacji napięcia AVR, włącznik główny, bezpiecznik, woltomierz, rozruch ręczny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: wojtek1234321 » 27 lip 2017, 22:06

No dlaczego nie? Przecież jeżeli ma taką moc jak podana to powinien uciągnąć trzy takie odkurzacze i jeszcze powinno zostać troszkę mocy w zapasie, 9,6 kW > 3 x 2,7 kW = 8,1 kW, czyli jeszcze w rezerwie 1,5 kW.

Piurko

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Piurko » 27 lip 2017, 22:09

...i podobno bardzo niewiele pracował ... :D

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Uli » 27 lip 2017, 22:20

To kupuj...bo bardzo pożyteczna rzecz, zawsze się przydaje. A mocy na pewno starczy.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Piurko

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Piurko » 27 lip 2017, 22:21

To nie dla mnie ... brat potrzebuje i zapytał mnie.... a ja Was.... :D

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Uli » 27 lip 2017, 22:42

Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Piurko

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Piurko » 27 lip 2017, 22:45

.... :o :shock: ... kurcze , a wygląda tak fajnie....
Uli ... jesteś nieoceniony ...

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Uli » 27 lip 2017, 22:47

No niby fajny, ale nie wiadomo ile pochodzi.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Piurko

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Piurko » 27 lip 2017, 22:50

Odpada... na pewno już jest skreślony .
Jednak dobrze jest zapytać...

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Uli » 27 lip 2017, 22:55

Tak to jest z podróbami, niby honda a silnik nie wiadomo jaki, ale już nie o silnik tu chodzi tylko o całą prądnicę, jak coś padnie to nawet możesz części nie dostać.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Piurko

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Piurko » 27 lip 2017, 22:58

Trzeba szukać czegoś innego ... ale w życiu bym nie pomyślał , że robią takie podróby.... i pewnie bym kupił , gdybym potrzebował....w niewiedzy...

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Uli » 28 lip 2017, 7:02

Skopiowane ze strony ,,Moja honda/podróbki,,

Od wielu lat fałszerze intensywnie zajmują się kopiowaniem silników i urządzeń marki Honda, używając do tego celu kolorystyki, design'u, logotypów i oznaczeń Honda, a nawet kopiując foldery i instrukcje obsługi. Honda nieprzerwanie podejmuje wysiłki w walce z nieudolnym naśladownictwem fałszerzy, by eliminować z rynku przypadki oszustw oraz chronić swoich klientów – aktualnych i potencjalnych przed naciągaczami sprzedającymi fałszywie oznakowane urządzenia i maszyny.

Jedynym wiarygodnym miejscem zakupu maszyn i urządzeń Honda w Polsce jest nasza autoryzowana sieć dilerów, a wszystkie nasze maszyny, urządzenia, materiały eksploatacyjne i części zamienne są dostarczane w oryginalnych opakowaniach z właściwymi oznaczeniami. Wszelkie inne propozycje sprzedaży maszyn i urządzeń Honda po bardzo atrakcyjnej cenie, zwłaszcza w miejscach przypadkowych typu parking przed centrum handlowym, powinny budzić wątpliwości, a wręcz podejrzenia.

Dlaczego fałszywe produkty są tańsze od oryginalnych?
Przede wszystkim dlatego, że cechuje je zdecydowanie niższa jakość. Powstają z materiałów niewiadomego pochodzenia. Często są zlepkiem przeróżnych podzespołów roboczych oraz części pozyskiwanych z nieokreślonych źródeł i montowanych bez zachowania jakichkolwiek standardów technicznych.

Każda maszyna i urządzenie Honda powstaje w wyniku wieloletnich, zaawansowanych badań i testów technicznych. Stanowi bardzo precyzyjną koncepcję licznego zespołu inżynierów obejmująca jakość i nowoczesność całego procesu technicznego i produkcyjnego powiązaną z przeznaczeniem maszyny. Wszystkie, nawet najmniejsze, podzespoły robocze są produkowane według bardzo rygorystycznych japońskich norm jakości, sprawdzone i przetestowane przez Honda. Dlatego produkty Honda słyną w świecie z niezawodności, wydajności, wydłużonego okresu żywotności i przyjaznych dla otoczenia parametrów, jak np. niski poziom emisji spalin i cicha praca. W 2012 r. Honda została wyróżniona przez firmę doradczą INTERBRAND ZINTZMEYER & LUX na 3. miejscu wśród najbardziej ekologicznych firm na świecie.
Dodatkowo, producenci fałszywek nie ponoszą kosztów związanych z badaniami i rozwojem i, certyfikacją ani dystrybucją. Nie zapewniają profesjonalnej gwarancji ani obsługi posprzedażowej, przede wszystkim -serwisu i części zamiennych, ponieważ nie mają swoich sieci dilerskich i serwisowych. Podróbki z reguły sprzedawane są bez opakowań, zaś marketing fałszerzy  jest oparty na renomie oryginałów i naiwności ludzi.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Piurko

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Piurko » 29 lip 2017, 23:07

Faktem jest , że gość w ogłoszeniu nie napisał , że to jest Honda... napisał tylko symbol ... w opisie też nie ma ani słowa o Hondzie...

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Tornado » 29 lip 2017, 23:10

Pocałujta , wujta w hujta hehehehe...................................
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: Uli » 29 lip 2017, 23:35

No właśnie po to aby potem się go nie czepiać...kiedyś gość na yt pokazywał jak przeczytać takie strony....i kopiował cały tekst ze strony i wrzucał na worda, i odziwo to co było niby usunięte ze strony, w wordzie można było odczytać.
Daj linka na czacie.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

marekxx9
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2019, 15:44
Imię: Marek

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: marekxx9 » 15 sty 2019, 12:31

ja kupowałem agregat przez internet w firmie WA-TECH dość szybko doszedł, opis zgodny z przedmiotem i ceny w porządku

PatoniQ
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2019, 13:31
Imię: Paweł
Kontakt:

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: PatoniQ » 07 lip 2019, 22:33

Trzeba uważać na te agregaty bo dużo chińszczyzny jest na rynku. Jak się zepsuje to można wyrzucić do śmieci

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: JGO » 28 gru 2020, 22:14

Odświeżę temat. Proszę o poradę. Jaki agregat polecicie do zasilania urządzeń w domu w razie awarii sieci. Chodzi o zasilanie pieca gazowego, lodówka, zamrażarki, inne AGD, światło. Jaką moc, jaki silnik itp.

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: jerzyk » 29 gru 2020, 9:13

irukard pisze:
22 lip 2015, 15:35
jerzyk pisze:średni przelicznik mocy agregatu to moc urządzenia x 1,8 przykład ( podłączasz 2 Kw więc agregat powinien mieć moc minimalną na poziomie 3,6 Kw żeby obsłużył dane urządzenia i się nie zagotował ) :o
To nie do końca tak. Zacytuje wytyczne FOGO:
Agregaty FOGO pisze: Dobór agregatu w zależności od wielkości obciążenia.

Aby dobrać właściwie agregat wg tego kryterium, należy zliczyć prąd znamionowy w amperach podany na tabliczkach znamionowych odbiorników, następnie obliczyć w przybliżeniu prąd rozruchowy opierając się o poniższy przykład:
  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w gwiazdę - zalecana moc agregatu co najmniej 3 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w trójkąt - zalecana moc agregatu co najmniej 9 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odborniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w gwiazda / trójkąt (softstart) - zalecana moc agregatu co najmniej 3 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne z falownikiem - zalecana moc agregatu co najmniej 1,5 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne komutatorowe (elektronarzędzia) - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Urządzenia grzewcze - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Oświetlenie żarowe - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Oświetlenie sodowe - zalecana moc agregatu co najmniej 5 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • UPS - zalecana moc agregatu co najmniej 1,7 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
  • Urządzenia elektroniczne - zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest określenie prądu rozruchowego, poprzez konsultacje z producentami odbiorników.

Najlepsza i niezawodna metoda polega na wykonaniu pomiaru elektrycznego z użyciem miernika cęgowego. Pomiar ten wykonuje się przy załączonych wszystkich odbiornikach, najlepiej w momencie rozruchu.
Osoba wykonująca pomiar musi posiadać odpowiednie uprawnienia elektryczne. Może być to nasz przedstawiciel, który w trakcie wizyty na obiekcie pomoże fachowo dobrać agregat.

Nie bez znaczenia jest również współczynnik równoczesności pracy odbiorników. Ma on ogromny wpływ na sumowanie prądów rozruchowych. Tym samym pozwala na zredukowanie mocy agregatu.
Kol. Krzysztof bardzo dokladnie wyjasnił co i jak tu masz wszystko.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Agregat prądotwórczy.

Post autor: JGO » 29 gru 2020, 16:46

Dzięki

ODPOWIEDZ