Antena CB do samochodu

W tym dziale poruszamy tematy związane z tematyką amatorskiego pasma obywatelskiego

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Antena CB do samochodu

Post autor: Troku » 15 gru 2018, 0:33

Temat dość rozległy z racji ilości i producentów i modeli anten, każdy wybiera co chce ale wiadomo że długość w tym przypadku ma znaczenie :-) im dłuższa tym większy zasięg. Osobiście używałem parę typów anten, były małe magnesówki na 1/4 fali oraz montowane na stałe. W zależności od modelu zasięg niewielki czyli max 10 km ale na potrzeby kierowcy wystarczające. Montowałem maszty Lemma Presidenta i Sirio i widzę że różnic wielkich nie ma. Teraz pytanie do was czy takie odległości wam odpowiadają ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

majzel
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 04 lis 2018, 17:42
Imię: Staszek
Lokalizacja: Trzetrzewina

Re: Antena CB do samochodu

Post autor: majzel » 15 gru 2018, 2:37

Jak dla mnie do auta to zasięg 10km w przemieszczaniu się lokalnym może być. Jezeli chodzi o długość anteny to niby tak, długość ma znaczenie ale np. taki DAF XF wychodzi z fabryczną anteną CB o długość 70cm montowaną na tylnej ścianie kabiny nie na dachu czyli w kiepskim miejscu bo między kabiną a naczepą i zasięg super a VOLVO FH ma antenkę 30cm i też daje nieźle...

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Antena CB do samochodu

Post autor: Toma » 30 gru 2018, 15:35

Troku,
trochę dziwię się,że zadajesz to pytanie. Powinieneś wiedzieć, że zasięg CB na samochodzie, to nie zależy od samej anteny.
Zamontuj antenę obojętnie jaką i zrób pomiary, czy to na otwartej przestrzeni bez "górek", czy w mieście, czy nawet przy budynku. Zobacz jak antena pracuje :P
Ja już wyrosłem z tego typu "problemów". Jednak w trasie zawsze montuję zestaw (nie mam go na stałe, jak kiedyś - oregon lub alaska), więc antenka na magnes ML145. A co ważne, to abym wiedział co się dzieje, a czasami sobie po prostu pogadał, czy pośmiał z innymi użytkownikami.
Obecnie też wspieram się oczywiście np. google maps (korki, wypadki) , czy też np. aplikacją Zello, która to jest takim "cyfrowym CB", ale o globalnym zasięgu.

ODPOWIEDZ