AL-KO T16 95.6 hd v2 - przpalający się bezpiecznik

Moderator: Moderatorzy

godma
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 08 sty 2021, 17:17
Imię: Marek

AL-KO T16 95.6 hd v2 - przpalający się bezpiecznik

Post autor: godma » 29 cze 2023, 23:00

Problem jak w temacie. Traktorek odpalił, zrobiłem dwie rundy po działce z przyczepką. Podjechałem po trzeci transport. Zaciągnąłem hamulec i zsiadłem z traktorka bez wyłączania silnika. Zacząłem ładować kolejny transport a po minucie silnik sam się wyłączył. Jeszcze nigdy się tak nie stało, więc trochę się zdziwiłem.
Mimo kilku prób traktorek już odpalić nie chciał. Światła działają, czujniki (modyfikacja własna) też wskazują poprawnie pozom paliwa i napięcia. ALe rozrusznik nie kręci.
Sprawdziłem bezpieczniki i okazało się, że jeden z dwóch bezpieczników 10A jest przepalony. Wymieniłem, przekręciłem kluczyk i nic. Sprawdzam, bezpiecznik znowu przepalony. Widziałem na forum podobny wątek viewtopic.php?f=36&t=1012&p=7821&hilit= ... znik#p7821 ale może przy konkretnym modelu da się jakoś zawęzić ewentualną przyczynę?
Niestety schema elektryczny, jak dla mnie, nie jest dość przecyzyjny i nie pokazuje, który bezpiecznik odpowiada za które obwody. Sprawdzałem tu https://www.alko-serwis.pl/Katalog/Kosi ... od-102016/
Obstawiam, że to któryś z czujników. Czy jest jakiś sposób na diagnozę? Niestety moja wiedza o diagnostyce elektryki nie jest duża, więc liczę na Wasze wsparcie.
Traktorek: AL-KO T16-95.6 HD V2
Glebogryzarka: Honda F560
Kosa: NAC BP 520
Piła: Makita UC3541A

godma
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 08 sty 2021, 17:17
Imię: Marek

Re: AL-KO T16 95.6 hd v2 - przpalający się bezpiecznik

Post autor: godma » 03 lip 2023, 15:01

Przejrzałem wszystkie czujniki i kable. Nic nie znalazłem oprócz kurzu. Dziwne, że jest to zaprojektowane tak, że wtyczki nie wchodzą w czujniki do samego końca i pozostaje tam przestrzeń, w której było całkiem sporo tego syfu. Efekt mam taki, że po oczyszczeniu wszystkiego przestaly się przepalać bezpieczniki.
Ale nadal nie daje się uruchomić silnika z kluczyka. Daje się go natomiast uruchomić zwierając styki solenoidu na krótko i wtedy silnik pracuje. Z pomiaru wygląda mi na to, że po przekręceniu kluczyka w pozycję rozruchu nie pojawia się sygnał sterujący na solenoidzie. Dzisiaj spróbuję go podać bezpośrednio z akumulatora i w ten sposób sprawdzić czy solenoid działa, ale jeśli będzie OK to co jeszcze radzilibyście sprawdzić? Stacyjka, przekaźnik blokady rozrusznika? Coś jeszcze?
Traktorek: AL-KO T16-95.6 HD V2
Glebogryzarka: Honda F560
Kosa: NAC BP 520
Piła: Makita UC3541A

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: AL-KO T16 95.6 hd v2 - przpalający się bezpiecznik

Post autor: wawax » 13 lip 2023, 14:23

Przepalanie bezpiecznika sugeruje zwarcie. Weź miernik i przejdź po kolei czy gdzieś nie ma zwarcia do masy. Może coś się wypięło przy stacyjce albo przewód przetarł. Schemat z opisami wkleiłem kiedyś tutaj: viewtopic.php?f=72&t=2281&p=51012#p51012

ODPOWIEDZ