Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Moderator: Moderatorzy

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Post autor: Luzak » 15 cze 2022, 17:24

Szanowni
Przestało mi działać koszenie na wstecznym. Wciskam i niestety rozłącza się nóż gdy daje wsteczny. Było dobrze i się z.....ło.
Sprzęt na gwarancji ale może coś na szybko znajdę - gdzie szukać przyczyny? Coś się mogło wypiąć? Poprowadźcie proszę.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Post autor: wawax » 15 cze 2022, 18:44

Wyjmij kanał. Na skrzyni po lewej stronie masz gniazdko blokady wstecznego. Zrób tam zwarcie i sprawdź czy działa koszenie. Jeśli działa, to problem z przewodami lub przyciskiem. Jeśli nie działa, to problem w skrzyni.

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Post autor: rysium » 17 cze 2022, 18:50

wawax pisze:
15 cze 2022, 18:44
Jeśli działa, to problem z przewodami lub przyciskiem. Jeśli nie działa, to problem w skrzyni.
Skrzynia biegów nie ma żadnego połączenia z kontroleram, więc nie tam problemu szukać. Na mój gust to problem z tym przyciskiem od wstecznego - kabel się odłączył, złamał albo przycisk brudny. Albo w "czarnej skrzynce" kontrolera.
Pozdrawiam,

Rys

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Post autor: wawax » 17 cze 2022, 21:11

No tak, w sumie to mnie zaćmiło. :-) W skrzyni jest tylko stycznik.

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Post autor: Luzak » 18 cze 2022, 21:32

No więc problem rozwiązany. W pierwszej kolejność sprawdziłem stycznik przy skrzyni. Działa (rozłącza kosisko) przy wciskaniu wstecznego (jazda do tyłu). Dla pewności zdjąłem wtyczki i zwarlem na krótko. Po rozwarciu po wrzuceniu wstecznego rozłącza kosisko. Niestety po wciskaniu R (przycisk koszenie na wstecznym) jazda do tyłu również rozłącza kosisko. Drugi krok to sprawdzenie przycisku R. I tu niespodzianka - zsunął się konektor z blaszki przycisku ale zsunął się wewnątrz plastiku, który jest nałożony na konektor. Z daleka wygląda, że jest ok ale jak tylko ruszyłem śrubokrętem spadł i plastik. Wyjąłem lekko przycisk i spadł drugi konektor. Jakiś "składacz" się nie przyłożył do swojej roboty. A więc konektory założone solidnie - gdyby były dociśnięte do końca nie ma bola aby spadły same - próbowałem zdjąć. Tak więc raczej problem "składacza" na zmianie a nie problem techniczny w udządzeniu. Ale możecie sprawdzić dla pewności. Dziękuję Kolegom za sugestie.

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Post autor: rysium » 20 cze 2022, 19:10

Jak już ruszyłeś te wtyczkę od czujnika cofania (po lewej stronie skrzyni biegów) to najlepiej zepnij tę złączkę na krótko. Z własnego doświadczenia wiem, że jest to upierdliwe jeśli kosi się coś innego niż boisko piłkarskie. Ja jeżdżę miedzy drzewami i często koszę "wprzód, w tył, w przód, w tył..." obie ręce mając zajęte odginaniem gałęzi. To zabezpieczenie u mnie jest nie tylko upierdliwe, ale wręcz uniemożliwiające koszenie.

Zresztą jadąc do tyłu niezależnie czy z włączonym nożem czy nie, trzeba patrzeć za siebie by nie walnąć w drzewo czy inne przeszkody. A ten guzik jest dodatkowym elementem rozpraszającym i odwracającym uwagę. Więcej szkody niż pożytku z niego.
Pozdrawiam,

Rys

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Alko 22-105 przestało działac koszenie na wstecznym

Post autor: Luzak » 21 cze 2022, 8:37

Jest dokładnie tak jak piszesz - mam miejsca, że muszę cały czas to R wciskać - zamierzam to zrobić. Szukam tylko przycisku do wymiany na taki, który się włącza i wyłącza. Chcę go podmienić w miejsce fabrycznego.

ODPOWIEDZ