Traktorek -ALKO T 16 - 95.6 cele zarobkowe.

Moderator: Moderatorzy

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Traktorek -ALKO T 16 - 95.6 cele zarobkowe.

Post autor: pbinco » 29 lip 2021, 8:56

Witam,

W czasach studenckich dorabiałem sobie troszkę kosząc trawę kosą spalinową. Całkiem fajny pieniądz z tego był stąd cyklicznie powraca do mnie pewna myśli. Chciałbym otworzyć małą firmę koszącą - jako dodatkowa działalność firmy, nie nastawiam się na wysokie obroty lecz na dodatkowy pieniądz. Moim założeniem jest koszenie osiedli, mam trochę kontaktów, a miejsca które mam w głowie zawsze koszone są w innym czasie tzn jeden blok ma trawe skoszona na początku miesiąca drugi w połowie itd. Chciałbym robić to za jednym razem dzień-dwa tak aby osiedle wyglądało spójnie. W związku z tym poza kosami spalinowymi jakie posiadam, pomyślałem że idealnym rozwiązaniem wydaje się być traktorek i w tym miejscu przydałaby mi się Państwa opinia w tym sektorze, gdyż nigdy na takowym nawet nie siedziałem i nie wiem jakie ma możliwości. Jak ja to widzę na dzień dzisiejszy:

Traktorek Plusy / minusy
+ Szerokość koszenia ok 100cm pozwala na szybkie koszenie trawy
+ Zbieranie do kosza eliminuje grabienie trawy oraz zapewnia poczucie czystości podwórka
+ Stosunkowo czysta oraz nie męcząca praca na traktorku
+ Wszystkie firmy koszące (przynajmniej większość) kosi samymi kosami (mówimy tutaj o osiedlach) więc wydaje mi się że taki traktorek spiszę się tutaj znacznie lepiej

- Cena na start
- Koszty eksploatacji (tutaj również pytanie do Państwa czy koszty eksploatacji takiego urządzenia są wysokie)
- Transport (mam busa więc nie ma problemu)
- Tutaj zaznaczam to jako minus, gdyż po prostu nie wiem. Do jak wysokich traw tego typu traktorki się nadają? Jest to raczej delikatny sprzęt do pielęgnowania niskiej trawy, czy też można pozwolić sobie na trawę np do kolan?


W związku z powyższym, nie mając za bardzo doświadczenia w traktorach wybór póki co pada na ALKO T 16-95.6, nie ukrywam że cena tutaj jest dość spora i idealnie byłoby, aby można było kupić coś do 10tys. Bardzo chciałbym poznać Państwa opinie jak to w waszej opini wygląda, czy przypadkiem ktoś doświadczony od razu nie wybije mi tego z głowy, bo są ku temu jakieś argumenty. Będę wdzięczny za każdą opinię. Pozdrawiam!


P.S Natrafilem na traktorek OLEO-MAC. Również będę wdzięczny za odnisienie się do tego modelu. Oleo Mac Om 106/16

nigger
Nowy użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:37
Imię: Waldek

Re: Traktorek -ALKO T 16 - 95.6 cele zarobkowe.

Post autor: nigger » 06 sie 2021, 21:43

Jeśli obawiasz się problemów z koszeniem gęstej i wysokiej trawy to podpowiem że można kosić na 2 razy, najpierw na max wysokość jaką można ustawić a później niżej wg potrzeb. Jeśli kryterium wyboru miała by być zdolność wykaszania wysokiej trawy to musisz popytać co najlepiej się sprawdzi. Niektórzy użytkownicy mają doświadzenie z kilkoma markami i różnymi modelami i będą mogli podpowiedzieć. Podejrzewam że jak podejdziesz do firmy handlującej sprzętem ogrodniczym, będą chcieli sprzedać Ci jakiś profi sprzęt za miliony cebulionów, więc chyba dobrze trafiłeś tutaj na forum, bo jeśli nie będziesz korzystał z traktorka 10 godzin dziennie przez całe lato to i amatorski sprzęt wystarczy przez kilka sezonów. Problemem mogą być niewidoczne przeszkody w rodzaju kamieni, betonu i innych twardych przedmiotów które uszkodzą kosisko po najechaniu na nie. To już musisz sam rozważyć czy często napotykasz podobne przeszkody które są bezproblemowe dla kosy a mogą być destrukcyjne dla traktorka z wirującymi nożami.

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Re: Traktorek -ALKO T 16 - 95.6 cele zarobkowe.

Post autor: pbinco » 16 sie 2021, 9:35

Generalnie teren jest zadbany, nie ma kamieni itd. Trawa max - do kolan, ale to tak już naprawdę max stąd moje pytanie bo tak jak wspomniałem nie mam pojęcia co można taką kosiarką a czego nie :)

pawlik_pawlik
Nowy użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 05 maja 2019, 0:28
Imię: Paweł

Re: Traktorek -ALKO T 16 - 95.6 cele zarobkowe.

Post autor: pawlik_pawlik » 16 sie 2021, 17:50

Wg mnie sprzęt zdecydowanie amatorski, do celów zarobkowych bym nie kupił.Nie chodzi już nawet o sytuację opisaną przez mnie wyżej(problem że skrzynią) tylko wg mnie jest stanowczo za delikatny, porażającej mocy też nie ma.Do celów o których piszesz zdecydowanie powyżej 20km i raczej z innej stajni.

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Re: Traktorek -ALKO T 16 - 95.6 cele zarobkowe.

Post autor: pbinco » 17 sie 2021, 8:55

W takim razie masz coś innego do polecenia? Myślałem że AL-KO to juz fajna półka. Z tego co widze ten jest polecany:/

Traktorek Solo by AL-KO T22-105

Odnośnie celów zarobkowych to chciałęm jeszcze dodać, że raczej czysto jako dorywcza robota, koszenie wokół kilku wspólnot więc ten sprzęt nie byłby też niewiadomo jak zajeżdzany.

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Traktorek -ALKO T 16 - 95.6 cele zarobkowe.

Post autor: rysium » 18 sie 2021, 1:50

pbinco pisze:
17 sie 2021, 8:55
Traktorek Solo by AL-KO T22-105
Mam ten traktorek do koszenia swojej posesji już trochę ponad 1ha. Kilka obserwacji z użytkowania

1. Nie mam pojęcia jak się sprawują oryginalne kółka, bo zaraz pierwszego dnia wymieniłem na "jodełkę". Z "jodełką" nie ma takego miejsca, gdzie by się nie dało wjechać. Raz tylko zawisłem na dwóch kołach i wtedy blokada dyfa by się przydała, zwłaszcza, ze bujać traktorkiem nie da rady, bo się zaraz wyłącza jak tylko ruszę tyłek z siedzenia. Ale to były ekstremalne warunki, jak wjechałem jednym kołem na kopiec mrówek.

2. Kosisko 105 jest do "domowego użytku" (przynajmniej w porównaniu z kosiskiem 110). Inaczej mówiąc, nie jest to "heavy duty", Plastiki są mało sztywne blacha nie jest super gruba - generalnie nie można go poniewierać.

3. Silnik i skrzynia maja wystarczająco mocy na tej wielkości maszynę. Nie było takiej trawy ani terenu, aby silnik albo napęd zwolnił. Nie tylko tym traktorkiem kosiłem, ale ciągnąłem bronę "konną" i nic się nie stało.

Tak więc ten traktorek pasuje fajnie do kosiska 110 do wysokiej trawy (właściwie "karczownicy") natomiast gdy założy się oryginalne kosisko 105, to jest ono najsłabszym elementem całego zespołu.
Pozdrawiam,

Rys

ODPOWIEDZ