Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Moderator: Moderatorzy

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 25 sie 2020, 23:38

Witam wszystkich kupiłem traktorek AL-KO T900 z 2001 roku silnik hondy 13 Km. Wszystko działa dobrze lecz po zwolnieniu hamulca pasek się załącza i słychać szum i jest tak przez cały czas koszenia . Traktorek posiada skrzynie hydro tekumseh peerless 205 jeździ prawidłowo. Proszę o pomoc co to może szumieć . Czy rolka? Czy pasek? Czy jakieś łożysko?

Arkare
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:17
Imię: Grzegorz

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Arkare » 26 sie 2020, 12:25

Sprawdź podczas jazdy na wyłączonym kosisku czy szum aby na pewno pochodzi z układu jezdnego a nie tnącego. Zdejmij pasek i pokręć rolkami. Jeśli są zużyte będzie to słychać. W mojej kosiarce swego czasu tak huczały rolki, że w ogóle byłem w szoku że to jeszcze się kręci.

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 26 sie 2020, 14:11

Tak ten szum pochodzi z układy tnącego to znaczy szumi jak zwolnienie hamulec i pasek się napnie czy jadę czy kosze szum jest taki sam.kręciłem rolki ta rolka przy skrzyni ta z wiatrakiem ona luźno się kręci bez szumu. Innych nie sprawdzałem w sobotę dopiero będę w domu to pokręcę. Ok dzięki

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: JGO » 26 sie 2020, 16:23

Przeczytaj temat: piszczenie-skrzeczenie w okolicy hydrostatu w dziale Traktorki. Miałem to samo. Teraz błoga cisza. Tylko silniczek puka aż miło :D

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 27 sie 2020, 12:49

Dziękuję kolego za podpowiedz czytałem i to pewnie będzie to samo co u Ciebie. W sobotę będę kosił to zbadam rolki.

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: JGO » 27 sie 2020, 15:09

Zrób to. Ja włączyłem sprzęgło/hamulec na postoju. Zdjąłem deflektor, zdjąłem pasek z koła hydrostatu i pozostałe 4 kółka nad nim i wyskoczyło to po lewej z łożyskiem. Dwa kółka mam bez a dwa z nim. Nawet nie badałem dalej tych nad deckiem, bo trafiony, zatopiony z tym jednym i nastała cisza. Daj znać, co i jak. Może wrzuć też fotki dla potomnych... ;)

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 27 sie 2020, 19:35

Kolego ale jestem trochę zielony zdejmowałem kolejno rolki i załączała napęd żeby sprawdzić która chalasuje?? Czy wykręciłem ta co chalasuje bo miała luz?? I jak ony są mocowane normalnie na śrubę od góry przykręcane.? Ja mam kosisko jedno nożowe to ten pasek nie jest zbytnio długi i rolek chyba nie ma za wiele. Ale dopiero go kupiłem nie było czasu obejzec

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: JGO » 28 sie 2020, 17:45

Tak na śrubę. Najlepiej rozłączyć hamulcem skrzynię, zdjąć pasek że skrzyni-kółka wiatraka i pokręcić pozostałymi. Jak któraś chodzi głośniej to na 90 % ta do wymiany. Prosta robota.

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 29 sie 2020, 14:33

Kolego kosze. Rozlaczylem hamulec wszystkie rolki są ok a hałasuje to przy skrzyni z wiatrakiem ale jak ja ręką kręcę to wydaje się że jest ok. Nie hałasuje jak ja ręką przekręcam. A może to być brak oleju w skrzyni??? lub ten pasek może o na tak obcierać???

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: JGO » 29 sie 2020, 15:09

Nie. Miałem tak samo. I była to rolka.
Olej- jego poziom można sprawdzić otwierając korek na skrzyni. Któraś rolka musi ci głośniej chodzić. Możesz jeszcze pojeździć i gdy zużyje się więcej, to będzie głośniejsza.
Pasek nie obciera bo nie piszesz nic o jego zdarciu z jednej strony.
Ja ten sezon tak jeździłem zanim ustaliłem która padła.
Gdy odkręciłem rolkę to była bardziej zużyta z jednej strony, tam gdzie chodzi pasek, bardziej wytarte. Wg mnie świadczy to o zużytym łożysku i nie leżała ona w poziomie tylko pod kątem. Zaraz dodam fotki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 29 sie 2020, 22:21

Dzięki kolego za fotki. Ten hałas wydobywa się z tej rolki z wiatrakiem na skrzyni napewno słychać wyraźnie. Zdjolem tylna blachę żeby dostać się do skrzyni. Wyjolem ten korek do sprawdzania oleju . Wsadziłem tam plastikowy patyk ale wszedł tylko pod kątem na prosto nie wchodzi . Cały był w oleju . Olej dosyć rzadki ale po godzinie koszenia kolor o barwie delikatnie żółtej. Czyli olej jest. Ta rolka z wiatrakiem bardzo delikatnie terkocze przy szybkim kręceniu ale bardzo cicho. I ma luz góra dół jakieś 3 milimetry. Też jest wyślizgana. Nie mogę jej odkrecic. Bo to chyba ona ??? Czy tam jest jakieś sprzegielko??? Czy można urzyc klucza udarowego do jej odkręcenia ???

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: JGO » 30 sie 2020, 8:50

Udaru bym nie polecał. Jak chodzi góra dół, to czy masz tam wszystkie podkładki albo czy są prawidłowo założone? Bodaj dwie tam są. Płaska i wchodząca na trzpień. Ale mogę już nie pamiętać.
Znajdź w necie schemat, rysunek skrzyni, to zobaczysz jak to tam przychodzi.
Rolkę chwyć szczypcami, klucz i odkręcić.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: bogdan1115 » 30 sie 2020, 9:35

Ustalmy nazewnictwo. Pasek napędu jazdy przekazuje obroty z koła pasowego na wale silnika na koło pasowe na skrzyni /to z wiartakiem/. Te koła pasowe nie mają łożysk. Pomiędzy kołami występują rolki prowadzące pasek oraz rolka napinająca pasek. Te rolki mają łożyska. Pod kątem zużycia /hałasu/ weryfikujemy jedynie rolki.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: JGO » 30 sie 2020, 12:02

Ok. Kolega pisze, że koło pasowe skrzyni lata mu góra, dół i stamtąd dobiega dźwięk, szum. Przy mojej skrzyni są 4 rolki. Wg mnie 2 są na łożysku, a 2 nie. Obstawiam, że któreś z łożyskowanych mu szumi. Chociaż niepokoi to, że pasowe chodzi góra, dół. Stąd moja podpowiedź o podkładce j. w.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: bogdan1115 » 30 sie 2020, 13:41

Koło pasowe skrzyni jest nad wiatrakiem i ustalane na wałku z wielowypustem przy pomocy zewnętrznego pierścienia segera. Pod nimi jest specjalna podkładka sprężysta /taka pofalowana/, która powoduje pewien luz wzdłuż wałka. wg mnie wynosi on ok 2 mm.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: JGO » 30 sie 2020, 14:21

Czyli to nie jest koło pasowe skrzyni, bo ma, pewien luz.
Wskazuje to na rolkę, tak jak pisałem, tylko kolega nie jest aż tak techniczny, aby od razu to wyczuć.
Dobra kończę w tym temacie. Pozdrawiam.

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 30 sie 2020, 17:55

Rozumie rolki mają łożyska to koło pasowe nie ma ale rolki nie piszcza bo dźwięk wydobywa się z tego koła pasowego. W skrzyni jest okej tak jak pisałem. Więc co to piszczy szumi z tego koła na 1000 procent w tym miejscu to szumi!!!! A to koło pasowe jest wymienne?? Tak może coś się zepsuć??? Skoro nie ma łożysk???

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: bogdan1115 » 30 sie 2020, 19:12

Jeśli piszczy i skrzypi to może pasek ma delikatny poślizg na kole. Trzeba sprawdzić naciąg paska. Pod naciskiem sporym pomiędzy rolkami powinien nieco się ugiąć. Szumi pewnie wiatrak bo takie ma zadanie- pchać powietrze na skrzynię. W kole pasowym tym na skrzyni trudno coś zepsuć. Może zużyć się wieloklin w kole ale to są inne objawy. Łożyskowany jest wałek na którym siedzi to koło pasowe ale to są łożyska wewnątrz skrzyni. Sprawdź czy łopatki wiatraka nie haczą o elementy skrzyni
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 30 sie 2020, 21:41

Łopatki nie zawadzają o nic kolego. Pasek jak jest na hamulcu wyłączona kosiarka to zdejmuje się bez problemu ma kilka cm luzu
Podczas pracy ugila się jak się go przyciska tak że dotyka do siebie z drugiej strony tego wiatraka czyli nie jest mocno napięty. Napisałeś że łożyskowany jest ten wałek ale w skrzyni myślę że to może być to. Jeszcze jak ręką kredę kołem pasowym to słychać delikatne terkotanie tam właśnie w skrzyni nie wiem czy to normalne???? Jeszcze kupię nowy pasek i może to koło pasowe i zobaczę czy coś się zmieni. Jak byś mi podpowiedział pasek napina się napinaczem? Tam jest jakaś regulacja??

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: bogdan1115 » 30 sie 2020, 23:21

Zostaw koło pasowe skrzyni w spokoju. Pasek nie może mieć takiego luzu. Czy on nie spadł z jakiejś rolki prowadzącej lub rolki napinacza?? A może jest za długi do Twojej maszyny. Zacznij od tego. Nie wiem jak to jest zrobione w Twojej maszynie ale zwykle jest rolka napinająca i ona ma regulację i sprężynę dla amortyzowania zmiennych sił na pasku. Czasem występuje oprócz napinacza dodatkowa regulacja na przesuwnym mocowaniu jednej z rolek prowadzących. Poszukaj w necie jakiejś serwisówki do tej maszyny i wiele spraw w ten sposób wyjaśnisz sobie.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Roberto
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Gwiżdżący szum z traktorka AL-KO T900

Post autor: Roberto » 31 sie 2020, 12:14

Ok kolego wymienię pasek na nowy. Poszukam tego napinania i schematu jak powinien być poprowadzony i zobaczę wtedy. Jeszcze jedna sprawa bo znalazłem na necie informacje że w tych skrzyniach oleju powinno być 1 cm na miarce wkładając pod kątem miarkę w ten otwór na górze skrzyni. U mnie miarka była cała mokra jak by było zalane do pełna skrzynia hydro tekumseh peerless 205. Wie ktoś ile powinno być oleju?

ODPOWIEDZ