Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Tornado » 29 kwie 2019, 11:00

Szarobury pisze:
24 kwie 2019, 11:44
Ostatecznie wybrałem model T 16 103,7 - przemówił za mna jednak silnik dwucilindrowy i pojemny kosz 300l chociaż uważam ze zabudowa z T 15stki jest lepsza, wygodniejsza, dzwignie napędu lepiej umiejscowione i ogolnie estetycznie lepiej wygląda.- w końcu premium a nie comfort:)
Mam nadzieje ze nie bede załował :) dzięki Panowie za rady! I oczywiście zdam relacje z uzytkowania
Szarobury pisze:
29 kwie 2019, 9:06
Pierwsze koszenie za mną :) Koszona była wysoka trawa i po porannym przelotnym deszczu :

Plusy:
Wygodnie, wysoko siedzi sie w traktorku. Wszystko dobrze widac.
Trawe zbiera bardzo dobrze nawet przy szybkiej jezdzie, kosząc wysoką trawe.
Kanał nie zapychał się wogole ( raz z mojej winy jak chcialem przejechac kilka metrów przy zapelnionym koszu :D )
Czuć moc silnika dwucilindrowego wydaje mi sie że cieżko bedzie wykorzystać potencjał tego motoru :P


Minusy:
Silowniki do oprożniania kosza nie dawały rady podnosić ( nawet jak była trawa do polowy zapełniona). Trzeba wciskac grzybek otwierający kosz a następnie ręcznie ciągnąc za uchwyt- bardzo jest to uciązliwe i denerwujące
Zamykanie kosza chodzi bardzo cieżko- rama kosza uderza w zapadki tak ze trzeba uzyc naprawde duzej sily aby trzasnąc tym koszem... az na ramie powstają wgnioty

Pytanie do Tornado odnosnie minusów:
Czy u Ciebie siloweniki dają rade samoczynnie oproniać pełny kosz ?
Czy zamnięcie kosza ma miec az taki opór ze należe wręcz trzaskać tym aby zapadki blokujące poddały sie i zatrzasneły?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Szarobury
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:07
Imię: Jacek

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Szarobury » 29 kwie 2019, 11:20

Tornado proszę o Twój komentarz odnośnie powyzszych minusów. Jeżeli są również inni posiadacze tej wersji traktorka proszę o opinie.


Dzięki

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Tornado » 29 kwie 2019, 11:28

W początkowej fazie użytkowania traktorka kosiłem z czujnikiem napełnienia kosza. Sprawiało to, iż kosz był zapełniony trawą w niecałe 3/4 pojemności, a czujnik już mi pikał. Usuwanie trawy z kosza nie stanowiło żadnego problemu, po zwolnieniu zaczepu. Siłowniki same podnosiły kosz z trawą i następował wysyp "urobku".
Jednak ten czujnik napełnienia denerwował mnie, więc go usunąłem. Kosząc , bez problemu wyczuwam, kiedy jest pełny i należy opróżnić kosz. I tutaj powstaje u mnie sytuacja, że siłowniki nie dają same rady, aby opróżnić całkowicie zapełnionego kosza. Muszę się odwrócić na foteliku, chwycić za ramę kosza i wspomóc siłowniki.. Gdy jest otwarty w połowie siłowniki "robią" resztę roboty.. Identycznie sytuacja występowała w Hondzie którą miałem , więc dla mnie jest to sytuacja "normalna".

Co do zamykania kosza.. Po opróżnieniu, gdy jest już pusty, nie mam problemu z jego zamknięciem. Swobodnie chwytają kosz zatrzaski, przy czym trochę siły należy użyć, aby ten "klik" nastąpił.. W końcu zamykając kosz "siłujemy" się z .. siłownikami ..., a nie z zatrzaskami hehehe

Nie widzę tutaj żadnego problemu, lecz normalną sytuację..., zawsze możesz dorobić do kosza uchwyt do ręcznego opróżniania, tylko ... jaki miałoby to sens???

Natomiast fajnie, że piszesz o swych wrażeniach nie tylko tych pozytywnych. Gdybyś mógł jakieś fotki dodać, to byłoby fajnie, a jakiś filmik byłby już super.. Co do opróżniania kosza.... miałem nagrać filmik w ubiegłym roku.., uznałem to jednak za przesadę i że będzie śmiech iż z tej czynności robi się ...filmik :lol: Prześmiewców na forum jest trochę. Jednak zrobię to w tym sezonie i zaprezentuję jak to u mnie wygląda..
Pisz kolego, jakie masz odczucia, a na pewno odpowiem, jak wygląda to u mnie... Pozdrawiam..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Szarobury
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 kwie 2019, 20:07
Imię: Jacek

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Szarobury » 29 kwie 2019, 12:42

Dzięki za informacje. Widzę w takim razie że z moim koszem jest jednak coś nie tak ponieważ:

1. Siłowniki w moim koszu nie dają rade nawet tylko w połowie zapełnionym koszu( u Ciebie ¾ bez problemu wypychały)
2. U mnie aby rama kosza wskoczyła na zaczepy trzeba koszem naprawdę uderzyć aby zapadki poddały się a nie tak jak u Ciebie –„ trochę siły należy użyć, aby ten "klik" nastąpił” 

Później pójdę sprawdzę jeszcze raz wszystko bo w sobotę już brakło na to czasu.. ale chyba nie obejdzie się bez serwisu, szkoda że z Trokiem nie zrobiliśmy w sobotę próby opróżnienia kosza ;( Postaram się nadesłać filmik i pokaże jak to wygląda.


Jest jeszcze któryś z kolegów którzy mają ten model traktorka ? Możecie podzielić się waszym doświadczeniem ?

Marek

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Marek » 29 kwie 2019, 21:17

A po co Ci serwis bierzesz klucze i regulujesz sam blaszki od blokady kosza.
A jak siłowniki nie podnoszą to zgłoś reklamacje.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Tornado » 29 kwie 2019, 21:39

Marek pisze:
29 kwie 2019, 21:17
bierzesz klucze i regulujesz sam blaszki od blokady kosza.
Proponuję, abyś kolego zapoznał się z "budową/konstrukcją" tych zaczepów, a potem .., przeczytał swą poradę :lol:
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Troku » 29 kwie 2019, 21:46

Sądzę że dużym czynnikiem jest w twoim przypadku waga pokosu, kosiłeś dość wysoką gęstą i mokrą trawę i może być tak że kosz sam się nie podniesie na samych podnośnikach, spróbuj za parę dni jeszcze raz z krótszym i suchszym pokosem i daj znać czy coś się zmieniło. Co do zatrzaskiwania to fakt trzeba "trzasnąć " by się zabezpieczył ale nie sądzę że coś się przy tym uszkodzi czy wytrze.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Marek

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Marek » 29 kwie 2019, 21:58

Tornado pisze:
29 kwie 2019, 21:39
Marek pisze:
29 kwie 2019, 21:17
bierzesz klucze i regulujesz sam blaszki od blokady kosza.
Proponuję, abyś kolego zapoznał się z "budową/konstrukcją" tych zaczepów, a potem .., przeczytał swą poradę :lol:
Bardzo ciekawa ta konstrukcja w Alco.
"Trzeba trzasnąć " ,wygląda to obiecująco i widać że będzie to służyć bez awaryjnie przez długie lata . :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Tornado » 29 kwie 2019, 22:23

Taki sam system był/jest w Hondach i jakoś zdało to egzamin przez długie lata.. Sam fakt, że są to .. nazwijmy je zaczepy ślizgowe przy wykorzystaniu sprężyn jest w/g mnie wystarczający.. Gdy ulegną awarii /pęknie sprężyna/ ..dam Ci znać..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

filemon

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: filemon » 03 maja 2019, 19:47

Jak jest jakiś problem z Al-Ko to Troku "każe" zważyć pokos, a Tornado zwala wszystko na Hondę (któryś raz z rzędu), zastanówcie się dobrze zanim zakupicie ten podobno bezawaryjny sprzęt.

Marek

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Marek » 03 maja 2019, 21:49

Jakoś nie mam problemu z oprużnianiem kosza.
Ps.Nie używam Alco.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Troku » 03 maja 2019, 21:56

filemon pisze:
03 maja 2019, 19:47
Jak jest jakiś problem z Al-Ko to Troku "każe" zważyć pokos, a Tornado zwala wszystko na Hondę (któryś raz z rzędu), zastanówcie się dobrze zanim zakupicie ten podobno bezawaryjny sprzęt.
Miałeś kontakt kolego z tym typem otwierania i zatrzaskiwania kosza Filemon ?? jak nie to przejdź się do najbliższego dealera i sobie zobacz jak ten mechanizm wygląda a nie piszesz ni w ząb wiedząc o czym piszesz.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: Tornado » 04 maja 2019, 9:45

filemon pisze:
03 maja 2019, 19:47
Jak jest jakiś problem z Al-Ko to Troku "każe" zważyć pokos, a Tornado zwala wszystko na Hondę (któryś raz z rzędu), zastanówcie się dobrze zanim zakupicie ten podobno bezawaryjny sprzęt.
Kolego nic nie "zwalam" na hondę, a jeśli tak to odbierasz, to proszę o przytoczenie konkretnych wpisów.. Jeśli nie potrafisz obsłużyć traktorka jako operator, to nie zwalaj winy na wszystko i wszystkich... A, co do Alko, to fakt..., jest to chyba najgorszy traktorek z możliwych... Czujesz teraz ulg,ę ??? Ale poradę masz dobrą, każdy kupujący winien się zastanowić kilka razy i dobrze przemyśleć decyzję, nim wyda ileś tam tysi na zakup Alko !! Doradzam to samo...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

kniazio
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 sie 2020, 6:18
Imię: Grzegorz

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: kniazio » 31 lip 2021, 7:53

Problemy z oproznianiem kosza w Alko leza nie w silownikach tylko w wyprofilowaniu kosza.
W moim starym MTD kosz (poj. identyczna) byl tak wyprofilowany/ustawiony ze wystarczylo lekko szarpnac za uchwyt aby urobek natychmiast opuscil kosz. MTD nie posiadal zadnych silownikow a oproznianie kosza trwalo sekunde i bylo latwe i przyjemne. Mozna to bylo robic nawet podczas jazdy.
Pozdrawiam.
P.S. Sprwadzcie sobie tak apropo ile kosztuje jeden silownik oryginalny do Alko. (porazka)
Gdyby komus sie przydazylo to myle ze powinien pasowac :) https://eszyby.pl/product-pol-10463-sil ... 88850.html

pacpaw
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2022, 13:13
Imię: Paweł

Re: Traktorek - wybrałem Alko model T 16 103,7

Post autor: pacpaw » 26 sie 2022, 10:58

ktos moze rozwazal wymienic silowniki na te z wieksza sila wyrzutu? moze to ulatwiloby otwieranie? z drugiej strony czy wtedy zamkniecie nie zrobiloby sie trudniejsze.

ODPOWIEDZ