T22-105 HD - nie dokasza trawy

Moderator: Moderatorzy

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Prawnuczek » 15 lip 2022, 11:02

Witam,
od jakiegoś czasu mam problem z traktorkiem - nie dokasza trawy na środku kosiska (w miejscu gdzie noże powinny "stykać" się obszarami cięcia) - czy da się to jakoś wyregulować (a jesli tak to jak?)? Noże są nowe więc to raczej nie wina ich zużycia. Wcześniej było wszystko ok, dopiero od kilku koszeń pojawia się taki "objaw", jedyne co mi przychodzi do głowy że się mogło stać to zaczepienie o coś twardego kosiskiem (ale czy mogłoby się ono przestawić?).
Dzięki z góry za pomoc.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Tornado » 15 lip 2022, 12:07

Do regulacji ustawienie kosiska, które mniemam źle założyłeś po wymianie noży
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Prawnuczek » 15 lip 2022, 14:00

Tylko jak to zrobić żeby było prawidłowo?

P.S. nie zdejmowałem kosiska jak wymieniałem noże.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Tornado » 15 lip 2022, 14:31

Kosisko nie może być ustawione prostopadle do kierunku jazdy. Są tematy na forum, poszukaj i doczytaj..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Prawnuczek » 17 lip 2022, 8:04

Tornado szukałem na forum ale opisu do mojego traktorka nie znalazłem. Możesz jak laikowi podpowiedzieć co i jak mam zrobić?

Aha pisząc ze nie może być prostopadle do kierunku jazdy masz na myśli że najprościej ujmując odległość od kol przednich z lewej i prawej powinna być różna? O ile cm?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Tornado » 17 lip 2022, 12:07

Tak, o to chodzi. Jakie odległości od kół? Nie wiem..., po prostu noże mają na siebie "zachodzić" ....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: rysium » 22 lip 2022, 21:49

Mowa o traktorku T22-105? Tam się nie da założyć kosiska "źle". Jedyna regulacja jaka jest to pionowe śruby z tyłu do regulacji wysokości, a z przodu co prawda śruby są poziomo, ale to też reguluje tylko wysokość. Nie da się zmienić kąta ustawienia kosiska do kierunku jazdy. Nie w fabrycznym kosisku.

Często przyczyną zostawiania "irokeza" jest szybka jazda z tępymi nożami. Po bokach noże kręcą się przeciwnie do kierunku jazdy więc do przodu jazda pomaga w cięciu, ale w środku cięcie się odbywa "do tyłu" a jak szybko jeździsz to prędkość noży względem trawy jest mniejsza. Dodatkową przeszkodą jest wiatr wywołany przez kręcące się noże który przychyla trawę do tyłu.

Jeszcze takie głupie pytanie. Piszesz, że wymieniałeś noże? Po ostrzeniu, czy na inne? A są na pewno dobrze założone (prawy na prawo, lewy na lewo?) i czy na pewno odpowiednio skierowane (ostrzem do dołu, zgarniaczem trawy do góry?).

Na mój gust na pewno problem nie jest w ustawieniu kosiska "krzywo", bo się tego nie da fizycznie zrobić. Problem jest z "tępotą" noży. Mam dokładnie taki sam traktorek od ponad roku z tym samym kosiskiem pod ręką, więc wszystko mogę sprawdzić, jak cos potrzebujesz.
Pozdrawiam,

Rys

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: mariuszkowal861 » 23 lip 2022, 15:38

Gdyby w agregacie koszącym noże w większym stopniu na siebie zachodziły to nawet przy stępionych nożach nie byłoby niedokoszonej trawy. A w obecnych traktorkach noże zachodzą na siebie +/- 2.5 cm więc wystarczy lekkie stępienie i już zostawia.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2022, 8:15 przez mariuszkowal861, łącznie zmieniany 1 raz.

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Prawnuczek » 25 lip 2022, 8:01

Tak, traktorek to T22-105 - dokładnie ten sam co Twój.
Noże wymieniałem na nowe, raczej założyłem prawidłowo - jest jakieś oznaczenie które można sprawdzić dla 100% pewności który idzie na lewo a który na prawo? Skierowane są ostrzem do dołu więc tu błędu na pewno nie ma.

Gdyby dało się założyć szersze noże byłoby na pewno lepiej ale tam nie ma fizycznie miejsca nawet na 1 cm szerszy. Problem jest denerwujący bo muszę praktycznie cały trawnik jeździć po dwa razy żeby równo wykosić bez "irokeza"

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: mariuszkowal861 » 25 lip 2022, 8:21

Trzeba pobawić się regulacją kosiska moim zdaniem. Chociaż znam przypadek w husqvarnie gdzie też jest kosisko na jeden pasek z jednym nożem wysuniętym do przodu. Wszystko było książkowo ustawione, nowe noże a i tak przy wyższym ustawieniu kosiska podczas koszenia - zostawiał pasek nieskoszonej trawy po środku. Prymitywna konstrukcja i niedopracowana. I na dodatek z roku na rok co raz droższa.

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: rysium » 25 lip 2022, 23:03

Prawnuczek pisze:
25 lip 2022, 8:01
Noże wymieniałem na nowe, raczej założyłem prawidłowo - jest jakieś oznaczenie które można sprawdzić dla 100% pewności który idzie na lewo a który na prawo? Skierowane są ostrzem do dołu więc tu błędu na pewno nie ma.
Noże oryginały do tego kosiska?

Kręcą się tak, że oba tną do tyłu w środku. Czyli ostrze ma być skierowane do tyłu kosiska w centrum, a do przodu na zewnątrz. Mam akurat kosisko zdjęte z traktora więc mogłem mu zrobić fotki
0137.png
Jak widać noże zachodzą na siebie o dobre 2-3 cm więc jeśli założone są ok i są ostre to nie ma prawa zrobić irokeza chyba, że jak pisałem jedziesz na pełnej prędkości z małymi obrotami silnika. Z tego zdjęcia widać, że to kosisko nie da się założyć krzywo

Może noże za krótkie (nie takie albo mocno oszlifowane na długość). U mnie noże prawie się dotykają - odległość między nimi jest mniejsza niż 1 cm.
0138.png
Jeszcze jedno zdjęcie noży jak są założone
0139.png

Mam nadzieję, że to pomoże.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Rys

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: Prawnuczek » 27 lip 2022, 10:25

Hej,
dzieki za pomoc. Wszystko mam dokładnie tak jak pokazujesz na zdjęciach ale niestety irokez powstaje. Noże mają mniej niż pół roku, ostrzone były raz więc nie sądzę że są za krótkie.

kniazio
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 sie 2020, 6:18
Imię: Grzegorz

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: kniazio » 28 lip 2022, 10:22

Sprawdz czy na scianach kosiska nie nabilo blota w okolicy tego klina gdzie lacza sie obie komory kosiska. Ja mialem taki objaw jeden raz jak kosilem trawe po deszczu

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: rysium » 29 lip 2022, 20:28

Prawnuczek pisze:
27 lip 2022, 10:25
Hej,
dzieki za pomoc. Wszystko mam dokładnie tak jak pokazujesz na zdjęciach ale niestety irokez powstaje. Noże mają mniej niż pół roku, ostrzone były raz więc nie sądzę że są za krótkie.
A czy irokez jest jeśli kosisz jadąc do tyłu? I
Pozdrawiam,

Rys

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: T22-105 HD - nie dokasza trawy

Post autor: rysium » 26 wrz 2022, 22:07

Czy wymyśliłeś dlaczego irokez i co temu zaradzić?
Pozdrawiam,

Rys

ODPOWIEDZ