Skrzynie na warzywa w ogrodzie

Dział poświęcony zakładaniu, projektowaniu, pielęgnacji ogrodów

Moderator: Moderatorzy

Noswer
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Skrzynie na warzywa w ogrodzie

Post autor: Noswer » 24 wrz 2023, 11:37

Cześć ze względu na plagę śmiałków i generalnie uporządkowanie ogrodu padło w domu hasło o skrzyni na warzywa - żeby sobie tam rosły....

Macie jakieś patenty? Myślałem o wymiarach 3x1,2 i dość małej wysokości ( jakieś 20cm...)

Pytanie czy zabezpieczać to czymś? Chodzi mi o drewno - bo usłyszałem że tego nie powinno się zabezpieczać ze względu na potencjalna toksyczność farb)

Będę wdzięczny za wszelkie pomysly

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Skrzynie na warzywa w ogrodzie

Post autor: cezar76 » 25 wrz 2023, 13:17

Długość zagonu 3m , jak najbardziej może być. Co do szerokości. Jeśli będziesz miał dostęp do zagonu z dwóch stron, to szerokość 1,2m może być. Ale jeśli tylko z jednej strony, to max 60cm. Co do wysokości, lepiej byłoby ciut wyżej, biorąc pod uwagę, że marchew potrafi spokojnie na 20cm urosnąć. W takim zagonie wzniesionym, przeważnie na dno kładzie się kartony, zlewa się je wodą, a potem dopiero wypełnienie, kompost czy ziemia, co tam sobie życzysz. Deski jak najbardziej możesz zabezpieczyć olejem lnianym, czyli pokostem. Ja swoich nie zabezpieczałem, ale to z czystego lenistwa.

Noswer
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 23 sie 2018, 20:57
Imię: Filip

Re: Skrzynie na warzywa w ogrodzie

Post autor: Noswer » 27 wrz 2023, 21:14

Dzięki nie pomyślałem marchewkach - z ciekawostek widziałem patent na ślimaki - obramowania z metalu i podłączenie baterii - ślimak poczuje mini pastuch....

ODPOWIEDZ