co mocniej filcuje trawnik wyrzut boczny czy mulczowanie?[BioClip]

Dział poświęcony zakładaniu, projektowaniu, pielęgnacji ogrodów

Moderator: Moderatorzy

Alex2002
Nowy użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 21 gru 2018, 18:29
Imię: Aleksy

co mocniej filcuje trawnik wyrzut boczny czy mulczowanie?[BioClip]

Post autor: Alex2002 » 08 kwie 2019, 21:57

witam od wielu lat {10} kosiłem trawnik na wyrzucie bocznym i z tego co widzę w miejscach gdzie wyrzut trawy się nakładał i kumulował mam sporo suchej martwej trawy, a w miejscach zacienionych dużo mchu, oraz spore połacie terenu z biedną słabo rosnącą trawą, którą w tym roku po raz pierwszy posypałem nawozem, używałem wyrzutu bocznego bo było szybciej, a mam kosiarkę honda hrs536c na 50-60 ary wiec było i tak sporo zabawy, i w tym sezonie będę kosił już riderem jonserd frm 13A {husqvarna R13 BioClip} wiec czy system BioClip zredukuje ilość filcu i mchu, oraz czy pomoże biednej trawie?
hondą kosiłem na wysokości 45 mm 8-15 cm trawę w zależności gdzie rosła a riderem planuje kosić na wysokości 50-55 mm trawę o wysokości podobnej co wcześniej

jakie macie o tym opinie ?
dodam że większość trawników jest w sadach i za garażami wiec do ich wygląd nie musi być idealny oraz nigdy nie wykonywałem wertykulacji

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: co mocniej filcuje trawnik wyrzut boczny czy mulczowanie?[BioClip]

Post autor: Tornado » 08 kwie 2019, 22:01

Z pewnością opcja mulczowania jest bardziej przyjazna dla trawnika niż koszenie trawy z wyrzutem bocznym i jej pozostawienie .... Inna sprawa to teren zacieniony, zakwaszona gleba = efekt mchu...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Alex2002
Nowy użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 21 gru 2018, 18:29
Imię: Aleksy

Re: co mocniej filcuje trawnik wyrzut boczny czy mulczowanie?[BioClip]

Post autor: Alex2002 » 08 kwie 2019, 22:06

spróbuje po deszczach trochę wygrabić ten mech zrobię próby pH i jak będzię trzeba wapnem posypie może pomoże

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: co mocniej filcuje trawnik wyrzut boczny czy mulczowanie?[BioClip]

Post autor: Troku » 14 maja 2019, 0:18

Wszystko zaelży od ilości koszenia w tygodniu, jak myślisz że będziesz kosił raz na tydzień mulczując to filc nadal będzie się gromadził. Mulczowanie polega na ścinaniu tylko końcówki trawy nie więcej jak centymetr na raz inaczej to masz sianokosy i trawę trzeba przerzucać i zbierać jak wyschnie.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: co mocniej filcuje trawnik wyrzut boczny czy mulczowanie?[BioClip]

Post autor: Toma » 14 maja 2019, 8:35

Dokładnie jak napisał Troku. Ja dodam, że mulczując powinno się kosić co 2-3 dni ( w zależności jak trawa rośnie)
Jeżeli masz wysoką trawę, a skosisz mulczując, to nie dość że będziesz miał dużo trawy to jeszcze zmielonej, która możne gnić w miejscach gdzie jest jej więcej. A to już nie jest dobre dla murawy. W tym momencie lepiej skosić normalnie i dać takie długiej wyschnąć.

Przykład:
Z racji,że mogę kosić swoje ranczo raz na miesiąc, to koszę normalnie, zbieram trawę do kosza, a następnie podczas pobytu koszę mulczując.
Jeżeni nie masz kosza, to warto zrobić jak pisałem, skosić, zostawić do przeschnięcia i zebrać, nawet grabiami. A potem juz mulczowanko.

BarryNag
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2019, 23:15
Imię: BarryNagRW
Lokalizacja: United Kingdom
Kontakt:

co mocniej filcuje trawnik wyrzut boczny czy mulczowanie BioClip

Post autor: BarryNag » 05 lip 2019, 8:23

Wpis niezrozumiały, nie związany z tematem - usunięty
GM Tornado

ODPOWIEDZ