Wiercenie dziury

Dział poświęcony zakładaniu, projektowaniu, pielęgnacji ogrodów

Moderator: Moderatorzy

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Wiercenie dziury

Post autor: Keram2504 » 19 mar 2019, 21:59

w kamieniu.
Czy ktoś wykonywał taką operację?
Do czego zmierzam? Otóż planuję zrobić wodotrysk w zacisznym miejscu aby móc medytować :mrgreen: Planuję zanabyć odpowiedni kamyk i zrobić cosik takiego;
Obrazek
fotka poglądowa zasępiona z sieci. Otóż boję się samego wiercenia gdyż nie mam odpowiednich narzędzi. Planuję zakupić młotowiertarkę, na wiertło też powinienem wyskrobać kilka srebrników. Młotowiertarka podoła?
Stąd moje pytanie; czy ktoś wykonywał taką operację i czy w warunkach amatorskich idzie coś takiego wykonać. Jakie wiertło podoła takiemu wyzwaniu. Liczę otwór długości 50-60 cm, jaka średnica to nie wiem, może ktoś to robił to podpowie...

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Wiercenie dziury

Post autor: Tornado » 19 mar 2019, 22:01

Nie wiem, czy jakaś wiertnica nie byłaby lepsza. Porozmawiaj z jakimś kamieniarzem .., może coś ciekawego podpowie.. Wiercą przecież otwory w wazonach na płyty nagrobkowe...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Wiercenie dziury

Post autor: Keram2504 » 19 mar 2019, 22:13

Wydatek kilkaset złotych na wiertło nie wchodzi w grę. Gra nie warta świeczki. Mogę najwyżej kamyk dowieźć do zakładu kamieniarskiego. Nie wiem czy mają wiertła takiej długości...

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Wiercenie dziury

Post autor: Tornado » 19 mar 2019, 22:18

Dlatego podpowiadam.., podjedź,porozmawiaj i zorientujesz się jak to wygląda. Niektóre wazony mają ok 50 cm wysokości..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Prymityv
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2018, 8:13
Imię: Jarek

Re: Wiercenie dziury

Post autor: Prymityv » 19 mar 2019, 22:56

Zależy jaki to kamień. Ja wierciłem otwory 10mm w kamieniach "rzecznych" to wystarczyło wiertło do betonu na mokro i wkrętarka z udarem.

cosi
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 31 paź 2018, 8:22
Imię: Tomasz

Re: Wiercenie dziury

Post autor: cosi » 30 mar 2019, 9:03

wazony są toczone natomiast dziure w kamieniu tylko wiertnicą z koncówką diamentową i kąpieli wodnej ....
ŻADNEGO UDARU !!!

ewentualnie możesz spróbować wiertłem diamentowym bez udaru polewać wodą

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Wiercenie dziury

Post autor: Woodhous » 30 mar 2019, 10:02

Witam keram2504! Zajmuję się od 20lat budowlanką i cżęsto przebijam się przez takie kamyczki . Budując domki drewniane często inwestorzy w pobliżu stawiają oczka wodne czy estakady dla uroku , przełamania wizerunku lepszego kontrastu . Bez problemu przewiercić taki kamień wiertłem np Dedra nie za drogie a napewno da radę cena około 35zł za 50cm fi 12 .wiadomo im większe fi to cena wzrośnie. Ale jak chcesz wprowadzić w kamień jakiś przewód np rurka to już wiertnice wodne polecam . Wiertarki SDS plus dadzą radę do średnicy 16fi ale większym to już można rozbić kamień dla tego wodne wiertnice nie są na udarze. Jak pomogłem to super. Pozdrawjam

ODPOWIEDZ