Trzcina jak się pozbyć

Dział poświęcony zakładaniu, projektowaniu, pielęgnacji ogrodów

Moderator: Moderatorzy

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Trzcina jak się pozbyć

Post autor: Niejad » 06 cze 2018, 15:41

I tu pytanie jak się pozbyć trzciny ze stawu nie szkodzi środowisku czyli rybom i żaba.
Wiem że można powyrywac i tak robiłem w zeszłym roku ale przy niskim stanie wody trzcina odrasta, Można też zasyltosowac randap ale ten z kolei może zatruć wodę i wymusić ryby A tego nie chce.
Więc jakie macie propozycję lub opryski?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: Tornado » 06 cze 2018, 15:48

Ja kiedyś ...głupi .. sam posadziłem u siebie w stawie trzcinę :x Jak mi się dziadostwo zaczęło rozrastać, a była to jeszcze ta z tzw. pałkami .. Nie mogłem sobie z nią poradzić. Wreszcie, gdy było upalne lato i stan wody niski..., niestety wejście do stawu ..., szpadel i wyrywanie trzciny łącznie z korzeniami, które są długie... Pół dnia z nią walczyłem, ale ..pozbyłem się jej.. ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: Niejad » 06 cze 2018, 15:54

Dobra wgrywanie to mam opanowane A jakieś inne pomysły

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: Tornado » 06 cze 2018, 16:16

Inny pomysł to taki, że widziałem u jednego gościa na stawie jak z łódki randapem je traktował. Byłem tam po dwóch dniach i ...ryb śniętych nie widziałem... Natomiast nie polecam, bo nie wiem jaka może być reakcja organizmów żywych...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: Toma » 06 cze 2018, 17:13

Tylko wyrywanie, z roku na rok będzie jej mniej. Niestety, taki urok "mania" stawu :P

Awatar użytkownika
wojtylas
Stały bywalec
Posty: 484
Rejestracja: 25 sty 2015, 22:24
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: wojtylas » 10 cze 2018, 23:09

Niejad, nie pozbędziesz się bez konsekwentnego wyrywania . Rounfapu nie polecam w stawie.
Być może rzadko tu bywam, ale nieustannie pracuje w polu :)
Wojciech Krysztofiak
http://vodak.pl/
https://www.facebook.com/vodakwk/
Tel:607-677-259
@: wojtylas69@gmail.com
@:vodak3@gmail.com

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: Commoner » 17 cze 2018, 16:10

Bardzo łatwo się pozbyć. Wpuść kilka amurów jeżeli jest taka możliwość. Młode pędy trzciny są dla nich przysmakiem, stopniowo jak podrosną będą je wyżerać tak że linia trzciny cofnie się pod sam brzeg i ostatecznie w wodzie jej nie będzie. Jak wpuścisz takie jak palec cały proces potrwa ze 2 sezony, może 3 jeśli trzciny bardzo dużo. Teoretycznie jeśli dobrze byś utrafił z populacją amurów to da się trzcinę utrzymać pod kontrolą.

Co do wyrywania z korzeniami, to powodzenia - u mnie na działce korzenie trzciny która rośnie w stawie, to widzę nawet 20m od stawu i 2m pod ziemią (takie rurki nawet grubsze niż palec). Raczej jedyna znana mi metoda ewentualnego wytępienia, to niszczenie od razu wszystkiego co odrasta, ale i tak nie ma gwarancji że gdzieś nie odbije. U mnie kiedyś w jednym stawie już myślałem że wytępiłem, ale i tak któregoś roku na wiosnę wyskoczyła najpierw na brzegu a później w wodzie. Teraz po prostu jak trzciny robi się za dużo dokupuję amurów, jak zielska w stawie robi się za mało (zbyt duża populacja dużych sztuk zamieni staw w łysy basen przeciwpożarowy) to amury idą na patelnię. Szybko rosną jak mają co jeść i są całkiem smaczne :D

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: Niejad » 17 cze 2018, 20:45

Tu masz rację muszę kupić w więcej amura takiego oko 10cm A co mogę to powyrywam

slaw29
Stały bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 maja 2018, 0:04
Imię: slawek

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: slaw29 » 17 cze 2018, 21:33

W dolinie karpia w Zatorze masowo stosuje się Amury jako kosiarki w stawach . To normalne przy zarybieniach ze obok Karpia jest Amór . Stawów obok dostatek ale jeszcze nigdy nie widziałem wyrywających trzcinę .

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: Trzcina jak się pozbyć

Post autor: ogórek » 18 cze 2018, 8:41

zgadza sie, do takich stawów daje sie amury albo tez liny, ale tylko z wiekszymi rybami bo mniejsze zjada, odgryza im ogony.

ODPOWIEDZ