Rośliny długokwitnące.

Dział poświęcony zakładaniu, projektowaniu, pielęgnacji ogrodów

Moderator: Moderatorzy

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Rośliny długokwitnące.

Post autor: Keram2504 » 19 gru 2017, 0:23

Mamy nieduży kwiecisty ogródek. Jak na razie jest tam masa gatunków i wsadzone w wielkim rozgardiaszu. W planach mamy zamiar diametralnie to wszystko zmienić.
Chodzi mi po głowie skompletowanie roślin jak najdłużej kwitnących najlepiej do późnej jesieni.
Urzekają mnie stare gatunki kwiatów tzn malwy, dziewanny. Fakt że wzrostem górują ponad wszystkimi roślinami. Ale do tego planuję dobrać kilka niższych gatunków kwitnących bardzo długo. Jakieś sugestie co do odmian mile widziane.

Awatar użytkownika
wojtylas
Stały bywalec
Posty: 484
Rejestracja: 25 sty 2015, 22:24
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rośliny długokwitnące.

Post autor: wojtylas » 19 gru 2017, 20:51

Keram2504 pisze:
19 gru 2017, 0:23
Mamy nieduży kwiecisty ogródek. Jak na razie jest tam masa gatunków i wsadzone w wielkim rozgardiaszu. W planach mamy zamiar diametralnie to wszystko zmienić.
Jak przypuszczam z wypowiedzi skoro chcesz wszystko zmienić to znaczy , że traktujesz ten kawałek ziemi jako pusty. Wczesną wiosną możesz wykopać wszystkie byliny i inne rośliny i przechować do czasu uporządkowania terenu.
Z tego co piszesz wnioskuję, że chciałeś zrobić pole starych odmian roślin, mało wymagających , a jednocześnie ozdobnych i przy okazji - co ważne - miododajnych. Czy możesz napisać co tam w tej chwili masz wsadzone i napisać powierzchnię ?
A może uda ci się zrobić jakiś schematyczny rysunek wtedy łatwiej będzie mi doradzić. Ważne są również takie warunki jak : kierunek świata i najbliższa okolica. Jeśli możesz to podaj te szczegóły, a jeśli nie to daj znać, postaram się na ślepo doradzić jakie małe krzewinki lub byliny można tam zastosować.
Być może rzadko tu bywam, ale nieustannie pracuje w polu :)
Wojciech Krysztofiak
http://vodak.pl/
https://www.facebook.com/vodakwk/
Tel:607-677-259
@: wojtylas69@gmail.com
@:vodak3@gmail.com

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Rośliny długokwitnące.

Post autor: Keram2504 » 19 gru 2017, 20:59

Obzdjęciuję w najbliższym czasie. Ten kawałek nie jest pusty znajduje się tam 1001 roślin. Począwszy od narcyzów, tulipany magnolia, poziomka, lilie, róże, yuki.
Przez zimę mamy czas. Do jakiegoś consensusu dojdę.

Awatar użytkownika
wojtylas
Stały bywalec
Posty: 484
Rejestracja: 25 sty 2015, 22:24
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rośliny długokwitnące.

Post autor: wojtylas » 19 gru 2017, 21:04

Keram2504 pisze:
19 gru 2017, 20:59
Obzdjęciuję w najbliższym czasie. Ten kawałek nie jest pusty znajduje się tam 1001 roślin. Począwszy od narcyzów, tulipany magnolia, poziomka, lilie, róże, yuki.
Przez zimę mamy czas. Do jakiegoś consensusu dojdę.
Hmm Twoje pytanie jest konkretne i chciałem również się dopytać jak wygląda teren , aby móc coś zaproponować , a może to tylko zboczenie zawodowe bo jak ustala z klientem rośliny to widzę naocznie teren , stąd moje pytania. Jak znam życie jakbyś zapytał chłopaków na forum o typ oleju do skrzyni to padłoby milion pytań :) co to , ile koni, jaki silnik itp :) w moim fachu jest podobnie. Mogę ci pomóc i zasugerować rośliny, ale powiedz coś więcej :P
Być może rzadko tu bywam, ale nieustannie pracuje w polu :)
Wojciech Krysztofiak
http://vodak.pl/
https://www.facebook.com/vodakwk/
Tel:607-677-259
@: wojtylas69@gmail.com
@:vodak3@gmail.com

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Rośliny długokwitnące.

Post autor: Keram2504 » 19 gru 2017, 21:09

Tak jak napisałem wcześniej; przez zimę mamy czas i nie myśl że nie będę Cię męczył o szczegóły jakie rośliny lubią się a jakie stronią od siebie. Strona południowa przy ścianie domu.

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Rośliny długokwitnące.

Post autor: Keram2504 » 27 sty 2018, 22:29

Ogródek w zimowej scenerii. Pochmurno to i ciężko o dobre fotki.
IMAG1885[1].jpg
Wielkości 3X7,5 m
W głębi forsycja. Przy ścianie magnolia. Opatulona hortensja.
Nie wiem czy nie trzeba przesadzić magnolii. Rośnie ok 1 m od ściany.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
wojtylas
Stały bywalec
Posty: 484
Rejestracja: 25 sty 2015, 22:24
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rośliny długokwitnące.

Post autor: wojtylas » 28 sty 2018, 20:58

Ok, zakładam, że byliny zostawiamy lub sam się nimi zajmiesz jak się pokażą. Na dzisiaj mogę Ci powiedzieć, że magnolii bym się z tego miejsca zdecydowanie pozbył. Problem jednak jest i to spory, bo magnolia nie cierpi przesadzania i przycinania. Ma bardzo płytki system korzeniowy, więc jeśli ona wokoło siebie ma darninę i inne byliny nie jest dobrze. Na moje oko ma ona 10-12 lat, więc jej przesadzenie jest wielce ryzykowne. Masz dwie opcje- przesadzić z jak największą bryłą korzeniową w nowe słoneczne , osłonięte miejsce ( przygotowanie podłoża w nowym miejscu ) lub pozostawienie jej w tym miejscu i po nastu latach wycięcie - bo tak właśnie się to skończy jak zostanie w tym miejscu- gwarantuje to. Jak zdecydujesz się przesadzić może być różnie, albo ją stracisz , albo odchoruje ze dwa lata i wyjdzie na prostą. Wybór pozostawiam Tobie - ja bym przesadzał ! WAZNE = przy przesadzaniu nie wkopuj magnolii głębiej niż rosła , a ziemię ( lekko kwaśną ) wokół niej trzeba wyściółkować w promieniu metra korą.
Forsycje zostawiłbym w tym miejscu.
Juki ogrodowe zlikwidowałbym spod forsycji , a resztę juk trzeba wykopać, rozdzielić i wstawić najlepiej pod ścianę ( czyli tak jak są ) powiedzmy 3 młode sztuki w odstępach metrowych. Jeśli tak zrobisz już za rok będą kwitły i cieszyły oko rozrastając się przez kolejne 10 lat. Przy przesadzaniu juki nie użyźniaj gleby, pozostaw taką w jakiej rosła. Resztę juk jak Ci zostaną młode ( a tak będzie ) daj w inne miejsce , oddaj sąsiadowi - będzie się cieszył :)
W dole widzę jakieś paliki , co tam było wspierane ?

Hortensję bym przesadził w miejsce , gdzie masz na tym placyku najwięcej i najdłużej słońca ( ściana południowa ma tego słońca mało ).
To dzisiaj na tyle, pomyślę jak ładnie można by zagospodarować ten terenik biorąc pod uwagę, że zrobisz jak wyżej napisałem. Musisz napisać co zdecydowałeś w sprawie magnolii i jak widzisz pomysł na juki.

Generalnie powiem Ci , że to jest fajny kawałek do zagospodarowania :)
Być może rzadko tu bywam, ale nieustannie pracuje w polu :)
Wojciech Krysztofiak
http://vodak.pl/
https://www.facebook.com/vodakwk/
Tel:607-677-259
@: wojtylas69@gmail.com
@:vodak3@gmail.com

ODPOWIEDZ