Wymiana łożysk noży w T15 95.6 HD-A

Moderator: Moderatorzy

PabloPS
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:12
Imię: Paweł

Wymiana łożysk noży w T15 95.6 HD-A

Post autor: PabloPS » 28 mar 2024, 21:21

Uszanowanko
W ubiegłym roku na koniec sezonu zdemontowałem i umyłem Karcherem kosisko... ładnie przedmuchałem sprężonym powietrzem, osuszyłem i pozostawiłem na zimę. Dziś chcąc zamontować kosisko do traktora ZONK :shock: : noże nie chcą się obracać ręcznie, jakoś rozruszałem i kolejny ZONK :shock: : ewidentnie metaliczny dźwięk z oporem. Po zdjęciu zaślepek łożysk osi noży (4szt 6205 2RS): bardzo mało smaru i w dodatku wyraźnie rdzawy kolor czyli była woda. Decyzja: wymiana łożysk na nowe.
Pytania do bardziej doświadczonych:
1. czy może ktoś udostępnić schemat budowy kosiska bym mógł zobaczyć w którą stronę wyciskać wałek?
2. jakie łożyska polecacie SKF czy FŁT? ( oryginalne HCH za 80zł/szt bez sensu wg mnie )
3. jak wydłużyć żywotność łożysk ponieważ mimo wszystko chociaż raz na koniec sezonu chcę umyć kosisko choćby dlatego by pomalować ubytki farby w części roboczej?
4. gdzie mogę kupić widoczne na ostatnich dwóch zdjęciach rolki prowadzącą i napinającą? ( niestety są nierozbieralne by wymienić łożyska)
pozdro
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

PabloPS
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:12
Imię: Paweł

Re: Wymiana łożysk noży w T15 95.6 HD-A

Post autor: PabloPS » 02 kwie 2024, 21:33

Skoro nikt nie odpowiedział... nie czekałem i sam poznałem odpowiedzi:
1. schemat dostępny na stronce z częściami do Al-ko ( wystarczy wpisać nr kosiarki i rok prod)
2. ostatecznie zakupiłem 4szt 6205 2RS C3 marki KOYO ( 22,10zł/szt, niby jedne z najlepszych wysokoobrotowych) UWAGA- koniecznie trzeba też kupić 2szt oring 25x1,5 który dystansuje górną osłonę łożyska ( koszt 4,31 zł/szt)
3. po demontażu łożysk ( lekko poszło- wystarczyło od góry gumowym młotkiem wybić ośkę w dół, łożyska bez większego problemu zeszły) zobaczcie na zdjęciach co było- rdza i wilgoć, chyba jednak nie będę mył już więcej karcherem i musze tylko na sucho czyścić niestety
4. znalazłem rolki na necie, koszt +- 100zł/szt no niestety, trzeba będzie kupić bo nie widzę opcji wymiany samych łożysk
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Robertino
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2023, 16:45
Imię: Robert

Re: Wymiana łożysk noży w T15 95.6 HD-A

Post autor: Robertino » 14 kwie 2024, 17:24

Rolke napinacza "miejsca nitowane" rozwiercasz wiertłem 5mm, rozbijasz koło pasowe śrubokrętem na dwie części, wyciągasz łożysko koszt 8 zeta skręcasz na śruby 5x10 z nakrętkami samo kontrującymi i masz nowa rolkę napinacza za 8 zł. i 0,5 godz. roboty. Moja tak zregenerowana biega już drugi sezon.

ODPOWIEDZ