Jaką kosiarkę kupić do ogrodu

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jaką kosiarkę kupić do ogrodu

Post autor: Troku » 24 mar 2018, 0:04

Chcę poruszyć temat może po raz kolejny ale z innej strony, jaką kosiarkę wybrać by poświęcać optymalną ilość czasu na wykonywanie zabiegu koszenia. Pierwsze pytanie jest - ile tego czasu właśnie chcemy poświęcić, jeżeli przyjmiemy założenie że mamy powierzchnię trawnika 400m2. Decydując się na kosiarkę z koszem o szerokości roboczej 51 cm zajmuje nam to około 16 minut, w tym czasie opróżnimy 3-4 razy kosz, przy szerokości kosiarki 32 cm czas wzrasta do 48 minut a koszy mamy 11-12.
Czym to jest związane - a no tym że szersze kosiarki mają zazwyczaj zdecydowanie większe kosze dochodzące nie rzadko do pojemności 65-70 litrów, małe kosiarki mają kosze o pojemności 25 litrów. Czyli reasumując im mniej czasu chcesz poświęcić na Koszenie tym szerszą kosiarkę powinieneś wybrać. Jeśli nie masz czasu na koszenie to kup robota koszącego, Prosta instalacja i zero problemu z koszeniem a ty możesz albo poświęcić się swój czas na pielęgnację roślinek albo na relaks.

Mulczowanie - jeśli chcesz mulczować trawę pamiętać trzeba o paru ważnych kwestiach, po pierwsze mulczowanie można przeprowadzać często czyli kosimy trzy razy w tygodniu aby uzyskać optymalny efekt bez filcowania się murawy. Kosiarka powinna posiadać na wyposażeniu albo w dodatkowej opcji do dokupienia zaślepkę mielącą, liderem sprzętu który doskonale mulczuje są kosiarki TORO ale takie firmy jak AL-KO czy Oleo-Mac mają kosiarki 3 w 1 czy 4 w 1 i również dają radę dobrze przeprowadzić proces mulczowania.

Ukształtowanie ogrodu - ważny czynnik szczególnie jaki kształt ma trawnik, jak dużo mamy nasadzeń, oczek wodnych, rabat i innych przeszkód. Małe i pozakręcane trawniki to idealne pole do popisu dla małych modeli elektrycznych kosiarek. lub akumulatorowe modele, których jest coraz więcej. W tym roku pojawiają się trzy zupełnie nowe linie produktów akumulatorowych przez firmę AL-KO, sprzęt jest bardzo solidnie wykonany i produkowany jest w niemieckiej fabryce tego producenta. Macie duże ogrody to wybierzcie traktorek wtedy szybko i sprawnie skosicie 20 arów nawet w pół godziny. Wybór traktorka nie pozostawiajcie handlowcowi w markecie bo mają zazwyczaj znikomą wiedzę o nich. Druga sprawa z serwisem - market zazwyczaj tylko sprzedaje a serwisy lokalne nie zawsze je naprawiają i macie problem. Traktor najlepiej jest kupić u lokalnego dealera i to markowego sprzętu. W europie traktorki produkują cztery firmy czyli AL-KO , czeska firma SECO oraz Husqvarna i Stiga.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

blindmen
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:35
Imię: Andrzej

Re: Jaką kosiarkę kupić do ogrodu

Post autor: blindmen » 31 lip 2018, 14:54

Mulczowanie jest to na siłę wciskanie zszatkowanej trawy. Aby mulczować musisz:
1. Do mulczowania muszą być mieszanki traw ozdobnych nie boiskowe, piłkarskie i tzw na mocno ekspandowane trawniki. Trawa musi być miękka i drobna.
2. Mulczuję się trawę, nie łąkę. Nie może być chwatów i mchu. Jak masz w/w to najpierw zlikwiduj mech i chwasty bo z trawnika będzie filc.
3. Jak mulczujesz czyli dodajesz humusu i musisz piaskować trawnik aby powstała ziemia. Sam humus zalepia trawnik i nie pozwala dychać ziemi.
4. Regularna wertykulacja i aeracja.
Wszystko powyżej można pominąć jeśli skosisz trawę do kosza na wysokość ok. 8cm a potem pojedziesz kosiarką wrzecionową do 6cm bez kosza. Efekt wow. Rano zobaczy jak na każdym czubku ździebełku trawy masz krople rosy. Widok jak z bajki. Przy nożu rotacyjnym (karczowaniu) nie ma.
Tyle w temacie wciskania nam że mulczowanie jest super. Nigdy nie stosowano i nie będzie stosować się mulczowania na boiskach i na polach golfowych. Tyle że klienci chcę to im się sprzedaje.

marko90
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2019, 14:55
Imię: Marek

Re: Jaką kosiarkę kupić do ogrodu

Post autor: marko90 » 27 kwie 2020, 13:29

ja ostatnio kupiłem kosiarkę z bezszczotkowym silnikiem o mocy 36V i o szerokości koszenia 51 cm od Ryobi bo mam ich kilka sprzętów w domu i jestem z nich zadowolony. Mam ogród, który ma niecałe 1300m2 - dom i inne, więc powierzchni do koszenia mam około 1000m2, tą kosiarką zajmuję mi to jakieś pół godziny, to ile koszy wynoszę ależy od tego jakiej wysokości jest trawa. Generalnie ja lubię prace w ogrodzie, ta kosiarka ma duże kółka i możliwosć regulacji wysokości koszenia, co nie ukrywajmy ułatwia pracę i też ma znaczenie przy czasie koszenia.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaką kosiarkę kupić do ogrodu

Post autor: Troku » 27 kwie 2020, 20:56

Gdybym nie kosił kosiarką spalinową to bym uwierzył że można skosić 1000m w pół godziny ale to niemożliwe i to zbierając jeszcze do kosza. 25 minut zajmuje mi koszenie bardzo prostej działki w układzie prostokąta o powierzchni 600m2 bez zbierania i to jak trawa jest nieodrośnięta czyli co trzy dni. Trochę nie wierzę że można taką powierzchnię skosić więc podaj choćby model tej cudownej kosiarki.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Jaką kosiarkę kupić do ogrodu

Post autor: pfp76 » 28 kwie 2020, 4:13

Nie chodzi o to ,że mulczowanie jest super,lub nie. Chodzi o wygodę i czas wykonania pracy. Obecne techniczne rozwiązania mulczujące są w pełni wystarczające ,jeśli chodzi o estetykę. Oczywiście pole golfowe,lub boisko wymagają pielęgnacji szczególnej, ale zanim poda je się za przykład warto wyobrazić sobie jaki obszar trawników przydomowych (a także miejskich) przypada na jedno pole golfowe.czy też boisko.
Systemy mulczujące nie są modą,która szybko przeminie ,czy też fanaberią,to przyszłość ! W takiej lub innej formie.

Kolega "marko 90" lansuje produkty "RYOBI". Nie twierdze ,że to sprzęt zły (mocne drugie miejsce od końca)
Jest to firma,która produkuje sprzęt różny-niestety baaardzo marketowy.

ODPOWIEDZ