Lasy prywatne, a legalna wycinka...

Moderator: Moderatorzy

Rumcajs

Lasy prywatne, a legalna wycinka...

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 22:17

Czy możemy wedle uznania pozyskiwać drewno z własnego lasu? No niestety nie.
Zacznijmy może od tego, że lasu dzielimy na LP- lasy państwowe i LNP- lasy niepaństwowe (prywatne). I teraz mimo iż jesteśmy właścicielami to opiekę nad naszym lasem sprawuje przewidziany do tego organ. Aby ustalić jaki, należy najpierw trzeba się dowiedzieć kto zajmuje się nadzorem - starostwo, czy nadleśnictwo. W starostwach są specjalne komórki ds. lasów niepaństwowych - najczęściej jest to jedna osoba, która tymi lasami się zajmuje. Kiedyś większość tych lasów była w nadzorze LP, obecnie ten ciężar się przesunął w kierunku starostw. lecz nie wszystkie zajmują się nadzorem i przekazują je LP.

Z tym że w takich wypadkach nie zawsze wiemy jak się zachować, do kogo zgłosić o poradę i ile to będzie kosztować.

Zgodnie z art. 35 ustawy o lasach Nadleśniczy udziela właścicielowi lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa pomocy, na jego wniosek, poprzez:
1)doradztwo w zakresie zalesiania i gospodarki leśnej;

Czyli doradztwo we wszelakich sprawach jest bezpłatne, a leśniczy lub osoba zajmująca się naszym lasem powie nam co dalej.
Kiedy już uporamy się z niewiedzą, zastanawiamy się co dalej, i tutaj mamy obowiązek zachowania lasu i racjonalnego gospodarowania zasobami leśnymi. Działalność w lasach prywatnych oparta jest o następujące dokumenty:
1) Uproszczony plan urządzania lasu - dla lasów ponad 10 ha (kompleks - niezależnie od własności),
2) inwentaryzacja stanu lasu - w lasach bardziej rozdrobnionych, decyzja ustalająca zadania w przypadku braku któregoś z poprzednich dokumentów.
Ponadto wykonywać należy zadania z art. 24 UOL.
Art. 24. Jeżeli właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa nie wykonuje obowiązków określonych w art. 13 albo nie wykonuje zadań zawartych w uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3, w szczególności w zakresie:
1) ponownego wprowadzenia roślinności leśnej (upraw leśnych),
2) przebudowy drzewostanu,
3) pielęgnowania i ochrony lasu, w tym:
a) usuwania drzew opanowanych przez organizmy szkodliwe, a także złomów i wywrotów,
b) zabiegów pielęgnacyjnych roślinności leśnej (upraw leśnych) w wieku do 10 lat,
c) zabiegów w zakresie ochrony przeciwpożarowej
- starosta nakazuje wykonanie tych obowiązków i zadań w drodze decyzji.

Co do zapisów powyższych dokumentów zapoznać się z nimi możesz u osoby nadzorującej, która ma obowiązek udzielenia Ci porady.
Kolejna kwestia to legalizacja drewna. Każde drewno pozyskane w lesie podlega obowiązkowi ocechowania (art 14a UOL).
Art. 14. lasy
Powiększanie zasobów leśnych
1. Powiększanie zasobów leśnych następuje w wyniku zalesienia gruntów oraz podwyższania produkcyjności lasu w sposób określony w planie urządzenia lasu.
2. Do zalesienia mogą być przeznaczone nieużytki, grunty rolne nieprzydatne do produkcji rolnej i grunty rolne nieużytkowane rolniczo oraz inne grunty nadające się do zalesienia, a w szczególności:
1) grunty położone przy źródliskach rzek lub potoków, na wododziałach, wzdłuż brzegów rzek oraz na obrzeżach jezior i zbiorników wodnych;
2) lotne piaski i wydmy piaszczyste;
3) strome stoki, zbocza, urwiska i zapadliska;
4) hałdy i tereny po wyeksploatowanym piasku, żwirze, torfie i glinie.
2a. Wielkość zalesień, ich rozmieszczenie oraz sposób realizacji określa krajowy program zwiększania lesistości opracowany przez ministra właściwego do spraw środowiska, zatwierdzony przez Radę Ministrów.
3. Grunty przeznaczone do zalesienia określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
4. Obowiązek zalesiania gruntów ciąży na nadleśniczych w odniesieniu do gruntów w zarządzie Lasów Państwowych oraz na właścicielach lub użytkownikach wieczystych pozostałych gruntów.
5. Właściciele lub użytkownicy wieczyści gruntów mogą otrzymać dotacje z budżetu państwa przeznaczone na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów zalesienia gruntów, o których mowa w ust. 3. Decyzję w sprawie przyznania środków na pokrycie tych kosztów wydaje starosta na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, po zaopiniowaniu przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy publicznej.
6. (uchylony).
7. Starosta właściwy ze względu na położenie gruntu objętego zalesieniem dokonuje oceny udatności upraw leśnych najpóźniej w piątym roku od zalesienia gruntu oraz przekwalifikuje z urzędu zalesiony grunt na leśny, jeżeli zalesienia gruntu dokonano na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, lub na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
8. Starosta może powierzyć, w drodze porozumienia, dokonanie oceny udatności upraw nadleśniczemu.

Rumcajs

Re: Lasy prywatne, a legalna wycinka...

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 22:20

Art. 14a. lasy
Cechowanie pozyskanego w lasach drewna
1. Drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu.
2. Obowiązek cechowania drewna spoczywa na właścicielach lasów, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Drewno pozyskane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa cechuje starosta, który wystawia właścicielowi lasu dokument stwierdzający legalność pozyskania drewna.
4. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady cechowania drewna, wzory urządzeń do cechowania i zasady ich stosowania oraz wzór dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna.

Podczas legalizacji sprawdzana jest zgodność pozyskania z prawem. Jeśli tej zgodności nie ma drewno nie zostaje zalegalizowane i jego pozyskanie jest wykroczeniem i na mocy KW zagrożone jest grzywną do 5000 zł i przepadkiem drewna.

ODPOWIEDZ