Siekiera Fiskars X21 recenzja

Dział poświęcony narzędziom Fiskars

Moderator: Moderatorzy

ARSA Stihl

Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: ARSA Stihl » 03 wrz 2017, 19:41

Witam, z góry chciałbym podziękować Pani Elwirze z firmy Fiskars za wybranie mnie do V ogólnopolskiego testu narzędzi Fiskars.
Narzędzie jakie wybrałem to Siekiera Fiskars X21.
Na początek trochę danych technicznych :
Szerokość 165 mm
Długość 709 mm
Wysokość 36 mm
Waga 1600 g
Siekiera wykonana jest z bardzo lekkiego tworzywa FiberComp™(jest to kompozyt włókna szklanego) przez co jest wyjątkowo lekka a zarazem wytrzymała. Dzięki niemu może zapomnieć o spadającym ostrzu i rozsychających się drewnianych trzonkach.
Ostrze siekiery jest podwójnie hartowane oraz zabezpieczone przed korozją przy pomocy politetrafluoroetylen'u, który między innymi zmniejsza tarcie.
Osobiście w domu użytkuję siekierę X25 "starszej generacji". Moje narzędzie nie posiada uchwytu strukturalnego lecz zwykły gładki.
Różnicę, które dostrzegłem to lepszy chwyt poprzez dodanie uchwytu o powłoce strukturalnej oraz inne pokrycie ostrza.
Siekiera X21 bardzo dobrze radzi sobie w miękkim oraz twardym drewnie lecz to drugie nie może być zbyt dużej średnicy ponieważ do tego musimy zastosować większy model siekiery. Pieńki, z którymi nie radziła sobie X21 z łatwością łupała X25.
W moim odczuciu siekiera X21 jest do drewna, które jest regularne, nie sękate. Do użytku na wsi ( wiadomo trafiają się duże średnicę, cały przekrój gatunków, konary) bardziej odpowiednim modelem będą siekiery x25 oraz x27.
Z mojej strony to tyle, jeśli przyjdzie mi do głowy coś sensownego postaram się zawrzeć tą informację w filmie z testów ww sprzętu.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2017, 20:32 przez ARSA Stihl, łącznie zmieniany 1 raz.

elkrecik
Stały bywalec
Posty: 385
Rejestracja: 01 kwie 2015, 17:58
Imię: Krzysiek

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: elkrecik » 04 wrz 2017, 11:50

Akurat X21 mam osobiście i polecam. Do drewna typu buk jest idealna, sękaty modrzew to już w moim wypadku było wyzwanie tylko i wyłącznie dla siekieromłota. X21 ma taką samą długość jak X25 i jak dla mnie jest lepiej wyważona.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 26 wrz 2017, 19:56

fotografia 4 - czy to korozja???

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Kamilos » 28 wrz 2017, 19:33

Rumcajs pisze:fotografia 4 - czy to korozja???


Rumcajs, nie licz na odpowiedź, bo kolega Arsa zamiast zrobić test i zdać materiały to po 3-mcach przesłał jedynie parę marnych fotek.. Siekierę wziął za free i pewnie już dawno ją opchnął, a teraz chowa się po kątach i udaje, że nic nie wie i nie słyszy..

Co do korozji, to fakt jak się zedrze ta powłoka teflonowa to niestety ostrze po okresie dłuższego nieużywania koroduje, dlatego powinno się konserwować poprzez nasmarowanie czymś tłustym, sprawdzi się tutaj nawet zwykły smalec..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Kusiu
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 20 sie 2017, 11:11
Imię: Kusiu

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Kusiu » 28 wrz 2017, 20:40

Kolega Arsa, stwierdził że jak dają to trzeba brać a jak będzie nóż na gardle to się skrobnie coś.. Siekiera do drewna a zdjęcia zrobione nad 'wigilijnym' obrusem. Przepraszam ale nie licz na szacunek jeśli tak jak pisze kolega wyżej po trzech miesiącach zrobiłeś kilka fotek jak że wartościowych i ta niesamowita recenzja.. Jeśli potrzebujesz jeszcze jakiegoś sprzętu, napisz chętnie Ci podeślę i z tego miejsca serdecznie pozdrawiam Arsa.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Uli » 28 wrz 2017, 22:03

Kolega Arsa jest nie poważnym i nie wartym zaufania użytkownikiem tego właśnie forum, naszego forum, tworzonego z własnej pasji i zainteresowania takim a nie innym sprzętem...dostał sprzęt do testów i umowa zobowiązywała go do obszernego wpisu w temacie o danym do testu sprzęcie jak i jego zdjęciach...co uczynił, długo po tetminie, druga część umowy zobowiązywała do nakręcenia przynajmniej 3 części filmów z użyciem (wypożyczonego) narzędzia do testów...niewiedzieć czemu ten człowiek zlekceważył regulamin forum i zasady udostępniania sprzętu przez firmę Fiskars...został za takie postępowanie zbanowany przez naszego GM, ale został przywrócony, do społeczności forum...(lipa)... dlatego apeluję o to, aby takich użytkowników w tempie natychmiastowym i bez odwołania usuwać z forum, gdyż wpływa to na prestiż i zaufanie (NASZEGO) forum (gdyż czuję się jego członkiem)...takie jest moje zdanie, każdy kto dostał sprzęt do testów jakoś postarał się i wywiązał z umowy...a user Arsa nie...dlatego wpływa na wiarygodność naszą i przez jego zachowanie firma Fiskars w przyszłości może w sposób negatywny rozpatrywać prośby o udostępnianie sprzętu do testów jak i inne firmy udostępniające sprzęt...dlatego apeluję jeszcze raz, nie możemy dawać przyzwolenia na takie zachowanie userów, którzy robią wszystko aby sprzęt dostać a potem wykręcają takie numery...proszę administratora forum Pilarz.Org o poważne potraktowanie sprawy i wraz z GM podjęcie odpowiednich środków, takich delikwentów potraktiwać w sposób na jaki sami sobie zapracowali.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Troku » 28 wrz 2017, 22:08

Wyciągnę wnioski z takiego postępowania - ma czas do jutra a jak się nie wywiąże to wiadomo jaka będzie moja decyzja, szanujmy siebie tak samo jak byśmy chcieli być szanowani. Co do testów warunki są zapisane w temacie i nie ma co dywagować bo wszyscy testerzy je spełnili prócz jednego.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 28 wrz 2017, 22:54

Kamilos pisze:
Rumcajs pisze:fotografia 4 - czy to korozja???

Co do korozji, to fakt jak się zedrze ta powłoka teflonowa to niestety ostrze po okresie dłuższego nieużywania koroduje, dlatego powinno się konserwować poprzez nasmarowanie czymś tłustym, sprawdzi się tutaj nawet zwykły smalec..


Moje pytanie bardziej miało brzmieć jak to się stało, że po tak krótkim czasie i prawie nieużywania ta siekiera zaczęła korodować? Czyżby cały czas stała na deszczu? Wiecie mam x15 fiskarsa która już swoje przerobiła i jeszcze nigdy korozji mi nie złapała.

BladY
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 26 sty 2017, 20:47

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: BladY » 30 wrz 2017, 13:21

A ja bym poprosił o udostępnienie danych usera czyli gdzie i komu ta siekierka została wysłana . Skoro przywłaszczył sobie w.w. przedmiot to jest to oszustwo ścigane k.k. Art. 286. Oszustwo
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dlatego poproszę administracje o wymienienie z imienia i nazwiska tego człowieka wraz z adresem zamieszkania aby nie było sytuacji w której zmieni nicka i IP komputera w celu namówienia innych użytkowników forum do wysłania mu czegokolwiek. Zwłaszcza iż wszyscy wiedzą że handluje i naprawia różnego rodzaju sprzęt typu pilarki kosiarki. Zróbcie to dla ochrony tych uczciwych forumowiczów. A gdy przeprosi i odda siekierę to wtedy można zatrzeć ten wpis. Uczmy ludzi odpowiedzialności za swoje poczynania. Jak google zacznie linkować jego imie i nazwisko oraz adres jako oszusta to będzie wiedział co to znaczy utrata dobrego imienia na którą sam sobie zapracował .

Z mojego krótkiego śledztwa :

Arkadiusz Samolej

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Troku » 30 wrz 2017, 19:42

Widzę że i ciebie oburzył fakt nie spełnienia obietnic w testach Fiskarsa i wyciągnąłeś na przedpole Duże działa, dzięki bo nam zależy by testerzy jednak się czuli też po części odpowiedzialni i spełniali warunki umowy w ramach testów.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 06 paź 2017, 18:01

Udało się dziś schwytać trochę pogody...


IMG_0138.JPG


IMG_0140.JPG


IMG_0144.JPG


IMG_0155.JPG


IMG_0160.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Kamilos » 06 paź 2017, 21:05

Proszę bardzo, Rumcajs siekierkę dostał i już testuje, jak widać wszystko można, jak się tylko chce..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Troku » 06 paź 2017, 21:08

Jak się chce to można...
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Niejad » 06 paź 2017, 21:53

Tak facet dal ciała przez takiego patalacha inni nie dostali sprzet a do spraw podchodzą poważnie.
Ale wracając do siekiery i rdzy kupiłem sobie jaks czad temu siekierke nie zadraga okol o 60zl i mimo użytku i nie wysokiej półki nie posiada takiej rdzy jak Arsy

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 06 paź 2017, 23:02

Marcin, ja mam x15 i siekieromłota z Fiskarsa (no nie licząc teraz x21 :D) i nigdy rdzy nie złapały. A siekiery u mnie zimą, czy w deszczu używane są i drewno rzadko kiedy jest suche.

Edit:

Dodam jeszcze, że i tak jest już grubo po czasie testów, więc napinka lekka pod presją by jak najszybciej reckę nagrać. Nikt nie chce by Fiskars pomyśleli, że mamy ich gdzieś i odwrócili się. Dlatego czas jest ważny, a i jakość ujęć jak i samej wypowiedzi o narzędziu nie mniej istotna.
Dlatego tło pod występ vlogowy po nocach obmyślałem co ma się tam znaleźć i jak przygotować. Wierciłem dziury pod wieszaki do siekier i półkę. Ustawiałem pilarki. Efekt na razie jest taki, ale zastanawiam się jeszcze nad jakimś stolikiem / biurkiem...

Nawet starą "twoja moja" zajumałem sąsiadowi ze złomu by klimatycznie było...

IMGP0135.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Piurko

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Piurko » 07 paź 2017, 7:46

Z tym klimatem ...to uważaj ... bo zaraz Ci opłatę klimatyczną naliczą... ;)

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: KrystianS » 07 paź 2017, 9:29

Jak Ci się kanister Husqvarna sprawuje, nie masz problemu z nalewakami?
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 07 paź 2017, 11:14

Na początku zacinał się od mieszanki, ale nauczyłem się, że trzeba go konserwować. Husqvarna zrobiła je w miarę dokładnie, więc każdy pył prowadzi do problemu z odbijaniem. Ja smaruje ściankę zewnętrzną olejkiem przy każdym uzupełnianiu mieszanki. Na zdjęciu jest założony zwykły leje, bo właśnie konserwowałem ten automatyczny...

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: KrystianS » 07 paź 2017, 12:17

Czyli smarujesz je olejem od mieszanki.
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 07 paź 2017, 13:28

Nie, z zewnątrz zwykłym olejem, lub delikatnie smarem. Tam i tak nie przepływa paliwo. Zrobię fotkę to zobaczysz...

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Niejad » 07 paź 2017, 13:29

Panowie hyba troszkę odbieglismy od tematu siekierki

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: KrystianS » 07 paź 2017, 13:37

Ok dobrze
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 07 paź 2017, 13:42

Niejad pisze:Panowie hyba troszkę odbieglismy od tematu siekierki


No jus jus :D

Dzisiaj takie łupała:


IMG_0166.JPG


IMG_0167.JPG


IMG_0168.JPG



A tu takie lekkie spotkanie z poprzedniej generacji, starszą, mniejszą siostrą...


IMG_0171.JPG


IMG_0172.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: KrystianS » 07 paź 2017, 13:43

Odnośnie fiskarsa siekiery, to moja porąbała już z 300 metrów, i żadnej korozji nie widać. Fakt, że mam pierwsze wydanie tych siekier, to może ich wykonanie też się różni.
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 07 paź 2017, 13:44

Ja swoją x15 mam z początku 2013 roku. Połupała już od ch**** i ciut ciut i jeszcze po klientach i do lasu ze mną jeździ...

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: KrystianS » 07 paź 2017, 14:19

Ogólnie są to bardzo dobre sprzęty. Mercedes wśród siekier uważam
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 14 paź 2017, 15:07

A to jeszcze kilka fotek dodam, a co...

IMGP0245.JPG


IMGP0251.JPG


IMGP0272.JPG


Wpisy, nie związane z treścią wątku zostały usunięte.
GM Tornado
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ARSA Stihl

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: ARSA Stihl » 21 paź 2017, 17:40

Rumcajs, tak to korozja. Pojawiła się w miejscu startej powłoki. Nie jest jej zbyt dużo,nie rozprzestrzenia się, jest tylko w miejscu najgłębszego zadrapania.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 21 paź 2017, 18:05

Znaczy nie konserwujesz siekiery...

ARSA Stihl

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: ARSA Stihl » 21 paź 2017, 18:06

Konserwuję, lecz rzetelny test wymagał nie konserwowania. Podobno powłoka ma być antykororzyjna.

Rumcajs

Re: Siekiera Fiskars X21 recenzja

Post autor: Rumcajs » 21 paź 2017, 18:13

No ale nie stal pod powłoką. Przetarcia oznaczają brak powłoki, a zatem brak ochrony...

ODPOWIEDZ