LX 94 M Fiskars sekator dźwigniowy nożycowy z przekładnią PowerGear

Dział poświęcony narzędziom Fiskars

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

LX 94 M Fiskars sekator dźwigniowy nożycowy z przekładnią PowerGear

Post autor: riflesnake » 21 wrz 2016, 7:44

Witam,
Do przetestowania otrzymałem sekator dźwigniowy, nożycowy Fiskars PowerGear w rozmiarze M.
Po rozpakowaniu naszym oczom ukazuje się starannie wykonany sekator, zaopatrzony w osłonę ostrza, która może być wykorzystana do zawieszenia sekatora na ścianę. Wg mnie jest to bardzo przydatny gadżet umożliwiający wygodne przechowywanie sekatora.

Sekator sprawia wrażenie solidnego i zarazem estetycznego narzędzia. Szczególną uwagę zwróciłem na rączki sekatora. Plastikowe czarne elementy rękojeści pokryte został przyjemnym w dotyku ogumowaniem w kolorze pomarańczowym. Połączenie czarnego i pomarańczowego koloru stanowi znak rozpoznawczy firmy Fiskars, umożliwia to także szybkie odnalezienie sekatora położonego na stercie gałęzi, gdyż jest on dobrze widoczny. Ogumowanie rączek posiada różnokierunkowe karbowanie (przetłoczenie) zapewniające solidny chwyt oraz zapobiegające ślizganiu się dłoni.

Niestety zauważyłem również, że rączki sekatora posiadają mały ok 1mm luz. Luz powstaje w miejscu gdzie aluminiowe ramię sekatora połączone jest z plastikową rączką. Jest on wyczuwalny w chwili, gdy trzyma się sekator w dłoniach i lekko przekręca w lewo i prawo. Przed przystąpieniem do pierwszego testu byłem ciekawy czy przełoży się to w jakiś sposób na użytkowanie sekatora.

Sekator starałem się przetestować na drzewach o różnej twardości. Testowałem go zarówno ja jak również kobiety z mojego domostwa :D , przy okazji porównując go z sekatorami do tej pory posiadanymi. Sprzęt nie miał lekko. Na pierwszy ogień poszły leszczyny. Cięte gałęzie o średnicy od 10-55mm nie stanowiły dla sekatora problemu. Cięcie było precyzyjne i gładkie. Nawet przy grubszych gałęziach nie trzeba było wkładać dużo siły. Zarówno szwagierka jak i teściowa jednoznacznie stwierdziły, że praca z sekatorem Fiskars jest dużo łatwiejsza i lżejsza niż ma to miejsce z innym posiadanym przez nas sekatorem.

Zadowoleni z efektów cięcia leszczyn przenieśliśmy się na śliwy. Tutaj sekator miał pełne pole do popisu. Śliwy są bowiem stare i twarde. Gałęzie o średnicy poniżej 40mm nie sprawiały problemu. Cięcie było sprawne i bez wysiłkowe. Natomiast gałęzie śliw o średnicy 40-55mm wymagały już sporego użycia siły. Przy takich grubszych, twardych gałęziach przydałby się większy sekator. Wydaje mi się, że model Fiskars’a w rozmiarze L lepiej by się tu sprawdził. Sekatorem o rozmiarze M również udaje się uciąć tego rodzaju gałęzie, ale wymaga to większego użycia siły. Cięcie jest tutaj również bardzo precyzyjne i gładkie. Na zdjęciu uchwyciłem jedno z nich. Precyzja niemal laserowa, jestem zachwycony rezultatem.
W kolejnym dniu sekator testowałem na brzozach. Gałęzie do maksymalnej średnicy 55m nie stanowiły żadnego problemu. Nawet grube gałęzie cięło się lekko i sprawnie. Podczas pracy obserwowałem wyżej wspominany luz na rączkach. Miałem bowiem obawy że będzie się on powiększał. Jednak po tych kilku dniach testów nie stwierdziłem żadnego pogłębiania się tego luzu a także podczas cięcia sekatorem nie zauważyłem żeby przekładał się on w jakiś sposób na komfort pracy.

W kolejnych tygodniach będę testował sekator na orzechu oraz sosnach i świerkach. Jestem niezmiernie ciekaw efektu. Z pewnością napiszę krótką relację z dalszych testów.

Podsumowując, jestem zadowolony z pracy z sekatorem. Narzędzie jest super ostre, cięcie lekkie i sprawne a miejsce cięcia pozostaje super gładkie. Aczkolwiek przekonałem się na własnej skórze, że do grubszych gałęzi twardszych drzew przydałby się sekator w rozmiarze L. Nie miałem co prawda okazji testowania większego rozmiaru sekatora ale po dotychczasowych próbach jestem pewien, że z powodzeniem by się sprawdził.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re:LX 94 M Fiskars sekator dźwigniowy nożycowy z przekładnią PowerGear

Post autor: riflesnake » 21 wrz 2016, 7:47

CD zdjęć
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: LX 94 M Fiskars sekator dźwigniowy nożycowy z przekładnią PowerGear

Post autor: riflesnake » 21 wrz 2016, 7:49

Kolejne zdjęcia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: LX 94 M Fiskars sekator dźwigniowy nożycowy z przekładnią PowerGear

Post autor: Tornado » 21 wrz 2016, 10:32

Luz na uchwytach o których piszesz występuje również w sekatorze Power GearX, który ja testuję.. Sprawdziłem to przed chwilą, gdyż nie zwróciłem wcześniej na to uwagi ;) Dociągnięcie /dokręcenie/ wkrętów, trzymających uchwyt plastikowy nie zniwelowało tego luzu..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: LX 94 M Fiskars sekator dźwigniowy nożycowy z przekładnią PowerGear

Post autor: riflesnake » 21 wrz 2016, 13:24

Również sprawdzałem śrubki mocujące, bo była to pierwsza rzecz która mi wpadła do głowy. Śrubki były dokręcone mocno, jedną udało się może z 1/5 obrotu dokręcić ale nic to nie zmieniło. Natomiast tak jak pisałem w opisie - nie przekłada się to na jakiś dyskomfort pracy z sekatorem. Ciekaw jestem jak w dłuższym użytkowaniu.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sekator nożycowy Fiskars PowerGear w rozmiarze M

Post autor: Troku » 21 wrz 2016, 16:43

Jest to luz technologiczny, części są pasowane swobodnie, nie ma to wpływu na pracę sekatorem.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: LX 94 M Fiskars sekator dźwigniowy nożycowy z przekładnią PowerGear

Post autor: Troku » 22 wrz 2016, 20:17

Film kolegi zamieściłem na YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=Rv9-al7aq3g
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ODPOWIEDZ