Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Moderator: Moderatorzy

Darecki2005
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:01
Imię: Darek

Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Darecki2005 » 07 maja 2021, 19:21

Witam serdecznie. Mam do Was forumowiczów znających się na traktorkach pytanie. Kolega mi wysłał traktorek ze stanów i jutro mają mi go dowiezdz John Deere S100. Chciałbym sie poradzić jakie czynności obsługowe wykonać na początek w nowym traktorku, czy od razu mogę kosić czy kilka godzin pojezdzić na dotarciu bez koszenia. No i gorący temat jaki olej kupić i wymienić po tych 5 godzinach. O olejach wątek czytałem tylko trochę mnie nurtuje bo gdzieś znalazłem ze on smarowany ciśnieniowo lecz nie jestem do konca pewiem, niektóre rozbryzgowo , czy to ma jakieś znaczenie czy kupie 10w30 czy 10w40 w zależności od tego jak ten silnik jest smarowany? Jutro jak dojedzie to sprawdzę w papierach zalecane i napisze ale zapewne będzie kilka lepkości do wyboru.

Jacek-Placek
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 04 maja 2021, 21:26
Imię: Jacek
Lokalizacja: Skoczów

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Jacek-Placek » 07 maja 2021, 19:46

Najlepiej docierać w warunkach, w jakich będzie pracował. A więc koszenie od początku, byle bez ekstremów typu nie wiadomo jakie trawsko lub obciążenia... olej zalecany przez producenta, ewentualnie jeżeli planujesz na zimę używać to 10 zamień na 5 i powinno być OK. Ja mam w instrukcji, że przy zalecanym oleju można uszkodzić silnik w (-) temperaturach. Więc w tej kwestii niech wypowiedzą się lepiej znający temat ;) ... Pozdrawiam

karenz
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 29 mar 2021, 20:33

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: karenz » 07 maja 2021, 20:51

trochę teorii
docieranie to nic innego jak ponad normatywne zużycie silnika , oznacza że panują w nim dużo większe naprężania i tarcia niż przy normlanej pracy. Większe tarcia większa temperatura. Dotarcie trzeba wyobrazić sobie jak proces polerowania metalu czyli zaczynasz od grubego papieru ściernego a kończysz na wodnistym. W praktyce odpalasz silnik na najniższych obrotach kontrolując jego temperature i dajesz mu popracować bez obciążenia na np 1-2 H. Potem jeżeli temperatura jest ok można przeskoczyć stopniowo na coraz większe obroty i trochę nim pojeździć. Jak pare razy zrobisz kółko odstaw go na jeszcze 2-3 h na wysokich obrotach a po wszystkim wymień olej.

Olej kupuj w pełni syntetyczny jest niewiele droższy a dużo dłużej utrzymuje swoje parametry , ja stosuje od lat 5w40 bo chroni silnik na zimnym rozruchu przed nadmiernym zużyciem oraz jest zapas do przegrzania. Taki olej wytrzymuje do ok 115c w misce . Lepiej mieć ten zapas bezpieczeństwa w nasze upały, najtańsze 5w40 totala 5l chodzi po 80 zł czyli tyle co nic a jest to olej kilka klas wyżej od jakiegoś brigsa sae 30

Frank
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: 15 sie 2020, 17:57
Imię: Krzysztof

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Frank » 08 maja 2021, 7:28

Silników chłodzonych powietrzem nie dociera się na najniższych obrotach, są słabo chłodzone.
W ogóle silników tak się nie dociera ,bo nie działają siły odśrodkowe ,naciski płaszczy tłoków na cylindry i docierają się same pierścienie ,prawidłowo jest tak jak napisał Jacek-placek ,używamy normalnych obrotów, ale z przerwami w pracy i bez dużego obciążenia.

Darecki2005
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:01
Imię: Darek

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Darecki2005 » 08 maja 2021, 7:44

Dziekuje za odpowiedz. Czyli kwestia docierania juz mi znana. Pomyślałem że wsadze synka i niech sobie pojezdzi na pełnych obrotach bez koszenia z przerwami ze 2-3 godz i później delikatnie w trawe. Olej to zobaczymy co tam jest w instrukcji. Po 16 maja przywiezdz to napisze co i jak. Zima nie będę go użytkował. Jesienią wyjmę akumulator i do wiosny postoj

Frank
Stały bywalec
Posty: 152
Rejestracja: 15 sie 2020, 17:57
Imię: Krzysztof

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Frank » 08 maja 2021, 9:17

Sae 30 to kiepski olej, nie stosowany już nigdzie ,no ale jest tani w produkcji ,bo nie zawiera modyfikatorów lepkości( łańcuchy wodorowęglanowe ,które wraz ze wzrostem temperatury rozszerzają się i zajmując więcej miejsca stabilizacją lepkość oleju). Oleje syntetyczne nie wymagają modyfikatorów ,co jest jedną z przyczyn większej trwałości oleju , jednak wszystkie tanie "syntetyki" choćby wspomniany Total za 80zł to tak naprawdę hydro-krakowana baza mineralna .
Jednak do tego typu silników cokolwiek wlejesz będzie dobre, bo przy tak niewielkim wysileniu konstrukcji, oraz zaledwie 50h interwału każdy olej nie zdąży się wypracować. Unikaj tylko dziwnych mało znanych firm konfekcjonujących.

Darecki2005
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:01
Imię: Darek

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Darecki2005 » 08 maja 2021, 12:54

Screenshot_20210508-124821_Samsung Internet.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Sebastian_M26 » 08 maja 2021, 15:10

Tak jak jest napisane API SJ or higher, ja bym lał dużo bardziej higher co najmniej SN i 5W-40, koszt znikomy.

karenz
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 29 mar 2021, 20:33

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: karenz » 08 maja 2021, 16:21

Frank pisze:
08 maja 2021, 7:28
Silników chłodzonych powietrzem nie dociera się na najniższych obrotach, są słabo chłodzone.
małych silników , taki w traktorku zanim się rozgrzeje przy tej pogodzie co teraz to największy opór wewnętrzy już minie.
A zawsze na mniejszych obrotach proces zachodzi mniej gwałtownie.
Ja tak robiłem kontrolując temperaturę i nie widziałem żadnego problemu.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Kamilos » 08 maja 2021, 20:36

karenz pisze:
07 maja 2021, 20:51
trochę teorii
docieranie to nic innego jak ponad normatywne zużycie silnika , oznacza że panują w nim dużo większe naprężania i tarcia niż przy normlanej pracy. Większe tarcia większa temperatura. Dotarcie trzeba wyobrazić sobie jak proces polerowania metalu czyli zaczynasz od grubego papieru ściernego a kończysz na wodnistym. W praktyce odpalasz silnik na najniższych obrotach kontrolując jego temperature i dajesz mu popracować bez obciążenia na np 1-2 H. Potem jeżeli temperatura jest ok można przeskoczyć stopniowo na coraz większe obroty i trochę nim pojeździć. Jak pare razy zrobisz kółko odstaw go na jeszcze 2-3 h na wysokich obrotach a po wszystkim wymień olej.

Olej kupuj w pełni syntetyczny jest niewiele droższy a dużo dłużej utrzymuje swoje parametry , ja stosuje od lat 5w40 bo chroni silnik na zimnym rozruchu przed nadmiernym zużyciem oraz jest zapas do przegrzania. Taki olej wytrzymuje do ok 115c w misce . Lepiej mieć ten zapas bezpieczeństwa w nasze upały, najtańsze 5w40 totala 5l chodzi po 80 zł czyli tyle co nic a jest to olej kilka klas wyżej od jakiegoś brigsa sae 30
Nie wiem skąd te dziwne metody biorą niektórzy, na to tzw. docieranie, nie stosuje się żadnych udziwnień typu zostawianie silnika na wolnych obrotach na 1 czy 2 godziny, normalnie odpalamy silnik i pracujemy od razu na wysokich obrotach najlepiej, bo te silniki są tak skonstruowane, że muszą chodzić na wysokich obrotach, bo od tego zależy nie tylko ich chłodzenie, ale również smarowanie, to nie taki sam silnik jak w samochodzie, a poza tym koszenie na jałowych obrotach raz, że jest praktycznie niemożliwe, a poza tym szkodliwe dla silnika, można ewentualnie nie puszczać się w największą trawę przez te pierwsze 5 godzin, a po tym czasie należy wymienić olej i to wszystko, nic więcej się nie robi, więc nie wiem skąd te pomysły..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Tornado » 08 maja 2021, 20:54

Dokładnie Kamil tak jak piszesz.. Troku wiele razy mówił " użytkować normalnie, bez katowania maszyny i dbać o to, aby nie przegrzać silnika" ...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Darecki2005
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:01
Imię: Darek

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Darecki2005 » 08 maja 2021, 21:41

Ok Panowie docieranie juz ogarniam. Synek jezdził z poł godz na pusto. Ostygł i później prawie godzinę kosiłem normalnie. Trawa nie duza wiec się nie zmęczył. Kwestia oleju. Pierwszy wybór z instrukcji to John deere Turf-Gard 5w30. Specyfikacje ma wysoką. Pozniej jest 10w30 i na końcu 10w40 i bądź tu mądry. Skan z książki podałem wcześniej

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Tornado » 08 maja 2021, 21:49

Rozumiem, że chcesz zadbać o maszynę i to jest okey, ale nadmiar gorliwości jest czasami szkodliwy.. Zatem bez wnikania w detale... po 5 mh zalej silnik olejem 5 W 40 i tego się trzymaj. Pozwoli to na pracę silnika zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach otoczenia, bez szkodliwości dla jego zużycia..
Poza tym zrobiłbym :
-zapoznanie się z konstrukcją !!
-smarowanie układu kierowniczego przy zawieszeniu-belka /kalamitki/ oraz wieniec drążka kierownicy,
-zdjął koła i smarowanie tulei i łożyskowania jeśli posiada,
-nasmarować "po swojemu" wszystkie elementy ruchome tego wymagające, nie zapominając o wszystkich rolkach i napinaczach pasków,
-przy użyciu tzw "contact - zwilgotnić" wszystkie czujniki i połączenia el.
-dokręcenie wszelkich "połączeń śrubowych" ,
-przemyśl kwestię mycia traktorka,
I pamiętaj, że to jest kosiarka samojezdna, a nie traktor !!
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Darecki2005
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:01
Imię: Darek

Re: Jaki olej i czynności wykonać po zakupie traktorka

Post autor: Darecki2005 » 08 maja 2021, 22:09

Dziekuje za konkretną odpowiedź. Tak też zrobię. Kupie jakiś samochodowy

ODPOWIEDZ