Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Dział poświęcony maszynom Oleo-Mac

Moderator: Moderatorzy

MarcinZZ
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:15
Imię: Marcin

Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: MarcinZZ » 18 paź 2019, 21:09

Witam,

Po kolejnym uruchomieniu nowej maszyny Oleo Mac GS 411, mam mały dylemat. Otóż uruchamiam maszynę na zimnym silniku, hamulec łańcucha jest zawsze włączony przed startem - włączam go zawsze po zakończeniu pracy pilarką i odłożeniu na półkę. Piła zawsze odpala bez problemu, ale po starcie mocno wyje, jakby wchodziła na wysokie obroty, szybko więc muszę zwolnić hamulec łańcucha, a wówczas łańcuch samoczynnie się obraca po prowadnicy - mimo że cały ten czas nie dotykam dźwigni gazu. Dopiero kiedy dodam trochę gazu i następnie puszczę dźwignie gazu, piła wchodzi na normalne obroty i łańcuch przestaje się obracać na biegu jałowym. Dzieje się tak tylko przy starcie, przy zimnym silniku.

Martwi mnie trochę to, że łańcuch bezpośrednio po starcie obraca się, zaś jeśli odpalam piłę - zgodnie z instrukcją z włączonym hamulcem, to czy hamulec nie ulegnie uszkodzeniu, skoro wysokie obroty przy starcie wymuszają poruszanie się łańcucha po prowadnicy?

Na koniec dodam tylko, że przy poprzedniej pilarce nie zauważyłem tej zależności, nawet jeśli miałem problem typu - łańcuch obracał się na biegu jałowym, to po starcie, nawet na zimnym silniku, łańcuch nie obracał się na prowadnicy.

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: wojtek1234321 » 18 paź 2019, 21:46

A ja mam takie (może naiwne) pytanie - od kiedy to odpala się piłę z "zahamowanym" łańcuchem?
Jak zaciągasz ssanie przy odpalaniu zimnej piły to i automatycznie zwiększają się obroty, po naciśnięciu "cyngla" gazu ten "automat" większych obrotów się rozłącza i piła wchodzi na wolne, normalne obroty. Łańcuch ma prawo się kręcić wtedy po rozruchu, tak to już jest "urządzone".
Ostatnio zmieniony 18 paź 2019, 21:56 przez wojtek1234321, łącznie zmieniany 1 raz.

MarcinZZ
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:15
Imię: Marcin

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: MarcinZZ » 18 paź 2019, 21:56

Postanowiłem stosować się do instrukcji Oleo, a tam panowie mówią o tym, by przed uruchomieniem pilarki załączyć hamulec łańcucha...W praktyce wcześniej nigdy nie zwracałem na to zbytniej uwagi...

MarcinZZ
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:15
Imię: Marcin

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: MarcinZZ » 18 paź 2019, 22:05

Postanowiłem stosować się do instrukcji Oleo, a tam panowie mówią o tym, by przed uruchomieniem pilarki załączyć hamulec łańcucha...W praktyce wcześniej nigdy nie zwracałem na to zbytniej uwagi...
wojtek1234321 pisze:
18 paź 2019, 21:46
A ja mam takie (może naiwne) pytanie - od kiedy to odpala się piłę z "zahamowanym" łańcuchem?
Jak zaciągasz ssanie przy odpalaniu zimnej piły to i automatycznie zwiększają się obroty, po naciśnięciu "cyngla" gazu ten "automat" większych obrotów się rozłącza i piła wchodzi na wolne, normalne obroty. Łańcuch ma prawo się kręcić wtedy po rozruchu, tak to już jest "urządzone".
Ok, to oczywiście rozumiem, tylko właśnie zastanawia mnie po co instrukcja mówi o załączeniu hamulca przed odpaleniem, i po drugie czy przy takim uruchomieniu, zgodnie z instrukcją,, hamulec "nie dostanie w kość" nawet przez tę krótką chwilę.

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: wojtek1234321 » 18 paź 2019, 22:12

MarcinZZ pisze:
18 paź 2019, 21:56
a tam panowie mówią o tym, by przed uruchomieniem pilarki załączyć hamulec łańcucha...
Byśmy się dobrze zrozumieli "załączyć" czyli "zahamować" łańcuch? Czy może sprawdzić i tak ustawić hamulec aby nie hamował łańcucha? Prawie to samo, ale "prawie" to ogromna różnica.
Popatrz sobie co na ten temat mówi instrukcja Husqvarny (ten obrazek ze strzałką i pierwszy punkt uruchamiania zaznaczony ramką). Ci panowie z Oleo-mak to na pewno super serwisanci, jeżeli cała firma i ich punkty serwisowe tak działają to gratuluje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

MarcinZZ
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:15
Imię: Marcin

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: MarcinZZ » 18 paź 2019, 22:20

Instrukcja mówi o przesunięciu dźwigni hamulca do przodu, w stronę prowadnicy przed uruchomieniem, załączyć czyli włączyć hamulec przed uruchomieniem, wyłączenie hamulca ma nastąpić dopiero po uruchomieniu silnika, następnie należy odczekać kilka sekund przed naciśnięciem dźwigni gazu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: wojtek1234321 » 18 paź 2019, 22:28

No super instrukcja, pierwszy raz się spotykam z takim czymś, może "chińczyk" który produkuje te Oleo-maki źle przetłumaczył?
Ja ci radzę, stosuj się do tej instrukcji którą wyżej wstawiłem, a tą co masz umieść tam gdzie powinna się znajdować, czyli w "wychodku", tak jak dawniej nazywali ten przybytek.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2019, 22:31 przez wojtek1234321, łącznie zmieniany 1 raz.

MarcinZZ
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:15
Imię: Marcin

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: MarcinZZ » 18 paź 2019, 22:31

Z tego co pamiętam, to np. instrukcja Stihl ms261 mówi to samo co Oleo...

Ok będę się stosował :) bo wolę nie ryzykować awarii.

Pytanie jak takie kilkukrotne odpalenie wpłynęło/wpłynie na żywotność hamulca...

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: Troku » 18 paź 2019, 22:45

Błąd jest w instrukcji obsługi Olka i to odkąd pamiętam. Nie uruchamiamiamy pilarki na załączonym hamulcu tylko po zgaszeniu go zalaczamy
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Trebron
Stały bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 28 kwie 2018, 16:33
Imię: Norbert

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: Trebron » 19 paź 2019, 8:51

Wtrące się ;)
.Popdczas szkolen BHP jak i osobiscie stosuje odpalenie pilarki z załaczonym hamulcem.



Bezpiecznej pracy

wladek66

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: wladek66 » 19 paź 2019, 9:14

Troku pisze:
18 paź 2019, 22:45
Błąd jest w instrukcji obsługi Olka i to odkąd pamiętam. Nie uruchamiamiamy pilarki na załączonym hamulcu tylko po zgaszeniu go zalaczamy
Zgadzam się z Trokiem kolego jeszcze jedno tam jest tak zwane pół sannie zobacz sobie na sucho po dodaniu gazu słychać takie kliknięcie i pilarka chodzi dopiero na biegu jałowym przeczytaj instrukcję naucz się odpalać maszynę

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: wojtek1234321 » 19 paź 2019, 9:22

Moja stara Huska 257 do tej pory (po wymianie sprzęgła i naprawie hamulca) nie ma szans na odpalenie na "zaciągniętym" hamulcu. Po prostu próbuje zapalić i ją dławi, a gdybym przytrzymał na obrotach, na gazie to po chwili dym ze sprzęgła. Więc to odpalanie "na hamulcu" to coś nie tak. Druga sprawa cały czas przy "szkoleniu" po zakupie piły (nie pierwszej i niejednej) uczono mnie (chociaż mnie znają i wiedzą że to nie pierwsza maszyna, ale procedura taka że musi być szkolenie") że należy w pierwszej kolejności zwolnić hamulec i aby być pewnym że to zrobiliśmy sprawdzić czy łańcuch się obraca.
Więc jak to jest z tym "odpalaniem" skoro fachofcy radzą odpalać na hamulcu, kto ma rację?

Trebron
Stały bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 28 kwie 2018, 16:33
Imię: Norbert

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: Trebron » 19 paź 2019, 9:38

Większosć sprzetu szkoleń kursów jest robiona dla pracownikow lesnych komunalnych , kto ma racje raczej szkolący , nie wypbrazam sobie sytacji kiedy podczas pielegnacji młodnika w krórym jest czasami naprawde ciasno odpalam pilarke ze zwolnionym hamulcem

Henry58
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 29 sty 2015, 19:58

Re: Oleo Mac GS 411 - wysokie obroty po uruchomieniu pilarki

Post autor: Henry58 » 19 paź 2019, 12:56

Witam. Panowie , bezpieczeństwo w pracy ponad wszystko, z prostego powodu nie ma do nas części zamiennych. Hamulec załączamy zawsze podczas odpalania pilarki czy na ssaniu czy nie. Jest jeszcze jedna ważna sprawa , w ten sposób sprawdzamy prawidłowe działanie hamulca pilarki ,co jest bardzo ważne. W każdej instrukcji STIHLA jest procedura odpalania pilarki, również na szkoleniu jest o tym mowa.

z poszanowaniem

Henry 58.

ODPOWIEDZ