Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Dział poświęcony maszynom Oleo-Mac

Moderator: Moderatorzy

eso
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 lip 2016, 7:25

Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: eso » 18 maja 2017, 8:24

Witam,
szukam jakiejś dobrej głowicy do mojej kosy.
Chciałbym teraz wypróbować coś z szybkim montażem żyłki.
Czy http://www.myoleo-mac.com/en/oleomac/ac ... tal-knob-2 sprawdzi się w tym modelu ?
Do głowicy założyłbym żyłkę duoline 2,7mm Oregon

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: Kamilos » 18 maja 2017, 11:53

Możesz ją przetestować, ja miałem starszą wersję EASY LOAD z szybkim ładowaniem i nie polecam tego, żyłka blokowała się w szpuli (grzała się) i nie chciała wyskakiwać, od zeszłego sezonu używam zwykłej TAP&GO i jest to wg mnie najodpowiedniejsza głowica do tej kosy. Natomiast może ta nowsza jest lepiej dopracowana i nie występuje ten problem, ale żeby się przekonać trzeba to sprawdzić.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

kleofas
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 18 maja 2017, 13:49

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: kleofas » 18 maja 2017, 19:56

Witam, aż się zarejestrowałem, żeby odpisać ;-)
kupiłem ok. 5 litrów mieszanki temu taką głowicę jak pokazałeś ale w uboższej wersji z plastikowym spodem (Oleomac easy-load 130mm) za ok 75pln
Pracuję na chińczyku BC 43 i jestem zachwycony - żyłka najtańszy kwadrat 2,7mm na jednym nawinięciu koszę już 3 zbiornik (na oryginalnej chińskiej odwrotnie - 3 nawinięcia na 1 zbiornik)
Nigdy nie rozwija się przypadkowo, znakomicie wyważona i ciężka, stabilizuje obroty chińczyka. Dotychczas się nie zacięła, nawijanie to sama przyjemność.
Moja ma na spodzie takie wcięcie, że można nawijać kluczem do świec.
mam porównanie do huskwarnowskiej superauto II i powiem, że na pewno nie gorsza
o taka: https://images-eu.ssl-images-amazon.com ... aelW3L.jpg

eso
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 lip 2016, 7:25

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: eso » 22 maja 2017, 5:52

Dzięki koledzy za pomoc, kupię i sprawdzę co jest warta ta głowica.

kristofer37
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 08 maja 2016, 9:33
Imię: Krzysztof

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: kristofer37 » 25 cze 2017, 16:24

Kupiłem nową oryginalną głowicę (taka w której przeciąga się żyłkę) jestem zadowolony, tylko zauważyłem, że żyłka mi za szybko idzie, stwierdzam, że chyba jest słaba sprężyna, próbowałem włożyć na chwilę ze starej głowicy, ale ona jest znów za mocna, nie chce się rozwijać żyłka, może jakieś podpowiedzi dotyczące ww. problemu ?

eso
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 lip 2016, 7:25

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: eso » 07 sie 2017, 12:28

eso pisze:Dzięki koledzy za pomoc, kupię i sprawdzę co jest warta ta głowica.


Po paru koszeniach stwierdzam, że głowica jak i sama żyłka sprawdziły się.
Brak problemów z blokowaniem się żyłki (sklejanie).
Sama żyłka wystarcza mi na dłużej niż wcześniejsze okrągłe i gwiazdki Greenline Oleo-Mac

przemprzem
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2017, 12:04

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: przemprzem » 19 maja 2019, 10:05

Witam. Mam kosę Sparta 37 i po 10 latach wytarła się dosłownie od spodu głowica żyłkowa - jakaś włoska, niestety nie mogłem już jej znaleźć. Testowałem przez 5 minut jakiegoś chińczyka, ale dosłownie nie dało się kosy utrzymać dłużej niż 5 minut - bicie masakryczne, po niezłych przebojach w sklepie udało mi się odzyskać kasę.

No to postanowiłem kupić coś "porządnego". Podjechałem do serwisu Oleomac i gość mi polecił Głowica żyłkowa LoadGo ExtraLife 3.0 mm .118" do kos Oleo Mac 63129015. Łatwe nawijanie żyłki, da się dokupić części zamienne - ok.

I teraz do rzeczy - nie da się nią pracować. Kupiłem całą szpulę żyłki Stihl 2,7 mm kwadrat i kurde - spieka się dosłownie w tej głowicy. Druga sprawa to jest taka, że żyła dosłownie się mota przy nawijaniu. Są dwa rzędy w tym bębenku, ale co z tego, jak żyłka się nawija na ten dolny. Nawijam ok 4 m żyłki. Dramat - 5 minut koszenia i trzeba się bujać z rozbieraniem głowicy i od nowa. Nawet kupiłem nowy bębenek bo - 30 zł. I nic - to samo. 1 raz na 10 uda się nawinąć żyłkę, że jest na obu rzędach, ale i tak połowa żyłki - ta od spodu - jest pomotana.

Do testów kupię jeszcze żyłkę okrągłą. Ale o ile spiekanie się żyłki to może i żyłka winna (no ale kurde Stihl, a nie sznurek do bielizny!) to już motanie się żyłki przy nawijaniu to raczej wina głowicy. Ten kołnierz który oddziela rzędy bębenka powinien mieć większą średnicę, żeby żyłka przy nawijaniu nie zsuwała się z górnego na dolny tor bębenka. ALBO w ogóle nie powinny być tego wewnętrznego kołnierza - to sprawdzę, bo mam ten stary kołnierz to usunę ten kołnierz wewnętrzny.

W poniedziałek zadzwonię do Victusa. Jeśli nic z tym się nie da zrobić to chyba kupię głowicę Shindawa - warto? Kilku sprzedawców polecało, ale żeby znowu nie wtopić bo ktoś ma dobrą marżę na czymś.

Poniżej zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: retronix » 19 maja 2019, 10:55

Mam jaj 6 lat i nie narzekam, żyłka tylko okrągła, kwadrat stihl to tragedia chyba że namoczysz wcześniej

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: Tornado » 19 maja 2019, 11:12

Dlaczego żyłka kwadrat to .. tragedia.. Ja używam tylko tego "kwadratu", bo jest bardziej agresywna w koszeniu. Nie mam żadnego problemu z nią..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: retronix » 19 maja 2019, 11:55

Do tej głowicy daje się tylko okrągła

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: Kamilos » 19 maja 2019, 14:31

W ogóle najmniej problemu sprawiają żyłki okrągłe bo nie grzeją się tak w głowicy, natomiast ja nie jestem zwolennikiem głowic szybko ładowanych same problemy z zacinającą się żyłką w głowicy, najlepsza jest zwykła tap&go.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: Troku » 19 maja 2019, 19:06

przemprzem pisze:
19 maja 2019, 10:05
Witam. Mam kosę Sparta 37 i po 10 latach wytarła się dosłownie od spodu głowica żyłkowa - jakaś włoska, niestety nie mogłem już jej znaleźć.
W każdym autoryzowanym serwisie Oleo-Mac możesz ją dostać bądż zamówić.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

przemprzem
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2017, 12:04

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: przemprzem » 19 maja 2019, 21:26

Co do klejenia się żyłki to może żyłka winna.

Ale widać na zdjęciach, że już samo nawijanie jest źle - a to już raczej nie wina żyłki. Przelotki w zewnętrznej części głowicy są na poziomie dolnego toru dlatego też albo żyłka idzie tylko na dolny tor, albo idzie początkowo na oba, ale i tak w pewnym momencie się zasuwa z górnego na dolny i się plącze.

Jutro kupie jakąś żyłkę okrągłą i zobaczę.

Stara glowica to było Arnetoli 396 rc https://www.arnetolimotor.it/product_in ... cts_id=532 nawet są części do nich - tylko kto tym handluje w PL? Głowica była bezproblemowa przez kilka dobrych lat - wytarła się ta czerwona część. Na dodatek śruba była wklejana fabrycznie i cała górna część dolegała do piasty głowicy kosy - żadnych adapterów = zero drgań.

Kto ma tego oleomac może nawinąć żyłkę i rozpołowić głowice i pokazać zdjęcie? Już próbowałem dociskać bardziej to zielone pokrętło - no ale to jeszcze gorzej bo wtedy bardziej się "preferuje" dolny tor.

Ile żyłki nawijacie na raz - 2.7 mm ok 4 metry nawijam. Deko mało mi się wydaje, no ale wiecej żyłki nie wejdzie jak połowa szpuli - górny tor - pozostaje pusty.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: Tornado » 20 maja 2019, 0:46

Ja mam sthila Fs 260 i szpulę/głowicę oryginalną do niej dedykowaną. Nawijam żyłkę 3,o kwadrat i wszystko jest okey.. Kosa pracuje wyśmienicie..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

kleofas
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 18 maja 2017, 13:49

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: kleofas » 20 maja 2019, 9:01

u mnie nawija się na górną i dolną szpulę mniej więcej równo; na kanciastych żyłkach potrafi się trochę skleić (nie moczę z zasady - problem logistyczny);
po sklejeniu rozbieram i nawijam ręcznie i jest OK; staram się też pilnować zużycie żyłki (jak za długo nie wypuszcza to robę "tap" w ziemię)
Mieści mi się na szpulę ok 5-6m żyłki 2.7 (wg producenta 7m ale nie da się)

cosi
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 31 paź 2018, 8:22
Imię: Tomasz

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: cosi » 20 maja 2019, 11:38

a ja najbardziej miło wspominam glowice husqvarna T25
teraz używam Stiga i będę nią kosił aż sie rozleci gdyż śruba nie trzyma obudowy i aby ją odkręcić trzeba dokonać destrukcji obudowy --- nie polecam husqvarna była o wiele wytrzymalsza

przemprzem
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2017, 12:04

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: przemprzem » 06 cze 2019, 9:25

Kupiłem jakąś inną żyłkę chińską 2,4 mm okrągłą - tak samo się źle nawijała.
Obrazek

Nie mając nic do stracenia wziąłem jeden z bębenków i go wykastrowałem z tego środkowego kołnierza. Teraz wchodzi więcej żyłki - ok 6 metrów, ale i tak się deko mota, ale "statystycznie" rzadziej. Trochę upierdliwe jest przeciąganie żyłki, ale w sumie to szybko się ją rozbiera do przewlekania - później ją składam i "kręcę" żeby nawinąć żyłkę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety ta żyłka Stihl 2,7 kwadrat to jakaś porażka. Klei się (spieka) niemiłosiernie. Nie idzie pokosić dłużej zwłaszcza jak są jakieś przeszkody, bo co chwila się okazuje, że koszę jedną żyłką bo druga się spiekła i nie wychodzi.

Obrazek
Obrazek

Z tego co czytam to można żyłkę namoczyć, choć jakoś nie ogarniam - co ma woda do PCV?

W najbliższym czasie mam do testów:
- stihl 2,4 okrągła
- oregon OREGON FlexiBlade

Zobaczymy co wyjdzie.

Mam drugą podkaszarkę Stihl FS38 z głowicą (jak patrzę po fotkach w necie) Autocut C 5-2 i tutaj nic się nie dzieje - jakaś chińska żyłka i nie ma problemu ze spiekaniem się czy "krzyżowaniem" przy nawijaniu.

A co do tej głowicy Olemac LoadGo - deko kiepska jest na nierówny teren. Zamiast robić spód jak "spodek" to zrobili trapez - i co jakaś nierówność to zamiast się "prześlizgnąć" to głowica ryje.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Oleo-Mac Sparta 440T - nowa głowica

Post autor: Kamilos » 06 cze 2019, 13:05

Namoczenie żyłki pomaga, robi się bardziej elastyczna, nie grzeje się tak i na dłużej starcza i co ważne łatwiej wyskakuje z głowicy, ja mam cały czas namoczoną w wiaderku.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

ODPOWIEDZ