Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Moderator: Moderatorzy

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Post autor: Moreno » 04 lut 2015, 22:05

Witam wszystkich zainteresowanych ;)

Wiele osób zastanawia się czy warto nabyć łańcuch picco duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi. Kosztuje on prawie 4-kroć ceny zwykłego łańcucha (o tej samej długości), więc to jednak spory wydatek jak za jeden podzespół.
Być może spotkaliście się z opinią, że takiego łańcucha nie trzeba ostrzyć. ...sru tu tu tu pęczek drutu. :-) Nie ma, podkreślam, nie ma na świecie ostrza, które nigdy by się nie stępiło :-)

Ostrza w picco duro, w porównaniu do ostrzy w zwykłych łańcuchach, są faktycznie twardsze, więc jeśli chcemy piłować brudne i zapiaszczone drzewo, to taki duro będzie jak znalazł - można piłować nim przez kilka ładnych godzin bez ostrzenia, gdzie zwykły łańcuch potrzebowałby kilkukrotnego podostrzania. Ale...
Ostrza są bardzo kruche - wystarczy przez nieuwagę zaczepić o jeden mały kamień i ząb potrafi uszczerbić się kilka mm lub do połowy , a nawet cały odłamać.

Naostrzenie takich zębów wymaga użycia tarczy diamentowej.
Nie ma co próbować ostrzyć go zwykłą ściernicą - tarcza szybko się zużywa, a ostrze jedynie nabiera blasku i wciąż jest tępe :mrgreen:
Usługa naostrzenia picco duro w serwisie Stihl kosztuje 10zł, a w przypadku zwykłego - 5zł.

Kupując taki łańcuch musimy też liczyć się z tym, że silnik będzie miał ciężej. ...a ile ciężej?
Jako przykład: pilarka Stihl 025 z łańcuchem picco duro i z prowadnicą dł. 35cm będzie miała ciężej niż przy zwykłym łańcuchu o ostrzu pełne dłuto, i z prowadnicą 45cm.

A teraz kilka faktów o moim picco duro:
→ łańcuchem przepracowałem wypalając kilka litrów paliwa;
→ ostrzony był 1 raz;
→ 2 zęby były wymienione na nowe (bo poodpadały);
→ łańcuch bardzo szybko się wyciąga i już raz musiał być skracany bo napinacza nie wystarczało;
→ ogniwa łączące są na tyle wyheblowane od spodu, że zanim ostrzeniem zeszlifuję zęby do połowy to łańcuch sam się zerwie.

Obecnie tak wygląda "na żywo" - kliknij tutaj aby obejrzeć film

Moja sugestia dla potencjalnych nabywców łańcucha picco duro - kupcie 4 zwykłe łańcuchy :-)

Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów ;)

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Post autor: irukard » 09 lut 2015, 13:15

Tak to już jest z węglikiem wolframu. Twardy ale kruchy. Również moim zdaniem 4 zwykłe łańcuchy to zdecydowanie lepszy zakup niż jeden Picco Duro.

Kornik

Re: Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Post autor: Kornik » 16 lut 2015, 14:59

Robiłem kiedyś sporą ilość odziomków jodłowych o długości 2-3 metry i średnicy 30 -70 cm po zrywce wyciągarka na odległość 30- 40 metrów . Piłowaliśmy to w plastry po 35 cm i myślę że w tym przypadku taki łańcuch byłby niezastąpiony , zwykły wytrzymywał 2 -3 rzazy i trzeba było ostrzyć gdyż kłody były uje... w błocie i piasku.

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Post autor: Moreno » 16 lut 2015, 16:56

Ok, zależy ile masz tego zapiaszczonego drzewa. Ja miałem takiego ze 3 przyczepy 4,5 Tonowe.
Teraz mój picco duro leży nieużywany bo w czystym drewnie zwykłym łańcuchem o zębach typu pełne dłuto idzie znacznie lepiej i silnik ma nieco lżej. :)

Kornik

Re: Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Post autor: Kornik » 16 lut 2015, 17:44

Było tego że 100 -150 m/p , wyrobiliśmy ze 25 może 30 m/p bo mnie krew zalewała z cięciem tego

strysiu
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:04
Imię: Jacek
Lokalizacja: Paledzie / Poznań
Kontakt:

Re: Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Post autor: strysiu » 14 maja 2015, 22:50

Faktem jest ze od profesjonalnych użytkowników słychać opinie ze łańcuch w czystym drzewie (wiedzba dachowa) strasznie się muli i nie sprawdza co by potwierdzalo słowa moreno pozdrawiam
www.serwis-ogrodowy.pl
naprawiamy, pomagamy, z problemem nie zostawiamy ;)

Awatar użytkownika
Jacek_S
Stały bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 08 lut 2015, 17:35
Imię: Jacek

Re: Stihl Picco Duro - łańcuch ze spiekami węglikowymi (widiowy) - niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Post autor: Jacek_S » 15 maja 2015, 16:15

Posiadam taki,ale tylko do zadan specjalnych.Nie ma to jak zwykły łancuch pełne dłuto

Zablokowany