Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: irukard » 02 mar 2015, 20:32

Na początku słowem wyjaśnienia - bynajmniej nie chodzi mi o ostrzenie pilnikiem. Na warsztacie ostrzymy łańcuchy ostrzałkami elektrycznymi Oregon. Niestety ściernice i resztki łańcuchów dość mocno pylą. Macie może jakieś dobre patenty na utrzymanie czystości i zmniejszenie zapylenia przy pracy?

Byłbym wdzięczny za wszelkie pomysły, bo rozpylona ściernica, utleniona stal i chrom nie są najlepszym materiałem do oddychania.

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: Moreno » 02 mar 2015, 20:49

Proponuję zamontować niewielki lej, a do leja podłączyć odciąg. ...choć może nawet sama rura i zwykły odkurzacz by wystarczył? ;)

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: irukard » 03 mar 2015, 8:59

To też był mój pierwszy pomysł. Problem w tym, że odkurzacz jest głośny, robi spore zawirowanie powietrza i zużywa dużo prądu. Ostrzenie i tak jest mało opłacalnym dodatkiem, a dodatkowe 1-2kW, uczyni je jeszcze mniej opłacalnym.

Ostatnio pracowaliśmy w N2P nad specjalnym zbieraczem pyłu montowanym na ostrzałce. Koncepcja się rozwija, do tego najprawdopodobniej cichy wyciąg + filtr cyklonowy. Niemniej miałem nadzieję, na jakieś proste patenty, niezbyt przesadnie skomplikowane.

Zobaczymy, mamy drukarkę 3D, więc zrobimy kilka prototypów, popatrzymy który sprawdza się najlepiej i będziemy rozwijać koncepcję. Bo wizja czystej ostrzałki bez pyłu jest tego warta :)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: Tornado » 03 mar 2015, 17:32

Spróbuj "podpatrzeć" rozwiązania jakie są zastosowane w nowej generacji szlifierek oscylacyjnych, strugów , czy pił tarczowych lub kątowych. Zazwyczaj wykorzystuje się własny napęd urządzenia do odsysania opiłków,pyłów. Jednak takie rozwiązanie jest konstrukcyjnie mocno powiązane z "odsysaczem", co wcale sprawy nie ułatwia.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Zbysio
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 25 lut 2015, 21:36
Imię: Zbyszek

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: Zbysio » 03 mar 2015, 18:17

Hmmm a może prościej, Kawałek filcu nasączonego olejem lub wodą za szlifierką? + podobny pasek wklejony w osłonę tarczy.

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: irukard » 04 mar 2015, 14:43

Zbysio pisze:Hmmm a może prościej, Kawałek filcu nasączonego olejem lub wodą za szlifierką? + podobny pasek wklejony w osłonę tarczy.


Pomysł zacny, jakby się ostrzyło sporadycznie. Ale przy dużych ilościach trzeba by było to czyścić ze 2 razy dziennie. Poza tym taki filc nie wyłapie pyłu który unosi się w powietrzu.

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: Moreno » 04 mar 2015, 16:18

No to albo odkurzacz/odciąg albo maska na nos. Ja innych możliwości nie widzę.

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: irukard » 21 mar 2015, 11:56

Trochę trwało opracowanie i testowanie prototypów. Wynik na obecnym etapie jest zadowalający. Projekt zakładał odsysanie lotnych frakcji pyłu tak aby zmniejszyć zapylenie, plus możliwie największej ilości pyłu ciężkiego, tak aby w pomieszczeniu było jak najczyściej. Bo miks ściernicy, stali i chromu brudzi jak cholera.
Frakcje lotne lekkie (te które normalnie unosiłyby się w powietrzu) odsysa praktycznie wszystkie. Frakcje ciężkie - tak w 80-90%. W tej chwili mam zamontowaną 7 wersje prototypu i badam jak dobrze sobie radzi.

Prototypy drukowane są z biodegradowalnego materiału (poli kwasu mlekowego - PLA). Są mocne i wytrzymałe. Rozważamy zmianę na ABS, ale póki co PLA nie dało nam powodu do narzekania. W rękach nie jesteśmy w stanie tego połamać.

Miałem okazję się przekonać ile kasy i czasu zjadają badania i rozwój - a wydawało się to pozornie prostym tematem do zrobienia w 2 dni. Temat rzeka.

Jednostka separatora i odkurzacza jest w innym pomieszczeniu. Pracuję nad tym, aby włączała się automatycznie. Trójnik na połączeniu rur, ma wstawiony zawór, który pozwala przełączać ciąg pomiędzy jedną a drugą ostrzałką. Tak więc problem zapylenia przy ostrzeniu łańcuchów mamy chwilowo rozwiązany. Pracuję nad lepszym oświetleniem (led zamiast żarówki 15W) - docelowo chciałbym mieć w tym miejscu około 400lm. Wszystko po to aby komfort pracy przy tej dość niewdzięcznej robocie podnieść do maksimum.

I powiem Wam, że posiadanie drukarki to błogosławieństwo. Gdyby ktoś był zainteresowany podobnym rozwiązaniem to służę radą lub gotowym produktem. Obecna wersja jest kompatybilna z ostrzałką Oregon 519789 i jej wcześniejszą wersją 32653A czyli Tecomec Jolly.

Prace badawczo-rozwojowe w dalszym ciągu będziemy kontynuować, tak aby stworzyć gotowy system: wyciągi, zawory, rury, separator z odkurzaczem, system automatycznego sterowani. Bo szczerze, szukanie tych wszystkich drobiazgów oddzielnie, to droga przez mękę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: Moreno » 21 mar 2015, 15:08

...a nie mówiłem? :P

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Problem pyłu przy ostrzeniu łańcuchów

Post autor: irukard » 21 mar 2015, 18:15

Moreno pisze:...a nie mówiłem? :P


To nie jest ot taki sobie lejek, zwykły odkurzacz bez separatora to ryzykowna sprawa.

Zablokowany