Jaka benzyna do pilarki, E10 czy E5?

Pilarki spalinowe, elektryczne problemy z wyborem, problemy techniczne

Moderator: Moderatorzy

ajednak
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2021, 6:57
Imię: Kacper

Jaka benzyna do pilarki, E10 czy E5?

Post autor: ajednak » 24 sty 2024, 14:35

Cześć,
podzielę się, możesz komuś się przyda:

na początku roku na stacjach benzyna 95 oktanowa E5 (max 5% etanolu) została zastąpiona benzyną 95 E10 (max 10% etanolu). Benzyna 98 oktanowa pozostała bez zmian (max 5% etanolu). Według instrukcji Husqvarny czy Stihla można do nich lać benzynę o zawartości do 10% etanolu. Zastanawiałem się, czy jest jednak jakaś różnica między E5 a E10, czyli czy mając wybór, któraś jest lepsza. Zapytałem o to szwedzką Husqvarnę. Odpowiedzieli, że paliwo o większej zawartości etanolu (E10) trochę podnosi spalanie (liczba oktanowa jest tu bez znaczenia, chodzi o większą ilość tlenu w benzynie wynikającą z większej ilości etanolu), ponadto etanol jest agresywny wobec gumowych elementów gaźnika, uszczelek itp., więc benzyna E5 (98 oktanowa w Polsce) jest trochę lepszym wyborem, choć E10 jest oczywiście dopuszczalna. Jeszcze lepszych wyborem jest specjalna benzyna alkilowa (np. Aspen 2 czy firmowe mieszanki Stihla, Husqvarny), ale ona jest w Polsce chyba nieosiągalna.


Odpowiedź jaką otrzymałem ze Szwecji:
As you rightly say both 95 (E10) and 98 (E5) works fine with all our Husqvarna products. With your 550 XP, the carburator will adjust electronically (Auto Tune) to the quality of fuel mixture that you choose to fill up your tank with. Due to slightly more oxygen in the fuel you will need a little bit richer fuel mixture with E10 than E5. This also means the fuel consumption will be a little bit higher with E10 fuel. Ethanol can be a bit more agressive to rubber parts in carburator, gaskets etc so yes, Petrol 98 can be the better choice if you don´t have Alkylate Petrol as a choice.

Rolnik109
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 sty 2022, 19:37
Imię: Tomek

Re: Jaka benzyna do pilarki, E10 czy E5?

Post autor: Rolnik109 » 25 sty 2024, 1:40

Wow! Świetna robota i podziękowanie z mojej strony :) będę tankował 98:)

JGO
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 09 sie 2020, 15:25
Imię: JGO

Re: Jaka benzyna do pilarki, E10 czy E5?

Post autor: JGO » 03 lut 2024, 16:02


ODPOWIEDZ