Mieszanie olejów do łańcucha

Pilarki spalinowe, elektryczne problemy z wyborem, problemy techniczne

Moderator: Moderatorzy

Alasdair
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 cze 2021, 10:45
Imię: Andrzej

Mieszanie olejów do łańcucha

Post autor: Alasdair » 23 cze 2021, 18:59

Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące mieszania olejów do prowadnic i łańcuchów.
Opcja szukaj wywala milion tematów z hasłami >mieszanka<>olej<>prowadnica< są to chyba najczęściej używane zwroty na tym forum, jednak w żadnym z tematów nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie.
Mianowicie, po dwóch sezonach pracy trzema piłkarkami (jedna spalinowa, dwie elektryczne) zostało mi trochę resztek olejów do prowadnic, jakiś Eko-pil biodegradowalny, jakaś Makita biodegradowalna, jakiś noname dodany oryginalnie do jednej z elektrycznych pilarek na start. Wszystkiego po jakieś 100-200ml. Czy mogę to wszystko zlać do jednej butelki i zużyć? Te biododatki nie pogryzą się, czy lepiej najpierw do pilarki wlać jeden olej, wyślizgać go, jak się skończy wlać drugi, wyślizgać i tak każdy kolejny?(wtedy proporcje będą na kilka/kilkanaście ml resztki w zbiorniczku i układzie pod 200ml innego więc ewentualna reakcja będzie bez skutków ubocznych). Co na ten temat myślą fachowcy z forum?
Pozdrawiam

marcin_li
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 16 mar 2020, 14:47
Imię: Marcin

Re: Mieszanie olejów do łańcucha

Post autor: marcin_li » 24 cze 2021, 9:44

Nie wypowiem się jako fachowiec czy teoretyk, ale jako praktyk.
Piła spalinowa Dolmar, pilarka elektryczna Sterwins. Co jakiś czas kupuje jakiś olej do prowadnic, zależy co jest dostępne akurat na stacji / w sklepie. Zdarzało się że oleju do prowadnicy zabrakło i dolewałem dowolny silnikowy /przekładniowy jaki miałem pod ręką. Nie raz je mieszałem i nigdy nic złego się nie zdarzyło, nic się nie wytraciło z oleju bio, nie robiły się gluty.

Radek_sdz
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 10 gru 2018, 22:14
Imię: Radek

Re: Mieszanie olejów do łańcucha

Post autor: Radek_sdz » 24 cze 2021, 10:32

Ja słyszałem że może być "kazdy" tylko żeby nie był już przepalon "spracowany"

kosiarkowy
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 24 maja 2020, 13:02
Imię: Grzegorz

Re: Mieszanie olejów do łańcucha

Post autor: kosiarkowy » 24 cze 2021, 20:12

Użyłem kiedyś oleju przepracowanego silnikowego bo mi został ;) i chciałem zobaczyć co się stanie.
Zdecydowanie odradzam, nie działa, nie smaruje, zatyka smarowanie bo od razu tworzy z pylem z cięcia maź, która wszystko oblepia.
Lubię zapach skoszonej trawy o poranku

kosiarkowy
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 24 maja 2020, 13:02
Imię: Grzegorz

Re: Mieszanie olejów do łańcucha

Post autor: kosiarkowy » 24 cze 2021, 20:17

@Alasdair odpowiadając na twoje pytanie.

Nalej niewielka ilość(np. po 20 ml) z każdego do jednego pojemnika, dobrze wymieszaj i się przekonasz.
Ale ogólnie bym się tym nie przejmował.
Lubię zapach skoszonej trawy o poranku

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mieszanie olejów do łańcucha

Post autor: Troku » 29 cze 2021, 23:33

Do smarowania prowadnicy i łańcucha nie powinno się kategorycznie używać oleju przepracowanego lub hydraulicznego, pierwszy załatwi pompę oleju w trymiga a drugi będzie pienił się nie smarując. Proponuję dedykowane oleje do prowadnic bądź oleje silnikowe np. SAE30 lub podobne.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ODPOWIEDZ