Pilarka - co kupić i o jakich parametrach

Pilarki spalinowe, elektryczne problemy z wyborem, problemy techniczne

Moderator: Moderatorzy

Pafnucy
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2020, 8:44

Pilarka - co kupić i o jakich parametrach

Post autor: Pafnucy » 09 lis 2020, 14:57

Noszę się z zamiarem zakupu piły spalinowej (łańcuchowej). Będzie używana do "prac okołodomowych" - głównie do cięcia opału - wycinka drzew na opał w lesie (głównie sosna), następnie pocięcie do postaci "opałowej".

Pytanie:

Jaka długość prowadnicy najlepiej sprawdzi się do takich prac?
Jaka moc będzie optymalna?
Co myślicie o piłach Hecht, NAC, ewentualnie jakieś propozycje? - raczej celuję w zakres cenowy poniżej 1000 zł?
Na co uważać w kontekście późniejszych problemów z serwisowaniem (nie wiem np. że prowadnice 40cm są powszechnie serwisowalne - a 55 to już wielki problem, ewentualnie problemy z zakupem określonego typu łańcuchów, prowadnic części etc)? Np. łańcuch .325 warto, 1/4" zdecydowanie nie . Innymi słowy - w co nie warto "się pchać" bo potem będą problemy.

Albo inaczej (do doświadczonych użytkowników) - gdybyś kupował dla siebie pilarkę - na co zwróciłbyś uwagę i czym się kierował?

elkrecik
Stały bywalec
Posty: 385
Rejestracja: 01 kwie 2015, 17:58
Imię: Krzysiek

Re: Pilarka - co kupić i o jakich parametrach

Post autor: elkrecik » 09 lis 2020, 15:23

Witam, do prac przydomowych celuj w maszynę o mocy około 3KM. Nie podałeś jakiej zwykle średnicy masz drzewa w lesie. W przedziale 1000 zł ciężko będzie znaleźć duży wybór, maszyny Makity, Stihla, Shindaiwa będą niestety wyżej te granicy. Patrząc na promocje jesienne może warto zapłacić więcej ale kupić na raty? Szukaj maszyn z bliskim serwisem o dobrej opinii. Hechta i Nac-a odpuscilbym sobie: przy maszynach większych producentów każdą najmniejszą część masz skatalogowaną i nie ma problemu z jej zamówieniem, przy chińskich "klonach" jest to problematyczne. Ja do prac przydomowych używam Stihla 251 z prowadnicą 40 cm i jestem bardzo zadowolony, chociaż patrząc jak wywindowano jego cenę to do maszyn konkurencji, to jego cena jest obecnie mocno przesadzona. Patrz na wagę maszyny- już pisałem to wcześniej- Stihl który posiadam to idealny kompromis wagi do mocy, kolejne pilarki jakie posiadam czyli 2 x Dolpima i Makita 6100 mimo dużej mocy nie nadają się do pracy przy czyszczeniu i lekkich pracach domowych (dosłownie "urywają" ręce).

ODPOWIEDZ