Olej do prowadnic - debata otwarta

Pilarki spalinowe, elektryczne problemy z wyborem, problemy techniczne

Moderator: Moderatorzy

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Moreno » 28 sty 2015, 13:14

Witam wszystkich.

Obecnie używam oleju Veco vexol super, ale mam już praktycznie rezerwę i na pewno w tym roku będę musiał kupić kolejny.
Olej Veco polecili mi w sklepie, w którym kupowałem pilarkę. Generalnie nie narzekam na niego, ale może są jakieś lepsze oleje? ...i niekoniecznie droższe?

Od razu mówię, że najbardziej pożądane dla mnie będą opinie użytkowników, którzy stosowali kilka rodzajów i marek olejów, i mogą je obiektywne porównać.

Pozdrawiam. ;)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 28 sty 2015, 15:56

Witam ja używam pilarola, lub mieszanki różnych olei od dwusuwów z pilarolem lub innych silnikowych, zależy co jest pod ręką, ale przeważnie idzie pilarol.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Moreno » 28 sty 2015, 16:22

A jak ma się pilarol do veco? Jak z lepkością (pot. gęstością) i jak ze smarowaniem - lepszy czy gorszy?
I jak jeszcze z osadzaniem się olejowego skwaru na bębenku sprzęgła - jest lepiej czy gorzej?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 28 sty 2015, 17:51

Wydaje mi się, że nie ma sensu rozkmniać aż tak bardzo tego, olej jak olej ważne by był, wydaje mi się, że pilarol jest ok żadnych niepokojących zachowań nie stwierdziłem, jedynie latem może być ciut za rzadki,, ja ostatnio ciąłem olszynę to było wszystko ok nawet za dużo go nie zużyłem.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Moreno » 29 sty 2015, 10:08

Ja mam trochę inne zdanie. :) Dla mnie (a raczej dla mojej pilarki) lepkość oleju ma znaczenie, ponieważ ona nie ma regulacji pompki olejowej, więc jeśli olej jest gęstszy, to siłą rzeczy na prowadnicę idzie go mniej. A jeśli jest za gęsty to jest niedostatek w smarowaniu i wiecie co dalej. :)

...ale ok, wypróbuję tego pilarola. Kupię litr i sie zobaczy co to to :)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 29 sty 2015, 10:12

No tak, ale pilarol nie jest za gęsty.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: irukard » 29 sty 2015, 16:31

My w firmie stosujemy Makita Biotop (drogi, ale biodegradowalny). Pilarze w lasach używają i chwalą Ekopil, bo biodegradowalny i niezłe właściwości smarne. Reszta ludzików najczęściej GreenOil - bo tani. Veco Vexol jest dla nas spalony za wpadkę z olejem który zjadał stop magnezu.

Awatar użytkownika
Husqvarna
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 25 sty 2015, 2:08
Imię: Patryk
Lokalizacja: Podkarpacie - Krosno
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Husqvarna » 29 sty 2015, 20:31

Ja testowałem wiele olei do smarowania łańcucha ale najlepszy dla mnie to Stihl Forest Plus , w bańkach 5l cena 51zł , Pozdrawiam
Człowiek, który zgadza się ze wszystkim, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.
___________________________________________________________________________________________________

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: irukard » 30 sty 2015, 9:18

No Makita Biotop 5L do tanich nie należy, ale jest śliczny :) Zarówno wizualnie, jak i ekologicznie. Poza tym dobrze smaruje prowadnicę. Przez jakiś czas mieliśmy Biotopa w promocji po 35zł / 5L. Normalnie cena powyżej 50 zł.

Kornik

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kornik » 30 sty 2015, 10:15

Osobiście używam od pewnego czasu ForestPlus fiirmy Stihl ....... jestem bardzo zadowolony z tego oleju , gdyż znacznie wydłuża żywotność układu tnącego.
Cena nie zachęca do zakupu gdyż kosztuje około 50 zeta za 5 litrów ale przyjemności kosztują .

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Moreno » 30 sty 2015, 10:38

Jeśli wziąć pod uwagę dłuższą żywotność łańcucha i prowadnicy, zgodnie z tym co mówisz, to suma sumarum wychodzi raczej taniej niż w przypadku stosowania tańszego (gorszego) oleju + częstszej wymiany podzespołów na nowe. :)
Ok. Kupię tego Foresta. ...skoro pilarke mam Stihl i olej do mieszanki też Stihl, to niech olej do łańcucha też będzie Stihl żeby nic sie nie "gryzło". :P

Kornik

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kornik » 30 sty 2015, 10:45

Pracowałem na różnych olejach .... nie będę żadnego ganił ani chwalił . Mam tylko swoje zdanie wypracowane na podstawie praktyki.

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Moreno » 30 sty 2015, 11:07

Skoro nie będziesz żadnego ganił ani chwalił to po co piszesz w tym temacie? Przecież autor (czyli w tym przypadku ja :D ) prosił o opinie użytkowników, którzy mieli od czynienia z kilkoma olejami i mogą je ze sobą porównać, czyli powiedzieć, który ich zdaniem jest lepszy a który gorszy.

Osobiście nie mam nic do Ciebie Kornik i szanuję Twoje zdanie w Twoim pierwszym poście, ale Twoja druga wypowiedź nie wnosi nic do tematu.
W celu zachowania treściwości oraz ładu i składu, proszę Admina o usunięcie tej wypowiedzi oraz tej poprzedzającej :)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 30 sty 2015, 11:27

Wydaje mi się, że do domowego użytku tj przygotowanie drewna na opał nie odczuje się żadnej różnicy stosując pilarol czy jakiś zwykły olej silnikowy, nie ma sensu tego rozpatrywać aż tak bardzo, najważniejsze by olej był, to nie silnik gdzie są wielkie wymagania dotyczące jakości i lepkości po prostu ma to być olej do łańcucha i przeważnie każdy silnikowy się nadaje.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Kornik

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kornik » 30 sty 2015, 11:42

To nie silnik ...... tylko zestaw tnący ........... który też ma swoje wymagania odnośnie prawidłowego smarowania . A prawidłowe smarowanie wpływa na żywotnośc tego układu , niestety ale dla mnie jest różnica czy wytrzyma to 50m3 czy 500m3.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 30 sty 2015, 11:45

Ale janusz ty pracujesz dużo więc w twoim przypadku ma to większe znaczenie, wiele lat używam już pilarola co roku do przygotowania drewna i prowadnica i łańcuch przy 023 wciąż są od wielu lat nie zmieniane tylko łańcuch jest ostrzony.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Kornik

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kornik » 30 sty 2015, 11:57

No tak .... w moim przypadku ma to istotne znaczenie , u mnie łańcuch musi wytrzymać około 200m/p czyli dla przeciętnego Kowalskiego to 10 -20 lat użytkowania .......

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: irukard » 30 sty 2015, 12:46

kamilos pisze:nie odczuje się żadnej różnicy stosując pilarol czy jakiś zwykły olej silnikowy, nie ma sensu tego rozpatrywać aż tak bardzo


Środowisko odczuje. Nie bądź Kamilu takim ignorantem w tej dziedzinie. Olej silnikowy jest w stanie skazić gigantyczne ilości wód gruntowych czyniąc je niezdatnymi do picia.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 30 sty 2015, 13:32

Krzysiek, żeby każdy skażał tyle co ja to by nie było wielkiej szkody no, ale masz rację temat do przemyślenia dla mnie.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Moreno » 30 sty 2015, 15:53

kamilos pisze:Wydaje mi się, że do domowego użytku tj przygotowanie drewna na opał nie odczuje się żadnej różnicy stosując pilarol czy jakiś zwykły olej silnikowy, (...), najważniejsze by olej był, (...) po prostu ma to być olej do łańcucha i przeważnie każdy silnikowy się nadaje.

Gdybyś powiedział mi to gdzieś na ulicy i jako nieznana mi osoba, to chyba bym Cię słownie spoliczkował.
Sorry Kamilos, ale gadasz głupoty.
Weź na próbę zalej sobie ten zwykły olej silnikowy (Lux10 jest tutaj idealnym przykładem), załóż prowadnicę 45cm i zacznij piłować kłody o średnicy +35cm.
Zarżniesz prowadnicę już po kilku pieńkach.

Odpowiednie smarowanie wpływa na:
→ żywotność silnika,
→ żywotność układu tnącego (łańcuch i prowadnica) oraz jego zespołu napędowego (kosz sprzęgłowy, koło napędowe łańcucha),
→ spalanie paliwa,
→ wydajność pracy;
Ostatnio zmieniony 30 sty 2015, 16:22 przez Moreno, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 30 sty 2015, 16:01

Ja nie miałem na myśli akurat luxa, tylko zwykły olej silnikowy np 15w40 nie mówcie mi że się nie nadają oleje silnikowe, bo się nadają tylko wszystko zależy od temp, latem można używać sae 30, a zimą 15w40, by nie był zbyt gęsty ja natomiast najczęściej mieszam jakieś oleje pilarol z silnikowym to co mam pod ręką, silnikowe są moim zdaniem nawet lepsze tylko często zbyt drogie by je używać. A dla ścisłości damian ten lux się nadaje tylko do letniego piłowania i nic się z prowadnicą nie stanie, troku sam nawet stwierdził że używa sae 30 od kosiarek do łańcucha.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Husqvarna
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 25 sty 2015, 2:08
Imię: Patryk
Lokalizacja: Podkarpacie - Krosno
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Husqvarna » 30 sty 2015, 16:12

kamilos , życzę powodzenia przy większych ilościach drewna z olejem silnikowym.... spalona prowadnica , łańcuch wytarty ... dziękuje bardzo... Jest jedno bardzo mądre powiedzenie , co jest tanie to jest drogie. i jak próbujesz zaoszczędzić na mieszankach olei do prowadnicy to , to kiedyś odbije się na tobie :) w postaci potrzeby zakupu nowego zestawu tnącego , a już bynajmniej prowadnicy. Pozdrawiam Husqvarna
Człowiek, który zgadza się ze wszystkim, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.
___________________________________________________________________________________________________

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 30 sty 2015, 16:21

Panowie wyjaśnijmy sobie jedno ja osobiście używam głównie pilarola, sporadycznie silnikowego jak mi zostanie, piłuje mało nie tak jak ty z ojcem, tyle co ja piłuje w roku to wy pewnie przez dzień i nie mam zamiaru kupować lepszego oleju do łańcucha piły, którą pracuje tak mało, wy dużo pracujecie pilarką to i oleje muszą być lepsze, a do amatorskiego użytku zwykły pilarol czy silnikowy mi wystarcza, i nigdy nie miałem takich objawów, żebym spalił prowadnicę. Ale takie jest moje zdanie i ja nikogo nie namawiam do niczego, każdy niech robi to co uważa za stosowne.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Moreno » 30 sty 2015, 16:31

kamilos pisze:(...) nie mówcie mi że się nie nadają oleje silnikowe, bo się nadają tylko wszystko zależy od temp (..) A dla ścisłości damian ten lux się nadaje tylko do letniego piłowania i nic się z prowadnicą nie stanie (..)

Weź Kamilos przestań bo już powoli zaczynasz mi działać na nerwy. Husqvarna też Ci mówi, że nie masz racji, a Ty dalej sie upierasz przy swoich teoriach. ..a idąc zgodnie z Twoim podejściem - skoro mam tylko 10arów trawy do koszenia, to znaczy, że mogę zalać byle jaki olej do silnika kosiarki. Tak? ...no bo przecież ja dużo nie koszę.

O wypróbowaniu lux10 przy pilarce 023 lub 025 i z prowadnicą 45cm pisałem z autopsji, więc proszę, swoje hipotezy zachowaj wyłącznie dla siebie.

A tak w rozwinięciu:
Kiedyś piłowałem z prowadnicą 35cm, lałem najtańszy olej silnikowy, czyli lux10 i wszystko było ok. ...to znaczy tak mi się wydawało bo nie miałem porównania i słuchałem okolicznych "fachowców" we wsi.
Któregoś dnia kupiłem nową prowadnicę 45cm i oczywiście łańcuch. Zalałem olej, zalałem paliwo i w drogę.
Na polu odpalam pilarkę, kręcę ją dłuższą chwilę upewniając się, że olej został rozprowadzony na prowadnicy, podchodzę do drzewa i zaczynam wycinać klin, i przy co raz większym "zatapianiu" prowadnicy w drzewie czuję (i słyszę), że łańcuch staje, a sprzęgło jęczy. Wyciągam z drzewa i gazuję sprawdzając czy jest smarowanie łańcucha.
Chlapie olejem, więc smarowanie jest, no to znów w drzewo, no i po chwili znów to samo - pilarka jęczy a łańcuch się zatrzymuje. I tak jeszcze kilka prób, no i właśnie tym sposobem przegrzałem cały brzeg nowej prowadnicy. Po farbie nie było śladu.
A całe to wydarzenie było w sierpniu.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 30 sty 2015, 17:47

Dziękuje bardzo wam za udział w tej dyskusji i nie mam zamiaru się dalej spierać, bo się nie dogadamy.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Troku » 30 sty 2015, 18:37

A ja proponuję inaczej, skoro każdy z was używa oleju do smarowania łańcucha innej firmy to niech go używa skoro taki mu się sprawdza,
czas pokaże czy pilarka i układ tnący wytrzyma.
Jak się tnie drewno na domowe potrzeby to zanim się człowiek skapnie że olej nie taki i popaliło łańcuch trochę czasu mija a zawodowcy co tną sporo widzą że im się nie opłaca stosować tanich olejów bo za szybko osprzęt pada.
Tym bardziej zalecam amatorom stosowanie oleju dobrej jakości bo przy tak małym zużyciu efekt ekonomiczny jest niezauważalny dla kieszeni.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Husqvarna
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 25 sty 2015, 2:08
Imię: Patryk
Lokalizacja: Podkarpacie - Krosno
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Husqvarna » 30 sty 2015, 22:32

Otóż i właśnie to Troku ......... jak ktoś tnie mało - różnicy nie widzi- jak ktoś tnie dużo różnie widzi ............
Człowiek, który zgadza się ze wszystkim, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.
___________________________________________________________________________________________________

porsier
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2015, 11:44
Imię: Jan
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: porsier » 12 lut 2015, 11:52

ja teraz zmieniłem na pilarola i jak narazie jest ok

Eurit
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 14 sie 2015, 10:03

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Eurit » 01 wrz 2015, 9:06

Ha ha ha ale się ubawiłem. To takie typowe dla naszej nacji gadać bzdury i twierdzić że moja racja jest bardziej "mojsza niż twojsza". A prawda jest taka że obojętnie czy tniesz dużo czy mało to POWINIENEŚ stosować olej jak najwyżej biodegradowalny. Dlaczego? Bo po Tobie będą tu mieszkać nasze dzieci i dzieci tych dzieci. To jest ekonomicznie nieprzeliczalne! Pilarol? No proszę Was litości. Zostaw ten olej w pilarce na parę miesięcy - tak zaklei pompkę smarowania że masz jak w banku naprawę. A co z cięciem w niskich temperaturach? Pewnie dolewacie ropy żeby nie gęstniał i dał się rozprowadzić po prowadnicy. Tragedia. Ja używam Frux Bar & Chain Oil Premium. Wg certyfikatu ponad 94% biodegradowalności, czysty w kolorze oleju a nie barwiony, o zapachu oleju a nie frytek. Cena? 42 zł brutto za 5 litrów. Temp. płynięcia minus 29 stopni. Świetnie smaruje dzięki czemu oszczędzam na prowadnicy, łańcuchu, pompce do smarowania, paliwie i co najważniejsze nie bywam w serwisie :-)

Pozdrawiam myślących
EURIT

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Moreno » 01 wrz 2015, 17:14

Jak tu zrozumieć stwierdzenie "jak narazie jest ok"??
To nie jest olej silnikowy, który cały czas krąży w silniku podczas jego wielu motogodzin pracy. Ten olej jest tłoczony w jedną stronę - ze zbiorniczka → na prowadnicę. ...i już stamtąd nie wraca. Więc nie ma mowy o np. jego szybkim zestarzeniu się, utlenieniu czy szybkim przepracowaniu i wynikającej z tego gorszej pracy jednostki lub zespołów, które ten olej smarował.
Z tego wniosek jest taki, że albo od razu widzisz różnicę w smarowaniu prowadnicy, albo nigdy jej nie zobaczysz (bo np. jest tak samo jak na poprzednim oleju?). ....jeśli po zmianie jest lepiej, to później też będzie lepiej niż przed zmianą.

Dobrze by było, żebyś jeszcze zdradził nam jakiego oleju używałeś wcześniej.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 01 wrz 2015, 18:26

Ja uzywam pilarola i nic mi nie gęstnieje, a stoi w pilarce kilka miesięcy właśnie, odpalam i tnę bez problemowo, przypadek taki. :)
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

janusz

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: janusz » 01 wrz 2015, 22:29

Forest ..... tego zakosztujcie ,,,,,,,,,

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Tornado » 01 wrz 2015, 22:34

Eurit, jesteś dystrybutorem tego oleju Frux Bar & Chain Oil Premium ?? Hehehehe
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Tornado » 02 wrz 2015, 20:39

janusz pisze:
Tornado pisze:Eurit, jesteś dystrybutorem tego oleju Frux Bar & Chain Oil Premium ?? Hehehehe
Forest plus ... lepszego nie ma na rynku ....za dużo pracuję pilarką aby kupować badziewie .... jak dojdziesz do tego aby na łańcuchu zrobić 200 - 250 m/3 to pogadamy ... niestety ale u mnie drewno z rozbiórki starej stodoły zmieniło wydajność :D al ei tak prowadnica przeżyła 5 łańcuchów :D a powinna 4 .... ot taki dziwny olej :D


Post naruszał pkt 2 d reg.forum i został zmoderowany
GM Tornado
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki olej stosować do smarowania łańcucha (piły łańcuchowej) w pilarkach?

Post autor: Kamilos » 05 lut 2016, 16:45

janusz pisze:Forest ..... tego zakosztujcie ,,,,,,,,,


Witam, muszę przyznać, że forest może i jest dobrym olejem, ale kompletnie nie nadaje się na chłodniejsze dni, a tymbardziej na zimowe i mroźne dni.
Przy temperaturach 10-15 stopni jest ok i nie mam zastrzeżeń, ale w temperaturach takich jak teraz czyli 3-4 stopnie robi się super gęsty i bardzo słabo smaruje, a w temperaturach na minusie podejrzewam, że wcale.
Zawiodłem się, bo kupiłem bańke 5l i miał być to olej całoroczny, a tymczasem nadaje się tylko na lato - już przy nalewaniu widać jaki jest gęsty, tak psioczyli co niektórzy na pilarol, a tymczasem pilarol dobrze smaruje i jest bardziej płynny od oleju forest plus w zimne dni.

EDIT:
Być może jest to wina smarowania w pilarce, żeby mieć pewność sprawdzę jeszcze w makicie dcs520, jeśli tam będzie działać jak należy to odwołam to co napisałem i przyznam rację, że winny może być układ smarowania w ms 180..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

janusz

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: janusz » 05 lut 2016, 19:31

Nadaje i przy -15 się sprawdza , sprawdź układ w swojej Ms 180 niestety fabrycznie jest niedopracowany

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Kamilos » 06 lut 2016, 16:08

Jednak winę za słabe smarowanie ponosi układ smarowania w ms 180, w niskich temperaturach będę musiał lać rzadszy olej do tej pilarki, natomiast w makicie dcs 520 sprawuje się idealnie. Także cofam to co napisałem wcześniej..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

janusz

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: janusz » 06 lut 2016, 16:50

Wystarczy wężyk wymienić .... zaciąga powietrze na łączniku

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Keram2504 » 06 lut 2016, 21:15

Wystarczy dokupić wężyk dedykowany do tej pilarki w serwisie i wymienić? Czy wykonać we własnym zakresie?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Troku » 06 lut 2016, 21:22

Spotkałem się z olejem do smarowania który wyraźnie był do pracy zimą nazywał się Polarlube a letni odpowiednik ecolube.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

janusz

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: janusz » 07 lut 2016, 5:39

Keram2504 pisze:Wystarczy dokupić wężyk dedykowany do tej pilarki w serwisie i wymienić? Czy wykonać we własnym zakresie?
Olej wchodzi w reakcję z gumą co jest powszechnie wiadomą sprawą i z biegiem czasu guma parcieje.... Kupujesz nowy wężyk , demontujesz kabłąk i wymieniasz ... każdy amator to zrobi bez problemu ;) Potrzeba śrubokręt i klucze Torx. Przy okazji należy sprawdzić odpowietrznik zbiornika oleju ... śrut lubi się zawiesić ;)

Endemondo
Stały bywalec
Posty: 51
Rejestracja: 09 lip 2016, 0:52
Imię: Jeramisławin
Lokalizacja: Zębozagórzany

Re: Skrzynia hydrost. Husquarna CTH200-olej

Post autor: Endemondo » 09 lip 2016, 16:43

nie na temat usunięte
Ostatnio zmieniony 10 lip 2016, 16:58 przez Endemondo, łącznie zmieniany 1 raz.

Endemondo
Stały bywalec
Posty: 51
Rejestracja: 09 lip 2016, 0:52
Imię: Jeramisławin
Lokalizacja: Zębozagórzany

Re: Skrzynia hydrost. Husquarna CTH200-olej

Post autor: Endemondo » 09 lip 2016, 23:58

nie na temat, usunięte
Ostatnio zmieniony 10 lip 2016, 16:55 przez Endemondo, łącznie zmieniany 1 raz.

Rumcajs

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Rumcajs » 07 sty 2017, 12:00

A co sądzicie o Ekopilexie v68 od Organiki? Opis brzmi przyzwoicie, cena także jest atrakcyjna....

Krótki opis: http://firmylesne.pl/lista/technika-les ... larek,3596

Sklep i cena: http://www.artigo24.pl/oleje-silnikowe- ... larek.html

Rumcajs

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Rumcajs » 21 lut 2017, 16:45

Właśnie otrzymałem od firmy ADW do testu 2 litry oleju wielosezonowego do układów tnących pilarek Bio Forest Oil. Recenzję produktu na pewno napisze w przyszłym tygodniu. Jeśli okaże się tak dobry jak mówią, z pewnością przesiądę się na niego. A tym czasem czekam za kolejnym produktem do testu...

IMGP3855.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Kusiu
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 20 sie 2017, 11:11
Imię: Kusiu

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Kusiu » 24 lip 2018, 7:48

Cena nie ma dla mnie znaczenia, dużo nie tnę, proszę o jakiś dobry sprawdzony olej by nic mu nie dolegało po większym postoju. STIHL BioPlus, jest dobrym wyborem czy polecicie coś innego? Pilarka to MS 250

Widzę że SynthPlus, również ze Stihla polecany jest na dłuższe postoje, jakieś opinie o nim macie może?

Szef
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwie 2018, 20:58
Imię: Paweł

Re: Olej do prowadnic - debata otwarta

Post autor: Szef » 25 lip 2018, 22:46

Bardzo duzo osob poleca olej eko green
http://www.greenoil.pl/oferta/oleje-do- ... green-oil/

Dobre opinie slyszalem rowniez o oleju makita biotop

ODPOWIEDZ