Zestaw tnący - debata

Pilarki spalinowe, elektryczne problemy z wyborem, problemy techniczne

Moderator: Moderatorzy

Rumcajs

Zestaw tnący - debata

Post autor: Rumcajs » 21 gru 2016, 23:57

Jakich firm zestawu tnącego używacie w waszych pilarkach?

U mnie są to prowadnice Rollomatic Stihla i łańcuchy MICRO-LITE 95VPX062E Oregona z zaokrąglonym dłutem. W mojej ocenie łańcuchy z zaokrąglonym dłutem są bardziej uniwersalne niż typu "pełne dłuto". Zauważyłem też że rzadziej muszę je ostrzyć, dzięki czemu układ tnący ma dłuższą żywotność - co jest niezwykle istotne w moim fachu.

wiatr

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: wiatr » 24 gru 2016, 14:18

Łańcuch zwany pełnym dłutem jest łańcuchem bardziej wydajnym niż łańcuch typu pół dłuto , ale zarazem jest mnie odporny na cięcie zabrudzonego drewna, tak że ameryki tu nie odkryłeś.

Rumcajs

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: Rumcajs » 24 gru 2016, 20:07

wiatr pisze:Łańcuch zwany pełnym dłutem jest łańcuchem bardziej wydajnym niż łańcuch typu pół dłuto , ale zarazem jest mnie odporny na cięcie zabrudzonego drewna, tak że ameryki tu nie odkryłeś.


Jest to debata skierowana do wszystkich, ja uzasadniłem tylko swój wybór. Swoją drogą jeśli chciałeś mnie poprawić, mogłeś dodać jeszcze, że półdłuto lepiej sprawdza się w twardym drewnie, ale zarazem tnie wolniej.

wiatr

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: wiatr » 25 gru 2016, 12:59

Nie miałem zamiaru nikogo poprawiać, jak debata to debata . Nigdy nie porównywałem wydajności cięcia na obydwu typach łańcucha bo i po co ? Według mnie pół dłuto jest łańcuchem łatwiejszym do ostrzenia i zarazem dużo łatwiej utrzymać go w nie nagannej kondycji.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: Troku » 25 gru 2016, 13:19

Z tym się zgodzę, półdłuto jest bardziej uniwersalnym łańcuchem mniej obciążającym silnik pilarki. Ja wolę pełne dłuto bo szybciej się tnie szczególnie miękkie drewno opałowe, ma jednak wadę - szybciej się klinuje. Poprawcie mnie jak się mylę bo ja tylko amatorsko pilarkami operuję.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Rumcajs

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: Rumcajs » 25 gru 2016, 16:08

Łańcuchy typu "Pełne dłuto" są skierowane dla profesjonalistów i osób zajmujących się zawodowo pozyskiwaniem drewna. Tego dowiecie się wszędzie, nawet i w serwisie. Niestety osoby zajmujące się dystrybucją takich łańcuchów nie działają nimi na co dzień - dlatego opierają się na relacjach drwali, którzy są jednocześnie klientami. Przez wszystkie swoje lata pracy nauczyłem się kilku rzeczy. I tak chociażby pilarze, którzy pracują w Zakładzie Usług Leśnych, gdzie sprzęt i reszta niezbędnych do pracy materiałów dostarczana jest przez pracodawcę, bez wahania wybiorą "pełne dłuto". Praca tym łańcuchem jest znacznie szybsza i to jedyny warunek, który ich interesuje. Natomiast dla osób będących na samozatrudnieniu, którzy cały niezbędny sprzęt do pracy, muszą zakupić sobie sami lepszym wyborem będzie pół dłuto. Dlaczego? Już tłumaczę. Nie okłamujmy się, często zdarzy nam się w pospiechu, przy manipulacji (mimo zachowania ostrożności) przyłapać kocówką prowadnicy ściółkę. Często nawet obalamy drzewa przy ulicy gdzie wszechobecny piasek i pył dostają się wszędzie, nawet osiadają na korze pni. Wykonując takie prace łańcuchem klasy "pełne dłuto" dosyć szybko tępimy ten łańcuch co w wyniku zmusza nas do przeostrzenia, a zarazem skrócenia żywotności układu tnącego. Łańcuchy "pół dłuto" dzięki zaokrąglonej strukturze zęba, co prawda pozwalają na wykonanie tej samej pracy wolniej, ale są bardziej odporne na tępienie, co daje nam dłuższą eksploatację układu. Tym właśnie się kierowałem, przy wyborze łańcucha. Jestem drwalem na samozatrudnieniu, każda oszczędność (oczywiście w granicach rozsądku) jest dla mnie na wagę złota. Łańcuchy klasy "pełne dłuto" kosztują ok 45 - 60 złotych, "pół dłuto" to koszt 35 - 45 złotych. Miesięcznie w zależności od intensywności pracy i typu drewna pozyskiwanego zużywam od 2 do 3 łańcuchów. Nie trudno zatem policzyć oszczędność. A to że pracuje się tym łańcuchem wolniej, to przy pilarce pięcio-, czy sześciokonnej nie ma to żadnej różnicy. Ona i tak swoja pracę zrobi. Dobrze naostrzony łańcuch idzie jak brzytwa.

wiatr

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: wiatr » 25 gru 2016, 16:18

W górskich rejonach manipulacja jest przeprowadzana na składzie, zbytnio nie wyobrażam sobie wykonywania tej operacji pełnym dłutem po zrywce wleczonej lub pół zawieszanej. No chyba że ktoś bardzo lubi ostrzyć.

Rumcajs

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: Rumcajs » 25 gru 2016, 16:22

Dokładnie, u nas czasem także ściągamy dłużyce na stół. Pełna ziemi i piachu struktura kory potrafi dać w kość.

wiatr

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: wiatr » 25 gru 2016, 16:25

Nie mówię tylko o dłużycy, często i gęsto na plac zrywa się całe drzewa i dopiero tam tnie na sorty.

Rumcajs

Re: Zestaw tnący - debata

Post autor: Rumcajs » 25 gru 2016, 16:29

U mnie nie ma takich gór, więc często manipulacja i sortowanie odbywa się na powierzchni, potem wpada traktor i zrywa...

ODPOWIEDZ