wykorzystanie sprzęgła elektromagnetycznego

Pomoc w wyborze, problemy techniczne, dodatkowy osprzęt wszystko w jednym dziale

Moderator: Moderatorzy

Ringus07
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 11 cze 2020, 11:09
Imię: Jerzy

wykorzystanie sprzęgła elektromagnetycznego

Post autor: Ringus07 » 01 wrz 2021, 10:36

Witam serdecznie
Mam taką sprawę: swego czasu pisałem tutaj na forum, że dostałem w częściach traktorek niekompletny Oleo-Mac
a właściwie to ramę na kołach i silnik. Poskładałem to w całość zrobiłem maskę błotniki siedzenie, instalację elektryczną itd.
Traktorek nie będzie przeznaczony do koszenia (mam inny) tylko jako baza do budowy mini ładowarki. O co mi chodzi: z tymi pytaniami zwracam się do Was szanowni forumowicze. Do napędu pompy hydraulicznej chcę wykorzystać sprzęgło elektromagnetyczne. Czy do tego potrzebny jest jakiś specjalny włącznik bo nie wiem jaki był oryginalny do załączania noży i jakieś zabezpieczenie termiczne czy jakiekolwiek inne aby pompa sprawnie działała. Podłączyłem to sprzęgło do zwykłego włącznika on/of z dżwigienką ale na luzie, bez zamocowanej pompy i koło pasowe się kręci po przełączeniu na of zatrzymuje się. Pytanie czy pod obciążeniem pompy hydraulicznej szlak nie trafi elektromagnesy.
Pompa nowa marki Hydrosila (Ukraina)wydajność 16L/min przy 2500 obrotów
Proszę o jakieś wskazówki podpowiedzi itp.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: wykorzystanie sprzęgła elektromagnetycznego

Post autor: bogdan1115 » 01 wrz 2021, 12:12

To jest sprzęgło cierne i nic się nie stanie
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Wasyl
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2021, 8:20
Imię: Wasyl

Re: wykorzystanie sprzęgła elektromagnetycznego

Post autor: Wasyl » 01 wrz 2021, 22:25

Pompa chyba trochę duża, chyba że bedzie pracować przy dużych przepływach, ale przy niskich ciśnieniach, lub na obniżonych obrotach. Przy nominalnych parametrach zależnie od wersji ma zapotrzebowanie 10-13 koni i pewnie "zadusi" silnik.
Warto policzyć przełożenia, ciśnienia, zapotrzebowanie na moc moment, jak szybko będą działać odbiorniki hydrauliczne.
Może warto pomyśleć o Nsz10 (4-8koni), lub 6.
warto pamiętać, że pompy Nsz maja różne kierunki pracy zaleznie od oznaczenia (lewa, prawa, lub uniwersalna), a wyglądają bardzo podobnie. Na pompach NSZ nie wolno też bezpośrednio montować kola pasowego/zębatego, aby nie wywierać na wałek bocznego nacisku.

Ringus07
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 11 cze 2020, 11:09
Imię: Jerzy

Re: wykorzystanie sprzęgła elektromagnetycznego

Post autor: Ringus07 » 06 wrz 2021, 21:28

Wasyl na początek ze względu na koszty hydrauliki będą zamontowane 4 siłowniki do ładowarki a cała docelowa konstrukcja czyli z tyłu koparka (4 lub 6 siłowników)w sumie 8 lub 10 siłowników więc myślę że pompa będzie w sam raz. Koło pasowe będzie zamontowane na ułożyskowanym wałku fi20 z klinem 6mm zespawanym i wycentrowanym sprzęgłem oryginalnym wielowpustowym z pompy Nsz. jedynym mankamentem będzie dopasowanie odpowiedniego paska klinowego gdyż; koło pasowe na sprzęgle jest z dwóch połówek blachy stalowej, więc wydaje mi się że najlepszy będzie pasek HA "13". Pompa będzie pracować przy niskich ciśnieniach ale w miarę wysokich obrotach silnika by go nie zadusić jak to trafnie ująłeś. Cały projekt hydrauliczny jeszcze dopieszczam tak aby wszystko grało po zamontowaniu. Jak będzie gotowa już sama ładowarka to nagram filmik i wrzucę na forum pozdrawiam

Wasyl
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2021, 8:20
Imię: Wasyl

Re: wykorzystanie sprzęgła elektromagnetycznego

Post autor: Wasyl » 08 wrz 2021, 10:09

Jak sporo policzone i pomyślane to super. Z chęcią obejrzę efekty.
O pompie pisałem, bo nieraz ktoś bez sprawdzenia napracował się, a efekt nie było.

ODPOWIEDZ