traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Pomoc w wyborze, problemy techniczne, dodatkowy osprzęt wszystko w jednym dziale

Moderator: Moderatorzy

sebastian88
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 06 maja 2016, 14:24

traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: sebastian88 » 11 sie 2021, 15:37

Hej
szukam traktorka do koszenia trawy
nowego do kwoty 8000zł, co tym sadzicie? Husqvarna TS 138L , AL-KO T15-93.7 HD-A COMFORT SOLO BY
używany do 6000zł,
https://www.olx.pl/d/oferta/husqvarna-y ... 2;promoted
droga naprawa może by tej skrzyni?
w mieście mam serwis Husqvarna i Stihl.

Działka 2000m2 , jest trochę drzewek przy brzegu działki, trochę obrzeży. co wybrać ? jaką markę, model? może ktoś sprzedaje coś ciekawego?
woj. mazowieckie okolice Wyszkowa
dzięki za pomoc

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: rysium » 11 sie 2021, 18:39

Wg mnie 2tys metrów jest spokojnie do ujeżdżenia kosiarką z napędem (Ja ma Husqvarnę AWS z silnikiem Hondy 190cc). Zależnie od układu terenu (objazdy, nawroty, wycofywania) to może być, że czas i wysiłek koszenia z traktorkiem będzie taki sam, jak kosiarki. Oczywiście jeśli to prostokątne pole bez przeszkód to traktorek będzie szybszy, ale gdy potrzebna jest zwrotność to kosiarka tu wygra.
Dodatkowym atutem traktorka jest pojemność kosza, jeśli pokos trzeba zbierać.

Jeśli chodzi o tę Husqvarnę to ja bym sobie odpuścił. Wg recenzji właścicieli padaczka tej skrzyni biegów to u niej normalka. To nie jest hydrostatyczna skrzynia, tylko jakieś cudo CVT. Sam traktor to "typ amerykański", czyli wyrzut boczny albo zbieranie do dodatkowego kosza przez rurę "dookoła głowy". Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego Amerykanie nie wpadli na pomysł centralnego tunelu, tylko wymyślają jakieś cuda z rurami podłączanymi do wylotu bocznego (rozwiązanie powszechnie stosowane w JD). Ponadto rozmiarami ten model jest za duży na 20 arów.

Gdy koniecznie chcesz traktor poszukałbym czegoś normalnego niekoniecznie twin-V. Na ten areał jednocylindrowy silnik w małym traktorku w zupełności wystarczy.

To moja trzy grosze warta opinia ;)
Pozdrawiam,

Rys

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: wawax » 11 sie 2021, 20:07

13 lat jeździłem kosiarką po takiej powierzchni i powiedziałem dość. Oto powody:
1) traktorek jedzie 3x szybciej (1h zamiast 3). Mam 10 kwietników, ze 20 drzew owocowych i z 15 krzaków, więc kręcenia jest trochę.
2) zbiera 2x więcej trawy - kosiarka była za słaba i nie zbierała, poza tym wynoszenie co chwilę kosza to straszna strata czasu
3) nie mam oporów, żeby kosić co tydzień i mulczować (wcześniej perspektywa 3h mnie demotywowała).
4) działka skośna - wywożenie załadowanych taczek nie było łatwe, a teraz przyczepka i siup.
5) Trawa po tym sezonie jest tak zielona, gęsta i mocna jak nigdy nie była (a ma 17 lat). Oczywiście posypałem trochę nawozem, ale mulczowanie też zrobiło swoje.

Wady? Jedna: faktycznie nie jest tak dokładnie jak kosiarką. W niektórych ciasnych miejscach (kilku) odpuszczam i odpalam starą kosiarkę (B&S 190cc), żeby poprawić. Ale poprawki robię tylko raz na 2 koszenia, bo przy mulczowaniu i tak tego bardzo nie widać.

Tak więc owszem, da się kosiarką, ale jeśli można traktorkiem to warto.

Co do tego traktorka - faktycznie jakieś dziwadło. Jeśli tylko mulczujesz, to obojętne, ale jednak czasem chce się zebrać pokos do kosza. Ja się zdecydowałem na 2 cylindry, bo wiedziałem, że traktor będzie też robił inne rzeczy. Do samego koszenia może wystarczyć 1 cylinder, jeśli działka jest płaska.

jawor45
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 04 lis 2018, 9:40
Imię: JULEK

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: jawor45 » 11 sie 2021, 20:23

ta kosiarka z olx moim zdaniem nie zda egzaminu gdyż nie posiada wspomagającej dmuchawy do kosza.
w moim snapperze póki jej nie miałem rura potrafiła się zatkać.

https://www.olx.pl/d/oferta/traktorek-s ... derIndex=4

sebastian88
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 06 maja 2016, 14:24

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: sebastian88 » 11 sie 2021, 21:32

dzięki za podpowiedzi.a cos nowego wartego uwagi?

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: wawax » 11 sie 2021, 22:04

Alko T15 - jeden cylinder, ale niewiele przekracza budżet.

W tym roku bywają problemy z dostępnością sprzętu. Trzeba zobaczyć co się uda znaleźć.

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: cezar76 » 12 sie 2021, 9:47

Podpisuję się wszystkimi kończynami pod tym co powiedział kolega @wawax. U mnie T15-93.7 ogarnia podobny teren, może 2000m2, może trochę mniej. Pozostaje jeszcze jakieś 1500m2 do koszenia kosą. Ubolewam, że nie mogę całości ogarnąć traktorkiem. Gdy kupowałem traktorek, po przesiadce z kosiarki elektrycznej, sprzedawca trochę się podśmiewał, że powinienem wziąć kosiarkę spalinową, a nie traktorek, ale nie żałuję. Traktorek kosi trawę "wiejską", która rośnie jak jej się podoba, bez podlewania i nawożenia i doskonale daje radę. Owszem, mam trochę kręcenia, bo tu jakiś krzak, to drzewo, to ognisko, itp. Oczywiście, że traktorek kosi mniej dokładnie, z uwagi na szerokość kosiska (jeśli są dołki, tak jak u mnie) i znacznie drożej od kosiarki, ale w życiu nie zamieniłbym z powrotem na kosiarkę. Koszenie przestało być przykrym obowiązkiem, a stało się przyjemnością, bo nawet można browara ciachnąć w trakcie, żeby płyny uzupełnić... ;-)

sebastian88
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 06 maja 2016, 14:24

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: sebastian88 » 12 sie 2021, 11:13

a jaka jest różnica w trakorkach z silnikiem jedno a dwucylindrowym? kultura pracy? myślicie że będą jakiś obniżki na jesieni ewentualnie w zimę?

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: cezar76 » 12 sie 2021, 11:29

Przede wszystkim większa moc. Kultura pracy pewnie też. Dwucylindrowe mają pompę oleju. Na jakieś spektakularne obniżki raczej bym nie liczył, biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: wawax » 12 sie 2021, 11:37

W tym roku zimą i na wiosnę brakowało towaru po pandemii. Wciąż są problemy z produkcją. Firmy notowały spore straty w zeszłym roku. No i ceny generalnie rosną. Tak więc liczę, że będzie tylko drożej.

Moment obrotowy silnika spalinowego zależy m.in. od pojemności, ale też od liczby cylindrów. Na nierówny teren, zaniedbane chaszcze, szersze kosisko, ciągnięcie przyczepki czy inne prace lepszy jest 2-cylindrowy. Do regularnego koszenia po w miarę równym niekoniecznie.

Poza tym układ V powoduje, że drgania cylindrów się znoszą. Praktycznie nie odczuwa się wibracji silnika w czasie jazdy. No ale czy to są aż tak duże korzyści dla Ciebie, to musisz sam ocenić.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: traktorek do 2000m2 kwota 8000zł

Post autor: rysium » 12 sie 2021, 17:59

cezar76 pisze:
12 sie 2021, 9:47
Oczywiście, że traktorek kosi mniej dokładnie, z uwagi na szerokość kosiska (jeśli są dołki, tak jak u mnie) i znacznie drożej od kosiarki, ale w życiu nie zamieniłbym z powrotem na kosiarkę.
To jest fakt. U mnie jest w tej chwili do koszenia troszeczkę ponad hektar "parku" - czyli teren wyboisty, trawa tak samo "wiejska" trochę drzew i krzewów no i objazdów. Alko T22-110.0 HDH-A V2 wypala około 10 litrów benzyny na jedno koszenie które zajmuje około 4 godziny samej jazdy. Oczywiście "brody" drzewom muszę dokaszać już kosiarka spalinową, bo traktorkiem pod same pnie nie da się dojechać, zwłaszcza w "lasku".
0050.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Rys

ODPOWIEDZ