Możliwości traktorków do koszenia.

Pomoc w wyborze, problemy techniczne, dodatkowy osprzęt wszystko w jednym dziale

Moderator: Moderatorzy

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: pbinco » 02 sie 2021, 8:33

Cześć,

Pare dni temu wrzucałem tutaj temat odnośnie konkretnych modeli traktorków, jednak nie uzyskałem odpowiedzi. Spróbuje zapytać najpierw o podstawowe informacje, dzięki którym podejme decyzję czy traktorek to jest produkt dla mnie czy też nie. Planuje zainwestowac w traktorek, aby wykorzystywać go zarobokowo - koszenie wspólnot mieszkaniowych. Ogólnie temat jest mi znany do tej pory robiłem to kosami spalinowymi. Ostatnio stwierdziłem, że biorąc pod uwagę szerokość koszenia oraz wygodę taki traktorek mógłby ułatwić mi zdecydowanie pracę przy czym zwiększyć moce przerobowe. Mam jedynie następujące obawy. Koszenie wokół bloków odbywa się 3-4x w roku, tak więc trawa jest w stanie podrosnąć tak powiedzmy do wysokości kolan. Tutaj pojawia się pytanie, czy to jest łatwy orzech do zgryzienia przez tego typu traktorki, czy raczej traktorek to jest urządzenie, które zdaje egzamin przy koszeniu co najmniej raz na dwa tygodnie tak, aby trawa nie mogła podrosnąć zbyt wysoko.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: rysium » 03 sie 2021, 1:08

Nie jestem żadnym znawcą ale ad paru miesięcy używam ALKO T22-105.1 HD-A V2 z kosiskiem od T22-110.0 HDH-A V2. Nie ma takiej wysokiej trawy aby nie skosił. Ale to kosiska wyrzuca pod siebie, nie do kosza. Dla eksperymentu kosiłem też 5-miesięczną trawę oryginalnym kosiskiem z wyrzutem do tunelu. Trawa długa i "tłusta" i przelatywała przez tunel bez problemu. Nie zakładałem kosza i nie wiem, czy z koszem tunel by się zapchał. Ale kosisko od T22-105.1 HD-A ma jedną wadę - osłona paska napędu kosiska jest dużo delikatniejsza od 110-tki i po najechaniu na nierówność (a może na gąszcze wysokiej i sztywnej trawy) osłona zostało przetarta przez pasek i zjedzona przez noże.


Więc jeżeli nie zależy ci na zbieraniu trawy to chaszcze można spokojnie kosić traktorkiem T22-110.0 HDH-A V2. Kosi on również krzaki i pędy drzew do średnicy 1 cm oraz oczywiście krecie kopce. Nie kosi jedynie kamieni, zwalonych czy wystających pni drzew oraz kopców mrówek leśnych (osobiście sprawdzone)

Wszystko opisane tutaj viewtopic.php?f=72&t=4951
Pozdrawiam,

Rys

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: pbinco » 03 sie 2021, 8:55

Dziękuje za odpowiedź!

Tak naprawdę nie chce traktorka do chaszczy, jedynie chce do cykliczego koszenia trawy, ale kompletnie nie mam pojęcia jak taki traktorek radzi sobie z czystą trawą powiedzmy do kolan. Czy to już jest za dużo czy jednak do tego wlasnie jest stworzony taki traktor.

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: pbinco » 06 sie 2021, 10:21

Zrobiłem pare poglądowych fotek. Proszę o pomoc. Czy na tego typu wysokość traktorek sie nadaje?

https://photos.app.goo.gl/maNaywJTBbiA4r6KA

Roman.K
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2021, 20:51
Imię: Roman

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: Roman.K » 06 sie 2021, 11:20

Taka trawa
Ostatnio zmieniony 12 gru 2021, 21:11 przez Roman.K, łącznie zmieniany 2 razy.

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: pbinco » 06 sie 2021, 15:13

Roman. K - istotne pytanie. Jaka kosiarka?

Roman.K
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2021, 20:51
Imię: Roman

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: Roman.K » 06 sie 2021, 18:39

Cedrus

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: pbinco » 10 sie 2021, 8:44

Taka jak poniżej? Można wiedzieć dlaczego wybór padł na CEDRUSA? Z tego co widziałem rozważałeś również AL-KO

https://cedrus.com.pl/traktorek-kosiark ... e-aj-9216h

Roman.K
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2021, 20:51
Imię: Roman

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: Roman.K » 11 sie 2021, 21:38

Szeroki tylny tunel.
Kosisko na dwóch paskach.
Na jednym pasku jak ma alko lub husqa to sobie odpuść taką trawę kosić.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2021, 21:12 przez Roman.K, łącznie zmieniany 1 raz.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: rysium » 11 sie 2021, 23:02

Roman.K pisze:
11 sie 2021, 21:38
Na jednym pasku jak ma alko lub husqa to sobie odpuść taką trawę kosić.
Bez przesady - Alko z jednym paskiem i kosiskiem 110 bez problemu kosi nie tylko taka trawę ale nawłocie, krzaki i młode drzewka. Ostatnio właśnie atakowałem ten teren (niestety nie dokończyłem, bo napotkałem w tych chaszczach jeszcze śmieci po budowie i jedno zwalone drzewo, a tego już Alko nie skosi.)
0046.png
Tak wyglądało to zaraz po skoszeniu - to co się dało bezpiecznie skosić bez połamania noży
0047.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Rys

pbinco
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 cze 2021, 8:31
Imię: Paweł

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: pbinco » 12 sie 2021, 10:20

Witam,

Jaka kosiarka AL-KO? Jak sobie radziła w tym terenie? Poszukuje czegoś na dużo łatwiejsze koszenia, więc jestem bardzo mile zaskoczony.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: rysium » 12 sie 2021, 17:41

pbinco pisze:
12 sie 2021, 10:20
Witam,

Jaka kosiarka AL-KO? Jak sobie radziła w tym terenie? Poszukuje czegoś na dużo łatwiejsze koszenia, więc jestem bardzo mile zaskoczony.
Wszystko opisane tutaj viewtopic.php?f=72&t=4951

Dodam tylko, że w standardowym kosisku najwrażliwszym elementem jest plastikowa osłona paska napędu kosiska. Jeśli trawa jest wysoka i twarda (chaszcze) to potrafi przydusić ten plastik do paska a wtedy wystarczy kilka sekund i pasek przetrze osłonę a następnie wrzuci pod noże (opisane w tym wątku). Kosisko "karczownica" nie ma tego problemu ponieważ plastikowa osłona paska od dołu jest zasłonięta stalowymi blachami kosiska no i jest ze znacznie grubszego plastiku (dużo twardsza i mniej się ugina).

Nie wiem jak to dokładnie wygląda w innych konkretnych traktorkach, ale podejrzewam, że większość ma podobne rozwiązanie, więc na tę osłonę trzeba uważać. Najlepiej, gdyby była stalowa, a nie plastikowa.

Dziś zrobiłem trochę lepsze zdjęcia tego skoszonego terenu na granicy, gdzie nie wjechałem, z powodu różnych rzeczy ukrytych w trawie.
0048.png
0049.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Rys

Radek_sdz
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 10 gru 2018, 22:14
Imię: Radek

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: Radek_sdz » 12 sie 2021, 19:22

Co prawda silnik nie v ale daje rade, tylko tunel się zapycha non top przy takiej wysokości "zielstwa" mimo podniesionego kosiska maxa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: m1strzunio » 20 sie 2021, 22:18

Radek_sdz pisze:
12 sie 2021, 19:22
Co prawda silnik nie v ale daje rade, tylko tunel się zapycha non top przy takiej wysokości "zielstwa" mimo podniesionego kosiska maxa
Dlatego wyrzut boczny rządzi choć przy takiej wysokiej trawie też się czasem przytka... Ciekawe jak raidery stigi i husqvarny by sobie z tym poradziły :D

Radek_sdz
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 10 gru 2018, 22:14
Imię: Radek

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: Radek_sdz » 23 sie 2021, 10:31

m1strzunio pisze:
20 sie 2021, 22:18
Radek_sdz pisze:
12 sie 2021, 19:22
Co prawda silnik nie v ale daje rade, tylko tunel się zapycha non top przy takiej wysokości "zielstwa" mimo podniesionego kosiska maxa
Dlatego wyrzut boczny rządzi choć przy takiej wysokiej trawie też się czasem przytka... Ciekawe jak raidery stigi i husqvarny by sobie z tym poradziły :D

Chętnie przyjmę na testy jak cos🙂

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: rysium » 23 sie 2021, 11:00

m1strzunio pisze:
20 sie 2021, 22:18
Dlatego wyrzut boczny rządzi choć przy takiej wysokiej trawie też się czasem przytka... Ciekawe jak raidery stigi i husqvarny by sobie z tym poradziły :D
Kosisko (a właściwie "karczownica") w traktorku T22-110.0 HDH-A V2 ma wyrzut z tyłu "pod siebie". Układa pokos podobnie do tunelu z deflektorem, ale nie ma tunelu, który by się zapychał.

Filmik z koszenia tym traktorkiem mojego "zapuszczonego" terenu chyba odda co ten traktorek może.

Pozdrawiam,

Rys

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Możliwości traktorków do koszenia.

Post autor: cezar76 » 23 sie 2021, 11:53

Nieźle kolego, nieźle. Karczownica nawłocie łyka jak pelikan ryby. Jestem pod wrażeniem.

ODPOWIEDZ