Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Pomoc w wyborze, problemy techniczne, dodatkowy osprzęt wszystko w jednym dziale

Moderator: Moderatorzy

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 21 kwie 2019, 16:41

Witam Wszystkich,

Mam do koszenia 4tys metrów placu i chciałbym dokonac zakupu traktorka i teraz proszę Was doświadczonych o radę jakiej marki zakupić traktorek i czy warto patrzeć na używane traktorki. Mam ograniczony budżet chciałbym wydać jak najmniej maksymalnie do 10tys, czytałem, że dobrze byłoby zakupić z silnikiem dwu cylindrowym ale w tej kwocie chyba nie znajdę nic, ponadto chcę traktorek z koszem. Czy mogę Was prosić o jakieś propozycje .

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 21 kwie 2019, 16:52

czy warto traktorek ALKO ten model ?
https://www.al-ko.com/shop/pl/produkty/ ... hd-v2.html

rafalmm
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2019, 17:01
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kraków

Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: rafalmm » 21 kwie 2019, 17:03

Witaj,
Ja nie jestem ekspertem w dziedzinie traktorow ale dzieki temu forum liznalem troche wiedzy. Od pewnego czasu szukalem dla siebie traktorka i wybralem wlasnie taki jaki wkleiles aczkolwiek jeszcze sie wacham miedzy T.16-95, ktory jest niestety nieco drozszy.Widze ze masz spory areal - w takim wypadku 2 cylindry sa jak najbardziej wskazane.Ja mam koszenie okolo 20 arow.Traktor powinien wg mnie posiadac:
-mocna rame
-dobry silnik
- mocna skrzynie.
Wszystkie te cechy alko T16 ma. Dlatego po swietach wybieram sie do dilera bo trawa zaczyna juz rosnac dosyc intensywnie.
Solo by Alko T16-95.6 hd v2
Husqvarna LC 348V
Oleo Mac BCH 250

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 21 kwie 2019, 22:16

Mocna rama waga maszyny .O.K plus wydajny agregat tnący czego niestety twój wybrany sprzęt nie posiada. :mrgreen:
Kosisko plus duży wyrzut trawy to jest najważniejsze w efektywnym koszeniu trawy
.

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 22 kwie 2019, 11:02

Marek jeżeli mógłbys podzielić się z nami jaki polecasz traktorek bedziemy Ci wdzięczni, ja nie znam sie na traktorkach a wiedzę czerpie tylko z tego portalu, napisałem o ALKO gdyż w tej cenie wydaje mi się najrozsądniejszym wyborem ale mogę się mylić stad proszę o jakieś sugestie i konkrety

rafalmm
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2019, 17:01
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: rafalmm » 22 kwie 2019, 11:18

AdamKonik obejrzyj test Tornado z koszenia trawy
Solo by Alko T16-95.6 hd v2
Husqvarna LC 348V
Oleo Mac BCH 250

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 22 kwie 2019, 11:28

rafalmm dziekuję za filmik, według mnie traktorek ma moc i wyrzut trawy jest bardzo dobry, coraz bardziej uważam że jest to dobry wybór.

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 22 kwie 2019, 11:54

a co powiecie jeszcze o OLEOMAC, czy ewentualnie jednocylindrowy jest wystarczający
http://www.victus.pl/kosiarka-om-92-16-k-h.html

różnica 2tys między ALKO

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 22 kwie 2019, 12:12

znalazłem jeszcze Alko z silnikiem 22KM,

https://allegro.pl/oferta/traktorek-ogr ... gKfo_D_BwE

wiem że silniki Briggs są najlepsze a w tym traktorku jest Producent silnika AL-KO Motor czy jesteście w stanie cos powiedzieć czy ten silnik jest dobry ?

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: jerzyk » 22 kwie 2019, 12:18

Wolę silniki al-ko briggs to już nie to co 10 lat do tyłu.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2019, 9:47 przez jerzyk, łącznie zmieniany 1 raz.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Toma » 22 kwie 2019, 15:50

AdamKonik pisze:
22 kwie 2019, 12:12
.........
wiem że silniki Briggs są najlepsze a w tym traktorku jest Producent silnika AL-KO Motor czy jesteście w stanie cos powiedzieć czy ten silnik jest dobry ?
Silniki B&S dobre ? Możesz rozwinąć tą myśl, skąd wiesz,że są dobre ?
Chętnie posłucham i pewnie nie tylko ja

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 23 kwie 2019, 9:15

AdamKonik pisze:
22 kwie 2019, 11:02
Marek jeżeli mógłbys podzielić się z nami jaki polecasz traktorek bedziemy Ci wdzięczni, ja nie znam sie na traktorkach a wiedzę czerpie tylko z tego portalu, napisałem o ALKO gdyż w tej cenie wydaje mi się najrozsądniejszym wyborem ale mogę się mylić stad proszę o jakieś sugestie i konkrety
Co można powiedzieć Alko dobre tylko za bardzo delikatne.W sam raz na regularne koszenie małej trawy.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Tornado » 23 kwie 2019, 11:10

Co masz na myśli pisząc , że Alko jest delikatne?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: jerzyk » 23 kwie 2019, 11:46

Al-ko delikatne miałbym pewne wątpliwości
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 23 kwie 2019, 11:47

Delikatne plastiki,np pokrywa silnika .
No i co jest najważniejsze w kosiarce, delikatny napęd noży na jednym słabo napiętym pasku.
IMG_20190414_110924.png
Np w czeskich traktorkach naciąg paska się kontroluje i jest regulacja.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Tornado » 23 kwie 2019, 11:52

Czyli np. Honda, która też ma pokrywy plastikowe, to też jest delikatna?? Osobiście uważam, że właśnie plastiki to ich zaleta, gdyż rdza się skupia na innych metalowych modelach... Co do paska, to powiem tylko tyle, że ktoś na forum "palnie" bzdurę, a inni to powtarzają... Owszem ma wady np. brak licznika mh, słabo wykonane siedzisko..., ale reszta jest okey.. Jak się coś pisze, to proszę o uczciwe argumenty, a nie wyssane z palca wprowadzające w błąd teorie..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 23 kwie 2019, 11:55

Uczciwym argumentem jest stan twojego elektrosprzęgła .A jak wiesz wysoka temperatura temu elementowi nie sprzyja.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Tornado » 23 kwie 2019, 12:05

No tak.. masz rację.. Alko to delikatna zabawka, plastikowe pokrywy, zła konstrukcja napędu kosiska, brak licznika mh, brak dwóch kółek przy kosisko do tego czerwony jest, ma skrzynię T3 i z tymi plastikami waży prawie 250 kg. , rzeczywiście delikatny sprzęt..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

rafalmm
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2019, 17:01
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: rafalmm » 23 kwie 2019, 13:10

Po pokrywie nikt skakać nie będzie,chyba że ktoś ma taka ochotę to niech kupuje metalową.Zastanawiam się co mają powiedzieć posiadacze Stigi,której waga to przeważnie 170 kg.
Solo by Alko T16-95.6 hd v2
Husqvarna LC 348V
Oleo Mac BCH 250

AgroTrzySiostry
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 14 sty 2019, 17:43
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Kontakt:

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AgroTrzySiostry » 24 kwie 2019, 11:58

Teraz wszystkie mają obudowy plastikowe... wykonanie Al-ko wygląda na prawdę dobrze, w mojej subiektywnej opinii (bo taki kupiłem), jest lepiej wykonany od Stigi i Oleomaca ;)
Pilarka Stihl MS 211
Traktorek AL-KO T95 HD V2 Premium
Kosiarka Stiga Combi 48SQ B
Kosa Stiga 2km
www.agrotrzysiostry.pl

bratpit
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 20 maja 2018, 18:53
Imię: pit

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: bratpit » 24 kwie 2019, 16:47

Marek pisze:
23 kwie 2019, 11:47
Delikatne plastiki,np pokrywa silnika .
No i co jest najważniejsze w kosiarce, delikatny napęd noży na jednym słabo napiętym pasku.
IMG_20190414_110924.png
Np w czeskich traktorkach naciąg paska się kontroluje i jest regulacja.
Ten pasek ma zaletę .
Kosztuje 30 zeta ze Stomilu Sanok ;)

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 24 kwie 2019, 16:55

Taki pasek się nadaje do cyrkularki.

bratpit
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 20 maja 2018, 18:53
Imię: pit

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: bratpit » 24 kwie 2019, 19:39

E tam.
Znajomy już na 3 jeżdzi w zamian za oryginalnego szwabskiego OPTIBELTA i twierdzi ,że różnic brak prócz tego ,że kieszen drenuje znacząco mniej..
JAk wymienie to sam potwierdze lub zaprzeczę.

krzyszt11

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: krzyszt11 » 09 maja 2019, 20:40

Widzę, że pranie mózgów na forum przynosi pozytywne skutki, niektórzy od razu nie myślą jaki traktorek wybrać, tylko jaki model Alko, bo to podobno jedyny najlepszy traktorek. Jeżeli chodzi o plastik i metal na obudowę, czy pokrywę traktorka, to jak słusznie prawi Tornado korozja plastiku się nie ima, ale może warto pomyśleć, że czasami zdarzy się zaczepić o jakąś przeszkodę i wtedy na metalu pozostanie wgięcie które można "wyklepać", a z plastiku Alko pozostaną paździerze ale bez śladów korozji.
Myślcie ludzie przed zakupem traktorka, bo potem będzie za późno.

KostekSerwis
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 23 gru 2018, 10:38
Imię: Piotr
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: KostekSerwis » 09 maja 2019, 21:22

AgroTrzySiostry pisze:
24 kwie 2019, 11:58
Teraz wszystkie mają obudowy plastikowe... wykonanie Al-ko wygląda na prawdę dobrze, w mojej subiektywnej opinii (bo taki kupiłem), jest lepiej wykonany od Stigi i Oleomaca ;)
O stidze sie nie wypowiem bo slabo znam ale porownujac OM i Alko to raczej bzdura...
OM ma lepsze wykonanie i jakosc...

eugens24

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: eugens24 » 10 maja 2019, 7:42

Marek pisze:
21 kwie 2019, 22:16
Mocna rama waga maszyny .O.K plus wydajny agregat tnący czego niestety twój wybrany sprzęt nie posiada. :mrgreen:
Kosisko plus duży wyrzut trawy to jest najważniejsze w efektywnym koszeniu trawy
.
Gdybyś mógł sprecyzować.
Co oznacza wydajny agregat tnący, jest jakaś różnica między np cedrusem a alko ?

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 10 maja 2019, 13:41

W alko masz mijające się noże napięte jednym paskiem ,napinasz ręcznie bez narzędzi.Dla jednych wygoda ale nie do końca,w wysokiej gęstej trawie pasęk będzie się ślizgał.
Wąski plastikowy wylot trawy i powyginane mulczujące noże.

W Cedrusie i Oleo Mac masz dwa paski jeden podwójnie zębaty utrzymuje noże we właściwym położeniu.Drugi krótki napędza noże i jest napięty przez regulowany śrubą napinacz.
Proste noże z szerokimi łopatami i duży metalowy wylot trawy.

krzyszt11

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: krzyszt11 » 10 maja 2019, 16:28

AgroTrzySiostry pisze:
24 kwie 2019, 11:58
Teraz wszystkie mają obudowy plastikowe... wykonanie Al-ko wygląda na prawdę dobrze, w mojej subiektywnej opinii (bo taki kupiłem), jest lepiej wykonany od Stigi i Oleomaca ;)
Nie wszystkie Simplicity, Snapper mają metalowe i zdecydowanie wolę to od plastików Alko.
Jeżeli chodzi o korozję to na nią najbardziej narażony jest deck, a nie pokrywa silnika, czy inne elementy.
Użytkowałem kilkunastoletni traktorek gdzie nie było plastiku i ślady korozji były, ale wszystko łącznie z deckiem można było użytkować jeszcze wiele lat. Samochody też są z metalu (Tornado pewnie ma plastikowy Trabant???), jeżdżą po soli i żyją sporo lat, tak że straszenie korozją (bo plastik lepszy) nie ma sensu.

rafalmm
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2019, 17:01
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: rafalmm » 10 maja 2019, 17:02

Ja wybrałem t16-95.Na wyścigi kosiarek sie nie wybieram, więc żadne plastiki mi nie straszne.Ważne jest to na jakiej ramie są te plastiki.
Solo by Alko T16-95.6 hd v2
Husqvarna LC 348V
Oleo Mac BCH 250

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Troku » 10 maja 2019, 17:47

Marek pisze:
10 maja 2019, 13:41
W alko masz mijające się noże napięte jednym paskiem ,napinasz ręcznie bez narzędzi.Dla jednych wygoda ale nie do końca,w wysokiej gęstej trawie pasęk będzie się ślizgał.
Wąski plastikowy wylot trawy i powyginane mulczujące noże.

W Cedrusie i Oleo Mac masz dwa paski jeden podwójnie zębaty utrzymuje noże we właściwym położeniu.Drugi krótki napędza noże i jest napięty przez regulowany śrubą napinacz.
Proste noże z szerokimi łopatami i duży metalowy wylot trawy.
Pasek w alko się nie slizga na wysokiej i gęstej trawie, dużo szybciej spali się pasek w cedrusie w takich warunkach, Tornado kiedyś już zademonstrował jak spalić taki pasek w hondzie co miała taką właśnie konstrukcję,
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 10 maja 2019, 21:41

Czyli Cedrusy Toro Oleo Mac i inne z Seco group mają wadliwy napęd noży??
A bym zapomniał Karsit też miał identyczną konstrukcję.

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 11 maja 2019, 15:09

słuchajcie troszeczkę zgłupiałem gdyz mam tylko max 12tys na traktorek i wybieram pomiedzy T16 i T22, jeżeli chodzi o plastiki to słabo to wygląda i wolałbym metalową obudowę silnika ale przeżyję to, najbardziej zastanawiam się z powodu silnika czy silnik Loncina czy Brigssa, prosze doradźcie czy ze spokojem można zakupić z silnikem Loncina, kusi mnie T22 bo ma 22KM

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Tornado » 11 maja 2019, 17:45

Ja mam T16 z silnikiem B$S , ale gdybym wybierał, to wybrałbym Loncina . Silniki B$S to nie te silniki, które kiedyś cieszyły się dobrą renomą. Mój jest nowy, więc sprawuje się na razie okey.. Chyba to Twój pierwszy traktorek, więc co do plastików, to pogadamy jak zaczniesz użytkować ten sprzęt... Pozdrawiam ..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

bratpit
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 20 maja 2018, 18:53
Imię: pit

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: bratpit » 11 maja 2019, 18:04

AdamKonik pisze:
11 maja 2019, 15:09
słuchajcie troszeczkę zgłupiałem gdyz mam tylko max 12tys na traktorek i wybieram pomiedzy T16 i T22, jeżeli chodzi o plastiki to słabo to wygląda i wolałbym metalową obudowę silnika ale przeżyję to, najbardziej zastanawiam się z powodu silnika czy silnik Loncina czy Brigssa, prosze doradźcie czy ze spokojem można zakupić z silnikem Loncina, kusi mnie T22 bo ma 22KM
JAk zaczeli wkładac lonciny do kosiarek w 2009 to sie okazała po 6-8 latach ,że wytrzymywały więcej niż BS z tego okresu.
Tak samo teraz jak do traktorków wkładają lonciny to wiedze bedziemy mieli za 6 lat które lepiej wytrzymują próbe czasu.
NA dzisiaj już wiadomo niezbicie ,że jest to 1 tys. mniej na zakup i nawet gdyby wytrzymywały tak samo to to już jest namacalny powód by olać BS i o nim zapomnieć.

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 11 maja 2019, 20:58

Tak to mój pierwszy traktorek także nie mam doświadczenia, przez długi czas zastanawialem się żeby zakupic używany ale ceny za używane są chore i dlatego postanowiłem zakupic nowy, chcę miec traktorek na pare ładnych lat, mam prosty teren dlatego sądzę że plastiki to nie problem, miałem wcześniej kosiarki spalinowe z napędem z silnikiem BS i kosiarka wytrzymywała 4-5lat stąd też jestem w stanie zaryzykować i zakupić z silnikiem Loncina, traktorek ma gwarancje 5lat więc mam nadzieję że Alko jest pewne swojego produktu.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Tornado » 11 maja 2019, 21:11

Jak już będziesz miał sprzęt u siebie, to proszę załóż odrębny temat i opisz swe uwagi z użytkowania oraz czy spełnił on Twoje oczekiwania w/g udzielonych porad na forum - odnieś się do tunelu i tych plastików. Życzę bezawaryjnego użytkowania traktorka ...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Marek

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Marek » 11 maja 2019, 21:20

Masz 5 lat gwarancji ale nie na silnik.
A na resztę 5 lat jak zrobisz płatne przeglądy.

UNIU
Stały bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 10 maja 2019, 10:28
Imię: Lukasz

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: UNIU » 11 maja 2019, 21:48

Silnik wytrzyma 15 lat więc gwarancji nientrzeba
Solo T16-96.5 HD V2

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: Tornado » 11 maja 2019, 22:12

Eee tam 15 lat ... super "podpowiadacze" na forum zaraz Cię uświadomią, że to złom i .. wytrzyma góra kilka lat .. hehehehe :lol: :lol:
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

AdamKonik
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2018, 13:38
Imię: Adam

Re: Zakup Traktorka - jaki wybrać ?

Post autor: AdamKonik » 26 maja 2019, 20:44

Zakupiłem traktorek Alko T22, jak na razie po koszeniu trawy jestem zadowolony, trawa skoszona bdb również zbieranie trawy do kosza jest bdb, traktorek ma dobry skręt, dla mnie jest wygodny i to, że pedał od wstecznego jest z tyłu w niczym nie przeszkadza, ale uważam, że licznik by się przydał i myślę, żeby licznik założyć, w miarę częstszego używania będe opisywał swoje spostrzeżenia.

ODPOWIEDZ