Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Pomoc w wyborze, problemy techniczne, dodatkowy osprzęt wszystko w jednym dziale

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: michals » 21 kwie 2019, 14:13

Siema!

Taka rozkmina, na wielu filmach w sieci widać jak użytkownicy traktorków włączają kosisko przy dźwigni obrotów/gazu ustawionej na polowe i dopiero później ustawiają obroty na full.
Czemu tak, jak wy to robocie?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Kamilos » 21 kwie 2019, 14:26

Zawsze powinno się włączać przy maksymalnych obrotach silnika bo załączenie noży to spore obciążenie chwilowe . Tak jest zdrowiej i dla silnika
I dla sprzęgła.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

sobul2
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2018, 21:34
Imię: Mateusz

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: sobul2 » 21 kwie 2019, 20:11

Może to ma związek z wyższymi obrotami na których pracują traktorki w USA, ja na ten rok podnioslem obroty jałowe na "amerykański" tJ. 2800 obr. na biegu jałowym zobaczymy jak się będzie zachowywała maszyna przy tych obrotach.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Kamilos » 21 kwie 2019, 21:21

Obroty jałowe to jest inna sprawa, Natomiast do koszenia powinno się używać pozycji zając, niskich obrotów tak naprawdę powinno się używać tylko do gaszenia silnika. Silniki w traktorkach są chłodzone powietrzem więc muszą chodzić na wysokich obrotach, bo wraz z wałem porusza się wentylator na kole zamachowym. Tym samym zmniejszając obroty zmniejszamy chłodzenie.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Marek

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Marek » 21 kwie 2019, 22:08

Dokładnie tak jak Kamil napisał a na dodatek im mniejsze obroty to tym mniejsze smarowanie silnika .
Unikajmy najniższych obrotów używać tylko do gaszenia silnika.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Uli » 02 maja 2019, 21:00

michals pisze:
21 kwie 2019, 14:13
Siema!

Taka rozkmina, na wielu filmach w sieci widać jak użytkownicy traktorków włączają kosisko przy dźwigni obrotów/gazu ustawionej na polowe i dopiero później ustawiają obroty na full.
Czemu tak, jak wy to robocie?
Moim zdaniem, bynajmniej ja tak robię, włączam noże na połowie gazu a chwilowe obciążenie redukuje regulator obrotów silnika, wydaje mi się że takie załączanie noży mniej zużywa sprzęgło (chodzi o tarcie), jeżeli załączamy na najwyższych obrotach to zanim tarcze połączy elektromagnes tarcie trwa dłużej...tak mi się wydaje.
Ale to moja opinia.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Tornado » 02 maja 2019, 22:06

Ja robię identycznie jak kolega Uli. Jest to chyba najlepsza opcja pod względem ekonomiki zużycia sprzętu oraz jego sprawnego działania..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: michals » 03 maja 2019, 1:02

No to zdania mamy podzielone :)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Tornado » 03 maja 2019, 7:08

No i dobrze.., każdy ma swoje argumenty. Zatem opisz jak Ty to robisz i uzasadnij dlaczego tak , a nie inaczej .., aby uwypuklić te różnice ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Kamilos » 03 maja 2019, 9:53

Nawet instrukcja obsługi mówi by włączać na najwyższych obrotach, a wg mnie osobiście dla silnika jest lepiej gdy przy obciążeniu ma wyższe obroty.Tak samo jak jazda samochodem pod górę, czy lepiej dusić na wyższym biegu i niskich obrotach czy lepiej na niższym i na wyższych obrotach ?
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: Tornado » 03 maja 2019, 10:28

Pewna instrukcja mówi, iż w danym silniku nie wymienia się oleju. Nie zawsze zalecenia są prawidłowe. Co do porównania, to napiszę przekornie i sam sobie odpowiedz... włączyć kosisko przy niskich obrotach i "dusić" silnik, czy załączyć na najwyższych i "piłować" go... Poza tym to nie sam silnik, lecz jeszcze kilka innych czynników o których była mowa ma wpływ na to, że trzeba dostosować/dopasować "jedno do drugiego" ...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Włączanie kosiska, przy jakich obrotach?

Post autor: michals » 03 maja 2019, 17:08

Ja ogólnie użytkuje traktor z gazem zawsze ustawionym na full, czy to tylko jeżdżę czy koszę gaz jest na full, tak samo oczywiście przy włączaniu kosiska.
Zmniejszam go jak schodzę z maszyny i zostawiam ją na chwile opalaną albo gaszę silnik.

ODPOWIEDZ