K46 dolewka

Dział poświęcony skrzyniom hydrostatycznym, budowa, opis działania, wymiana oleju, naprawy bieżące i główne.

Moderator: Moderatorzy

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

K46 dolewka

Post autor: mario1m » 28 maja 2020, 23:30

Dobry wieczór,
Przeglądałem tematy związane ze skrzynią K46 (u mnie K46F w TCP - niedawno nabyty), ale nie do końca znalazłem odpowiedź na mój problem. Otóż okazało się, iż w zbiorniku wyrównawczym brak oleju. Olej wykryłem w rurce łączącej zbiornik ze skrzynią (jasny, wydaje się ok). Najprościej chciałbym dolać olej... i teraz: oryginał? może tańszy mieszalny? całościowa wymiana?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K46 dolewka

Post autor: Troku » 28 maja 2020, 23:36

Olej w tych skrzyniach stosuje się silnikowy do wyboru 10W30 lub dla bardziej wymagających 5W50
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

Re: K46 dolewka

Post autor: mario1m » 29 maja 2020, 2:28

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli dowolny 5w50 mogę dolewać do obecnego? Druga sprawa, czy sytuacja z tak obniżonym poziomem oleju mogła mieć negatywne skutki dla skrzyni? Co dodatkowo można sprawdzić?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K46 dolewka

Post autor: Troku » 29 maja 2020, 21:30

Możesz używać dowolny olej ważne by był o tych parametrach lepkościowych. Pyt. 2 ile tego oleju dolałeś by był stan ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

Re: K46 dolewka

Post autor: mario1m » 29 maja 2020, 23:16

Jak wspominałem kosiarka nie dawno nabyta, stąd nie wiem jaki obecnie olej jest zalany, ale zakładam, że oryginalny. Co do pyt. 2 - jeszcze nie dolewałem, czekałem na odpowiedź ws. jaki olej dolać. Obecnie olej jest gdzieś w połowie pionowego kanału odchodzącego od zbiorniczka do skrzyni (sprawdzone żyłką).

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: K46 dolewka

Post autor: Kamilos » 30 maja 2020, 10:01

Ja bym wymienił ten olej, dolewka to pół środki, zwłaszcza jak jest oryginalny i nikt go pewnie nie zmieniał.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

Re: K46 dolewka

Post autor: mario1m » 30 maja 2020, 13:14

Wymiana pewno nastąpi (najlepiej by było aby po sezonie), a na teraz chciałbym (jeśli to możliwe) dolać i kosić bo trawa rośnie :)- jednak wolę dopytać, które wyjście wybrać. Przebieg skrzyni 200 mth, objawów negatywnych niby nie ma. Na forach są informacje, że przy standardowych warunkach pracy (małe obciążenie), wymiana oleju w tych skrzyniach nie jest w ogóle konieczna... więc teoretycznie tylko dolać. Ja nie mam doświadczenia z napędem hydro i podchodzę ostrożnie, żeby potem skrzyni kapitalki nie robić (bo był niski poziom oleju, dolane, ok, ale jakieś konsekwencje w późniejszym czasie z tego powodu mogły być)... Może coś mogę posprawdzać, bez demontażu skrzyni, żeby się upewnić?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: K46 dolewka

Post autor: Kamilos » 30 maja 2020, 21:07

Twój sprzęt, twoja sprawa, ale mój olej po zlaniu przy przebiegu 85 godzin był ciemny i miał trochę opiłków po docieraniu skrzyni, dlatego jak nie masz jeszcze negatywnych objawów to wymieniaj ten olej jak najszybciej, takie jest moje zdanie, wymiana nie trwa wcale długo max 2-3 godziny z demontażem i zamontowaniem skrzyni z powrotem, ale rób jak uważasz.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

Re: K46 dolewka

Post autor: mario1m » 30 maja 2020, 21:55

Dzięki za opinię. Dodam, że olej który "namierzyłem" w skrzyni w tym pionowym kanale pod zbiorniczkiem jest jasny, klarowny, ale nie koniecznie musi być taki na tłoczkach... Trochę się boję tej wymiany i np: odpowietrzania (ze względu na to, że jak coś mi nie wyjdzie to się robi grubsza sprawa). A czy mogę sprawdzić stan magnesu (opiłków) (ten u góry pod gumowym korkiem) i czy wiąże się to z ponownym odpowietrzaniem itd.?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: K46 dolewka

Post autor: Kamilos » 30 maja 2020, 22:34

Nie bój się odpowietrzania, bo to nic skomplikowanego nie jest, polega na tym, że jak zalejesz olej do połowy zbiorniczka po wymianie to stawiasz traktor by koła były w górze, uruchamiasz napęd i obserwujesz stan oleju, jak trzeba to dolewasz i tyle. To że olej wydaje się jasny nic nie znaczy, bo jak zlejesz może być ciemny, jak korek otworzysz by sprawdzić magnes nie musisz nic odpowietrzać. Olej nie tylko się zużywa, ale z czasem traci swoje właściwości, więc tak samo jak w silniku tak samo w skrzyni się powinno wymieniać.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K46 dolewka

Post autor: Troku » 30 maja 2020, 22:35

Zgadzam się z Kamilem, olej powinno się wymieniać co dwa lata lub co 200 godzin pracy traktorka.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

Re: K46 dolewka

Post autor: mario1m » 17 cze 2020, 20:21

OK. Dzięki. Nie miałem czasu się zajmować kosiarką, dodatkowo pogoda nie zmuszała do tego. Tylko tak na szybko i testowo dolałem oleju i w nawiązaniu do pytania ile - tak ze 150ml i olej miałem na dnie zbiorniczka i nie ubyło. Dzisiaj natomiast dolałem kolejne ok. 100ml (tak do ok. połowy zbiorniczka) i po chwili olej wylewał mi się gdzieś spod wentylatora... czyli mamy prawdopodobną przyczynę zaniżonego poziomu w zbiorniczku... Simering? Ew. jaki powinien tam być?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K46 dolewka

Post autor: Troku » 17 cze 2020, 20:42

jest tam uszczelniacz metryczny, wyciągnij go i zobacz oznaczenia albo idź do sklepu z uszczelniaczami to dobiorą.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

Re: K46 dolewka

Post autor: mario1m » 24 cze 2020, 20:51

zdjąłem wentylator i simering ok, ale wyczyściłem górę skrzyni i winowajcę znalazłem. Na środku pęknięcie ma korek gumowy nad magnesem.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K46 dolewka

Post autor: Troku » 24 cze 2020, 21:36

No to korek do wymiany masz.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

mario1m
Nowy użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2020, 9:55

Re: K46 dolewka

Post autor: mario1m » 24 cze 2020, 23:09

Niestety :( Tak na marginesie, pęknięcie korka to ostatnia rzecz, którą bym obstawiał jako przyczynę wycieku...

ODPOWIEDZ