Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Dział poświęcony skrzyniom hydrostatycznym, budowa, opis działania, wymiana oleju, naprawy bieżące i główne.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Tornado » 22 lip 2016, 10:49

Wiele już pisano o wymianie oleju w skrzyni i nie chodzi mi bynajmniej, aby ktoś tu pisał jakim olejem zalać dany model skrzyni. Wczoraj kolega Troku na czacie min. napisał:
Troku
« czw 11:09 pm »
moje obecne doświadczenie mówi - zmieniaj olej co roku w skrzyni
Troku
« czw 11:16 pm »
bez względu na ilość godzin
Troku
« czw 11:16 pm »
wymiana co rok
Troku
« czw 11:15 pm »
ja wprowadziłem już zasadę serwisową, jak jest skrzynia po remoncie to zalecam zmianę oleju co rok - wiem że producent pisze co innego ale ja mam wtedy pewność że skrzynia będzie chodzić


Może odniosą się do tej opinii inni znawcy tematu... Moje wątpliwości biorą się stąd, że nie bierze się pod uwagę ilości przepracowanych godzin przez skrzynię. Czyżby olej tracił swe właściwości głównie wskutek upływu czasu , i to przez rok? A, może by tak w kołach wymieniać powietrze raz na kwartał.., też się starzeje.. ;) To, że producenci nie wspominają o wymianie oleju w skrzyni, to jedno.., ale wymiana co rok :o Nie dociera do mnie taka ocena, dlatego proszę znawców o wypowiedzi..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Kamilos » 22 lip 2016, 17:22

Tak po przemyśleniu tego, wydaje mi się, że to przesada. Olej w silniku i skrzyni jest ten sam (silnikowy) , z tym, że skrzynia ma dużo lepsze warunki pracy jak silnik, gdzie powstają produkty spalania, trafia do oleju część niespalonego paliwa, panują dużo wyższe temperatury, przede wszystkim dużo szybciej olej ulega zabrudzeniu i pogarszane są jego właściwości smarne. Zmiana oleju w skrzyni co 2 lata przy syntetyku, jeśli ktoś nie zrobi przez ten czas 200 godzin moim zdaniem wystarczy.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Piurko

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Piurko » 23 lip 2016, 8:29

W mojej K46 olej spuściłem po 320 godz pracy i wyglądał bardzo dobrze , nie był czarny i brudny , był lekko brązowy . Nie mam wiedzy , czy jakieś składniki uległy degradacji , ale dla wielu ten olej nadawałby się do ponownego użytku - dla mnie też...

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Kamilos » 23 lip 2016, 9:05

No tutaj bym się nie zgodził z tobą piurko, olej po tylu godzinach już jest zużyty, a przede wszystkim jest stary..
Zresztą sam widziałeś ile miałeś opiłków na magnesach, jak by był olej zmieniany na czas to by tego nie było..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Piurko

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Piurko » 23 lip 2016, 10:23

Kamil , ja tylko stwierdzam fakty...dla mnie jest oczywiste , że olej wymieniam , w moim samochodzie producent zaleca wymiany oleju w silniku co 40 tys.- ja wymieniam co 20 tys. , w skrzynie w ogóle nie przewiduje wymiany - ja wymieniam co 100 tys. - auto ma przejechane prawie 450 tys. km i jest w bardzo dobrej kondycji - czy to zasługa olejów ? - może tak może nie....ja się czuję pewniej i lepiej , kiedy wymieniam regularnie .
Co to znaczy stary olej ??? Czy olej nieużywany po 10 latach jest do wyrzucenia ...??? Opiłki w skrzyni - jak rozebrałem , to też mi się nie podobało , ale na filmikach z sieci bywało więcej . Moja skrzynia z taką ilością opiłków , ma się bardzo dobrze...po godzinnym koszeniu w temp. +30 , zapieprza jak szalona i nic się nie dzieje. Po 320h pracy ma być olej jak nowy i bez opiłków przy współpracujących metalowych elementach - mało prawdopodobne .
Nasze doświadczenie w tym temacie jest ŻADNE !!! Andrzej trochę tych skrzyń "przewalił" i On może coś o tym powiedzieć , ale przede wszystkim musi chcieć....o tym napisać... Miał pokazać rozerwane tłoczki z pompy....nie pokazał .

Każdy ma swój rozum , nie znam się i mam kasę - zawożę traktorek do serwisu i nie mój problem , płacę i wymagam .
Nie znam się i nie mam kasy - szukam informacji na forach i próbuję zrobić sam .

Na innych forach są ludzie , którzy piszą ,odpowiadają , podpowiadają....i robią to od wielu lat , pomagają i cieszą się zaufaniem .
Nasze - nie nasze.... forum musi sobie zapracować na wiarygodność...

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Troku » 23 lip 2016, 23:31

Widzę że Kamil drąży temat oleju ale ja podtrzymuję swoje zdanie, zalecam wymianę oleju co rok, klienta instruuję jaki olej ma lać i jak to zrobić by sam sobie wymienił.
Koszt oleju jest niewielki a jak robisz przegląd okresowy roczny to wtedy wymieniasz i w silniku i w skrzyni bo masz ten sam olej.

Chiałbym przypomnieć i tonie i wszystkim innym że to ja rozpropagowałem wymianę oleju w skrzyni a jak bym chciał zarobić na wszystkich to słowa bym nie pisnął bo wtedy roboty miałbym więcej.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Kamilos » 23 lip 2016, 23:39

Andrzej, wymienialiśmy u mnie olej w skrzyni po 2 latach użytkowania (85 godzin), opiłków na magnesie nie było wcale, olej był ciemny, ale to normalne. I nie bardzo rozumiem jaki jest sens wymiany po roku, zwłaszcza jak ja robię 30 godzin na rok. To jest moim zdaniem nadgorliwość.
Olej w skrzyni nie jest się w stanie zużyć przez rok czasu i po 30 godzinach. Niedługo będziemy w silniku zmieniać co 20 godzin, bo tak lepiej, no nie przesadzajmy..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Troku » 23 lip 2016, 23:41

W twoim przypadku bym się zastanowił lecz większość użytkowników traktorków robi 80- 120 godzin w rok i w tym przypadku zalecam wymianę roczną.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Kamilos » 24 lis 2017, 17:41

Tak wygląda olej po zlaniu ze skrzyni po przebiegu 50 godzin po upływie 2 lat.
Generalnie olej tylko lekko przybrudzony, magnes czysty, jakieś tam opiłki w nim były minimalnie jak pod światło było widać, ale to raczej aluminiowe, wiadomo, ze skrzynia pracuje więc jakieś opiłki mogą się pojawić. Jak się dba o skrzynię i wymienia się regularnie olej to żadne płukanki nie są potrzebne, zresztą niesłyszałem by ktoś coś takiego robił, ba niektórzy wcale nie wymieniają..
Za jakiś czas się ją najwyżej rozbierze na części pierwsze i wszystko się wyczyści w środku, łącznie z pozostałymi magnesami i filtrem.
Po wymianie oleju, skrzynia jest żwawsza, szybciej reaguje na pedał i wydaje mi się, że jest ciut szybsza.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Tornado » 24 lis 2017, 17:48

Były jakieś opiłki w oleju? Jak oceniasz ten olej , bo zdjęcie nie do końca odzwierciedla jego stan...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Kamilos » 24 lis 2017, 17:51

Tak jak napisałem wcześniej, pod światło było widać jak się odbijały jakieś tam minimalne opiłki, ale to raczej aluminiowe aniżeli stalowe. Olej generalnie czysty, jak go zlewałem to był żółty, myślę, że mógłby jeszcze popracować, ale miał już 2 lata więc się zestarzał.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Troku » 25 lis 2017, 17:08

Olej w silniku ma inne zadanie jak w skrzyni i pomimo tego że tak jak Kamil stwierdził ma w silniku zdecydowanie gorzej tak w skrzyni przede wszystkim zależy na tym by był czysty, Silniki spalinowe sami wiecie a szczególnie diesle po przejechaniu parunastu kilometrów od wymiany są już czarne, w skrzyni olej nie może być taki. współpraca utwardzonego aluminium ze stalą przy oleju zanieczyszczonym nawet niewielką ilością pyłu aluminiowego czy stalowego skutkuje przyśpieszonym zużyciem skrzyni. Magnesy nie wszystko wyłapią bo nie są w stanie.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Kamilos » 25 lis 2017, 21:16

Troku pisze:
25 lis 2017, 17:08
Olej w silniku ma inne zadanie jak w skrzyni i pomimo tego że tak jak Kamil stwierdził ma w silniku zdecydowanie gorzej tak w skrzyni przede wszystkim zależy na tym by był czysty, Silniki spalinowe sami wiecie a szczególnie diesle po przejechaniu parunastu kilometrów od wymiany są już czarne, w skrzyni olej nie może być taki. współpraca utwardzonego aluminium ze stalą przy oleju zanieczyszczonym nawet niewielką ilością pyłu aluminiowego czy stalowego skutkuje przyśpieszonym zużyciem skrzyni. Magnesy nie wszystko wyłapią bo nie są w stanie.
System oczyszczania oleju w tej skrzyni jest kiepski, nie ma żadnego filtra papierowego tylko taka siateczka i magnesy, które wszystkiego nie są w stanie wyłapać. Także 2 lata to jest wg mnie max czas jaki można pracować na jednym oleju w skrzyni czyli w moim przypadku około 50 godzin, gdzie traktorka używam nie tylko do koszenia, ale również do odśnieżania, ciągania przyczepki i aeratora, więc skrzynia jest jednak trochę obciążona.

Strach sobie wyobrazić co się dzieje w skrzyniach gdzie nikt nie wymienia od nowości, sądząc że skrzynia nie potrzebuje wymiany oleju..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Troku » 25 lis 2017, 22:57

Tak właśnie sądzę i Kamil potwierdza moją teorię, olej to olej więc wymiana co rok jak najbardziej wskazana. Wiele nie zaoszczędzimy ale sporo możemy stracić jak go nie zmienimy.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Kamilos » 26 lis 2017, 20:39

Nie wiem czy co rok to nie przesada, bo jednak olej jaki zalewam do skrzyni jest syntetykiem z najwyższej półki więc te 2 lata w skrzyni to spokojnie może pracować. A przebieg przez 2 lata w moim przypadku to zaledwie 50 godzin, więc 4 razy mniej niż okres przy którym zaleca wymianę producent Tufftorq.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni hydro

Post autor: Keram2504 » 27 lis 2017, 19:41

Obserwuję ten temat i widzę że każdy ma na ten temat swoje zdanie.
Dorzucę i ja swoje trzy zeta.
Moim zdaniem najważniejsze są pierwsze wymiany oleju w nowozakupionej maszynie lub po kapitalnym remoncie.
W tym przypadku wymieniałbym olej w nast. przedziałach czasu pracy.
I po 5 godzinach
II po 15-20 godzinach od chwili zakupu.
III po 50 godzinach od chwili zakupu.
Takie same przedziały stosowałbym po remoncie kapitalnym.
Dlaczego tak?
Otóż współpracujące części muszą się ułożyć i wspólnie dopasować. Jakość wykonania podzespołów jest różna, ze starannością i tolerancją pasowania bywa różnie, w wyniku czego sypią się wióry i jak wiemy dostają się w newralgiczne miejsca. Należałoby je wtedy jak najszybciej usunąć z układu. Magnesy? Nie zawsze wychwycą wszystko. Dlatego w pierwszym okresie eksploatacji wskazana jest częstsza wymiana oleju. We wstępne ułożenie maszyny w fabryce jakoś nie wierzę.....

ODPOWIEDZ