Solary czy pompa ciepła.

Moderator: Moderatorzy

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Keram2504 » 23 lis 2015, 22:27

W naszej gminie jest realizowany projekt takowy że Unia dokłada 80% do alternatywnych źródeł energii.
Planuję złozyc wniosek i w tym temacie mam wątpliwości: co bardziej będzie opłacalne solary czy pompa ciepła.
Jesli macie doświadczenia w tym temacie to chętnie przygarnę wiadomości w tej dziedzinie do mej świadomości.
Najbardziej skłonny jestem do pompy ciepła ale nie wiem jak to będzie wyglądało w eksploatacji i jakie koszty poniosę orientacyjne podczas normalnej pracy.
Dzięki za wszelkie sugestie.

olek32
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2015, 18:14
Imię: Aleksander

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: olek32 » 07 gru 2015, 18:17

Na stronie Termolitu możesz poczytać o pompach ciepła. Ja jestem zwolennikiem takiego typu ogrzewania. Fajnie, że chcesz skorzystać z dotacji. Mało osób o tym wie, a pompy ciepła to doskonałe alternatywa dla innych typów ogrzewania. Inwestycja w pompę zwraca się bardzo szybko, a sama pompa nie wymaga konserwacji.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Troku » 07 gru 2015, 18:20

A ile prądu taka pompa pobiera a raczej ile taki cały układ wyposażony w pompę pobiera miesięcznie kilowatów ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

rustin
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 18 lis 2015, 21:56
Imię: Kamil
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: rustin » 07 gru 2015, 19:19

Jeżeli jest dotacja na solary i pompę to wybrał bym pompę z dwóch powodów. Nie ma ozdoby na dachu w postaci solarów a drugi jeżeli nie ma słońca , wody nie zagrzeję. Pompa tak, jeżeli ma dobry COP to i przy niskich temp wodę zagrzeje.

Awatar użytkownika
Jacek_S
Stały bywalec
Posty: 125
Rejestracja: 08 lut 2015, 17:35
Imię: Jacek

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Jacek_S » 07 gru 2015, 20:01

Wiem ze jest dotacja ale,jest jedno ale......... trzeba spelnic pewne warunki.Jednym z nich jest wymagana-okreslona powierzchnia do zainstalowania rur ,ja natomiast mam tylko 30 m 2 powierzni i tu klapaaaaaaaaaa.
Solary tak samo odpadaja :( . Jestem za wprowadzaniem i stosowaniem nowych technologi.To ze u mnie nie znajdzie zastosowania , niech u innych sie sprawdza.

Ps Nic nie ma za darmo, a moje pytanie to o ile wzrosnie oplata za energie elektryczna.

rustin
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 18 lis 2015, 21:56
Imię: Kamil
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: rustin » 07 gru 2015, 20:03

Co prawda nie mam pompy tylko solary, dlatego wiem jak jest z wodą w dni kiedy nie ma słońca. Koleżanka z pracy ma pompę od dwóch lat, pytałem czy jest różnica w rachunkach przed montażem pompy a po, mówiłem że nic takiego nie zauważyła. Jakaś różnica jest ale nie że rachunki wzrosły o 1/3

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Keram2504 » 08 gru 2015, 23:04

Wiem że pompa ciepła jkest niemalże bezawaryjna i praktycznie nie potrzebuje konserwacji. Natomiast powala cena w informatorze jaki przy okazji dostałem to cena wynosi w granicach 60 koła, natomiast refundowane jest ok 80%. Ponadto w tym przypadku gmina wybiera dany rodzaj energoodzyskiwacza :twisted: i w przertargu wybiera wykonawcę. Nie zechce im się bawić w pojedyńcze zachcianki. Na dodatek w gminie wzrosnie "współczynnik, procent" gospodarstw ekologicznych. Osobiście jestem za pompą ciepła. Myślę że to byłoby najbardziej korzystne. W zimę można wykorzystać to do ogrzewania niskotemperaturowego tj. podłogowego. W tym przypadku 30*C powinno wystarczyć. Na dodatek na działce wsadzają rury w minimum dwa odwierty o głębokości 100m. Pomarzyć można....Ponoć solary też można wykorzystać do ogrzewania w okresie przejściowym. Czy to prawda???

bela1988
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 17 kwie 2015, 19:52
Imię: Paweł

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: bela1988 » 10 gru 2015, 19:35

Piszecie o solarach które ogrzewają ciepła wodę użytkową czyli ta w kranie natomiast pompa ciepła o której koszt to60 Tys jest pompa która daje nam ogrzewanie c.o oraz ciepła wodę C.w.u. więc tu nie ma co porównywać .
Pompy ciepła powinniśmy podzielić na grupy czyli dwu oraz C.o. jeżeli porównujemy do solarow to porównajmy pompę ciepła powietrze powietrze. Czyli taka która jest zintegrowana z wymiennikiem ciepłej wody lub do niego podlanczana. Reasumując jest wielkości dużego klimatyzatora i działa na zasadzie odwróconej lodówki czyli nagrzewa powietrze które z kolei ogrzewa nam wodę w wymienniku która z kolei popłynie w naszym kranie. Dodatkowo ubytkiem jest chłodne powietrze które można rozprowadzić kanałami na dom i w lecie wykorzystywać jako coś na ksztakt klimy. Średni koszt zaladowania (ogrzania) wymiennika 300L to ok 1.50 PLN. Czyli koszt miesięczny to jakieś 20-30 zł. Mniej więcej. Koszt samej pompy to ok 4 Tys a z wymiennikiem 6 Tys. Opłaca się bardziej od solarow gdyż one grzeją około 4 miesiące w roku a pompa potrafi w razie potrzeby ogrzać wodę nawet i przy tempreraturze zewnętrznej -5° pozatym montaż jest o wiele łatwiejszy i mniej inwazyjny a do pozostałej wezownicy w wymienniku podłączony pięć gazowy lub C.o. z którego w zimie tak czy inaczej korzystamy i on nabrzeże nam wodę a pamiętajmy że dolary również zużywają prąd tzn. Pracuje grupa pompowa więc koszty eksploatacji podobne z tym że w solarach co conajmniej 3 lata pasuje wymienić płyn. W razie zainteresowania chętnie pomogę tak się składa że poza pilarkami czy kosiarami Prowadzimy Hydraulike Pozdrawiam sory na ortografy pisze na tel.

rustin
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 18 lis 2015, 21:56
Imię: Kamil
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: rustin » 10 gru 2015, 20:06

Jak dla mnie to pytanie było proste. Pompa ciepłą do CWU czyli powietrza ale nie gruntowa lub solary.

Dombax
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2016, 15:50
Imię: Dominik

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Dombax » 03 lis 2016, 15:52

Według mnie ani to, ani to - najlepiej sprawdza się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Tylko trzeba mieć dobrej jakości węgiel np. ekogroszek od SmartTrans. Bardzo dobrze się pali, daje dużo ciepłą i w sumie wychodzi tanio jak na tą energię, którą dostarczy.

mofaren
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 02 gru 2016, 10:14
Imię: Arek

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: mofaren » 02 gru 2016, 10:16

a ja się nie zgodzę, bo pompa to cudowny sposób ogrzewania. Pod warunkiem, że dobra jakościowo i zamontują ją dobrzy fachowcy. Jestem z małopolski i znalazłam bardzo dobry serwis klimatyzacyjny Heatec z Krakowa ;)
Z tego co wiem to jeżdzą po całej Polsce więc warto się kontaktować. Co do samej pompy - mnóstwo zaoszczędzonej energii powinno być argumentem nr1.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Toma » 02 gru 2016, 11:09

mofaren pisze:a ja się nie zgodzę, bo pompa to cudowny sposób ogrzewania. Pod warunkiem, że dobra jakościowo i zamontują ją dobrzy fachowcy. Jestem z małopolski i znalazłam bardzo dobry serwis klimatyzacyjny Heatec z Krakowa ;)
Z tego co wiem to jeżdzą po całej Polsce więc warto się kontaktować. Co do samej pompy - mnóstwo zaoszczędzonej energii powinno być argumentem nr1.


Nie mam nic przeciwko reklamom , ale w normalny cywilizowany sposób.

tiro
Stały bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 01 cze 2016, 21:50
Imię: Zbigniew

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: tiro » 02 gru 2016, 16:31

Smart Trans to porażka

Memil
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2017, 12:15
Imię: Mariusz

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Memil » 03 lut 2017, 12:16

Myśle, że warto zainwestować w solary jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym to ta inwestycja na pewno Ci się zwróci. Dzięki energii słonecznej możesz ogrzać sobie wodę użytkową więcej na ten temat znajdziesz na stronie http://strefaenergii.com/oferta/kolektory-sloneczne.html

Rumcajs

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Rumcajs » 03 lut 2017, 12:51

Ja mam kolektory słoneczne u siebie i zapewniają mi energię 40% wykorzystywanej przeze mnie energii. U nas w Golubiu z takich rozwiązań korzystają coraz częściej nie tylko jednostki ale również firmy. Kolektor słoneczny zbudowany z ogniw możesz zbudować sam i wtedy koszta spadają o ponad 50%... Budowa jest dziecinnie prosta, a inwestując w akumulatory zbiorcze, przetwornicę i ruchomy statyw możesz korzystać z energii słonecznej prawie cały rok...

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Solary czy pompa ciepła.

Post autor: Keram2504 » 03 lut 2017, 21:27

Mam projekt zatwierdzony na kolektory do CWU. Może w tym roku sprawa będzie zapięta na ostatni guzik.
Ale dręczy mnie sprawa pomp ciepła. W necie ciężko znaleźć informację ile to ustrojstwo zużywa prądu a dokładnie pompy ganiające czynnik po układzie. Przeliczając to wszystko to może okazać się że nie warta skórka wyprawki.
Jednym słowem nikt nie podaje kosztów uzyskania energii.

ODPOWIEDZ