Cement w workach po terminie

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Cement w workach po terminie

Post autor: Troku » 31 lip 2020, 22:53

Mam pytanie ponieważ mam 14 worków z cementem po terminie i zastygły na kamień czy coś z tym się da rady zrobić i wykorzystać chociażby w ogrodzie, Zawala mi sporo miejsca więc proszę o propozycję. Rozkruszyć i użyć na podmurówkę czy wyrzucić??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: bogdan1115 » 01 sie 2020, 9:40

Zakopać.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: Kamilos » 01 sie 2020, 11:24

Według mnie tylko do wyrzucenia się nadaje.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: Woodhous » 01 sie 2020, 14:49

Troku zkawalony cement możesz wykorzystać z gruzem np przy zalewaniu fundamentów ( wrzucając go do betonu nie odwrotnie)lub rozkruszyć i na drodze w koleiny rozsypać

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: jerzyk » 01 sie 2020, 17:26

Ew zawsze mozesz zrobic najazd na traktorki :lol:
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

AgroTrzySiostry
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 14 sty 2019, 17:43
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Kontakt:

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: AgroTrzySiostry » 01 sie 2020, 22:16

Ile po terminie? Na fundamenty się nie nada, ale do ogrodu spokojnie...
Pilarka Stihl MS 211
Traktorek AL-KO T95 HD V2 Premium
Kosiarka Stiga Combi 48SQ B
Kosa Stiga 2km
www.agrotrzysiostry.pl

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: Troku » 01 sie 2020, 22:27

Myślałem by pokruszyć i dać jako zaprawę pod słupki zadaszenia ogrodowego oczywiście pomieszany z nowym cementem.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: Woodhous » 02 sie 2020, 8:26

Troku tak nierób ! Bo zkawalony cement jest bezwartościowy. On już związał, a pod słupki kup gotową wylewkę b25 i nie będziesz bałaganu sobie robił ze żwirem i cementem

lucash19
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:58
Imię: Lukasz

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: lucash19 » 02 sie 2020, 15:02

Ja się wypowiem, jako że z zawodu jestem technologiem betonu :D Jeżeli cement jest szczelnie przechowywany, tzn. bez dostępu wilgoci z powietrza, to on nawet po kilku latach nadal będzie dobry i w niczym nie będzie ustępował świeżemu. (np. przechowywano w szczelnie zamkniętych workach foliowych) Natomiast jeżeli występują zbrylenia, których nie da się rozgnieść palcem to taki cement już związał i powtórnie nie zwiąże. Nie wiem jak to wygląda u Ciebie. Możesz spróbować odsiać bryły od pyłu (niezwiązanego cementu). Te bryły traktuj jak kamienie.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: Woodhous » 02 sie 2020, 19:48

Lucash19 ja pracuję dopiero 23 lata w zawodzie i nie spotkałem się z cementem z dłuższą datą ważności niż 3 miesiące aż firma lafarge nie wydała cementu z datą przydatności do 120dni. Ludzie stosują zawijania w worki foliowe szczelnie zamknięte ale ja wolę trzymać się dat i terminów przydatności bo za pracę biorę odpowiedzialność. Nie chciałbyś żeby ci dom stawiano z produktów po terminie . Jesteś technologiem więc wiesz że cement który kończy mu się termin wiąże szybciej niż ten świeży.

lucash19
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:58
Imię: Lukasz

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: lucash19 » 02 sie 2020, 22:12

Woodhous pisze:
02 sie 2020, 19:48
Lucash19 ja pracuję dopiero 23 lata w zawodzie i nie spotkałem się z cementem z dłuższą datą ważności niż 3 miesiące aż firma lafarge nie wydała cementu z datą przydatności do 120dni. Ludzie stosują zawijania w worki foliowe szczelnie zamknięte ale ja wolę trzymać się dat i terminów przydatności bo za pracę biorę odpowiedzialność. Nie chciałbyś żeby ci dom stawiano z produktów po terminie . Jesteś technologiem więc wiesz że cement który kończy mu się termin wiąże szybciej niż ten świeży.
Ja 5 lat studiowałem zagadnienia cementu, betonu i dopiero 12 lat pracuję w zawodzie technologa betonu. Oczywiście, trzymaj się dat, nie namawiam Cię, żebyś tego nie robił. Data przydatności 120 dni wynika ze wstawienia cienkiej folii między 2 warstwy papieru, z którego jest zrobiony worek. Jeżeli kupisz worek cementu i od razu włożysz go do worka z grubej folii, szczelnie zamkniesz, to po roku, dwóch ten cement będzie wiązał z taką samą szybkością jak świeży. Sam używałem cementu, który był przechowywany w szczelnym silosie (ok. 50 ton) przez 2 lata i równolegle używałem świeżego, z betonów wyprodukowanych z obu cementów były brane kilkukrotnie próbki do badania wytrzymałości betonu i otrzymałem te same wyniki, stąd wniosek, że jeśli cement nie ma kontaktu z wilgocią (w tym z wilgocią zawartą w powietrzu - średnia wilgotność powietrza ok. 50 - 65%), to się nie starzeje. To przyspieszenie czasu wiązania, o którym piszesz, wynika z z uwodnienia regulatora czasu wiązania cementu: anhydrytu lub gipsu półwodnego do gipsu dwuwodnego.

Woodhous
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:33
Imię: Jarek

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: Woodhous » 03 sie 2020, 6:52

Na pewno masz rację ,bo ja akurat na czynniki pierwsze betonu nie rozłożę bo nie mam tej wiedzy . Jedynie wiem do czego służy dany rodzaj cementu , żużlowy ,portlandzki hutniczy itp . Jednak data ważności to podstawa. Dziękuję lucash19👍

lucash19
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:58
Imię: Lukasz

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: lucash19 » 03 sie 2020, 18:21

Woodhous pisze:
03 sie 2020, 6:52
Na pewno masz rację ,bo ja akurat na czynniki pierwsze betonu nie rozłożę bo nie mam tej wiedzy . Jedynie wiem do czego służy dany rodzaj cementu , żużlowy ,portlandzki hutniczy itp . Jednak data ważności to podstawa. Dziękuję lucash19👍
Nie ma sprawy, do usług. Oczywiście nie namawiam nikogo do używania cementu po terminie, szczególnie jeśli chodzi o beton konstrukcyjny w obiektach, w których mogą przebywać ludzie i zwierzęta. Nadrzędnym celem w ogólnie pojętym budownictwie jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cement w workach po terminie

Post autor: Troku » 03 sie 2020, 21:46

Nie sądziłem że padną tak konkretne odpowiedzi, dzięki wielkie. Nie użyję więc tego cementu tylko zutyliziję w miejscu działki gdzie mam postawić domek dla dzieci i użyję go jako utwardzenia.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ODPOWIEDZ