Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Moderator: Moderatorzy

krzyszt11

Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 17 lis 2019, 12:14

Mam zamiar założyć ogniwa fotowoltaiczne i sporo przeglądałem na ten temat. Interesuje mnie instalacja ok 6kWp najprawdopodobniej na gruncie (weszło 8% vat) i jestem ciekaw Waszych opinii (jakie moduły, jaki inwenter itp.) Najcenniejsza była by opinia osób która już jakiś czas z tego korzystają.
Będę wdzięczny za wszystkie opinie.
(Nie wiedziałem gdzie założyć temat, więc założyłem go w dziale Ogród. Jak popełniłem błąd proszę przenieść go do właściwego działu)

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: Fotowoltaika, opinie prosumentów i innych zainteresowanych

Post autor: grzechu913 » 17 lis 2019, 13:55

Tak duze masz zuzycie pradu,ze myslisz nad 6kw ? Ogolnie przewymiarowanie nie jest dobre,bo nadstan oddasz do energetyki,a jak nie odbierzesz do roku ,to przepadnie.
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie prosumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 17 lis 2019, 16:15

Zużycie prądu ok 4000 kW na rok, ale myślę ogrzewać dom prądem i wtedy nawet 6000 kWp nie wystarczy. Wiem, że nie opłaci się oddawać prądu do ZE, dlatego na razie 6000 z możliwością rozbudowy.

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: Fotowoltaika, opinie prosumentów i innych zainteresowanych

Post autor: grzechu913 » 17 lis 2019, 16:35

W takim wypadku bedzie sie oplacac,bo czesc odzyskasz z energetyki w tym okresie co bedziesz mial zapotrzebowanie na ogrzewanie. Z tego co oddasz zyskasz ok 70-80% . Gra warta swieczki,jak nie masz innej alternatywy. Tez nad tym myslalem,ale raz ,ze mam dach na wschod- zachod, dwa ze ogrzewam gazem ,wiec liczac przerobki pod ogrzrwanie pradem i wydane koszty na isbt gaz itp ,ciezko byloby z odrobieniem sie tego. Wiadome dach to nie przeszkoda,zrobilbym tak jak Ty planujesz na ziemi ,ale zobacze moze troche to tansze sie zrobi. Wiesz solary tez mialy byc super ,a jednak nie sa,to mysle ze bedzie mialo troche lepsze atuty.
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie prosumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 17 lis 2019, 16:55

ZE przy instalacji do 10 kWp zwraca 80%, u mnie nie ma gazu i się nie zanosi. Na razie (17 lat) spisuje się piec zgazowujący drewno (na tzw holtzgaz), ale za długo nie pociągnie i trzeba myśleć o czymś innym. Twoje położenie dachu wschód-zachód wcale nie jest złe, tracisz 5-10% w stosunku do południowego, ale np po powrocie z pracy, pracują Ci moduły na zachodzie i możesz więcej z nich ciągnąć zamiast oddawać ZE. Trzeba też brać pod uwagę, że ceny prądu pójdą w górę, takich cen nie da się dłużej utrzymać i po kolejnych wyborach muszą podskoczyć.

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: Fotowoltaika, opinie prosumentów i innych zainteresowanych

Post autor: grzechu913 » 17 lis 2019, 17:00

Wiem, dlatego nie przekreslam tego rozwiazania, dom mam ogrzewany gazem ,cwu plus gotowanie. Ale jest to dobra alternatywa,ale trzeba wtedy ,albo pompe ciepla powietrzna zastosowac,lub maty grzewcze w podloge. Ogolnie ceny sa duze ,nawet uwzgledniajac dofinansowanie.
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

adziu82
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 17 lis 2017, 16:02

Re: Fotowoltaika, opinie prosumentów i innych zainteresowanych

Post autor: adziu82 » 17 lis 2019, 22:26

Mam 5 kwp. 3,500 kw zużywam rocznie. A około 1.000 kw idzie mi na ogrzewanie wody użytkowej ( więc potrzebuje 4,500 kw ) od kwietnia do końca września, albo i dalej, to zależy kiedy odpalam piec na ogrzewanie domu. Do teraz w piecu pale co kilka dni po kilka godzin w ciągu dnia.
Dom nowy, 4 lata mieszkamy, ocieplilem go bardzo dobrze, przynajmniej tak mysle.

Rozmawiałem z przedstawicielem, kiedy podpisywaliśmy umowę na te 5 kwp i pytałem ile musiałbym zapłacić za fotowoltaike, tak żeby ogrzać dom, odpowiedział że drugie tyle. A dałem 25 tys bez tej dotacji - 4 miesiące za wcześnie się zorganizowaliśmy.

Mam to od 8 kwietnia. Na razie pracuje dobrze, jesteśmy z żoną zadowoleni.
Jedyny problem mamy ze zliczaniem. Widzimy ile zrobiło, ale ile odesłaliśmy do Enei i ile wróciło do nas to już trzeba wyjść na zewnątrz do słupa, i czekać aż ,,coś tam " będzie się obracało i liczyć.
Szkoda, że nie ma na to apki, tak jak możemy sprawdzić ile jest zrobione w ciągu dnia na inwentarze.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2019, 13:17 przez adziu82, łącznie zmieniany 1 raz.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Fotowoltaika, opinie prosumentów i innych zainteresowanych

Post autor: pfp76 » 18 lis 2019, 0:16

Ogólnie opinia jest taka ,że korzystanie z energi słonecznej będzie powszechne kiedy cena za montaż i materiały wyniesie 1 $ za W. Jest opcja zrobienia samodzielnie ogniw kupując "wafle" i składając z nich panele. Ale jest kwestia zezwolenia i tu trzeba by zobaczyć w przepisach.
Któraś polska firma ,lub istytucja badawcza ,nie pamiętam, zrobiła nowy rodzaj ogniw ( a właściwie ze względu na innowacyjność coś co się nazywa inaczej),lecz na razie nic więcej o tym nie słyszałem. W każdym razie ma to być o wiele sprawniejsze niż tradycyjne panele słoneczne. Może warto poczekać i jak to się mówi trzymać rękę na pulsie.
Tak czy inaczej sądzę ,że sytuacja klimatyczna na świecie będzie sprzyjać korzystaniu z tego typu energii i będzie ona (do pewnego poziomu) coraz tańsza.
-znaczy się energia nie sytuacja.......

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: Troku » 18 lis 2019, 13:23

Też przymierzam się do zamontowania instalacji fotowoltaicznej u siebie w domu, po konsultacjach z moim znajomym co wykonuje takie instalacje rozwiał parę moich wątpliwości oraz wyprowadził mnie z błędów które bym sam popełnił przy samodzielnym montażu. Zamierzam zamontować instalację na 10 kW czyli wychodzą 33 panele, inwerter, zabezpieczenia, konstrukcja na dachu płaskim garażu, system mocowań i reszta wyszła mi niecałe 30 tys. zł za całość wraz z wszystkimi papierami i odbiorami. Pierwsze i najważniejsze aby instalacja dawała możliwie max prąd to ustawienie paneli, nie może nic ich przesłaniać - nawet drzewko czy komin bo wystarczy rzucić niewielki cień na kawałek jednego panelu i sprawność całego obwodu spada do mocy które wytwarza owo ogniwo. przetwornicę polecił https://www.polskieprzetwornice.pl/skle ... cts_id/198 Koszt paneli za sztukę wynosi około 550-600zł czyli na moją instalację 20 tys. zł, inverter 4000-6000 tys. zł reszta to właśnie osprzęt dodatkowy.

Planuję prócz zaspokojenia obecnych swoich potrzeb a mam ich 4 tys kW na rok przejść na ogrzewanie elektryczne stąd taka duża instalacja.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

adziu82
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 17 lis 2017, 16:02

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: adziu82 » 18 lis 2019, 13:32

Po prawie roku użytkowania woltaiki, też myślę nad ogrzaniem domu.
Ale gorzej to będzie wygladć, jak nie będzie prądu.
A przy zimie, czasami nie ma. 5 czy 6 lat temu, nie było chyba z 5 dni.
Niby mam agregat, ale bym musiał zostawić instalacje taka jaką mam, czyli piec na drzewo czy węgiel i jak by nie było pradu, podłączyć agregat na kilka godzin i bym dogrzał dom.
Ewentualnie jeszcze ekogroszek albo pellet.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: Troku » 18 lis 2019, 14:49

Mam piec gazowy i węglowy i z nich nie zrezygnuję no i zasilanie awaryjne w postaci akumulatorów i przetwornicy podpiętych by w razie czego przynajmniej dobę chodził wybrany piec i sterownik więc jestem zabezpieczony a zaniki prądu u mnie zdarzają się parę razy w roku.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

adziu82
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 17 lis 2017, 16:02

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: adziu82 » 18 lis 2019, 15:38

Patrząc na to, jak idziemy w bajkę o globalnym ociepleniu, to z węglowego pewnie prędzej czy później i tak będziesz musiał zrezygnować, zresztą i ja również 🙂
Też ma UPS ale na max 5-6 godzin.
Ale to jest bardziej, żlpoto, aby można było po mału wygasić w piecu, a nie żeby ogrzewać dom.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: Troku » 18 lis 2019, 15:48

Zgadza się, wszechobecna ekologia spowoduje wygaśnięcie i mojego pieca na węgiel.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 18 lis 2019, 18:01

Ciesze się z zainteresowania tym tematem. Dwadzieścia lat temu jak miałem zamiar budować dom, na forum murator wyczytałem jak ten dom ogrzewać. Piec Atmos 25kW (trochę przewymiarowany) sprawdził się świetnie. 10 - 15 mp drewna wystarczyło by ogrzać dom 140m2 i CWU. Piec drogi, ale naprawdę ekologiczny (może nie taki jak gaz), ale gazu u nas nie ma. Teraz nadszedł czas by zacząć myśleć o innym ogrzewaniu. Nie da się wiecznie rąbać drewna chociaż to super zajęcie, ale w pewnym wieku stawy mówią dość.
Fotowoltaika da pewien komfort, że raz się zainwestowało i nie trzeba się będzie martwić każdym zużytym kW "bo to za darmo". Piec na razie działa, (drewna zapas jest) więc dogrzać w duże mrozy zawsze będzie można). Ekologia, też ma znaczenie chociaż może nie w takim sensie jak u niektórych naszych i światowych pseudoświroekologów.

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 18 lis 2019, 19:09

Tak jak pisał Troku 10 kW powinno wystarczyć na ogrzanie domu i inne pierdułki. 30 tys za taką instalację to naprawdę niewiele. Mnie proponują inwenter Fronius Symo 6.0-3-M i moduły Risen 320 mono half cut. Instalacja 6,4kWp za ok 30 tys zł. Od tego można odliczyć dotacje. Mam też propozycję od znajomego - inwenter Solis 3P6K-4G-DC plus moduły Jam 60S10-340/MR, w sumie też za ok 6kWp ok 20000zł plus robocizna ok 5000 zł. Kilkanaście innych propozycji oscyluje w granicach 27- 31 tys za 6kWp.

adziu82
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 17 lis 2017, 16:02

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: adziu82 » 18 lis 2019, 19:17

Co to 10-15 mp ?
Co do drzewa, to zainwestuj w rębak. Mam taki i to jest naprawdę coś dobrego, jeżeli ktoś musi robić drzewo.
Zużywam około 15 metrów drzewa, i nie wyobrażam sobie teraz ręcznie to rąbać 😀

adziu82
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 17 lis 2017, 16:02

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: adziu82 » 18 lis 2019, 19:22

Dziś był kiepski dzień. Nie wiem czy baterie bym naładował 🥺
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 19 lis 2019, 9:45

adziu82 pisze:
18 lis 2019, 19:17
Co to 10-15 mp ?
Co do drzewa, to zainwestuj w rębak. Mam taki i to jest naprawdę coś dobrego, jeżeli ktoś musi robić drzewo.
Zużywam około 15 metrów drzewa, i nie wyobrażam sobie teraz ręcznie to rąbać 😀
Mp to metry przestrzenne, trochę co innego niż metr sześcienny, a rębak, a właściwie łuparkę mam od 3 lat od czasu gdy zaczęły wysiadać stawy.
Adziu 82, napisz jakie masz moduły, jaki inwenter i trochę więcej jak to się sprawuje, ile w miesiącach "trudnych" np listopad uzyskałeś energii?

adziu82
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 17 lis 2017, 16:02

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: adziu82 » 19 lis 2019, 13:33

Mam to od 9 kwietnia.
Czekam na cały rok, zobaczyć chce jak to będzie wyglądać w całości.
Wziąłem trochę mocniejsza aniżeli potrzebuje.
Ale to dlatego, że chciałem w okresie kiedy nie palę aby ogrzać dom, podgrzać wodę użytkową grzałką.
Podpiąłem licznik zużycia prądu, wyszło mi od 9 kwietnia do końca października prawie 900 kW (całe zaznaczę, że na weekend paliłem na ciepłą wodę, do 65 st i na dwa dni starczyło ).
Więc niby wg tego co powinno być - a powinno być jakieś 5000 kW - zostanie mi jakieś 4000 kW, a potrzebuje 3500kW, więc ta 500 kW mam nadzieję że starczy na ,,zapłatę" za magazynowanie.

Zerknij na sccreny, jak to wygląda u mnie.
Na razie napisze tak - jestem zadowolony.
I myślę, nad zamontowaniem na ogrzewanie, ale trochę się boje brakiem prądu.
Jeżeli mógłbym zostawić pięć na drzewo, i byłbym pewien, że w przyszłości nasi europejscy klimatolodzy nie zabranionia palić tym - to bym się zdecydował - ale jakoś wątpię w to, to chyba będzie trzeba wejść na pellet albo w ekogroszek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 19 lis 2019, 18:02

Dzięki adziu82 za informację, gdybyś jeszcze mógł podać jaki masz sprzęt, byłbym wdzięczny. Ciekaw jestem jak to będzie u Ciebie w rozliczeniu rocznym.
Piec zgazowujący drewno jest naprawdę EKO w porównaniu do większości pieców używanych obecnie. Drewno musi być suche (co najmniej 2 lata sezonowania), on najpierw zgazowuje drewno, a potem ten gaz spala. Sąsiad zawsze się dziwił, dlaczego u mnie z komina leci biały dym, a potem nic nie widać mimo, że palę w piecu. Taki piec 15 lat temu kosztował 7-8 tys, teraz 12-14 i nie ma żadnej automatyki, to jego wada. Zaletą jest to, że wystarczy napalić raz na 3-4 dni, naładować zbiornik akumulacyjny (u mnie 3000l) i potem przez kilka dni mieć ciepło w domu i CWU. Mam do tego UPS aby w przypadku braku prądu nie zagotowała się woda w układzie i aby można było wygasić piec.
Teraz nadszedł czas na zmiany i stąd zainteresowanie fotowoltaiką. A w razie braku prądu przez parę dni ( u mnie to się nie zdarza), kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem na wszystkie pokoje.

adziu82
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 17 lis 2017, 16:02

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: adziu82 » 19 lis 2019, 19:42

Do Twojego kominka też się dobiorą 😁
Chyba, że na gaz masz 🤓
Dam Tobie nazwę sprzętu jak będę w domu, a to dopiero na weekend, bo nie pamiętam.
W papierach pogrzebie jakie mam panele.

Mam 4000 kW zostało niby do limitu ponad 1000 kW, chyba wyrobi.
Muszę poczytać o tym piecu. Dlaczego rezygnujesz, chcesz być jeszcze bardziej EKO czy jak i ja - strach przed tym, że już w Krakowie nie można palić węglem czy drzewem i że do nas też to prędzej czy później dojedzie, po to aby napędzie nową technologię - mam trochę kasy i chce zainwestować.

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 19 lis 2019, 22:21

Na razie nie rezygnuję z pieca. Do czasu gdy on jeszcze zipie, a ja mam chęć by w nim palić, będę z niego korzystał.
Drewna (suchego) jest jeszcze na 4 - 5 lat, ale gdyby piec padł, albo mnie coś dopadło (myślę o zdrowiu) warto pomyśleć o alternatywie. Przeniosłem się z miasta na wieś kilkanaście lat temu i chyba do tej pory jestem najbardziej EKO w okolicy, więc nie o to mi chodzi. Gazu nie ma i nie będzie w najbliższym czasie, więc fotowoltaika i ogrzewanie prądem to jest jakieś rozwiązanie. Dotacje trochę zmniejszą koszty założenia instalacji. Trzeba tylko zdecydować co i gdzie założyć, żeby potem nie żałować, bo to inwestycja na 25 lat albo i dłużej.

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 20 lis 2019, 20:06

pfp76 pisze:
18 lis 2019, 0:16
Ogólnie opinia jest taka ,że korzystanie z energi słonecznej będzie powszechne kiedy cena za montaż i materiały wyniesie 1 $ za W. Jest opcja zrobienia samodzielnie ogniw kupując "wafle" i składając z nich panele. Ale jest kwestia zezwolenia i tu trzeba by zobaczyć w przepisach.
Któraś polska firma ,lub istytucja badawcza ,nie pamiętam, zrobiła nowy rodzaj ogniw ( a właściwie ze względu na innowacyjność coś co się nazywa inaczej),lecz na razie nic więcej o tym nie słyszałem. W każdym razie ma to być o wiele sprawniejsze niż tradycyjne panele słoneczne. Może warto poczekać i jak to się mówi trzymać rękę na pulsie.
Tak czy inaczej sądzę ,że sytuacja klimatyczna na świecie będzie sprzyjać korzystaniu z tego typu energii i będzie ona (do pewnego poziomu) coraz tańsza.
-znaczy się energia nie sytuacja.......
Wg opinii, którą napisał pfp76, korzystanie z energii słonecznej już powinno być powszechne. (Jeżeli źle liczę poprawcie mnie).
1$ = 3,88 zł, czyli 1 W powinien kosztować 3,88 zł, czyli 1 kW powinien kosztować 3880 zł. Chyba dobrze kombinuję.
Ja mogę mieć instalację na dachu o mocy 6kWp za mniej niż 25000 zł (Troku pisał, że jeszcze sporo taniej).
25000 zł podzielone na 6 wynosi 4166 zł za 1 kWp. 4166 to jeszcze więcej niż 3880zł. Ale dostaję dotację 5000 zł (bez żadnej łaski) i wtedy 20000 zł podzielone na 6 da 3333 zł. A że 3333 to mniej niż 3880 to chyba każdy przyzna.
Czyli mityczny 1 $ za 1 W pękł jak mydlana bańka. Zwróćcie też uwagę, że koszty instalacji można też odliczyć od podatku, a wtedy będzie jeszcze taniej.
Czyli opcja kupienia samemu "wafli" i zrobienia z nich sobie ogniw chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Ja na pewno zrobię wafle ale na święta. :P

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: Troku » 20 lis 2019, 23:27

Ja sobie sam założę instalację a pomoc kolegi z uprawnieniami niewiele będzie mnie kosztował, odbiory podbije jak wszystko będzie założone zgodnie ze sztuką. Koszt takiej instalacji jak dla mnie powinien być w całości refundowany bo zmieniamy się z odbiorcy w dostawcę prądu a jako mini elektrownia nie obciążamy sieci i dajemy haracz w formie 20% za to co wyprodukujemy.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: pfp76 » 21 lis 2019, 8:17

Taka była opinia jakiś czas temu .Skoro ty montujesz to znaczy ,że takie instalacje stają się powszechne ,chyba ,że jesteś bogaty ,ale jak pisałeś wcześniej na zakup nowego samochodu cię nie stać ,więc raczej mieścisz się w jakiejś średniej krajowej . Nie buduj samodzielnie paneli ,bo to trzeba umieć .
I wogóle -erudyto -O CO CI CHODZI ?

krzyszt11

Re: Fotowoltaika, opinie konsumentów i innych zainteresowanych

Post autor: krzyszt11 » 21 lis 2019, 12:05

Nie będę się odnosił do niczyjego bogactwa, czy biedy, ale to co pisze Troku "że koszt całej instalacji powinien być refundowany" to pobożne życzenie. Czy w znacznie bogatszych państwach (Francja, Niemcy) coś takiego istnieje??? Setki tysięcy ludzi w Polsce zainwestowało w fotowoltaikę i chyba im się to jakoś kalkuluje. Jedni może ze względu na ekologię inni nie koniecznie z tego powodu.
Temat założyłem głównie po to by mogły się wypowiedzieć osoby, które z tego korzystają, a inni (tacy jak ja) dowiedzieli się z pierwszej ręki jak to wygląda, czy się opłaca, czy nie.
A jeżeli chodzi o 1$ za 1W, to chciałem tylko wyprowadzić z błędu szanownego kolegę pfp76, że jest już trochę taniej niż ten 1$ za 1W, więc może zainwestuje w fotowoltaikę.
Panele z pewnością trzeba umieć budować, tak jak trzeba umieć pisać. Pamiętaj kolego, że najpierw stawia się znak interpunkcyjny (kropkę, przecinek) a potem robi spację. Bo inaczej tego kolego nie erudyto nie da się czytać.

ODPOWIEDZ