Wartość opałowa węgla kamiennego

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: Troku » 23 sty 2019, 1:25

Faktów i mitów na tem­at węgla jest wiele. Legendy krążą na temat jego metod i wokół wpły­wu spala­nia węgla na środowisko, a areną, na której różne strony okłada­ją się tymi mita­mi są miasta polskie gdzie ponoć smog dusi wszystkich więc pseudoekolodzy walczą z nim.
Większość widzi w węglu źródło wszelkiego zła i chce zwal­czać palą­cych węglem, zaś drudzy z uśmiechem czyli producenci kotłów reklamują się że ich kotły są ekologiczne. A praw­da leży tam, gdzie nikt jej nie szu­ka.
Przejdźmy zatem do sprawy od strony chemicznej.
Węgiel kami­en­ny to skała złożona głównie z czys­tego węgla, węglowodor­ów, wody oraz pom­niejszych dodatków: siar­ki, krze­mu, glinu, żelaza, wap­nia. Nie da się ukryć, że z tego zestawu najbardziej przy­dat­ny dla nas jest czysty węgiel oraz węglowodory.
Najbardziej prob­lematy­czny­mi pro­duk­ta­mi lot­ny­mi spala­nia węgla są:
•nies­palone węglowodory
•tlen­ki siar­ki
•tlen­ki azo­tu
•tlenek węgla
•popiół i sadza

Dym widoczny z kom­i­na to głównie węglowodory. Niek­tóre z nich rakotwór­cze. Pod tym wzglę­dem dym węglowy nie różni się wiele od dymu papierosowego.
Zastosowanie w instalacjach przemysłowych dopalacze spalin, filtry odpylające i odsiarczające powodują że z komina elektrociepłowni wydobywa się para wodna.
Przejdźmy teraz do tzw. ekogroszku.

Czy ekogroszek jest bardziej eko­log­iczny? nie ma co się oszukiwać - to nadal węgiel kamienny. Szczytna idea rozpropagowania pieców retortowych co miało skutkować niespiekaniem się węgla, stosunkowo małą ilością popiołu no i wysoką kaloryczność z tony węgla. Miało to być paliwo wzbogacane.

Praktyka mówi drugie że jak jest popyt to pakuje się do worka byle co i byle jakiej jakości nie wspomnę o metodzie lepienia z miału groszku opałowego, warto przyjrzeć się składowi oraz wilgotności. Eko groszek zgod­ny z nor­ma­mi, spalany w dobrym kotle retor­towym to pali­wo dużo czyst­sze niż zwykły węgiel kamienny.

Przejdźmy teraz do samych kotłów

Kocioł węglowy,

Czy są produkowane eko­log­iczne kotły węglowe? tak — to niek­tóre kotły poda­jnikowe oraz zasy­powe dol­nego spala­nia. Nieste­ty prze­ważnie kosz­tu­ją grube pieniądze. Ale 90% kotłów zwanych przez fab­ry­ki eko­log­iczny­mi to tzw. kop­ci­uchy.

Większość pro­du­cen­tów klepie od lat takie same blaszane konstrukcje, do których wrzu­ca się węgiel. Ten węgiel się pali — to aku­rat żad­na sztu­ka — pro­duku­jąc dym, sadzę i trochę ciepła. Węgiel od zawsze był tani, to nikt spec­jal­nie nie myślał nad tym, ile ciepła z wrzu­conego węgla ogrze­wa dom, ile powietrze a jaka część węgla nie zdołała się nawet spal­ić i wyle­ci­ała po pros­tu przez komin. Jeśli nie ma tu miejs­ca na rachunek eko­nom­iczny, to tym bardziej ekologią nikt się nie prze­j­mu­je.

Dziś węgiel nie jest już tak tani, ocieplamy domy więc nawet byle jaki kocioł mar­nu­ją­cy ponad połowę energii z węgla przestaje być ekonomiczny, nie wspomnę o produkcji sporej ilości sadzy i niedopalonych resztek w popielniku.

Pale­nie węglem nie musi truć — moż­na w dużym stop­niu ograniczyć emisję spalin po pros­tu roz­pala­jąc węgiel od góry. Metodę stosuję w kotłach uniwersalnych od wielu lat, sprawdza się znakomicie.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

AgroTrzySiostry
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 14 sty 2019, 17:43
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: AgroTrzySiostry » 23 sty 2019, 13:30

Hej, sezon zimowy, zatem dorzucę coś od siebie. Mam spory dom drewniany, agroturystykę, i piec górnego spalania 25KW ze Stęporkowa Aqua Duo. Piec dedykowany do ekogroszku, ale można palić teoretycznie wszystkim, węgiel, drewno, miał i pellet. Piec ma podajnik i klasyczny ślimak. Nie był tani ;) Wypowiem się co do dwóch paliw, którymi paliłem.

Ekogroszek, nic innego jak węgiel, różnej jakości. Paliłem nim z 2/3 lata, latem na wodę, zimą całość.

Plusy, jeśli kupimy dobry i suchy, to wysoka kaloryczność ok25kJ.
Minusy, zazwyczaj mokry, (niby workowany, ale zawsze miałem wilgotny), przez co podajnik dostał w d....ę i reszta kotła też
Sporo popiołu, często i spieków... nie nadaje się do podsypania pod krzaczki itp.
Jesteś górnikiem, a Twoja kotłownia jest czarna
Cena...obecnie dobry ekogroszek nie jest wcale tani, u mnie w górach to koszt ok. 1000zł T

Pellet, to sprasowane wióry drewniane, różnego drewna, suchy opał, to na wielki plus
Kaloryczność, dobry pellet to ok. 18kJ, czyli ciut mniej, ale jak jest mokry groszek, to więcej nie ma ;)
Mało popiołu i można go stosować jako nawóz
Zdecydowanie czyściej, a sam pellet można brać w ręce i są czyste.
Cena, dobry pellet to koszt u mnie od 950 do 1100 zł T i tylko taki polecam!
Pilarka Stihl MS 211
Traktorek AL-KO T95 HD V2 Premium
Kosiarka Stiga Combi 48SQ B
Kosa Stiga 2km
www.agrotrzysiostry.pl

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 23 sty 2019, 13:45

Trzeba zakładać ogrzewanie geotermalne z ziemi i po problemie,ekologiczne ciepłe bez dymu bez pieca,

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: dbx » 23 sty 2019, 14:07

Wspomniane tu palenie od góry stosuję w kominku. Polecam. Pierw trzeba się do tego samemu przekonać , że; tak łatwiej rozpalić , spalanie jest czyste, praktycznie bez dymu i skuteczne, jeśli chodzi o uzysk energii. Same plusy :)
W kotłach zasypowych jest tak samo i co ważne, sąsiad z "donosielczym" zamiłowaniem nie będzie miał argumentów :D

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: Troku » 23 sty 2019, 14:50

staszek1979 pisze:
23 sty 2019, 13:45
Trzeba zakładać ogrzewanie geotermalne z ziemi i po problemie,ekologiczne ciepłe bez dymu bez pieca,
Dużym problemem jest jednorazowy koszt który musimy ponieść na tego typu ogrzewanie czyli 40-50 tys. zł no i koszty prądu czyli rocznie około 4 tys. zł to zwrot takiej inwestycji jest dopiero po 30 latach :-)
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 23 sty 2019, 15:26

no 40 50 tyś to raczej za mało za samo wiercenie biorą od 20 tyś tak że koszt całkowitego ogrzewania około 70 tyś zł

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 23 sty 2019, 15:28

Ale do tego zakłada się Fotowoltaikę i prąd jest wtedy za darmo,można składa o dofinansowania,w tym roku nasza gmina wyda na to miliony które dostała z Unii

Awatar użytkownika
wojtylas
Stały bywalec
Posty: 484
Rejestracja: 25 sty 2015, 22:24
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: wojtylas » 23 sty 2019, 19:11

Dokładnie. Ja założyłem fotowoltaikę i w poniedziałek mogę już odpalić system :)
Być może rzadko tu bywam, ale nieustannie pracuje w polu :)
Wojciech Krysztofiak
http://vodak.pl/
https://www.facebook.com/vodakwk/
Tel:607-677-259
@: wojtylas69@gmail.com
@:vodak3@gmail.com

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 23 sty 2019, 19:20

To jest piękna sprawa i wygoda,i wcale nie są takie koszty energii jak napisał Troku

Awatar użytkownika
wojtylas
Stały bywalec
Posty: 484
Rejestracja: 25 sty 2015, 22:24
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: wojtylas » 23 sty 2019, 19:41

staszek1979 pisze:
23 sty 2019, 19:20
To jest piękna sprawa i wygoda,i wcale nie są takie koszty energii jak napisał Troku
Troku pisał o pompach ciepła etc., Jasne , że fotowoltaika jest tańsza i coraz bardziej dostępna.
Być może rzadko tu bywam, ale nieustannie pracuje w polu :)
Wojciech Krysztofiak
http://vodak.pl/
https://www.facebook.com/vodakwk/
Tel:607-677-259
@: wojtylas69@gmail.com
@:vodak3@gmail.com

AgroTrzySiostry
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 14 sty 2019, 17:43
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: AgroTrzySiostry » 23 sty 2019, 23:26

jaki koszt fotowoltaiki? jakie plusy, minusy?
Pilarka Stihl MS 211
Traktorek AL-KO T95 HD V2 Premium
Kosiarka Stiga Combi 48SQ B
Kosa Stiga 2km
www.agrotrzysiostry.pl

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: Troku » 24 sty 2019, 0:51

Koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny to koszt około 50tys.
Co do wypowiedzi staszka nie zgadzam się cyt. z artykułu Ogrzewanie domu pompą ciepła. Ile to kosztuje " Według orientacyjnych obliczeń roczny koszt ogrzewania domu pompą ciepła (powierzchnia użytkowa 155 m2, zapotrzebowanie energetyczne domu 44W/m3) wyniesie ok. 2350 zł. Dla porównania, koszt ogrzewania gazem (z zastosowaniem kotła kondensacyjnego) to 5200 zł bądź 4900 zł (w przypadku kotła olejowego)." , owszem są dotacje ale nadal montaż pompy ciepła i fotowoltaiki to suma bez mała 120tys. zł więc nie ma sensu wydawać skoro i tak zwrot jest po okresie minimum 25lat, Dobre kotły gazowe czy węglowe to ułamek tej kwoty a resztę przeznaczamy na paliwo i mamy grzania na dekady.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 24 sty 2019, 1:16

Troku pisze:
24 sty 2019, 0:51
Koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny to koszt około 50tys.
Co do wypowiedzi staszka nie zgadzam się cyt. z artykułu Ogrzewanie domu pompą ciepła. Ile to kosztuje " Według orientacyjnych obliczeń roczny koszt ogrzewania domu pompą ciepła (powierzchnia użytkowa 155 m2, zapotrzebowanie energetyczne domu 44W/m3) wyniesie ok. 2350 zł. Dla porównania, koszt ogrzewania gazem (z zastosowaniem kotła kondensacyjnego) to 5200 zł bądź 4900 zł (w przypadku kotła olejowego)." , owszem są dotacje ale nadal montaż pompy ciepła i fotowoltaiki to suma bez mała 120tys. zł więc nie ma sensu wydawać skoro i tak zwrot jest po okresie minimum 25lat, Dobre kotły gazowe czy węglowe to ułamek tej kwoty a resztę przeznaczamy na paliwo i mamy grzania na dekady.
Nie zgadzam się z Tobą,szwagier ma pompy ciepła bez woltaiki i koszt ogrzewania sezonowego wynosi 2500 zł z wcześniej miał ogrzewanie olejowa i koszt sezonowego ogrzewania wynosił go 12 tyś zł spalał dwa zbiorbniki na sezon

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: Troku » 24 sty 2019, 1:21

To jest cytat z artykułu mówiącego o kosztach, poza tym mam dwóch znajomych i brata co ma geotermalne i nijak to się ma do tego co mówisz. Zapomniałeś jeszcze o jednej kwestii bardzo ważnej-montaż wiąże się z tym że zakładamy dwukrotnie droższe ogrzewanie podłogowe szkodliwe dla zdrowia człowieka.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: Troku » 24 sty 2019, 1:36

Cały artykuł dla twojej i nie tylko twojej wiedzy i niewiedzy https://dom.wp.pl/ogrzewanie-domu-pompa ... 720730753a
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 24 sty 2019, 10:40

Troku ja mam gdzieś artykuły ja wiem bo szwagier ma użytkuję już 3 sezon a olejowym palił 5 lat,to co oni piszą to jest bujda,trzeba to sprawdzić ja wiem to z praktyki a nie z pisania teraz kolega mój też założył pompy ciepła i jest tak jak napisałem taki jest koszt przy domu 180 m 2

kleofas
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 18 maja 2017, 13:49

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: kleofas » 24 sty 2019, 14:08

sporo nieoczywistych (modne słowo w internetach) rzeczy dowiedziałem się z tej strony: http://czysteogrzewanie.pl/
nie wiem czy to handlarz węglem ale pisze mądrze, m. in. o prawie współczesnych lokomotywach parowych/węglowych

krzyszt11

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: krzyszt11 » 24 sty 2019, 20:54

Ja od kilkunastu lat użytkuję kocioł zgazowujący drewno Atmos. Koszt znikomy, przy założeniu, że las niedaleko i można mieć gałęzówkę za grosze. Przy założeniu, że pali się suchym drewnem, prawie nie widać dymu z komina, popiół na kompost, w kotłowni czysto i zapach drewna. Zbiornik akumulacyjny (u mnie 3000l) pozwala po wyłączeniu pieca grzać w domu przez 2 dni. W lecie ciepła woda z solarów, które przy dofinansowaniu z gminy kosztowały poniżej 4tys zł.
Jeżeli chodzi o fotowoltaikę to 20 ogniw dających rocznie ok 5000 kWh prądy kosztuje ok 25tys, więc nie wiem skąd Troku wziął te 50 tys zł? Chyba, że myśli o "prawdziwej elektrowni". Poza tym gminy też dofinansowują ogniwa i wtedy koszt to ok. 8 - 9 tys zł

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 25 sty 2019, 17:50

krzyszt11 » zgadzam się z kolegą. Troku trochę koloryzuję z tych durnych artykułów koszty opalania gazem lub olejem opałowym są dwa razy droższe na taki metraż jak podał Troku

krzyszt11

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: krzyszt11 » 25 sty 2019, 19:13

U mnie dom ma ok. 150 m2, drewna na ogrzanie domu zimą trzeba ok. 15 m3, przy dużych mrozach i temp w domu 24 -25 stopni ( plus oczywiście ciepła woda do woli). Jeżeli trzeba kupić drewno po 120- 150 zł za m3 to koszt ok 2000 zł na rok. Sporo? Pewnie tak, ale jeżeli jest możliwość pozyskać drewno taniej zakładając spory wkład własnej pracy to za 200zł można mieć ciepło z drewna na całą zimę. Problemem jest brak możliwości zastosowania podajnika jak w ekogroszku, czy pelecie, ale po załadowaniu pieca rano, można do niego zajrzeć wieczorem, a po załadowaniu wieczorem spokojnie śpimy aż do rana. Ja prawie 15 lat tak ogrzewam dom i jestem zadowolony.

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: grzechu913 » 25 sty 2019, 19:15

U mnie 130m2 , ogrzewanie c.o. gazowe , kuchnia gazowa , cwu gazem, od kwietnia do kwietnia wychodzi od 2,8-3,1 tys. Temp w domu 22st.
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 25 sty 2019, 20:12

A mnie ogrzewanie kosztuje od Wrześna do kwietnia bo tak się pali na dom 150 m 2 spalam tylko tonę węgla czyli koszt 860zł resztę drzewem mam 6 h swojego lasu

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: Troku » 26 sty 2019, 2:54

Sam więc przyznajesz Staszek że lepiej w CO palić węglem i drewnem niż zakładać te pompy i foto bo jest taniej :-)
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

staszek1979
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:01
Imię: Staszek

Re: Wartość opałowa węgla kamiennego

Post autor: staszek1979 » 26 sty 2019, 13:24

Pewnie że Ci przyznam rację Troku,dla mnie jest to lepiej i taniej itp i mam gdzie pompy mam w domu ciągle 22 stopnie i mi to wystarcza

ODPOWIEDZ