Countax - zbieranie trawy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Countax - zbieranie trawy

Post autor: Toma » 17 kwie 2017, 10:22

Ostatnio dość często na forum pojawiają się pytania jaki kupić traktorek i z jakim rozwiązaniem zbierania trawy. Chciałbym przedstawić jak to wygląda w traktorkach Countax.

Jednym z charakterystycznych z rozwiązań w tych traktorkach jest zbieranie trawy. Jest ono nietypowe w stosunku do innych traktorów. Skoszona trawa jest układana w wąski pasek na ziemi za traktorkiem dzięki wyprofilowaniu w agregacie tnącym. Następnie trawa zbierana jest za pomocą szczotek i wrzucana do kosza. Dzięki temu rozwiązaniu trawa jest zbierana tak samo bez względu jaka jest pogoda, czy trawa jest mokra czy sucha. A ponieważ nie ma otworu wlotowego trawy jak to jest w wielu traktorkach, to nie ma co się zapychać.
Jedynym minusem ( albo plusem jak kto woli ) który może się pojawić ,to jak jest mokra wysoka trawa , ze względu na dokładne zbieranie, to kosz bardzo szybko się napełnia. Rozwiązaniem jakim ja stosuje, to najpierw koszę trawę, potem czekam aż przeschnie i dopiero zbieram więcej za jednym przejazdem. Oczywiście jak jest niska trawa ( mokra/sucha ), to koszę i zbieram od razu.
Kolejnym plusem rozwiązania ze szczotkami jest to, że szczotki pracują niezależnie od uruchomionych noży. Więc jak już zbieram przeschniętą trawę to nie używam kosiska.
W innych traktorkach, aby zebrać trawę czy liście trzeba niejako "kosić". To rozwiązanie sprawdza się super podczas zbierania na jesień liści.

Dodatkowym plusem używania szczotek to to że szczotki poprzez dokładnie przeczesanie, dają lepszy dostęp światła i powietrza do darni, a przy okazji trawa układana jest w pasy , jakie widzimy np. na boiskach piłkarskich.

Poniżej fotki jak wygląda zbieranie trawy, a także jak to robię w przypadku ściętej wysokiej i mokrej trawy i jak wygląda trawa po zebraniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Troku » 17 kwie 2017, 10:31

Jak dla mnie jest to wręcz genialne rozwiązanie, prostota z jaką jest to zrobiona sprawia że jest również mało awaryjne. Cóż powiedzieć Countax przoduje deklasując wiele kosiarek nawet znanych firm.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Kamilos » 17 kwie 2017, 10:47

Rozwiązanie jest na pewno fajne i skuteczne, ale no niestety porównując cenowo traktorek Ariens ze zwykłymi traktorkami posiadającymi tunel wyrzutu do kosza, to jednak jest duża różnica w cenie bo prawie 10 tyś, więc zwykły użytkownik takiego traktorka nie kupi, jedynie bardziej firma komunalna, która wykonuje dużo usług w zakresie koszenia boisk czy parków.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Toma » 17 kwie 2017, 10:59

Kamil .... "więc zwykły użytkownik" kupił ( Toma ) a znam jeszcze jednego ( Krzysiek - mój kolega ) :P i ani ja ani kolega nie mamy firm komunalnych. Także Twoja teoria została obalona , hehe :lol:

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Troku » 17 kwie 2017, 11:02

Ja też znam prócz Toma trzech " zwykłych użytkowników " co mają Countax i koszą swoje działki.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Kamilos » 17 kwie 2017, 11:05

Toma pisze:Kamil .... "więc zwykły użytkownik" kupił ( Toma ) a znam jeszcze jednego ( Krzysiek - mój kolega ) :P i ani ja ani kolega nie mamy firm komunalnych. Także Twoja teoria została obalona , hehe :lol:


Ale ja mówię panowie o cenie nowych, nie o używkach, więc jak ktoś kupuje nowy traktorek dla własnego użytku to na pewno nie kupi Ariensa..
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Troku » 17 kwie 2017, 11:10

Sam poruszyłeś kwestię ceny choć nie było o niej mowy, kontekst główny to zbieranie trawy więc się tego trzymajmy :-)
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Toma » 17 kwie 2017, 11:13

Kamil, post powstał, aby przedstawić rozwiązanie zbierania trawy, a nie o cenie . I to co napisał Troku , proste i bezawaryjne rozwiązanie , Można się dziwić że inne firmy nie zastosują takiego lub podobnego rozwiązania.

A co do używek ... Kamil, przywieź swój traktorek na zlot ( traktorek kupiony nowy , już używany ) , porównasz do mojego ( traktorek kupiony używany i nadal używany ) , wtedy porozmawiamy co do kupna używanego Countaxa ( nie mówię o złomach, bez względu na firmę )

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Kamilos » 17 kwie 2017, 11:15

No jedno z drugim się wiąże niestety, nie umniejsza to faktowi, że to rozwiązanie jest dużo lepsze od standardowego tunelu ,bo można zbierać również mokrą trawę bez przeszkód, ale tak jak mówię, raczej produkt "dedykowany" jak to lew często mówisz dla firm ( mówię o zakupie nowego).
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Piurko

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Piurko » 17 kwie 2017, 16:27

...No tak ...każdy chwali swoje...a zapewne żaden nie korzystał ze wszystkich rozwiązań... :D :D :D
....stwierdzę nieśmiało , że miałem wszystkie rozwiązania...znaczy ... traktorki z różnymi sposobami zbierania trawy... ;)

1. Pierwszy który miałem , to Murray z bocznym wyrzutem + rura z boku i dopinanymi koszami z tyłu... można kosić , ale to chyba najgorsze
rozwiązanie . Mimo , że miałem dodatkową dmuchawę wspomagającą wyrzut skoszonej trawy...
2. Drugi bz Castelgarden z tylnym wyrzutem i to była już bajka...ale też się czasami zapychał tunel , kiedy trawa była wysoka , albo mokra... Zdjęcie
decka to koszmar... tak jak napisał Troku...
3. W między czasie miałem do zbycia Westwooda ... z dopinanym koszem ze szczotkami do zbierania trawy... Jako sprzęt - super , skrzynia hydro mocna
i zarąbiaszcza , ale nie chciałbym tym kosić i zbierać trawy... zbędny kłopot z dodatkowym osprzętem .
4. Bolens z agregatem mulczującym... , zaj..bista sprawa , nie widzę nic lepszego do koszenia trawy , regularność koszenia i zero problemu ... jedziesz
i pijesz...Kubusia ;) , martwiąc się tylko tym , żeby nie zabrakło benzyny i ... Kubusia... :D

Podsumowując...mało kto kosi mokrą trawę i nie widzę najmniejszego problemu , żeby kosić w słoneczny dzień bez zapychania tunelu. Koszenie i jednoczesne zbieranie trawy do kosz...wg mnie jest gorszym rozwiązaniem - bo o tym tu piszemy , nie mówiąc o możliwościach takiego sprzętu w obsłudze dodatkowych przystawek...bo w tym jest rewelacyjny...
Pomyłką jest dla mnie koszenie trawy i potem jeszcze raz jeździmy i zbieramy ją do kosza...totalny niewypał...
Wyrzut boczny + rurai kosze z tyłu... kiepskie rozwiązanie , ale można jakoś to użytkować...

Obecnie użytkuję Castelgardena z centralnym wyrzutem do kosza z tyłu , nowszym rozwiązaniem konstrukcyjnym decka i przy tym zostaję....ale żeby nie sentyment do niego...to wybrałbym Bolensa z mulczowaniem... Zdjęcie agregatu w nowszych Castelgardenach zajmuje ... 5 minut... :D

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Toma » 17 kwie 2017, 17:03

Masz rację piurko ... koszenie a potem jeszcze raz przejazd i zbierać to niewypał.
Ja tylko napisałem u mnie jak najbardziej można zbierać od razu trawę, nawet mokrą i wysoką, tylko ze kosz szybko się napełnia :) i co chwile trzeba jechać wysypywać
cyt.: "ale nie chciałbym tym kosić i zbierać trawy... zbędny kłopot z dodatkowym osprzętem"
O jakim dodatkowym sprzęcie piurko mówisz ? Czy ja z tył wożę kosz czy kosz ze szczotkami ... nawet nie widzę różnicy, bo jej nie ma !
A i żeby nie było ... powyżej jest opisane rozwiązanie ze zbieraniem trawy, do traktorka oczywiście jest deck o konstrukcji mulczującej.

Piurko

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Piurko » 17 kwie 2017, 17:09

...Dodatkowe urządzenie...mechanizm do obsługi .... nie tak , jak w przypadku kosza u mnie.....bezobsługowy ... :D :P

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Countax - zbieranie trawy

Post autor: Toma » 17 kwie 2017, 17:13

Mechanizm jest przy koszu, a dodatkowe co .. to .... manetka / wajha w traktorku :D :lol:

ODPOWIEDZ