Przeróbka sprzęgła

Moderator: Moderatorzy

mojwhit
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2021, 5:44
Imię: szczepan
Lokalizacja: lubelskie

Przeróbka sprzęgła

Post autor: mojwhit » 06 maja 2021, 4:20

Mam traktorek White ET-13 z silnikiem B&S 18,5 HP, spisuje się dobrze od kilku lat ale myślę o przerobieniu napędu noży na sprzęgło elektromagnetyczne. Sądzę, że w ten sposób wyeliminuję konieczność regulacji paska, z którym czasem bywają kłopoty. Chciałbym wiedzieć czy np. w traktorku wystarczy prądu.
Może ktoś dokonał takiej przeróbki i podzielił by się doświadczeniem.

mojwhit
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2021, 5:44
Imię: szczepan
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przeróbka sprzęgła

Post autor: mojwhit » 25 maja 2021, 6:59

Niestety nie ma chętnych to sam opiszę jak tego dokonałem. Otóż przeróbka okazała się prosta i przebiegła bez kłopotów i wielkich zmian. Zakupiłem na znanym portalu sprzęgło i koło pasowe do jazdy. Ponieważ nie mogłem dostać koła o odpowiedniej wielkości musiałem wygiąć skrzydełka zabezpieczające pasek jazdy przed spadaniem. Dorobiłem z rurki odpowiednią podkładkę aby to koło znajdowało się na odpowiedniej wysokości. Dokupiłem w sklepie rolniczym odpowiedni długi klin aby obejmował koło napędowe i sprzęgło razem. Montaż odbył się bez problemów choć wymagał trochę cierpliwości i zdolności manualnych. Zamocowanie obudowy sprzęgła też odbyło się bez kłopotów przy pomocy oryginalnego uchwytu poprzez otwór jaki już był w ramie traktorka. Teraz dwa kabelki czyli masowy i przez dorobiony na desce rozdzielczej przełącznik plusowy. Dodatkowo usunąłem cięgno napinacza paska napędu kos i prawdę mówiąc przydał by się pasek nieco krótszy – z tym nie ma kłopotu bo jak się spali to są takie w sprzedaży. Teraz pasek jest cały czas napięty. Opuszczanie i podnoszenie kosiska pozostało bez zmian. Wszystko działa super już sprawdzone.

kosiarkowy
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 24 maja 2020, 13:02
Imię: Grzegorz

Re: Przeróbka sprzęgła

Post autor: kosiarkowy » 25 maja 2021, 8:21

Jak zabierasz się za modyfikacje, która przerosła by niejednego inżyniera to niestety możesz mieć problem z doradcami. Mało kto wpada na takie pomysły!

Świetna robota i fajnie, że ci się udało. Podeślij jakieś fotki. Ciekawy jestem jak to wszystko upchnąłeś.
Lubię zapach skoszonej trawy o poranku

mojwhit
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2021, 5:44
Imię: szczepan
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przeróbka sprzęgła

Post autor: mojwhit » 26 maja 2021, 5:24

Bez przesady przeróbka okazała się dość łatwa ale zdjęć nie robiłem w trakcie więc chyba już nic z tego nie wyjdzie. Jak będę miał trochę czasu to zaparkuję traktorek na podjeździe i sprawdzę czy coś widać. Jeśli tak to zrobię parę fotek.

mojwhit
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2021, 5:44
Imię: szczepan
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przeróbka sprzęgła

Post autor: mojwhit » 26 maja 2021, 5:36

Nie napisałem, że sprzęgło jest dość duże i pobiera ok 3 ampery ale wygoda też duża zwłaszcza jak przejeżdżam przez drogę asfaltową w czasie koszenia. Mam zdrowy silnik briksa 18hp i odczuwa start kos w czasie jazdy. Poprzednio mogłem to robić delikatniej poprzez stopniowe powolne opuszczanie wajchy i silnik tak nie cierpiał. Moim zdaniem to jedyny mankament ale wygoda zagłusza tę mordęgę silnika. Tłumaczę sobie w ten sposób, że przecież nowe traktorki też w taki sposób startują kosy i jest dobrze więc chyba to silnikowi nie zaszkodzi.

paul0
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2022, 19:12
Imię: Pawel

Re: Przeróbka sprzęgła

Post autor: paul0 » 20 gru 2022, 22:28

Przy takich przerobkach konieczne jest dostosowanie obwodu bezpieczenstwa.
W oryginale wiekszosc traktorkow ma zabezpieczenie: zejscie z fotela przy zasprzeglonym nozu wylacza silnik.
Montujac w miejsce ukladu z napinaczem paska sprzeglo warto to zabezpieczenie zavhowac - wykorzystac drugi zestyk lacznika nozy do obwodu bezpieczenatwa, tak aby proba wlaczenia nozy przy nieobciaznym fotelu operatora powodowala wylaczenie silnika.

ODPOWIEDZ